آکاایران:استفاده از لوازم آرایش متاسفانه به غیر از اینکه در بین خانم ها رواج زیادی دارد امروزه در بین دختران کوچک نیز که به تقلید از مادران خود این کار را انجام می دهند ، شایع می باشد. تمایل به آرایش کردن در کودکان، آن ها را به بلوغ زودرس می رساند و مشکلات روانی فراوانی را برای آن ها به وجود می آورد.در این مقاله به عوارض وحشتناک آرایش کردن کودکان ودختر بچه ها میپردازیم. امیدواریم این هشدار را جدی بگیرید. برای مطالعه جزییات بیشتر با آکاایران همراه باشید.

متاسفانه این روزها استفاده از وسایل آرایشی برای کودکان را زیاد می‌بینیم. بعضی مادرها وقتی می‌خواهند به مهمانی بروند، رژلب یا رژگونه‌ای به‌ صورت دختر بچه‌شان می‌زنند یا برای گرفتن یک عکس ساده در آتلیه، کودکشان را کامل آرایش می‌کنند و می‌گویند آرایش یک‌ساعته که عارضه‌ای ندارد!
اما غیر از عوارض موجود، بزرگ‌ترین ضرر استفاده از مواد آرایشی - بهداشتی، فرهنگ‌ سازی غلط است. مادر به این ترتیب به فرزندش می‌آموزد آرایش کاری لازم است و تو با این کار زیبا می‌شوی.
متاسفانه به همین دلیل است که می‌بینیم بر عکس سایر کشورهای پیشرفته دنیا که در آن کودکان و نوجوانان و جوانان از لوازم آرایش استفاده نمی‌کنند، نوجوان و جوان‌های ما بدون آرایش نمی‌توانند وارد جامعه شوند و حس می‌کنند بدون آن زیبا نیستند.

فراموش نکنیم استفاده بی‌رویه از لوازم آرایشی- بهداشتی ( به دلیل اینکه منافذ پوست را می‌بندد) می‌تواند باعث تشدید بیماری‌های پوستی از جمله آکنه یا جوش غرور جوانی شود. حساسیت به نیکل، به‌خصوص اگر زمینه ژنتیکی حساسیت در فرد وجود داشته باشد نیز دور از ذهن نیست. کودکان، پوست نازک و حساسی دارند.
وقتی به‌صورت آنها مواد آرایشی حاوی فلزات سنگین می‌زنیم، این سموم به‌تدریج جذب بدنشان می‌شوند و می‌توانند عامل ابتلا به کم‌خونی‌های شدید و مقاوم به درمان باشند. برخی مادرها گمان می‌کنند کرم‌های آرایشی و کرم‌پودرها جایگزین مناسبی برای ضدآفتاب هستند و به جای استفاده از ضدآفتاب مخصوص بچه، کرم پودر به‌صورت کودک می‌زنند. شاید این دو ظاهر یکسانی داشته باشند اما عیار حفاظتی ضدآفتاب‌ها خاص است.
 

هرگز کودکان را آرایش نکنید!!!

 • لوازم آرایش اسباب بازی نیست، برای بچه‌ها لوازم آرایش نخرید.
 • اجازه دهید کودکی کنند؛ وقت برای بزرگ شدن دارند ولی "زمان کودکی کوتاه است"
 • وقتی کودک را آرایش می‌کنید، از او عکس می‌گیرید، این عکس غیرطبیعی را به دیوار اتاق نصب می‌کنید، و کلی ذوق می‌کنید، این عکس را در گروه‌هایتان به اشتراک می‌گذارید !!

 

 

Related image

 

در نتیجه :

▪️مامان و بابا چقدر وقتی آرایش دارم بیشتر دوستم دارند!

▪️الان به نظر همه زیباترم!

▪️پس برای اینکه دوستم داشته باشند و بهم توجه کنند باید آرایش کنم!

????اعتماد به نفسش پایین می‌آید!و در نتیجه برای همه این موارد؛ علاقه‌مند می‌شود همیشه آرایش کند، رژ بزند، لاک بزند.

به او بگویید که تو خودت زیبایی، دوست داشتنی هستی ، و ما همین طور که هستی دوستت داریم.

و اگر علاقه زیادی به آرایش کردن دارد به او بگویید:

«من فكر می‌كنم كه آرایش كردن برای این است كه چهره یك دختر، زنانه شود.
تو یك دختربچه با یك پوست لطیف و زیبا هستی، آنقدر زیبا و لطیف كه من از ته
دل افسوس می‌خورم این زیبایی و لطافت را با لوازم آرایشی بپوشانی».

 

Image result for ‫عوارض آرایش کردن کودک‬‎

اما راه حل چیست؟

به مادرانی که در این مورد راهنمایی می خواهند، گفته می شود اولا باید به او تفهیم کنید که می تواند با استفاده از لوازمی مانند تل های رنگارنگ، گل سرهای زیبا و جوراب های تزیینی رنگارنگ، خودش را خوشگل تر کند و به او بگویید که این وسایل هم به زیبایی او می افزایند و هم برایش بی ضرر هستند. برای او توضیح دهید که پوست بزرگ ترها ضخیم است و به این مواد شیمیایی مقاوم شده اما پوست او آسیب خواهد دید و وقتی به سن مدرسه برسد، پوستش خراب می شود و دوستانش زیبایی او را نمی بینند.

شاید لازم باشد از پزشک کودکتان نیز بخواهید که در این مورد با او صحبت کند. بچه ها حرف پزشک شان را بیشتر باور می کنند و اگر رابطه خوبی با او برقرار کنند، نتیجه کار مثبت تر می شود. حتی برای لاک ناخن هم به خاطر مواد پاک کننده ناخن که استون و دیگر ترکیبات خشک کننده است، بهتر است محدودیت قایل شوید. خشک شدن ناخن و زرد شدن آن به دلیل لاک زدن های طولانی مدت از عوارض این مسئله است.

 

عوارض و مضرات آرایش برای دختربچه ها و کودکان

آرایش کردن در حال حاضر از محبوب ترین چیزها در میان خانم ها و دختر بچه ها است. دختران خردسال با الگو گرفتن و همانندسازی با مادر یا خواهر خود، از سه تا چهارسالگی در بازی های کودکانه با برداشتن لوازم آرایشی بزرگترها و آرایش کردن خود یا عروسکشان، شور و اشتیاق آرایش کردن را نشان می دهند.

بسیاری از والدین اجازه آرایش را به آن ها می دهند و یا بسیار دیده شده که در مهمانی ها و جشن های مختلف مادران به آرایش کودکشان می پردازند بدون اینکه بدانند این لوازم چه مضراتی برای آن ها در پی دارد و یا اینکه از عوارض روحی آن با خبر باشند . با ما همراه شوید تا مضرات آرایش برای دختر بچه ها را برایتان بازگو کنیم.

Related image

 

آرایش برای کودکان به خصوص دختربچه ها چه مضراتی و عوارضی دارد؟

 • آرایش کردن دختر بچه ها موجب بلوغ زودرس در آن ها می شود.
 • بحران هویت یکی دیگر از عوارض روانی آرایش کردن دختر بچه ها است .
 • بزرگ ترین ضرر استفاده از مواد آرایشی - بهداشتی، فرهنگ سازی غلط است.
 • از عوارض آرایش دختر بچه ها از بین بردن اعتماد بنفس شان است زیرا وقتی آن ها به سنین بالاتر برسند دیگر نمی توانند در اجتماع بدون آرایش حضور یابند.

عوارض آرایش زیاد

 

 • استفاده بی رویه از لوازم آرایشی- بهداشتی منافذ پوست را می بندد و سبب بروز جوش و آکنه می شود.
 • استفاده از لوازم آرایشی سبب بروز کم خونی های شدید و نیازمند درمان در کودکان می شود زیرا این مواد حاوی فلزات سنگین هستند که به تدریج وارد بدن می شوند.
 • کرم های آرایشی و کرم پودرها موجب حفاظت پوست از آفتاب نمی شوند پس به جای ضد آفتاب برای کودکان از آن ها استفاده نکنید.
 • تشدید حملات آسم در کودکان مبتلا به تنگی نفس هم یکی دیگر از عوارض خطرناک استفاده از لوازم آرایش برای خردسالان است.
 • عطرها و مواد معطر موجود در لوازم آرایش، شایع ترین علت آلرژی پوستی است که باعث بروز حساسیت به نور آفتاب، کهیر پوستی و ایجاد نوع خاصی از لک های پوستی می شود.

Related image

 

رفتار مناسب والدین با کودکانی که از لوازم آرایش استفاده می کنند

نگرانی والدین در آرایش کردن کودک باید از زمانی آغاز شود که کودک یا نوجوان در آرایش خود افراط کرده و یا در موقعیت های زمانی و مکانی نامناسب این کار را انجام دهد پس بهتر است رفتار های زیر در مقابل کودکانی که تمایل به استفاده از مواد آرایشی دارند انجام گیرد.

Related image

عوارض آرایش کودکان چیست و چگونه می توان با این موضوع برخورد کرد؟

 • برخی اوقات به کودک اجازه آرایش دهید زیرا اگر به کودک اجازه آرایش داده نشود، ممکن است برخی کودکان را لجباز کند، طوری که سرسختی از خود نشان دهند و اتفاقا میل به آرایش کردن در آنها بیشتر شود.
 • در حضور کودکتان خودآرایی کمتری داشته باشید و برای او توضیح دهید که این کار مخصوص بزرگترهاست و برای سلامت شما مضر است.
 • لوازم آرایشی کودکانه ای برای آنها بخرید که بیشتر جنبه سرگرمی داشته باشد.
 • اگر کودکتان علاقه دارد از وسایل آرایشی استفاده کند، بهترین انتخاب کرم مرطوب کننده و ضدآفتاب است.
 • به کودکتان بیاموزید به جای استفاده از کرم پودر از ضد آفتاب، مرطوب کننده هاو وازلین استفاده کند. بهترین کرم ضدآفتاب برای کودکان برای جلوگیری از نور خورشید و آفتاب سوختگی ، ضدآفتاب های مینرال یا فیزیکال است که عاری از فیلترهای شیمیایی هستندSPF آنها نیز 30 تا 50 است.