آکاایران:موها وقتی رنگ یا مش می‌ شوند در ابتدا خیلی شفاف و زیبا هستند ولی بعد از مدتی زیبایی و شفافیت اولیه را از دست می‌‌ دهند. با رنگساژ کردن می توان موها را به حالت اولیه خود بازگرداند.در این مقاله از مجموعه مقالات آرایشی آکاایران , روش ساخت رنگساژ مو و همینطور نحوه رنگساژ کردن مو را به شما می گوییم تا به راحتی در منزل موهایتان را رنگ کنید. امیدواریم از مطالعه این مقاله آموزشی استفاده لازم را ببرید. با ما همراه باشید.

ساخت رنگساژ مو:

موها وقتی رنگ یا مش می شوند در ابتدا خیلی شفاف و زیبا هستند ولی بعد از مدتی زیبایی و شفافیت اولیه را از دست می دهند. در این زمان یک رنگساژ دوباره زیبایی را به موها بازمی گرداند.

طریقه ساخت رنگساژ

Image result for ‫چگونه رنگساژ را بسازید؟‬‎
همانطور که گفتیم رنگساژ کردن ترمیم دباره ی رنگ مو هست. با این تفاوت که اینبار دیگه قرار نیست رنگ و اکسیدان با هم قاطی بشه و یک ساعت روی سر بمونه. رنگساژ یه حالت ضعیف از رنگ مو هستش که بیشتر برای موهای مش یا دکلره شده استفاده می شود.
 
رنگساژ ترکیب ضعیفی دارد و همین ترکیب ضعیف باعث می شود کمتر به موها آسیب برسد. علاوه بر این مزیت ، این امکان را دارید که هر چند وقت یکبار رنگساژ متفاوتی رو روی پایه ی دکلره یا مش موهایتان بذارید و حسابی حس تنوع طلبی تان را ارضا کنید. در حالیکه با رنگ نمی شود یه همچین کاری را کرد و آسیبی که با رنگ و اکسیدان به موهاتون وارد میشه خیلی بیشتر است.

در واقع رنگساژ همان رنگی است که به وسیله مقدار مناسبی از آب ضعیف شده است، مدت مکث رنگساژ 10 دقیقه است ولی اگر رنگساژ در پنج دقیقه هم جواب داد، می توانیم مو را بشوییم. نحوه رنگساژ کردن روی کلاه مش یا به طور کلی بر مو مانند شامپو زدن است. برای رنگساژ کردن یک شماره تیره تر از پایه دکلره کار استفاده می شود. مثلا اگر پایه دکلره به 6 برسد، رنگساز پایه 5 استفاده می کنیم.

چگونه رنگساژ را بسازید؟

1 تا 15 سانت رنگ از تیوپ درآورید، یعنی 4/1درصد تیوپ از رنگ مورد نظرتان (بستگی به رنگ دلخواه و زمینه موها دارد) که البته معمولا با رنگ های بلوند از شماره 8 تا 10 رنگساژ زیبا می شود. حالا این رنگ را با 75 سی سی اکسیدان یک و به همان میزان هم آب ترکیب کنید و خوب به هم بزنید. این ترکیب باید از رنگ معمولی که درست می کنید خیلی رقیق تر باشد. بعد مواد را روی تمام موها پخش کنید و به آرامی شانه کنید.

حالا اگر برای مش می خواهید رنگساژ کنید زمان مکث یک دقیقه و اگر روی رنگ باشد، 15دقیقه زمان کافی است. در نهایت موها را آبکشی کنید تا ببینید که چقدر رنگ تان شفاف شده است.
اگر می خواهید موهای خود را به وسیله دکلره روشن کنید آن را حتما به آرایشگر خود بسپارید زیرا کار بسیار حساسی است. اگر خواستید موهای خود را با دکلره ترمیم ریشه کنید باید یک سانت باشد که با یک مرحله انجام شود.
اگر موهای خود را زیاد دکلره و رنگ می کنید حتما از ماسک موهای مناسب برای جلوگیری از خشک شدن آنها استفاده می کنید.
از واریاسیون ها برای تقویت تناژ رنگ با خنثی کردن سبزی، نارنجی و قرمزی مو می توان استفاده کرد که مقدار ترکیب آن 2 رنگ بسیار مهم است.

آیا رنگساژ به مو آسیب می زند ؟

رنگساژحالت ضعیفی از رنگ مو است که به موها آسیب وارد نمی کند و بیشتر برای موهای دکلره و مش شده کاربرد دارد . آسیبی که رنگ و اکسیدان برای تنوع دادن به مو وارد می کنند قابل مقایسه با رنگساژ نیست .

مدت زمان گذاشتن رنگساژ روی مو

مدت گذاشتن رنگساژ روی مو حدودا ده دقیقه یا پانزده دقیقه است یعنی بعد از گذشت این زمان شما می توانید موهای خود را بشویید.برای رنگساژ یک درجه تیره تر از پایه دکلره استفاده می شود. برای رنگساژکردن موهای مش شده 1 دقیقه زمان کافیست.

رنگساژ مو چیست

بلوند زیتونی :

بلوند زیتونی رنگ موی بسیار پرطرفدار است . برای رنگساژ کردن این مو هنگامی که موها را دکلره کردیم از روشن ترین رنگ گروه m بر روی موها و با مدت زمانی بین 15 تا 20 دقیقه استفاده می کنیم ، در این رنگ مو هیچ گونه قرمزی دیده نمی شود.

رنگساژ صورتی

بلوند صدفی :

برای به دست آوردن این رنگ ابتدا مو را با دکلره به پایه 10 رسانید سپس روشن ترین رنگ از گروه a را روی آن بگذارید.

Image result for ‫بلوند صدفی‬‎

بلوند طلایی :

بلوند طلایی را بر روی موهای دکلره با رنگ موی روشن در پایه ی g که طلایی است رنگساژ کنید.

Image result for ‫بلوند طلایی‬‎

بلوند دودی :

روشن ترین رنگ مو در پایه ی c ( دودی ) را بر روی موهای دکلره شده رنگساژ کنید تا این رنگ مو به دست آید.

Image result for ‫بلوند دودی‬‎

 بلوند کاهی :

بر روی موهای کاملا سفید شده با دکلره روشن ترین رنگ از گروه رنگهای n را رنگساژکنید تا این رنگ مو به دست آید .

نکات قابل توجه:

  • رنگساژ ترکیب ضعیفی از رنگ مو می باشد لذا آسیب کمتری به موها خواهد رساند.
  • در رنگساژ می توان هر چند وقت یکبار از رنگ های متفاوتی بر روی پایه دکلره استفاده کرد و تنوع بیشتری به رنگ موها داد.
  • استفاده از این روش بسیار آسان بوده و در منزل نیز امکان پذیر می باشد.
  • مدت زمانی که رنگ در رنگساژ بر روی موها باقی می ماند 5 الی 15 دقیقه می باشد و بعد از آن بایستی موها شسته شود.
  • هر چقدر رنگ رنگساژ مدت زمان بیشتری بر روی موها بماند رنگ موها تیره تر خواهد شد.
  • اگر هدف از رنگساژ از بین بردن زردی موها باشد در این صورت بایستی از رنگ های سری دودی یا نقره ای استفاده شود تا زردی مو را خنثی نماید.
  • اگر زردی موها زیاد باشد بهتر است مقدار بسیار کمی رنگ بنفش نیز به رنگ اصلی اضافه شود.