ویژگی های یک استحمام خوب چیست؟
این که یک استحمام خوب باید چه شرایطی داشته باشد موضوعی است که دکتر کامران بلیغی، متخصص پوست و مو به آن پرداخته است   جام جم آنلاین یکی

آکاایران: ویژگی های یک استحمام خوب چیست؟

آکاایران: این که یک استحمام خوب باید چه شرایطی داشته باشد موضوعی است که دکتر کامران بلیغی، متخصص پوست و مو به آن پرداخته است.

 
جام جم آنلاین: یکی از راه‌های نظافت، پیشگیری از بیماری‌های پوستی و رعایت بهداشت فردی را می‌توان استحمام ذکر کرد که افراد با حمام، دوش آب گرم گرفتن و استفاده از مواد شوینده آن را رعایت می‌کنند.
 
حال این که یک استحمام خوب باید چه شرایطی داشته باشد موضوعی است که دکتر کامران بلیغی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با جام‌جم به آن پرداخته است. به گفته وی استحمام دارای دو بخش شرایط فیزیکال استحمام و استفاده از شوینده‌های مناسب است.

 
«حرارت آب استحمام» به طور متوسط باید بین 34 تا 37 درجه باشد. این عضو هیات علمی دانشگاه با اعلام این مطلب در ادامه اظهار می‌کند: از آنجا  که درجه حرارت بالای آب دارای خاصیت پاک‌کنندگی زیادی است و حتی قادر به از بین بردن مقادیر زیادی از چربی‌های طبیعی پوست است، بنابراین به پوست بدن صدمه زیادی وارد می‌کند. همچنین باید توجه داشت استفاده از پاک‌کننده‌هایی که باعث می‌شوند یک لایه از پوست برداشته شوند برای تمام پوست‌ها مضر شناخته شده‌اند.

این پزشک متخصص عنوان می‌کند: بهتر است افراد برای از بین بردن چربی‌های بیش از حد پوست خود از نسوج و شبکه‌های توری شکل که خود باعث حجم زیاد کف می‌شوند، استفاده کنند و از کیسه‌های زبر و خشن که به صورت مکانیکی در هر جلسه از استحمام باعث برداشته شدن لایه‌های پوست می‌شود، به طور جدی خودداری شود.

 

کیسه‌کشی، ممنوع!

برای این که ترکیبات اضافی از روی پوست برداشته شوند، احتیاج به استحمام است. دکتر بلیغی با بیان این موضوع، آلودگی‌های روی پوست را مشتمل بر عوامل گرد و غبار ناشی از هوا، تعریق بدن، ترشحات چرب غدد چربی پوست، لوازم آرایشی و بهداشتی و سلول‌های مرده‌ای که در سطح پوست تجمع می‌کنند، می‌داند که به شکل کثیفی یا چرک روی پوست ظاهر می‌شوند بنابراین برای از بین بردن این آلودگی‌ها، نیاز به استحمامی است که هیچ صدمه‌ای به پوست وارد نشود که این کار را می‌توان با شستشوی ملایم پوست، حتی بدون استفاده از کیسه، لیف و… با استفاده از شوینده‌های مناسب انجام داد؛ چرا که با شستشوی بیش از حد لایه‌های طبیعی چربی پوست نیز از بین خواهند رفت.

وی می‌افزاید: افرادی که دارای پوست خشک هستند، هیچ‌گاه نباید از روش‌‌های ساینده (کیسه و لیف)‌ استفاده کنند، چراکه این امر باعث تحریک بیش از حد پوست بدن می‌شود و به دلیل نازکی پوست آنها، صدمات زیانباری به پوست آنها وارد خواهد آمد و تنها افرادی، حق استفاده از لیف (نرم)‌ را دارند که دارای پوست‌های چرب و ضخیم هستند. این متخصص پوست با اشاره به این که افراد دارای اگزمای سرشتی (عطسه، آبریزش در فصل بهار، اگزمای پوست)‌ نیز نباید از کیسه، لیف و شوینده‌های قوی استفاده کنند، تحریک شدید پوست آنها را بخصوص در فصل زمستان، از دلایل مهم این منع ذکر می‌کند.

 

نوبت استحمام بعدی

این مساله که نوبت استحمام بعدی کی وچه وقت باید باشد طبق گفته دکتر بلیغی، بستگی به نوع پوست دارد، به گفته وی، آنهایی که دارای پوست‌های چرب هستند می‌توانند هر روز استحمام کنند که در این حین استفاده از شوینده‌های ملایم در اولویت است.

وی می‌گوید: افراد با پوست‌های خشک نیز می‌توانند استحمام روزانه داشته باشند، ولی آنها باید علاوه بر مصرف شوینده‌های ملایم، بلافاصله پس از حمام، نسبت به خشک کردن پوست بدن خود به شکل قرار دادن حوله روی پوست و برداشتن آن اقدام کنند و از خشک کردن پوست با حرکات رفت و برگشت حوله پرهیز کنند و پس از این اقدام مصرف نرم‌کننده مناسب را از یاد نبرند.

 

صابون مناسب

صابون از نمک‌های سدیم اسید‌های چرب تشکیل شده است که این ذرات ریز دارای دوقطب هستند که یک طرف آن غیرقطبی و انتهای دیگر قطبی و دارای بار الکتریکی است و به دلیل این خاصیت، سر غیرقطبی صابون در مواجهه با چربی‌ها به آنها چسبیده و قسمت قطبی آن در آب حل می‌شود و باعث تمیز شدن چربی‌ها می‌شود.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه، از آنجایی که PH پوست بدن بین 4 تا 6 است در مقایسه با صابون‌های معمولی که دارای 10-9 PH هستند، حساس بوده و صدمه می‌بیند. به همین دلیل کسانی که دارای پوست‌های چرب هستند، توان تحمل این صابون‌ها را خواهند داشت. ولی افرادی که دارای پوست خشک هستند قادر به تحمل مصرف این صابون‌ها نخواهند بود و باید از صابون‌های ملایم و گلیسیرینه استفاده کنند.

دکتر بلیغی در پایان اظهار می‌کند: بهتر است افراد در استحمام، جانب تعادل را رعایت کنند و زمان و مدت آن را بالا نبرند، چرا که در این هنگام لایه شاخی سطح پوست (کراتینی)‌ به علت آب دوست بودنش، در این فضا آب زیادی را به خود جذب می‌کند و باعث جمع شدن و سفید شدن پوست کف دست و پاها می‌شود.

 پایگاه فرهنگی هنری تکناز
.

منبع :

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن