حالت دهنده های مو : موس مو و روش استفاده از آن
حالت دهنده های مو,انواع مواد حالت دهنده مو,روشهای حالت دادن به مو,موس مو,موس مو چیست؟,حالت دادن به موهای لخت,حالت دادن به موهای فر

آکاایران: حالت دهنده های مو : موس مو و روش استفاده از آن

آکاایران: حالت دهنده های مو : موس مو و روش استفاده از آن

حتما شما هم تا به حال از مواد زیبایی و آرایشی متعددی برای حالت دادن موهایتان استفاده کرده اید که نتیجه دلخواهتان را نگرفته باشید. در برخی مواقع ژل مو حالتی که دوست دارید به شما داده باشد و گاهی موس مو این کار را برای شما کرده باشد. در ابتدا باید بدانید هر یک از این محصولات به چه کاری می آیند و تفاوت واقعی آنها با هم چیست. با ما همراه باشید تا بدانید موس مو چیست؟

موس مو چیست؟

موس مو که به آن فوم حالت دهنده مو نیز گفته می شود یک محصول برای مدل دادن و حالت دادن به مو است، موس مو باعث می شود موهای شما حجم بیشتری بگیرد و براق شود. بنابراین اگر می خواهید به موهایتان حجم و حالت بدهید می توانید این محصول را انتخاب کنید.

اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره این محصول آرایش مو داشته باشید، تاریخچه ای مختصر از موس مو را بخوانید. موس مو در اصل یک محصول فرانسوی است که توسط برند لورال Loreal در سالهای ۱۹۸۰ به آمریکای شمالی وارد شد. اولین محصول موس مو با لیبل والنس (Valence) به بازار عرضه شد و تا مدتها موس مو را با همین نام می شناختند. این ماده که با تکان دادن به کف تبدیل می شود در اصل یک مایع بنفش رنگ است که بسیاری از ما آن را نمی بینیم. موس مو باید برروی موهای خیس استفاده شود تا پیش از خشک شدن حالت بگیرد.

چرا از موس مو استفاده کنیم؟

برعکس ژل، موس مو می تواند فاقد سنگین کردن مو به آن حالت دهد و در عین حال همان حالتی که ژل به موها می دهد را داشته باشد. فقط کافیست موس را تکان داده و به اندازه یک توپ گلف کف تولید شده را کف دست ریخته و پیش از سشوار زدن یا خشک شدن مو آن را روی موها بزنید. اگر می خواهید مو حالت فر یا مواج بگیرد می توانید پس از آن از اتوهای حالت دهنده مو استفاده کنید. اگر می خواهید حالت فر طبیعی مو باقی بماند، می توانید منتظر بمانید تا موهایتان خود به خود خشک شود و به همان حالت طبیعی خود باقی بماند.

موس مو به موهایتان حجم می دهد ، این محصول برای افرادی که موهای کم یا نازکی دارند بسیار مفید خواهد بود. هرچند از این محصول می توانید برای هر مویی استفاده کنید. اگر موهای خیلی صافی دارید موس مو می تواند کاری کند تا موهای شما پرتر و حجیم تر دیده شود.

موس مو باعث می شود وز مو از بین برود و موهای شما مانند سوپراستارها براق و یکدست باشد فاقد اینکه موها بهم بچسبد یا ضخیم شود.

اگر طرفدار بافت مو یا جمع کردن و مدل دادن به موهایتان هستید حتما از موس استفاده کنید. به کمک موس مو، وقتی بخواهید موهایتان را جمع کنید مو در عین حال که حجم بیشتری می گیرد سبک باقی می ماند و این باعث می شود راحت تر بتوانید آن را ببافید یا بالای سر مدل دهید. در این صورت دیگر نیازی به اسپری مو نخواهید داشت.

هر آنچه باید در مورد حالت دهنده های مو بدانیم

بعضی ها معتقدند یکی از راه های زیباتر نشان دادن موها، حالت دادن به آنهاست. عده ای از افراد تنها به هنگام رفتن به مهمانی و عده ای دیگر نیز هر روز از حالت دهنده ها استفاده می کنند.

هشدار متخصصان به دسته دوم مصرف کننده هاست که بی آنکه از خطرات استفاده طولانی مدت این محصولات آگاه باشند و فرق بین این مواد و کاربردها و مضرات هر یک از آنها را به درستی بشناسند، موهای خود را در معرض استفاده هر روزه از آنها قرار می دهند. دکتر تورج مکرمی، متخصص پوست، مو و زیبایی در خصوص کاربرد این محصولات و شیوه صحیح مصرف آنها نکات مهمی را مطرح می کند؛ با ما همراه شوید.

حالت دهنده ها، از گذشته تا حال

حالت دهنده ها قدمتی به دوران باستان دارند؛ در آن دوران از استوانه های فلزی، روغن ها، مواد معطر برای حالت دادن به مو استفاده می شد. کتیرا یکی از حالت دهنده های قدیمی مو است. گیاه کتیرا از نظر جذب فوق العاده آب و تشکیل موسیلاژ (نوعی حالت ژلاتینی) هنگامی که به موهای خیس مالیده شود با تشکیل یک لایه نازک و پیوسته امکان حالت پذیری و شانه خوری بهینه موها را پدید می آورد؛ همچنین به دلیل خاصیت ترمیم کنندگی موها مورد استفاده قرار می گیرد.

اما امروزحالت دهنده ها در اشکال گوناگون به بازار راه یافته اند؛ ژل ها، اسپری ها و واکس های مو از انواع حالت دهنده های مو هستند که هر یک به منظوری خاص ولی با هدفی یکسان که همانا دستیابی به موهایی خوش حالت تر و زیباست مصرف می شوند.

ژل ها

ژل های مو ترکیبات شیمیایی هستند و ساختار پلیمری دارند. در فناوری ساخت ژل ها، پلیمرهایی با وزن مولکولی بالا در آب حل شده اند که وظیفه این پلیمر ها آن است که رشته های مو را به هم متصل کنند؛ ضمن آنکه پوشش پلیمری محیط بر تارهای به هم چسبیده مو، باعث افزایش حجم کلی آنها نیز می شود. وقتی ژل روی ساقه مو قرار می گیرد حلال آن تبخیر شده و فقط لایه نازکی از پلیمر سطح مو را می پوشاند.
پوشش پلیمری باعث اتصال موها به یکدیگر می شود و در نهایت موهای فرد غیرقابل انعطاف شده و حالت می گیرد؛ البته بعضی از ژل ها قوام ژل های حقیقی را نداشته و فقط محلول روغن در آب هستند که استفاده از آنها صرفا باعث نرم شدن موها، ایجاد درخشندگی و راحت شانه شدن می شود.

عوارض ژل ها

از آنجا که ژل از سطح سر جذب نمی شود مشکلی برای ریشه موها که در عمق پوست سر قرار دارد ایجاد نمی کند ولی اگر طولانی مدت روی پوست سر قرار گیرد طبعا مواد شیمیایی به ساقه مو آسیب رسانده و موجب شکنندگی موها یا موخوره، از بین رفتن درخشندگی و شفافیت موها و یا ایجاد دانه های شوره مانند می شود.

از آنجا که تماس هر ماده شیمیایی با پوست احتمال حساسیت و علائم پوستی نظیر قرمزی، خشکی و خارش را در پی دارد توصیه می شود ژل ها تا حد امکان به ساقه پوست سر مالیده شود و از تماس آنها با پوست سر و صورت اجتناب شود.
حالت دهنده های مو از قبیل ژل یا موس و … تاثیر چندانی در ریزش موی سر ندارند و در اکثر موارد ریزش مو یک پدیده ارثی است که از سنین نوجوانی آغاز شده و با افزایش هورمون های مردانه به ویژه هورمون BHT همراه است.

موس یا فوم

یکی از حالت دهنده های مو فوم ها – موس- هستند که ساختار شیمیایی آن شبیه ژل است؛ با این تفاوت که قوام ژله ای ندارد و کف مانند است. فوم ها مانند ژل، مو را خیلی خشک و غیرقابل انعطاف نمی کند؛ موس ها ظاهر غیرطبیعی ای را که ژل ها درست می کنند ندارند و موها را همیشه

در حالتی طبیعی قرار می دهند.

موس ها در مقایسه با انواع ژل ها و حالت دهنده های مو دوام کمتری دارند و پس از گذشت مدتی کوتاه خشکی مو از بین می رود. البته همین دوام کم موس ها عیب بزرگ آنها هم محسوب می شود؛ به همین دلیل آرایشگران توصیه می کنند هیچ وقت موس ها را به تنهایی و فاقد استفاده از سشوار و باقی دستگاه های حالت دهنده مو به کار نبرید ولی از سوی دیگر متخصصان پوست و مو درباره عوارض استفاده بیش از حد از وسایلی مانند سشوار هشدار می دهند زیرا باعث آسیب جدی به موها می شوند.

ذکر این نکته نیز ضروری است که هر حالت دهنده ای برای شما ساخته نشده؛ موس ها بسته به ضخامت موهای افراد و میزان چربی آنها در انواع مختلفی عرضه می شوند و بهتر است نوع مناسب آن را با توجه به نوع موی خود انتخاب کنید.

اسپری های حالت دهنده

اسپری های مو، حالت تثبیت کنندگی دارند. استفاده از اسپری ها راحت تر و نسبت به دیگر حالت دهنده ها طرفدار بیشتری دارند؛ محلول هایی که با سرعت، پوشش نازکی روی مو تشکیل می دهند و استحکام بیشتری دارند. بعضی از اسپری های مو پایه الکلی دارند و در زمانی که به مو می رسند الکل تبخیر شده و پوشش نازکی روی موها نشسته و موها را در جای خود تثبیت می کند.

در انتخاب اسپری، در نظر گرفتن ضخامت مو خیلی مهم است و باید دقت شود تعادل مناسبی بین لطافت موها و نوع اسپری برقرار باشد؛ به این معنی که نه موها را خیلی خشک می کند و نه آن قدر نرم و بی اثر که کارآیی نداشته باشد.

واکس مو

واکس مو یکی از محصولات مدل دهنده مو به شمار می آید که قوامی شبیه موم دارد. از این رو به آن واکس (موم) گفته می شود. این محصول با چسباندن تارهای مو به یکدیگر بافتی طبیعی به آن می بخشد.
راست نگه داشتن موها یکی دیگر از کاربردهای واکس مو است. واکس مو جنبه براق کنندگی مو را دارد و اصلا سبب ایجاد موخوره نمی شود زیرا موها حالت خشک و شکننده پیدا نمی کنند.

توصیه پزشکی

ژل ها را تا حد امکان به ساقه مو مالیده و از تماس آنها با ریشه مو اجتناب کنید.
تا جایی که امکان دارد از ژل استفاده نشود و از ترکیبات گیاهی نظیر کتیرا برای حالت دادن به موها استفاده کنید. حتی زیاده روی در مصرف کتیرا نیز سبب فرسایش ساقه موها و آسیب به آنها می شود. پس از هر بار استفاده در پایان روز موها را به طور کامل بشویید.

در زمانی که موها حالت گرفته اقدام به شانه زدن آنها نکنید زیرا این مساله باعث ریزش مو در اثر شکنندگی ساقه می شود.

ژل، موس، اسپری و کرم همگی در درازمدت برای سلامت موها مضر هستند؛ اما عوارض حالت دهند ه ها فرق چندانی با یکدیگر ندارند و توصیه می شود در طولانی مدت مصرف نشوند.
بهتر است از مارک های معتبر و استاندارد و مرغوب که در داروخانه ها و مراکز معتبر فروش هستند این محصولات را خریداری کنید و به وجود برچسب وزارت بهداشت محصول دقت کنید. از دستفروشان و عطاری هایی که به صورت فله ای اقدام به فروش ژل های دست ساز می کنند خرید نکنید.

ضخامت، خشکی و چربی موها را در انتخاب نوع حالت دهنده ای که مصرف می کنید در نظر بگیرید.

اگر حالت دهنده مصرف می کنید، بخوانید

موس یا فوم

پس از حمام و شانه کردن موها و زمانی که مو کمی نم دارد موس را به کف دست اسپری می کنید و موها را در دست گرفته و به حالت چنگ انداختن به آنها حالت می دهید. موس موها را غیرطبیعی نمی کند و حالت نرمی و لطافت موها حفظ می شود.

اسپری مو
اسپری مو به دو صورت مصرف می شود؛ یا به جهت تثبیت کنندگی و یا به جهت حالت دهی به مو. اگر می خواهید حالت موها را تثبیت کنید از اسپری تثبیت کننده استفاده کنید؛ به این صورت که پس از قطعی شدن وضعیت موها از فاصله کمی تافت را به مو اسپری کنید؛ البته دقت کنید چشم ها کاملا بسته باشند تا از نفوذ مواد به داخل چشم جلوگیری شود.

اسپری های حالت دهنده به مو اغلب مورد استفاده آقایان است و برای دادن حالت های خاص به مو به کار می روند و در بعضی از انواع شینیون ها استفاده می شوند این اسپری ها برای موهای خیلی لخت که با هیچ محصول دیگری حالت نمی گیرند کاربرد دارند.

کرم های حالت دهنده مو

اغلب در جاهای مرطوب مصرف می شوند و چربی کمتری نسبت به واکس مو دارند. مقدار مورد نیاز برای افرادی که موهای ظریف و نازک دارند یک سکه کوچک و اگر موهای ضخیم دارید به اندازه یک سکه بزرگ است. کرم حالت دهنده مو معمولا موها را لیز و چسبناک می کند و اگر بیش از حد استفاده شود موجب می شوند موها چرب و کثیف به نظر برسند؛ اینکه چه میزان از این کرم ها را استفاده کنید کاملا وابسته به جنس و بافت موهایتان دارد.
این کرم ها را اول روی کف دست بریزید و بعد روی مو پخش کنید. کرم زدن را از پنج سانتی متری ریشه ها شروع کنید.

بعد موها را جمع کنید تا کرم، روی همه موها مالیده شود. روی نوک موها نیز تمرکز خاصی داشته باشید تا پایین آنها نیز به خوبی حالت بگیرند. اگر از کرم روی موهای خشک استفاده می کنید، کرم را بیشتر روی موهای بالایی بمالید تا حالت آنها بهتر خود را نشان دهد.

loading...
.

منبع : https:portal-rangi.com

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :