آکاایران: انواع جوش صورت و روش های درمان آن ها

این مقاله هر چه را که باید درباره انواع جوش صورت و روش های از بین بردن آن ها بدانی، در اختیار تو می گذارد.

انواع جوش صورت عبارتند از: جوش های غیرالتهابی (سرسیاه، سرسفید و جوش های ناشی از ترشح غدد سباسه) و جوش های التهابی (پاپول ها، پاسچول ها، نودل ها و کیست ها).

"بهترین راه از بین بردن جوش صورت در طول شب" را اینجا بخوانید.

جوش سرسیاه از انواع جوش صورت غیرالتهابی است که بسیار شایع است و معمولاً در ناحیه بینی دیده می شود. ایجاد این جوش ها به سبب مسدود شدن فولیکول های مو بر اثر تجمع باکتری ها، پوست مرده و دیگر مواد مضر رخ می دهد. برای از بین بردن این جوش ها، بخور دادن پوست و ماساژ آن به آرامی و با حرکات دایره ای دست، سپس استفاده از مرطوب کننده حاوی آلفا هیدروکسی بهترین راه است.

جوش های سرسفید گونه دیگری از انواع جوش صورت غیرالتهابی هستند که به شکل لکه های سفید روی پوست ظاهر می شوند و در واقع، غده های چربی هستند که بر اثر ترشح بیش از حد چربی در پوست ایجاد می شوند.

برای درمان جوش های سرسفید، صورت خود را ۲ تا ۴ بار در روز به طور منظم با تونر بشوی.

جوش های ناشی از ترشح غدد سباسه زمانی ایجاد می شوند که سلول های مرده پوست در اطراف فولیکول های مو جمع می شوند و به صورت نقاطی خاکستری رنگ روی بینی، لب بالا، گونه ها و پیشانی به نظر می رسند.

برای کنترل جوش های ناشی از ترشح غدد سباسه، یک قاشق غذاخوری خاک رس قهوه ای را با مقداری گلاب مخلوط کن و آن را برای ۲۰ تا ۴۰ دقیقه روی پوست صورت خود قرار بده. سپس صورتت را بشوی و خشک کن. این کار را یک بار در هفته انجام بده.

پاپول ها از انواع جوش صورت التهابی هستند که به شکل برجستگی های ریز قرمز رنگ روی پوست ظاهر می شوند. برای درمان آن ها، ابتدا صورت خود را بشوی و آن را با حوله ای تمیز خشک کن. سپس مقداری آب گوجه فرنگی را روی پوست خود بمال و ۳۰ دقیقه صبر کن. پس از این مدت صورت خود را بشوی.

پاسچول ها از دیگر انواع جوش صورت التهابی هستند که به شکل لکه های قرمز و دردناک روی پوست دیده می شوند. برای درمان آن ها، ژل گیاه آلوئه ورا را یک شب تا صبح روی پوست خود قرار بده و صبح صورتت را بشوی.

نودل ها نیز نوع دیگری از انواع جوش صورت التهابی هستند که به شکل برجستگی های دردناک بزرگ تر از پاپول ها یا پاسچول ها به نظر می رسند. به منظور درمان آن ها، مقدار کمی بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک را روی این ضایعات بمال.

کیست ها، توده های نرم ول عمیقی هستند که ساختار کیسه ای دارند و هنگام لمس، بسیار دردناکند. کیست ها در اندازه های مختلف ظاهر می شوند و برای درمان آن ها باید از پزشک کمک گرفت. پزشک با استفاده از سوزن این کیست ها را تخلیه می کند و در صورت لزوم، برای بررسی سلول های سرطانی از آن ها نمونه برداری می کند و به آزمایشگاه می فرستد.

حال که با انواع جوش صورت آشنا شدی، می توانی به راحتی ضایعات روی پوست خود را تشخیص دهی و برای درمان یا رفع آن ها اقدام کنی.

.

منبع : yasaman.com