با همسر خود اصولی و سازنده جر و بحت کنید
همه زوج ها در طول زندگی مشترک خود بر سر موضوعات مختلف جر و بحث میکنند؛ اما عده خیلی زیادی به نتیجه ای نمیرسند زیرا نحوه صحیح بحث کردن را نمی دانند.

آکاایران: یک ازدواج موفق نیازمند کار و تلاش است و ناچارا جر و بحث‌هایی با همسرتان خواهید داشت. جر و بحث بخشی طبیعی از هر رابطه‌ای است، اینکه چطور با همسرتان بحث کنید می‌تواند تعیین کند رابطه‌تان دوام خواهد داشت یا در دراز مدت به جدایی خواهد انجامید. درست بحث کردن به شما و همسرتان کمک می‌کند مشکلات‌تان را راحت‌تر حل کنید و به عنوان یک زوج، رشد کرده و کامل‌تر شوید.  در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات مشاوره خانواده آکا, به شما توضیح می دهیم که زوج های موفق از انجام چه کار هایی در جر و بحث خودداری می کنند.

کارهایی که بعد از بحث با همسرتان نباید انجام دهید

اگر همسرشان برای گفت‌وگو به‌سراغ‌شان آمد، دوری نمی کنند

وقتی چند دقیقه‌ای از دعوای‌تان گذشت، به همسرتان بگویید پس از اینکه آرام شدید (هر دوی شما) آماده حرف‌زدن و شنیدن درباره مسئله خواهید بود. درعین‌حال اگر همسرتان چند روز بعد به‌سراغ‌تان آمد، به او پشت نکنید! رابطهٔ بدون کلام به بدیِ داد‌وبیداد است. اگر متوجه شدید که دارید دوری می‌کنید، عذرخواهی کنید، بنشینید و حرف طرف مقابل را بشنوید. در هنگام صحبت، به آنچه طرف مقابل می‌گوید واکنش نشان دهید: «داری می‌گی … . درسته؟» مطمئن شوید که حرف او را درست فهمیده‌اید.

همزمان بر سرِ بیش از یک موضوع، صحبت نمی کنند

قطعاً این عامل همه چیز را خراب می کند. بسیاری از افراد هنگامی که با یکدیگر دعوا و جر و بحث دارند، مدام بحث را عوض می کنند و همین باعث می شود که کشمکش بین آن ها بیشتر شود و هیچ گاه ریشه مشکل اصلی را پیدا نمی کنند.

وقتی که با هم جر و بحث می کنیم، فقط باید در مورد یک موضوع صحبت کنیم و خواسته ها و انتقادات خود را بگوییم، ریشه یابی کنیم، مشکل را برطرف نماییم و سپس به سراغ مبحث بعدی برویم.

بعد از دعوا و جر و بحث با همسر چه کنیم؟

طرز فکر «همه یا هیچ» را از خود دور می کنند

پس از بحثی پرسروصدا، سعی کنید ذهن‌تان را باز و پذیرا نگه دارید. در میانهٔ دعوا ساده‌ترین کار این است که همه‌چیز را سیاه‌وسفید ببینیم. به‌عقیدهٔ «فلمینگ»، استفاده از عبارت‌هایی مانند «تو همیشه …» یا «تو هیچ‌وقت …» کمکی به حل مشکل نمی‌کند؛ پس بعد از اینکه سروصدا خوابید، کمی دامنهٔ دیدتان را افزایش دهید و از زاویهٔ دید همسرتان به موضوع نگاه کنید.

از زبان و کلامی استفاده نمیکنند که باعث شرمندگی طرف مقابل شود

هنگامی که شما احساس اضطراب یا خشم دارید، انگشت اتهام خود را به سمت مقابل می گیرید و می گویید که تو فلان کار را کردی، مشکل از توست یا تقصیر توست و طرف مقابل حالت تدافعی به خودش می گیرد. زوج های موفق معمولاً از این روش کلامی با یکدیگر استفاده نمی کنند، آنها بیشتر از ضمیر "من" استفاده می کنند تا نوع احساسشان را بیان کنند، نه این که طرف مقابل را متهم کنند.

بهترین روش دعوا با همسر!

نیش‌وکنایه نمی زنند

در دعوا هرقدر هم که دلخور باشید نباید بدوبی‌راه بگویید یا کنایه بزنید. هرگز به طرف مقابل فحش ندهید؛ جبران این مسئله دشوار است. اگر بر سر هزینه‌های سفرتان بحث می‌کنید، درحالی‌که عکس‌های سفر مالزی دوست‌تان را به یاد می‌آورید، نگویید سفر به قشم خیلی ضایع است. چنین حرف‌هایی باعث می‌شود طرف مقابل هم در پاسخ، به شما توهین کند. از همسرتان بخواهید پس از اینکه آرام شدید، بحث درباره این موضوع را ادامه دهید. می‌توانید بگویید: «می‌دونم نگران این هستی که پول‌مون نمی‌رسه اما من طوری هزینه‌ها رو حساب کردم که با بودجه‌مون می‌خونه!»

از حرف‌های همسرشان برای خودشان سلاح نمی سازید

بگذارید هرچه در دعوا گفته شده است، همان‌جا دفن شود. گذشته‌ها گذشته! «میشل گالند»، روان‌شناس، معتقد است یکی از اشتباهات رایج این است که حرف دل‌مان را در لحظه نمی‌زنیم و به‌جایش طوماری از دلخوری‌های‌مان خلق می‌کنیم! اگر در دعوا طرف مقابل حرفی زد که باعث رنجش‌تان شد، همان موقع به او بگویید که این حرفش چقدر برای‌تان آزاردهنده بوده است. اگر روز بعد، هنوز هم از حرف‌های همسرتان دلخور هستید، پیش از اینکه به‌سراغ او بروید، کمی به خودتان زمان بدهید. بازگشت پی‌درپی به حرف‌های دعواهای پیشین باعث می‌شود به‌جای اینکه دنبال راه‌حل باشیم، در چرخه‌ای بی‌نتیجه از مکالمات گرفتار شویم.

۴ رفتار ممنوعه در زمان جر و بحث با شوهر|خبر فوری

دست به سینه نمی نشینند و از ارتباط چشمی خودداری نمی کنند

معمولا زمانی که عصبانی هستیم، از حالات خود خبر نداریم اما زبان بدن در چنین شرایطی به شدت موثر است. معمولاً زوج ها هنگام عصبانیت دست خود را مشت می کنند، از نگاه چشمی خودداری می کنند، دست به سینه می نشینند یا انگشت اتهام خود را به طرف مقابل می گیرند که انجام این رفتارها؛ وضعیت را بدتر می کنند اما زوج های موفق به شدت نسبت به زبان بدن خود آگاهی دارند. کاری نمی کنند که با زبان بدن به طرف مقابل توهین شود و سعی می کنند ارتباط خوبی را برقرار کنند.

انتقاد سخت و شدید از همسرشان نمی کنند

انتقاد در هر رابطه ای وجود دارد اما زمانی که بیش از حد سخت، شدید و گاهی اوقات ناعادلانه باشد، شرایط بدتر می شود. زوج های موفق معمولاً انتقاد سازنده به عمل می آورند. تعداد انتقادهای آنها کم اما موثر است و فقط روی یک رفتار منفی تمرکز می کنند، نه روی کل شخصیت فرد.

همچنین علاوه بر انتقاد کردن جنبه های مثبت رفتاری طرف مقابل را هم می بینند و بازگو می کنند.

آنها به یکدیگر توهین نمی کنند

هنگامی که جر و بحث بالا می گیرد، افراد به شدت از لحاظ احساسی درگیر می شوند. ممکن است قسم بخورند، به یکدیگر توهین کنند یا حتی نام هم را بسیار زشت و بد صدا کنند که رفتار بسیار مخربی در رابطه زناشویی است و باعث می شود که موضوع اصلی یادشان برود و بخواهند به یکدیگر توهین کنند اما زوج های موفق در چنین مواقعی که احساس می کنند به شدت خشمگین شده اند و احتمال این توهین ها وجود دارد، کمی مکث می کنند.

اول احساسات خود را شناسایی می کنند و بعد سعی دارند که آن را توضیح دهند. هنگامی که عصبانی هستند، کاملا در سکوت به سر می برند تا حرفی به زبان نیاورند که بعدا باعث پشیمانی شوند.

در زمان و مکان غلط با یکدیگر بحث نمی کنند

گاهی اوقات افراد نمی دانند که زمان و شرایط مناسب برای صحبت کردن در مورد خواسته ها و مشکلاتشان باید چگونه باشد. آن ها ممکن است جلوی دیگران یا مقابل فرزندانشان با یکدیگر جر و بحث کنند که همین موضوع به شدت خجالت آور و آسیب زننده است اما زوج های موفق با هم به توافق می رسند که در کجا و در چه زمانی با یکدیگر در مورد مشکل شان صحبت کنند و معمولاً هرگز هیچ نفر سومی شاهد جر و بحث آن ها نیست.

بحث کردن

هنگام استرس، گرسنگی و خستگی با یکدیگر بحث نمی کنند

همه حالاتی که در بالا نام بردیم، باعث ایجاد حس منفی در افراد می شود و کلافگی را به وجود می آورد؛ مخصوصا اگر تجربه حس ناراحتی هم در میان باشد. پس بهتر است که آن ها بیشتر از یکدیگر گله و شکایت کنند اما زوج های موفق مطمئن می شوند که نیازهای پایه و اساسی مثل غذا خوردن، آشامیدن، استراحت و آرامش در آن ها برطرف شده و بعد منطقی در مورد مشکلاتشان با هم گفت و گو می کنند.

اگر راضی نیستند، برای آشتی تن به رابطه‌ٔ جنسی ندهند

گاهی پس از دعوا، هر دو روراست و از صمیم قلب عذرخواهی می‌کنید. درحالی‌که زمان زیادی نگذشته است، همسرتان نشانه‌هایی از طلب رابطه جنسی بروز می‌دهد! اما تنها چیزی که با علامت سؤالی بزرگ از ذهن شما می‌گذرد این است که «واقعا؟!» به‌گفتهٔ «سوزمان»، این‌طور نیست که مردها متوجه دلخوری پیش‌آمده نمی‌شوند. مردها برای اینکه احساس صمیمیت کنند، به‌دنبال رابطه جنسی هستند. اگر واقعا آمادگی ندارید، به‌نرمی خواسته‌شان را رد کنید: «ممنون که می‌خوای به من نزدیک بشی اما الان نمی‌تونم!» همسرتان را در آغوش بگیرید و بگویید شاید فردا حال‌تان بهتر باشد. خوب نیست که بدون هیچ توضیحی رو برگردانید. این کار احساسات همسرتان را جریحه‌دار می‌کند.

زمانی که نیاز به توقف دارند، جر و بحث نمی کنند

گاهی اوقات بحث طولانی می شود و هر دو طرف کاملا خسته هستند و دیگر صبر و تحمل ندارند. معمولاً زوج های موفق در چنین حالاتی سعی می کنند که کمی توقف کنند، از یکدیگر فاصله بگیرند، سکوت می کنند و به هم فرصت می دهند تا دوباره فکر کنند اما افراد غیر موفق نمی دانند که در چنین حالتی باید چه عکس العملی نشان دهند و در نتیجه جر و بحث آن ها به شدت بالا می گیرد.

صبر

بیش از حد سکوت نمی کنند

بعضی از زوج ها احساس می کنند که هر چقدر بیشتر سکوت کنند، شرایط بهتر پیش می رود اما همیشه هم این گونه نیست. شما با سکوت بیش از حد به طرف مقابل توهین می کنید، با او صحبت نمی کنید، اتاق را ترک می کنید و با انجام این کار از یکدیگر بیشتر فاصله می گیرید امّا زوج های موفق رابطه سالم را اولویت قرار می دهند و سعی می کنند که یک راه حل مناسب پیدا کنند، بدون این که بخواهند از هم فاصله بگیرند.

به جای این که با هم رفتار سرد داشته باشند، سعی می کنند که با ارتباط مستقیم در مورد احساسات خود صحبت کنند و از این موضوع ترسی ندارند و همین باعث می شود که بین آن ها فاصله ایجاد نشود.

بیش از حد روی تفاوت هایشان تمرکز نمی کنند

همه انسان ها با یکدیگر متفاوت هستند. فرقی هم ندارد که چقدر عشق و علاقه بین آن ها وجود داشته باشد. پس شما باید بپذیرید که با همسرتان تفاوت های رفتاری و شخصیتی دارید. پس نباید بیش از حد روی آنها متمرکز شوید و خودتان را آزار بدهید.

دقیقاً کاری که زوج های موفق انجام می دهند، این است که روی نقاط مشترک و تفاهم هایشان تمرکز می کنند و تفاوت ها را نیز عاملی برای تنوع و لذت و هیجان بیشتر در زندگی می دانند و آن ها را می پذیرند.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :