آموزش گام به گام آرایش خط چشم
آموزش گام به گام آرایش خط چشم کشیدن خط چشم به خودی خود برای بسیاری از افراد سخت است. برای افرادی که تجربه زیادی در آرایش کردن و کشیدن خط چشم ندارند و به قو

کشیدن خط چشم به خودی خود برای بسیاری از افراد سخت است. برای افرادی که تجربه زیادی در آرایش کردن و کشیدن خط چشم ندارند و به قولی تازه وارد هستند، این سختی بیشتر است، ولی به دلیل تاثیر زیادی که کشیدن خط چشم در بالا بردن جذابیت آرایش چشم‌ها دارد نمی‌توان از کنارش به آسانی رد شد. در همین راستا این بخش به آموزش گام به گام کشیدن خط چشم برای افراد مبتدی اختصاص یافته است.

آموزش گام به گام کشیدن خط چشم برای مبتدیان

قبل از شروع آرایش، صورت خود را کاملا شسته و هر گونه آرایشی را که از قبل روی چشم‌ها داشته‌اید، پاک کنید و چشم‌ها را برای کشیدن خط چشم آماده سازید. بعد از شستن صورت و چشم‌ها، لازم است که با مرطوب کننده‌ای مناسب پوست خود را مرطوب کنید. سپس با توجه به رنگ و نوع پوست خود از فونداسیون مناسب مایع یا پودری استفاده کنید. سپس کانسیلر مناسب دور چشم و سایه زدن را انجام دهید. توجه داشته باشید همیشه سایه را قبل از خط چشم بزنید، چرا که گاهی پخش شدن پودر سایه و ریختن آن روی خط چشم، آن را نا‌منظم و خراب کرده و زحمات شما را از بین خواهد برد.

بعد از انجام تمامی مراحل نوبت به خط چشم می‌رسد و شما با در نظرگرفتن رنگ چشم و تناسب رنگ مداد با چشم، رنگ مداد دلخواه خود را انتخاب کنید. از آنجایی که شما تازه‌کار هستید انتخاب یک خط چشم مدادی نرم و ضد آب بسیار مناسبتر و آسانتر است. مدادی را انتخاب کنید که با فشاری بسیار کم و ملایم و به راحتی پشت چشم کشیده شود. هر چه نرم‌ترباشد، بهتراست. به این ترتیب، نه تنها کشیدن خط بسیار ساده‌تر خواهد بود، بلکه پشت چشم‌ها هم به مرور زمان با کشیدن خط چشم، چروک نمی شود. شما همچنین می‌توانید از یک مداد رنگ روشن استفاده کنید تا ابتدا با آن یک خط راهنما برای خود بکشید ، بعد از کشیدن خط چشم نوبت به زدن ریمل مناسب است.

انواع خط چشم

بسته به نوع آرایشی که می‌خواهید داشته باشید، احتمالاً بهتر است که از خط چشم متفاوتی استفاده کنید. در زیر لیستی از انواع خط چشم‌ها، مزایا، معایب و نحوه استفاده آن‌ها نوشته شده است. برای فهمیدن اینکه چگونه یک خط چشم را به صورت حرفه‌ای استفاده کنید اول تصمیم بگیرید که از میان انواع مختلف خط چشم کدام بهتر به پوست شما می‌آید و قابل استفاده است، سپس فکر کنید به اینکه چه رنگ‌هایی چهره‌تان را در روز و شب بهتر می‌کند.

مداد چشم

استفاده از این نوع خط چشم عادی است و شکلی مردمی دارد. بیشتر خانم‌‌ها استفاده از مداد نرم برای خط چشم را بهتر از استفاده از مداد‌های خشن و سخت می‌دانند. مداد‌های گران قیمت معمولا نرم و ملایم‌اند و به راحتی با یک اسفنج پاک می‌شوند. البته ممکن است خط چشم‌های موجود در محل زندگی شما از خط چشم‌های خوب و گران قیمت نباشد، اما مطمئنا نرم هستند و با یک پارچه کتان و صابون پاک می‌شوند. معمولا این خط چشم‌ها توسط تراش مخصوص تراشیده شده و در قسمت داخلی چشم می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. مداد چشم انواع مختلفی دارد مانند: پایه واکسی، سرمه‌ای، مدادهای پیچی مکانیکی و مداد چشم‌های پایه پودری.

معایب و مزایای استفاده از مداد چشم 

از مهمترین مزایای استفاده از مداد چشم می‌توان به دودی کردن پشت چشم‌ها، پاک‌کنندگی آسان، مناسب برای افراد مبتدی و استفاده در داخل چشم اشاره کرد. اما این خط چشم رایج علاوه بر مزایا، دارای معایبی است که عمده‌ترین آن، نداشتن ماندگاری بر روی چشم و سیاه شدن، ریزش بر روی چشم و استفاده زیاد از تراش است.

خط چشم مایع

این نوع خط چشم سخت‌ترین مدل خط چشمی است که می‌توان آن را استفاده کرد، اما این نوع خط چشم می‌تواند بسیار دقیق و زیبا باشد. خط چشم‌های مایع معمولا به صورت ماژیکی تولید می شوند. از آنجایی که بدون تمرین استفاده از این خط چشم مشکل است، می‌توانید اول به سراغ مدل‌های دیگر خط چشم رفته و هنگامی که دستتان ماهر‌تر شد از این نوع خط چشم استفاده کنید. برای استفاده از این نوع خط چشم نیاز به دستان ثابتی دارید و باید خط چشم را به صورت خط‌های کوچکی نزدیک به پلک چشم بکشید. بهتر است از وسط پلک چشم شروع کرده و به آرامی خط چشم را بالای پلک بکشید تا به گوشه چشم خارجی برسید. اگر دوست دارید خط چشم را سراسری بکشید می‌توانید دوباره بعد از کشیدن خط چشم در قسمت بیرونی از قسمت گوشه چشم شروع کرده و خط چشمی به آرامی تا وسط چشم بکشید و این خط را به خط کشیده‌شده قبلی متصل کنید.

 

معایب و مزایای استفاده ازخط چشم مایع

از مهمترین مزایای استفاده از خط چشم مایع  و دلیل استفاده از آن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مناسب برای آرایش‌های مجلسی، گربه‌ای و عربی است
 • باعث پرپشت شدن مژه‌ها به هنگام کشیدن بر روی پلک چشم می‌شود
 • خط چشم مایع دارای ماندگاری بالاتری نسبت به مداد چشم است
 • هدف اصلی خط چشم مایع، رسم خطوط نازک و باریک است
 • به هیچ عنوان بعد از خشک شدن، بر روی اطراف چشم پخش نمی‌شود.

حال نوبت به معایب خط چشم مایع آن می‌رسد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم :

 • یکی از اصلی‌ترین معایب خط چشم مایع این است که فقط افراد حرفه‌ای می‌توانند از آن به درستی استفاده نمایند.
 • برای اینکه بر روی چشم نریزد باید مدتی را صبر کنیم تا خشک شود
 • به آسانی قابل پاک شدن نیست و گاهی اوقات نیاز به محلول‌های پاک کننده مثل شیرپاک کن دارد.

خط چشم ژله‌ای

یکی دیگر از انوع خط چشم، که طرفداران زیادی هم دارد، خط چشم ژله‌ای است. البته این خط چشم‌های ژله‌ای، در ظروف کوچک نگه‌داری می‌شوند و شما به هنگام استفاده باید از قلمو یا براش کوچک استفاده کنید. یادتان باشد که استفاده از نوع خط چشم ژله‌ای آسان نبوده و چون پایه کرمی دارد ممکن است با لرزش دست، نتوان خط چشمی که مد نظر است، بکشید.

معایب و مزایای استفاده از خط چشم ژله‌ای

خط چشم ژله‌ای مانند دیگر خط چشم‌ها دارای معایب و مزایایی است که مهمترین مزیت آن، ترکیب شدن با دیگر آرایش‌ها است و از دیگر مزیت‌های آن می‌توان به:

 • حالتی کرمی اشاره کرد که برای سایه‌های غلیظ مناسب است.
 • ماندگاری بسیار بالایی دارد.
 • کاربردی بسیار راحت‌تر و تمیز‌تر نسبت به دیگر خط چشم‌ها از جمله خط چشم مایع دارد.

بعد از بررسی مزایا و ویژگی‌های مثبت خط چشم ژله ای/ کرمی، حال نوبت بررسی معایب خط چشم ژله ای می‌رسد که عمده‌ترین آن‌ها عبارتند‌از:

 • خط چشم ژله‌ای، مانند دیگر خط چشم‌ها، قابل حمل نیست.
 • به هنگام استفاده از آن باید قلموی مجزایی داشته باشیم.
 • مدت زمان زیادی نمی توان از این محصول استفاده کرد، چرا که سریع خشک می‌شود.
 • این خط چشم برای افرادی که پوست خشک دارند مناسب نیست و باعث ایجاد خشکی بر روی پوست می‌شود.

خط چشم ماژیکی

خط چشم ماژیکی، تقریبا آخرین مدل از خط چشم است که برای زیباتر کردن چشم‌ها می‌توان از آن استفاده کرد. این نوع خط چشم‌ها، به صورت ماژیک است و در دسته خط چشم‌های مایع قرار می‌گیرد.

معایب و مزایای استفاده از خط چشم ماژیکی

خط چشم‌های ماژیکی هم مانند دیگر خط چشم‌ها، دارای معایب و مزایایی است که انتخاب ما را برای خرید یک خط چشم راحت‌تر می‌کند. از مهمترین مزایای خط چشم ماژیکی می‌توان به استفاده راحت و آسان، ماندگاری بالا، و متناسب با هر نوع آرایش اشاره کرد. از جمله معایب خط چشم ژله‌ای می‌توان گفت که پاک‌کنندگی آن بسیار مشکل بوده و به‌علت پایین بودن غلظت آن، باید از چند لایه بردار روی پلک‌ها استفاده کرد.

چگونگی انتخاب رنگ خط چشم

رنگ سیاه برای خط چشم به همه زنان می‌آید و بیشتر زنان به رنگ چشم سیاه تمایل دارند. در حقیقت رنگ سیاه، رنگی محکم و قوی برای پوست است. رنگ زغال چوب یا قهوه‌ای رنگی نرم و ملایم به نظر می‌رسد که بیشتر زنان در آرایش روز از آن استفاده می‌کنند و اگر پوست و مویی بلوند یا طلایی دارید این یک رنگ مناسب برای شما است. از استفاده کردن از بعضی رنگ‌های روشن برای خط چشم در شب نترسید. رنگ ارغوانی، سبز و حتی قرمز در شب، خط چشمی قابل توجه برای شما می‌سازد. زمانی که شما به باشگاه یا کلوپ می‌روید سعی کنید یکی از این رنگ‌ها را استفاده کنید تا جذاب‌تر و متفاوت‌تر به نظر برسید. همچنین می‌توانید از خط چشم نقره‌ای در شب استفاده کنید. به علاوه یک قسمت از خط چشم را در گوشه‌ها برای زمانی که پلک‌های شما خسته می‌شود بلند‌تر و دراز‌تر بکشید.

بهترین حالت صورت به هنگام کشیدن خط چشم

در هنگام کشیدن خط چشم، چانه‌ی خود را به سمت بالا بگیرید ولی نگاه شما رو به پایین باشد، در این‌حالت پلک‌های شما نیمه بسته هستند اما هنوز هم می‌توانید آن‌ها را ببینید. استفاده از خط‌های کوتاه بهتر است از کشیدن یک خط سخت است که به چشم‌ها آسیب می‌رساند. با یک دست پلکتان را محکم نگه داشته و با دست دیگر به آسانی شروع به کشیدن خط کنید. از وسط پلک چشمتان به سمت گوشه‌های بیرون است. برای ایجاد یک خط چشم با دوام و بلند مداد را در سراسر چشم حرکت داده و به پلک بچسبانید. اگر تصمیم به استفاده از خط چشم درونی دارید از مداد یا مداد مومی استفاده نکنید چون باعث تحریک چشم و عفونت به وسیله‌ی میکروب‌های موجود در دستان می‌شود، برای این نوع خط چشم بهتر است از خط چشم‌های مایع استفاده کنید. به چشم‌های گربه نگاه کنید، خط چشم‌های او کمی از چشمش به سمت بیرون کشیده و به طرف بالا تغییر جهت داده این نوع خط چشم بیشتر مناسب استفاده در روز است. کشیدن خط چشم با توجه به مدل و فرم چشم‌ها انجام می‌شود و هر چشمی یک نوع آرایش متفاوت با مدل دیگر دارد که به ترتیب زیر است:

خط چشم مناسب برای چشم‌های گرد

اگر می‌خواهید چشم‌های گرد را کشیده‌تر نشان دهید باید در قسمت لبه خارجی چشم روی خط مژه مداد بکشید و آن را به شکل خط چشم بالدار دربیاورید.

خط چشم مناسب برای چشم‌های با فاصله

خانم‌هایی که فاصله چشم‌های زیادی دارند باید در گوشه داخلی چشم تمرکز کنند تا بتوان فاصله چشم‌ها را کمتر نشان داد. برای شروع ابتدا باید گوشه داخلی چشم یا همان مجرای اشک را با سایه بپوشانید، داخل چشم‌ها را مداد بکشید و زیاد در گوشه خارجی چشم مانور ندهید.

خط چشم مناسب برای چشم‌های گود

اگر چشم‌های گود دارید سعی کنید روی پلک سایه پهن نکشید و بالای چشم را سایه تیره یا سیاه نزنید زیرا چشم‌ها گودتر نشان داده می‌شوند. کاری که باید انجام دهید یک خط چشم بسیار باریک نزدیک خط مژه است. بهتر است فقط گوشه خارجی بالا و پایین پلک خط چشم بکشید.

خط چشم مناسب برای چشم‌های تک پلکی

چشم‌های تک پلکی هم می‌توانند خط چشم بزنند. از گوشه داخلی چشم یک خط باریک بکشید و همچنان که به گوشه خارجی نزدیک می‌شوید خط چشم را پهن‌تر کنید.

خط چشم مناسب برای چشم‌های پفی

هدف آرایش چشم‌های پفی این است که با کمک خط چشم پلک‌ها را بزرگ‌تر نشان دهیم. ابتدا از قسمت پهن خط چشم شروع می‌کنیم. درست جایی که باید مداد را بین ریشه مژه‌ها بکشیم وهمچنان که به گوشه خارجی نزدیک می‌شویم خط چشم را پهن می‌کشیم.

خط چشم مناسب برای چشم‌های بادامی

چشم‌های بادامی یکی از زیباترین مدل چشم‌ها می‌باشند و بیشتر آرایشگران کار کردن روی این مدل چشم‌ها را دوست دارند. خط چشم‌های بالدار این مدل چشم‌ها را زیباتر از قبل نشان می‌دهد.

خط چشم مناسب برای چشم‌های ریز

هدف بزرگ نشان دادن این نوع چشم‌هاست. به همین دلیل زیر چشم‌ها را نباید خط چشم کشید. باید بالای چشم و گوشه پایین چشم را خط چشم باریکی بکشید. استفاده از مداد سفید برای داخل چشم کمک بزرگی در درشت نشان دادن چشم‌ها می‌کند.

خط چشم مناسب برای چشم‌های درشت

برای چشم‌های درشت باید بالا و داخل پلک بالایی را مداد بکشید. خط چشم‌های گربه‌ای و بالدار بهترین‌ها برای چشم‌های درشت هستند.

خط چشم مناسب برای چشم های نزدیک به هم

خط چشم در گوشه داخلی چشم باید باریک باشد و در گوشه خارجی پهن شود. خط چشم خیلی نازک یا خیلی پهن چشم‌ها را ریزتر نشان می‌دهد.

کلام آخر

امیدوارم مطالب این بخش برایتان مفید باشد و به شما در جهت کشیدن و انتخاب خط چشم مناسب کمک کند. لازم به ذکر است که در انتخاب خط چشم مانند سایر لوازم آرایشی نهایت دقت را داشته باشید چرا که خط چشم با چشم شما ارتباط مستقیم دارد.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :