موخوره و یا چند شاخه شدن تار های مو یعنی اینکه مو ها خشک و شکننده شده اند و تغذیه ی مناسبی ندارند. استفاده از سشوار و شانه های نامناسب و تیز، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استفاده از شامپو هایی که بیش از حد اسیدی یا قلیایی اند و شستوشوی زیاد و نا مناسب موها از علل موخوره میباشند که دغدغه ی زندگی بسیاری از خانم ها و حتی آقایان است. یا رعایت چند نکته ی ساده و استفاده از چند ماسک های خانگی و کم هزینه میتوان از از موخوره پیشگیری و آن را درمان کرد.

 علل موخوره و آسیب دیدگی مو:

تار های مو با لایه ای به نام کوتیکول پوشیده شده این لایه که از جنس کوتین است از لایه های درونی تار مو در مقابل آسیب محافظت میکند و رطوبت مو را در حد ممکن حفظ میکند. اگر رطوبت داخلی نارهای مو کم شود موها شکننده و آسیب پذیر میشوند. استفاده از مواد شیمیایی مانند شامپو های مختلف و اسپری ها و و فرایند های حرارتی مانند استفاده از اتو مو و سشوار و دستگاه های حالت دهنده ی مو، فر زدن موها ی صاف، صاف کردن مو ها و دکلره کردن از علل موخوره و آسیب به پوست هستند.

ساده ترین روش ها برای پیشگیری و درمان موخوره :

آکاایران: علل موخوره و روش های ساده پیشگیری و درمان آن

اولین کار برای پیشگیری و درمان موخوره چیدن انتهای موهاست. بهتره است هر ۶ هفته یکبار سر موهای خود را قیچی بزنید اینکار نگرانی شما را برای موخوره گرفتن موها بسیار کم میکند. بهتر است ابتدا علل موخوره را از بین ببرید و بعد به فکر درمان آن باشید. استفاده از شامپو های فاقد الکل که حاوی ترکیبات طبیعی هستند و همچنین خشک کردن طبیعی موها و دوری از گرما علل اصلی موخوره را از بین میبرد.

روش های درمان موخوره با ماسک های طبیعی:

علل موخوره و روش های ساده پیشگیری و درمان آنعلل موخوره و روش های ساده پیشگیری و درمان آن

ماسک تخم مرغ + عسل + روغن زیتون:

زرده ی تخم مرغ و ۳ قاشق سوپخوری روغن زیتون و یک قاشق سوپخوری عسل را باهم مخلوط کنید. به آرامی این ماسک مو را روی موها مخصوصا انتهای مو ماساژ دهید به طوری که کل مو را در بر بگیرد.بگذارید ۱۵ دقیقه روی موهایتان بماند و آن را با شامپو ملایمی بشویید.

جوشانده ی گل ختمی و بابونه:

از این جوشانده هر ماهی یکبار استفاده کنید

شستن موها با عسل :

عسل یکی از نرم کننده های طبیعی  مو هاست. دو قاشق سوپخوری عسل را در ۴ فنجان آب گرم بریزید و مخلوط بدست آمده را بعد از شستشوی کامل روی مو ریخته به نرمی ماساژ دهید. اینکار باعث نرم شدن موها میشود و از شکنندگی موها و کمبود رطوبت آن جلوگیری میکند.

علل موخوره و روش های ساده پیشگیری و درمان آنعلل موخوره و روش های ساده پیشگیری و درمان آن

استفاده از انواع روغن ها:

برای درمان موخوره ماساژ ملایم مو از بهترین روش هاست. برای ماساژ میتوان از روغن نارگیل و روغن بادام و روغن زیتون و دیگر روغن ها استفاده کرد. بعد از ماساژ ۱۵ دقیقه ای انتهای موها با روغن موها را با شاپو ملایم شستشو دهید.

امید است با شناخت علل موخوره و روش های ساده ی پیشگیری و درمان سلامت مو های خود را تضمین کنید.

.

منبع : آرگا