نگاهی موشکافانه به حالت دهنده های مو
مردان و زنان همگی از حالت دهنده های مو استفاده میکنند. همراه ما باشید تا اشنایی بهتری با این وسایل ارایشی داشته باشید.

آکاایران: مردان و زنان همگی از حالت دهنده های مو استفاده میکنند. همراه ما باشید تا اشنایی بهتری با این وسایل ارایشی داشته باشید.

آکاایران: نگاهی موشکافانه به حالت دهنده های مو

حالت دهنده های مو ازجمله وسایل آرایشی مو هستند که مردان و زنان به طور مشترک از آن استفاده می کنند حتی حالت دهنده ها شاید برای مردان بیشتر از بانوان کاربرد داشته باشد. میزان مصرف و استفاده از حالت دهنده برای هرکسی بر اساس میزان اهمیتی که به موهای خودش و همچنین حالت موهایش می دهد ممکن است متفاوت باشد. استفاده از حالت دهنده ها در کنار همه زیبایی هایی که به موها می دهد، مشکلات و عوارض جانبی فراوانی هم ممکن است دارا باشند. برای کسانی که از این محصولات آرایشی به صورت طولانی مدت استفاده می کنند، عوارض جانبی ناشی از مصرف بیش ازحد این وسایل و مواد شیمیایی بیش از سایر افراد وجود دارد. نکته ای که در مورد وسایل آرایشی وجود دارد این است که بااینکه بیشتر افراد هرروزه از این مواد شیمیایی استفاده می کنند ولی آگاهی کافی در مورد آن ها ندارند. حالت دهنده های مو یک گروه بزرگ از مواد آرایشی را شامل می شود که ازجمله مهم ترین آن ها به ژل، فوم (موس)، اسپری های حالت دهنده و واکس مو می توان اشاره کرد. به تفکیک حالت دهنده ها بر اساس نظر دکتر تورج مکرمی، متخصص پوست، مو و زیبایی، بررسی خواهیم کرد. همراه بنیتا باشید.

 

تاریخچه حالت دهنده های مو

قدیمی ترین حالت دهنده مو که تاکنون کشف شده، ماده گیاهی به نام کتیرا است. حالت دهنده های مو ازجمله قدیمی ترین مواد آرایشی هستند که بر اساس مستندات تاریخی توسط مردم استفاده می شده است. حالت دهنده ها درگذر زمان از مواد معطر و براق کننده به مواد ترمیم کننده مو تغییر کرده اند. کتیرا شیره گیاهی است که در ترکیب با آب حالتی ژله مانند تولید می کند که می توانست، به عنوان یک لایه پیوسته موها را درون خودش نگاه دارد و به شانه کردن راحت کمک کند. همچنین کتیرا با توجه به توانایی که درترمیم فولیکول مو دارد، می تواند موهای آسیب دیده را ترمیم سازد. شاید کتیرا ابتدایی ترین مفهوم ژل های امروزی بوده باشد. 

,اسپری-مو, ژل-مو, حالت-دهنده-مو
Credit: studiowestga

ژل

ژل ها ترکیبات شیمیایی پلیمری هستند که در حلال های فرار حل می شوند. این پلیمرهای بلند زنجیر با جرم های مولکولی بالا وظیفه تثبیت ریشه مو را دارد. ژل ها علاوه بر ایجاد چسبندگی در ریشه مو و حالت دهندگی می توانند باعث افزایش حجم تارهای مو و سنگین شدن آن ها شود. زمانی که ژل ها با مقداری آب ترکیب می شوند می توانند بر روی تارهای مو قرار بگیرند، در اثر تبخیر آب و حلال، لایه نازکی از پلیمر سطح مو را می پوشاند. ژل ها در بعضی موارد برای ایجاد درخشندگی در مو و همچنین نرم شدن موها نیز استفاده می شود. بر اساس نوع حلالی که در ژل وجود دارد، ژل ها به انواع مختلف تقسیم بندی می شوند. عوارض جانبی استفاده از ژل مو دامنه ای متغیر در حدود مسمومیت سیستم دفاعی بدن تا اثرات روی مغز و سیستم عصبی به همراه اثرات احتمالی در اعضا حواسی می تواند داشته باشد. ژل ها بستگی به میزان حالت دهی که دارند، به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند، هنگام خرید بر اساس حالت دلخواهی که دوست دارید به موهایتان بدهید، ژل مناسب خریداری کنید. برای مثال اگر موهای شما لَخت باشند و بخواهید حالت دهید باید از ژل های قوی استفاده کنید و اگر موی شما خشک است باید از ژلی استفاده کنید که رطوبت دهی در کنار حالت دهی به موهای شما را داشته باشد.

 

عوارض استفاده از ژل

ژل ها موادی شیمیایی هستند که جذب پوست نمی شوند و به صورت ماده ای که همیشه در ریشه مو می تواند تا زمانی که شسته نشوند در ریشه ی مو باقی می ماند. تثبیت ژل به مدت طولانی باعث ایجاد مشکلاتی همانند شکستگی و تضعیف ریشه مو خواهد شد. از دیگر عوارضی که ژل ها می توانند در طولانی مدت به وجود آورند از بین رفتن درخشندگی، انعطاف طبیعی مو و همچنین ایجاد دانه های شوره است. ازآنجایی که تماس هر ماده شیمیایی باپوست شما نمی تواند مفید باشد، تماس ژل با کف سر و پوست آن احتمال ایجاد حساسیت، قرمزی پوست، خارش و همچنین خشکی را دارد. توصیه شده است که در حد امکان از مالش ژل های مو به کف سر خودداری کنید. بهترین محلی از مو که می توانید ژل را بر روی آن استفاده کنید ساقه مو است. ژل های مو و حالت دهنده ها به طورکلی نمی توانند تأثیری در جلوگیری از ریزش مو دارا باشند، در تحقیقات مشخص شده است که در اثر مشکلاتی که ذکر شد، ژل های مو در اثر استفاده نادرست منجر به ریزش مو هم خواهند شد. ریزش مو اغلب دلایل ارثی دارد که با دارو و همچنین حالت دهنده ها تا حدی می توان آن را کنترل کرد. ولی به صورت کامل متوقف نمی شود. 

,اسپری-مو, ژل-مو, حالت-دهنده-مو
Credit: feelunique

موس یا فوم

فوم ها همان طور که از اسم آن ها پیداست، حالتی کف مانند دارند، ولی ترکیب شیمیایی آن ها دقیقاً همانند ژل ها است. فوم ها نسبت به ژل ها انعطاف بیشتری به موها می دهند و از خشکی آن ها جلوگیری می کنند. موس ها ظاهر غیرطبیعی به مو نمی بخشند و تغییر چندانی در حالت مو ایجاد نمی کنند. موس ها در مقایسه با ژل ها دوام و ماندگاری کمتری به روی مو دارند و بعد از گذشت مدتی فوم ها از روی مو کنده می شوند و حالت مو دوباره به حالت اولیه تغییر می کند. آرایشگران توصیه دارند که برای استفاده از فوم ها همیشه از سشوار استفاده کنید تا حالت دهی بهتری دارا باشند. متخصصان استفاده از سشوارها و وسایلی که حرارت مستقیم را به مو وارد می کنند به عنوان یکی از عوامل مختل کننده رشد و ریزش مو می دانند. نکته ای که در مورد موس ها، فوم ها وجود دارد این است که این مواد آرایشی بر اساس نوع مو و همچنین ضخامت آن دسته بندی می شوند، بنابراین در هنگام خرید خودتان از فوم مخصوص به موهای خودتان استفاده کنید که هم کارایی و هم دوام بیشتری بر روی موهای شما دارا باشند.

 

نحوه استفاده

 • پس از حمام و شانه کردن مو و زمانی که هنوز موهای شما رطوبت کافی دارد، موس را به صورت کف به دستان خودتان بمالید، موهای خودتان را به آن آغشته کنید و به حالتی که موهایتان مابین انگشتان شما قرارگرفته باشد، آن ها را حالت دهید، با این کار نرمی و حالت موهای شما حفظ خواهد شد.

 

,اسپری-مو, ژل-مو, حالت-دهنده-مو

Credit: amazon

 

اسپری مو

اسپری های مو در آخرین مرحله از آرایش استفاده می شوند و بیشتر از سایر مواردی که تاکنون در مورد آن صحبت کرده ایم به موهای شما حالت می دهند. استفاده از اسپری ها نسبت به ژل و فوم ها راحت تر است. همچنین طرفداران بیشتری نسبت به دو محصول قبلی دارند. محلول هایی که معمولاً پایه ای ژل مانند دارند. اغلب اسپری ها با ایجاد یک پوشش روی مو می توانند حالت مو را کنترل کنند. محلول هایی که برای تولید اسپری ها استفاده می شوند معمولاً مواد الکلی هستند که در معرض هوا به شدت فرار هستند و بعد از تبخیر، فقط پلیمر مورداستفاده همانند ژل ها روی مو باقی می مانند. اسپری ها نیز بر اساس ضخامت موها دسته بندی می شوند، باید از اسپری استفاده کنید که متناسب با موهای شما باشد. اگر ضخامت موهای شما زیاد است می توانید از اسپری های خشک استفاده کنید و اگر موهای شکننده دارید بهتر است از اسپری هایی استفاده کنید که به موهای شما رطوبت بیشتری بدهند. در غیر این صورت موهای شما آسیب خواهد دید و از طرفی کارایی اسپری پایین خواهد آمد.

 

نحوه استفاده

 • اسپری مو به دو صورت مصرف می شود؛ یا به جهت تثبیت کنندگی و یا به جهت حالت دهی به مو. اگر می خواهید حالت موها را تثبیت کنید از اسپری تثبیت کننده استفاده کنید؛ به این صورت که پس از قطعی شدن وضعیت موها از فاصله کمی تافت را به مو اسپری کنید؛ البته دقت کنید چشم ها کاملاً بسته باشند تا از نفوذ مواد به داخل چشم جلوگیری شود. اسپری های حالت دهنده به مو اغلب مورداستفاده آقایان است و برای دادن حالت های خاص به مو به کار می روند و در بعضی از انواع شینیون ها استفاده می شوند این اسپری ها برای موهای خیلی لخت که با هیچ محصول دیگری حالت نمی گیرند کاربرد دارند. 

,اسپری-مو, ژل-مو, حالت-دهنده-مو
Credit: retaildesignblog

واکس مو

واکس مو را می توان از متفاوت ترین دسته حالت دهنده های مو دانست که باعث خشکی مو نمی شود. این ماده حالتی همانند موم دارد که بر روی مو قرار می گیرد و علاوه بر محافظت از مو باعث می شود که رطوبت مو حفظ شود. واکس باعث خواهد شد که تارهای مو به هم چسبیده و یک بافت طبیعی تشکیل دهند. از کاربردهای دیگری که برای واکس مو می تواند داشته باشد، براق شدن و درخشندگی زیاد آن است.

 

,اسپری-مو, ژل-مو, حالت-دهنده-مو
Credit: swamiramdevpatanjali

 

کرم های حالت دهنده مو

اغلب درجاهای مرطوب مصرف می شوند و چربی کمتری نسبت به واکس مو دارند. مقدار موردنیاز برای افرادی که موهای ظریف و نازک دارند یک سکه کوچک و اگر موهای ضخیم دارید به اندازه یک سکه بزرگ است. کرم حالت دهنده مو معمولاً موها را لیز و چسبناک می کند و اگر بیش ازحد استفاده شود موجب می شوند موها چرب و کثیف به نظر برسند؛ اینکه چه میزان از این کرم ها را استفاده کنید کاملاً وابسته به جنس و بافت موهایتان دارد. این کرم ها را اول روی کف دست بریزید و بعد روی مو پخش کنید. کرم زدن را از پنج سانتی متری ریشه ها شروع کنید. بعد موها را جمع کنید تا کرم، روی همه موها مالیده شود. روی نوک موها نیز تمرکز خاصی داشته باشید تا پایین آن ها نیز به خوبی حالت بگیرند. اگر از کرم روی موهای خشک استفاده می کنید، کرم را بیشتر روی موهای بالایی بمالید تا حالت آن ها بهتر خود را نشان دهد. 

 

توصیه های پزشکی در مورداستفاده از حالت دهنده

 • ژل را همان طور که گفتیم به ساقه مو بمالید و از تماس آن با کف سر خودداری کنید.
 • در صورت امکان از کتیرا و ژل های طبیعی استفاده کنید. در انتخاب ژل ها به مواد و ترکیبات تولیدکننده دقت کنید که میزان ماده شیمیایی کمتری دارا باشند. حتی کتیرا هم در صورت استفاده فراوان می تواند باعث فرسایش ریشه و آسیب به فولیکول مو شود.
 • هر بار از ژل استفاده می کنید موهای خودتان را بشورید تا مواد شیمیایی را از روی تارهای مو پاک کنید.
 • زمانی که ژل روی سرتان خشک شده است به شانه کردن آن اقدام نکنید. زمانی که تار مو توسط ژل به یکدیگر چسبیده اند، تکان و شانه شدید می تواند باعث شکنندگی و ریزش مو شود.
 • بهتر است از مارک های معتبر و استاندارد و مرغوب که در داروخانه ها و مراکز معتبر فروش هستند این محصولات را خریداری کنید و به وجود برچسب وزارت بهداشت محصول دقت کنید. از دست فروشان و عطاری هایی که به صورت فله ای اقدام به فروش ژل های دست ساز می کنند خرید نکنید.
 • ضخامت، خشکی و چربی موها را در انتخاب نوع حالت دهنده ای که مصرف می کنید در نظر بگیرید.

 

نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

  مقالات مرتبط
 • ,اسپری-مو, ژل-مو, حالت-دهنده-مو
  اشتباهاتی که با محصولات مراقبتی مو انجام می دهید
 • ,اسپری-مو, ژل-مو, حالت-دهنده-مو
  در این زمستان چطور پوست خود را لایه برداری کنیم
 • ,اسپری-مو, ژل-مو, حالت-دهنده-مو
  راه های مراقبت از مو برای خانم های کارمند یا محصل

 

.

منبع :

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :