آکاایران: کشف نوین برای جوانسازی پوست

در تحقیقاتی در خصوص جوانسازی پوست و مانع از پیری پوست را کشف کرد این دانشمند حتی به ترمیم زخم ها فاقد می پردازد طالعات آزمایشگاهی نشان می دهند که چگونه فولیکول های مو با انتشار یک سیگنالینگ مولکولی حیاتی به نام پروتئین مورفوژنیک استخوانی(BMP) سبب ترمیم زخمها و صاف شدن پوست فاقد ایجاد اسکار می شوند.

دانشمندان راهی نوین را برای بازسازی سلول های چربی که سبب جوانسازی پوست می شود پیدا کردند.

 

به گزارش تکناز: دانشمند می گویند که این کشف نوین نه تنها به درمان های ضدپیری پوستکمک می کند بلکه می تواند راه را برای ترمیم زخم ها فاقد ایجاد اسکار هموار کند.

 

سلول های چربی که “آدیپوسیت” نیز نام دارند، به طور معمول در پوست پیدا شدهاما با بالا رفتن سن و یا در زمان تبدیل جای زخم به اسکار از بین می روند.عدم وجود سلولهای چربی یکی از دلایل اصلی ایجاد چین و چروک بر روی صورت افراد مسن است.

 

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهند که چگونه فولیکول های مو با انتشار یک سیگنالینگ مولکولی حیاتی به نام پروتئین مورفوژنیک استخوانی(BMP) سبب ترمیم زخمها و صاف شدن پوست فاقد ایجاد اسکار می شوند.

 

BMP ، سلول های تشکیل دهنده اسکار را که به التیام زخم کمک کرده و میوفیبروبلاست نام دارد آموزش می دهند تا خود را به سلولهای چربی تبدیل کنند.

 

پروفسور جورج کوتسارلیس دانشمند از دانشگاه پنسیلوانیا در ایالات متحده که رهبری این پژوهشرا بر عهده داشت اظهار کرد: اساسا، ما می توانیم خاصیت بهبود زخم این سلول ها رادستکاری کنیم تا به جای تشکیل اسکار به بازسازی پوست کمک کنند.

 

دانشمندان پیشتر بر این باور بودند که میوفیبروبلاست قادر به تبدیل شدن به یک نوع متفاوت از سلول نیست.اما این پژوهش نوین نشان می دهد که این سلولها توانایی تبدیل شدن به سلولهای چربی را دارند.تست آزمایشگاهی این روش نوین هم بر روی انسان ها و هم موشها موفقیت آمیز بود.

 

به گزارش تکناز: به گفته محققان این پژوهش، اگر چه این پژوهش بر روی درمان زخم متمرکز شدهاما می تواند پیامدهای بسیار گسترده تری داشته باشد.از دست دادن سلول های چربی از عوارض شایع بیماری های خاصی مانندعفونت HIV و یک بخش طبیعی از روند پیری است.

 

این محققان می گویند که یافته های این پژوهش نوین به طور بالقوه می تواند آنها را به سمت یک استراتژی نوین برای بازسازی سلول های چربی در پوست های چروک و پیر شده برده و منجر به درمان های نوین ضد پیری شود.

.

منبع : taknaz.ir