پیوند مو چیست؟
کاشت مو چیست,پیوند مو چیست,پیوند مولکولی,پیوند مونترال,پیوند موی طبیعی,پیوند موی بدن به سر,پیوند مو هزینه,پیوند موی ایرانیان,پیوند مو,پیوند مو در زنان,پیوند مو

پیوند مو چیست؟


در گوشه و کنار شهرمان،تبلیغات بسیاری راجع به پیوند مو می شنویم، آیا از چگونگی این کار اطلاعی دارید؟

جناب آقای دکتر محمد علی نیلفروش زاده متخصص پوست و مو،فلوشیپ جراحی پوست و لیزر از انگلستان و ریاست مرکز تحقیقات بیماریهای پوستی و سالک می باشد.ایشان در رابطه با این موضوع توضیح می دهند:

1- لطفا بطور خلاصه بفرمائید که پیوند مو چیست؟
پیوند مو عمل جراحی است که به صورت سرپایی و با بیحسی موضعی انجام می شود.در این عمل یک نوار باریک از ناحیه پشت سر برداشته شده و به واحدهای فولیکولی تقسیم شده و در قسمت جلوی سر کاشته می شود.پیوند مو به روش جدید یک عمل راحت،قابل پیش بینی و نتایج آن مورد رضایت اکثر بیماران می باشد.هر چند که این عمل بسیار ساده و بی خطر می باشد ولی رعایت کامل نکات ایمنی به منظور حفظ سلامت بیمار و رسیدن به بالا ترین درصد رشد موهای کاشته شده در الویت قرار می گیرد.عمل در مکانی انجام می شود که تجهیزات جراحی آن کامل بوده و علایم حیاتی بیمار مرتب کنترل میشود.به دلیل ظرافت زیاد عمل و بالا بردن سرعت،این کار توسط یک تیم چند نفره انجام میشود.این عمل 4 تا 6 ساعت طول می کشد و بیمار در این مدت برای خوردن و آشامیدن میان وعده ساده ممنوعیتی ندارد.

2- اصولا میزان فراوانی طاسی در آقایان و خانمها در جامعه چقدر است ؟
گزارش شده 3 نفر از هر 5 مرد تا قبل از سن 50 سالگی از درجات متفاوتی از طاسی رنج میبرند.البته زنان هم از این مسئله ایمن نیستند 1 نفر از هر 4 زن از دست دادن مو و نازک شدن مو را تجربه میکنند و بعد از یائسگی بیشتر مستعد طاسی هستند.

3- عمل پیوند مو شامل چه مراحلی است؟
بطور کلی میتوان مراحل مختلف پیوند مو را به مرحله مقدماتی،مرحله برداشت گرافت از پشت سر، مرحله آماده کردن ناحیه گیرنده مو،مرحله آماده کردن گرافتهای فولیکولی و در نهایت مرحله کاشت گرافتهای ظریف تقسیم کرد.

4- آیا این عمل دردناک است؟
بیشتر بیماران از اینکه هیچ گونه دردی در حین عمل احساس نکرده اند و حتی زمان زیادی از آن را خواب بوده اند متعجب می شوند.فقط ممکن است مقداری درد به هنگام تزریق اولیه بی حسی در سر احساس شود بعد از یک تا دو تزریق پوست بی حس شده و دیگر هیچ دردی احساس نمی شود.در حین عمل در صورتی که دردی احساس شود دوباره بی حسی تزریق می شود در ضمن یک آرام بخش هم به بیماران داده میشود و معمولا بیماران به خواب عمیقی می روند.

5- عمل پیوند مو در چند جلسه انجام میشود؟
بطور کلی تعداد جلسات کاشت به عوامل زیر بستگی دارد:
1- اهداف بیمار ( تراکم مورد نظر بیمار)

2- وسعت منطقه طاسی

3- تعداد گرافتهایی که در هر جلسه کاشته می شود

4- تراکم و خصوصیات ظاهری موها مانند ضخامت و رنگ و مجعد بودن

5- مهارت و تجربه جراح

6- موقعیت اقتصادی بیمار.در طی جلسه مشاوره قبل از عمل بعد از معاینه موهای بیمار و وسعت طاسی می توان تعیین کرد به چند جلسه عمل احتیاج دارد.

6- مزایای روش نیلفروش متد نسبت به سایر روشها چیست؟
با بهره گیری از این متد که در کنگره استرالیا نیز مطرح و به عنوان یک روش نوین در عمل کاشت مو پذیرفته شده است در بیشتر موارد میتوان عمل پیوند را صرفا در یک جلسه انجام داد.به علاوه ظاهر موهای بیمار کاملا طبیعی است و جای بخیه پشت سر دیده نمیشود.

7- آیا زنان هم می توانند این عمل را انجام دهند؟
بله،در بعضی از خانم ها افزایش غیر طبیعی هورمون مردانه باعث ریزش مو مشابه الگوی مردانه می شود.در مواردی هم به دلیل داشتن زمینه ژنتیکی فولیکولهای مو نسبت به هورمون مردانه بسیار حساس شده و یک ریزش موی منتشر در سر ایجاد میشود که در این موارد میتوان عمل پیوند مو را انجام داد.

8- چه مدت بعد از عمل موهای کاشته شده رشد خواهند کرد؟
در طی ماه اول بعد از عمل موهای کاشته می ریزند در حالیکه ریشه آنها زیر پوست باقی مانده و 4 تا 6 ماه بعد موی جدید از آن رشد خواهد کرد.رشد تمام موهای کاشته شده 9 تا 12 ماه بعد کامل می شود.موهای جدید تمام خصوصیات خود را ازجمله رنگ،بافت،زاویه،جهت رشد حفظ کرده و جریان خون غنی سر باعث برقراری مجدد تغذیه فولیکولهای کاشته شده می شود.در ابتدا ممکن است موهاظاهر نرم ونازک داشته باشند و به ندرت ضخیم تر می شوند.

9- آیا امکان دارد موهای کاشته شده دوباره ریزش پیدا کنند؟
خیر.زیرا موهای کاشته شده از پشت سر برداشته می شود و این موها نسبت به هورمون عامل ریزش مو یعنی دی هیدروتستوسترون حساس نیستند .عامل از بین رفتن فولیکولها اثر این هورمون می باشد بنابراین بقای این موها همیشگی است.

10 –آیا محل بخیه های پشت سر مشخص می باشد؟
خیر.در صورتی که جراح مهارت و اطلاع کافی داشته باشد می تواند با رعایت نکات دقیق در زمان برش و برداشت نوار دهنده و همچنین حین بخیه زدن یک اسکار ناچیز در حد یک خط بسیار نازک ایجاد کند که به خوبی توسط موهای اطراف آن پوشیده می شود.

11- آیا زیر 25 سال پیوند مو می توانند انجام دهند؟
معمولا پیوند مو در افراد زیر 25 سال انجام نمی شود.این افراد کاندید مناسبی برای جراحی نمی باشند زیرا با بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها پیش بینی گسترش یافتن طاسی در آینده امکان پذیر نمی باشد.اگر در یک فرد جوان با موی کم پشت ناحیه پیشانی با یک جلسه پیوند موبنا به در خواست خود فرد یک خط رویش موی جدید که پرتر و پایین تر از خط طبیعی است ایجاد شود این عمل بسیار فرد را راضی می کند ولی این رضایت موقتی خواهد بود زیرا بعدا با پیشرفت طبیعی ریزش مو در پشت این خط جدید میزان طاسی او تا حدی گسترش می یابد که موهای باقی مانده در پشت سر به حدی نیست که بتواند پوشش قابل قبولی را تا خط رویش جدید او ایجاد کند.در مورد پیوند موی خانمها مسئله سن مطرح نیست.ولی در مواردی خاص با توجه به نحوه و میزان ریزش موی جراحی می شوند.

12- آیا شامپوها و ترکیبات خاصی که برای ریزش مو تبلیغ می کنند موثر هستند؟
این ترکیبات هنوز مورد تایید FDA قرار نگرفته اند و تنها داروی مورد تایید مینوکسیدیل و فیناستراید می باشد.

13-آیا شدت فعالیت جنسی در ریزش مو موثر است؟
میزان فعالیت جنسی در آقایان به ریزش موی آنها هیچ گونه ارتباطی ندارد.

14-آیا ریزش های سکه ای با پیوند مو درمان می شوند؟
خیر. بهترین درمان برای این نوع ریزش استفاده از دارو می باشد و جراحی در این مورد بی فایده است.

15-آیا پیوند مو فقط در افراد کاملا طاس انجام می شود یا به منظور پرتر کردن موهای کم پشت هم می توان از این عمل استفاده کرد؟
در هر دو صورت پیوند مو انجام می شود و احتیاج نیست شما صبر کنید تا کاملا طاس شوید .

منبع:salamatnews.ir

علاوه بر اینها عدم کشیدگى طبیعى ماهیچه هاى صورت نیز در چین و چروک زودرس پوست نقش مهمى ایفا مى کند. بافت هاى ماهیچه اى صورت در کسانى که ورزش نمى کنند، سریع تر از بقیه کیفیت خود را از دست مى دهد و منقبض مى شود.کشیدن طبیعى عضلات صورت که اصطلاحاً Lifting نامیده مى شود و بحث امروز ما در همین رابطه است، یکى از مهمترین عوامل در جلوگیرى از شل شدن ماهیچه هاى صورت و پیرى زودرس به شمار مى رود.بسیارى گمان مى کنند Lifting تنها انجام یکسرى حرکات بى معنى است. در صورتى که همین حرکات و انقباض هاى بى اهمیت است که از تشکیل خطوط دائمى و زودرس بر پیشانى، زیر چشم، اطراف گونه و لب ها که ظرف مدت کوتاه، زیبایى را از شما گرفته و پوستتان را چروک مى سازد، جلوگیرى مى کند.

نرمش هاى صورت باعث مى شود جریان خون افزایش یافته و به دنبال اکسیژن مواد مغذى بیشترى به بافت عضلانى صورت برسد. در اینجا به برخى از مراحل Lifting که موجب از بین رفتن چین و چروک نواحى پیشانى، چشم، زیر گلو و نیز افتادگى پلک مى شود، اشاره مى کنیم.قبل از انجام عمل Lifting حتماً صورت خود را با لوسیون پاک کنید و با یک کرم مرطوب کننده مناسب و مرغوب کاملاً بپوشانید، به طورى که پوستتان کاملاً نرم شود.براى از بین بردن چروک هاى زیر چشم، چشمانتان را ببندید. دو انگشت میانى دست را گوشه بیرونى چشمتان قرار دهید و با حرکتى نرم و آهسته انگشتان خود را به سمت گوش تا به سمت بالا بکشید.
براى رفع چین پیشانى و خطوط میان دوابرو انگشت سبابه دست راست و چپ را در قسمت میانى ابرو قرار داده و به سمت محل رویش موها بکشید. این عمل را هرچه بیشتر در طول روز انجام دهید، نتیجه بهترى خواهید دید.براى تقویت عضلات گونه پوستتان را با کرم چرب کرده و سپس انگشت سبابه و کبادى را بر روى قسمت استخوانى گونه قرار دهید و به صورت دورانى حرکت دهید. سپس کف دست را محکم روى صورت قرار داده و به سمت بالا بکشید تا چروک هاى اطراف بینى نیز از بین برود. راه دیگر براى رفع چین و چروک و شل شدگى گونه ها باز و بستن دهان به صورت O است. دهان خود را تا آنجا که امکان دارد، باز کرده و به شکل O درآورید. بعد از مدتى استراحت کرده و مجدداً این نرمش را انجام دهید.اگر مى خواهید خطوط کناره دهان را برطرف نمایید، دهان را به شکل O باز کرده و لب ها را به سمت داخل بکشید. پس از چند ثانیه دهان را به صورت E باز کرده و مجدداً به شکل O درآورید. این نرمش را پشت سر هم انجام دهید تا جایى که فک تان خسته شود. مدتى استراحت کنید و دوباره تمرین را از سر بگیرید. هر چه بیشتر عضلات کنار دهان را سفت کنید، چروکیدگى هاى آن ناحیه سریع تر از بین مى رود. براى رفع چروک ناحیه زیر گلو این قسمت را با کرم مرطوب کننده پوشانیده و کف دست خود را بر روى استخوان چانه قرار داده و به صورت دایره اى به سمت گوشتان حرکت دهید.Lifting علاوه بر اینکه موجب سفت شدن ماهیچه هاى صورت مى شود، در رفع استرس و فشارهاى روانى نیز موثر است. براى دستیابى به آرامش ناحیه گیجگاهى را با کرم پوشانده و انگشت سبابه را روى آن قرار دهید و به صورت ملایم و دورانى حرکت دهید.براى اینکه نتیجه مطلوبى از نرمش هاى روزانه بگیرید، نرمش ها را پشت سر هم و بدون وقفه انجام ندهید. به صورتتان استراحت دهید. هر چه نرمش ها آهسته و منظم صورت گیرد، صورتتان بهتر سفت و تقویت مى شود.بعد از انجام نرمش ها کمپرس یخ را نیز فراموش نکنید. یخ سرعت گردش خون در پوست را افزایش مى دهد و با استحکام عضلات صورت باعث هر چه بیشتر جوان و باطراوت شدن پوست شما مى شود.

www.2del.com

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :