علائم و عوارض نداشتن رابطه زناشویی
اگر «رابطه جنسی» نداشته باشید، چه اتفاقی در بدن تان می افتد؟رابطه جنسی یکی از علل سلامت جسمی و روحی زوجین است ، به گفته ی کارشناسان زمانی که به مدت طولانی این ر

بی میلی جنسی | نداشتن رابطه زناشویی بعد ازدواج | عوارض نداشتن رابطه با همسر

آکاایران: اگر «رابطه جنسی» نداشته باشید، چه اتفاقی در بدن تان می افتد؟رابطه جنسی یکی از علل سلامت جسمی و روحی زوجین است ، به گفته ی کارشناسان زمانی که به مدت طولانی این رابطه برقرار نشود عوارض جدی بروز خواهند کرد. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به علانم و عوارض نداشتن رابطه جنسی زناشویی خواهیم پرداخت . با ما همراه باشید.

 

۱۰ مورد عوارض نداشتن رابطه زناشویی برای زنان - ویکی روان

ازدواج نوعی رابطه دوستانه و صمیمی است که در فضای امنی ایجاد می‌شود. این رابطه صمیمانه بین زن و شوهر، ابعاد مختلفی دارد که هر کدام در جای خودشان برای پایداری یک رابطه ضروری هستند. یکی از مهم‌ترین ابعاد رابطه زن و شوهری که باعث حفظ این صمیمیت می‌شود، رابطه جنسی است.
زوج‌هایی که روابط جنسی را تجربه نمی‌کنند و یا آن را ناقص انجام می‌دهند، رابطه کاملی را هم تجربه نمی‌کنند. نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج با آسیب‌های روحی و روانی همراه است که عدم پیگیری و درمان آن می‌تواند مشکلات زیادی را در رابطه ایجاد کند.
علت رابطه نداشتن مردان یا زنان بسیار مختلف است و به دلایل گوناگون جسمی یا روحی اتفاق می‌افتد.

چرا داشتن رابطه جنسی در زندگش زناشویی مهم است؟

بسیاری از افراد درباره دلایل تاکید بر رابطه جنسی پس از ازدواج می‌پرسند. همانطور که اشاره کردیم هر رابطه‌ای از جهات گوناگون مورد اهمیت است که یکی از جنبه‌های بسیار مهم آن رابطه جنسی است.

نبود رابطه جنسی یا ناقص بودن آن خبر از مشکلی در رابطه می‌دهد که بی‌توجهی به آن با عواقب جبران‌ناپذیری همراه است. نبود رابطه جنسی میان زوج ها می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که اگر به موقع پیگیری شود، درمان آن هم آسان‌تر است.
بنابراین مهم‌ترین دلیل اهمیت رابطه جنسی بعد از ازدواج اطمینان از سلامت رابطه و وجود سلامتی میان زوجین است. به همین دلیل بهتر است وجود هر نوع سردی یا میلی در رابطه زودتر تشخیص داده شده و درمان شود.

 

اهمیت بالای رابطه زناشویی در فعالیت تنظیم هورمون

فعالیت تنظیم هورمون از طریق رابطه زناشویی تاثیر مثبتی روی روحیه شما دارد. به عبارت دیگر رابطه زناشویی منظم به از بین بردن استرس، کاهش اضطراب، تسکین ناراحتی جسمی و تقویت سیستم ایمنی کمک می کند.

هنگامی که شما رابطه زناشویی دارید، بدن تان دوپامین و اندورفین آزاد می کند که این مواد اثرات مثبتی روی سیستم عصبی مرکزی ایجاد می کنند و شما به سرعت احساس خوبی پیدا می کنید و در نتیجه وضعیت جسمی تان هم بهبود پیدا می کند و سلامت پوست و حتی سطح انرژی و عملکرد جسمی هم بالا خواهد رفت.

هورمونی که مستقیما مربوط به رابطه زناشویی است، سروتونین است. این ماده باعث بهبود عملکرد بدن مانند گوارش، خواب و تنظیم دمای بدن می شود و رابطه مستقیمی بین سروتونین و نیاز جنسی وجود دارد که کمبود سطح سروتونین، میل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد. هورمون هایی که در طول رابطه جنسی آزاد می شوند، باعث می شوند که سیستم بدن شما به شکل عالی فعالیت کند و سلامت کلی بدن شما ارتقا پیدا کند.

علائمی در بدن که نشان می دهد نیاز به رابطه زناشویی دارید

بعضی از افراد این نیاز را حتی بعد از ازدواج هم سرکوب می کنند و سعی می کنند که به دلایل مختلف در موردش صحبت نکنند اما بعضی دیگر هم هستند که در مورد این قضیه حساسیت به خرج نمی دهند؛ اما به هر حال فرقی ندارد که چه شخصیتی داشته باشید.

در هر صورت اگر بعد از ازدواج مدت زمانی رابطه زناشویی نداشته باشید، بدنتان سیگنال های خاصی ارسال می کند که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک نگاهی به آنها خواهیم انداخت.

اختلال خواب و ناراحتی جسمی

آیا تا به حال شده هنگام خوابیدن مشکل داشته باشید؟ اگر خوب نخوابید، درد ماهیچه، سر درد یا حتی میگرن می گیرید که می تواند نشانه نیاز بدن شما به رابطه جنسی باشد. یک تیم نورولوژیست آلمانی در این زمینه مطالعه ای انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که رابطه زناشویی باعث افزایش آزادسازی اکسی توسین می شود؛ هورمونی که برای خواب خوب اهمیت دارد.

فانتزی سازی

مطالعات نشان می دهد که هنگامی که بدن به رابطه زناشویی نیاز داشته باشد، ذهن شروع به ساخت فانتزی های زناشویی می کند. در واقع ناخودآگاه سعی دارد که از این طریق خودش را راضی نگه دارد که این فانتزی ها کاملاً طبیعی هستند و فرد را به احساس رضایت می کشاند. تصاویر ذهنی و رویا پردازی در این زمینه نشان دهنده این است که شما نیاز به رابطه زناشویی دارید.

علائمی که نشان می‌دهد نیاز به رابطه زناشویی دارید

بی قراری و استرس

داشتن رابطه عشقی با شریک زندگی یکی از بهترین شیوه های رهایی از استرس است . در شرایط پر اضطراب زندگی های امروزی داشتن رابطه زناشویی به صورت منظم توصیه می شود. رابطه جنسی با ایجاد تعادل در عملکرد مغز و تقویت توانایی فیزیکی بدن قدرت بدن را در برابر دفع استرس بالا می برد و به طبع با توقف این رابطه فرد در این شرایط ضعیف تر خواهد بود.

افزایش استرس

پوست زبر و موی شکننده

شاید برایتان عجیب به نظر برسد اما رابطه زناشویی ظاهر پوست شما را بهبود می بخشد. هنگامی که بعد از ازدواج رابطه زناشویی را به دفعات انجام دهید، منافذ پوست باز شده و آلودگی ها از لابلایش بیرون می آیند و در نتیجه پوست شفافی پیدا می کنید.

اگر احساس کردید که پوست تان درخشندگی طبیعی اش را از دست داده و به جوش و آکنه مبتلا شده اید، یعنی بدن تان به رابطه جنسی نیاز دارد. فعالیت جنسی مانند هر فعالیت فیزیکی باعث افزایش جریان خون در بدن می شود که سلامت پوست و مو را تضمین می کند.

رابطه کاهش رابطه جنسی با مشکل قلبی:

یکی از اصلی ترین عوارض توقف رابطه جنسی برای زنان و مردان ایجاد ضعف در قلب است. از آنجایی که رابطه جنسی یک فعالیت جسمی مفید تلقی می شود قلب بدین وسیله به نوعی ورزش می کند .

جالب است بدانید مردانی که در طول هفته بیشتر از دو بار رابطه جنسی سالم داشته باشند خطر حمله ها و بیماری های قلبی را در خود تا حد قابل توجهی کاهش داده اند.

احساس ناامنی

اگر رابطه زناشویی نداشته باشید، در مورد خودتان احساس خوبی نخواهید داشت و این باعث ایجاد یک حس ناامنی می شود. رابطه زناشویی فعالیتی است که اعتماد به نفس را بالا می برد. این موضوع هم برای مردان و هم برای زنان صدق می کند.

ضعیف شدن بدن در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا بعد از توقف رابطه جنسی

با توقف رابطه زناشویی بدن در برابر میکروب ها ضعیف تر خواهد بود و سریعتر بیماری را به خود راه خواهد داد به خصوص ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا . محققان دانشگاه "ویل بیر" در پنسیلوانیا دریافتند که افرادی که هفته ای 2 مرتبه رابطه زناشویی دارند بدن مقاوم تری در برابر ویروس ها خواهند داشت. 
 
منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :