کمال گرایی در رابطه عاطفی و روش های مقابله با آن
برخی از تصورات و خواسته های ما از یک رابطه عاطفی با وجودی شیرین و دوست داشتنی است ولی تطابقی با واقعیت ندارد و به عنوان نشانه های کمال گرایی در روابط عاطفی شناخ

 

نشانه‌های کمال‌گرایی در روابط عاطفی و راهکارهای مقابله با آن - چطور

آکاایران: آتش عشقی که هرگز سرد نمی‌شود؛ رابطه‌ای که همیشه شیرین است و هیچ‌وقت چالش‌برانگیز نیست؛ تا آخر عمر با همان احساس شوروشوق اولیه با عشق زندگی‌کردن؛ تصویری ایدئال و رمانتیک از رابطه‌ای کامل! منتها این ذهنیت‌ها تا چه حد با واقعیت منطبق است؟ اغلب کمال‌گرایان به دام چنین تلقی‌هایی از رابطه می‌افتند و وقتی به آن نمی‌رسند، سرخورده می‌شوند و رابطه‌شان را خراب می‌کنند.

کمال گرایی در رابطه عاطفی می تواند به شکل ها مختلفی بروز کند ، در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, نشانه های کمال گرایی در رابطه عاطفی را با شما در میان می گذاریم و در انتها روش های مقابله با آن را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

کمال گرایی عاطفی و راه های جلوگیری از آن | درمان کمال گرایی عاطفی کاذب |  دکتر فکر

کمال گرایی در رابطه عاطفی یعنی چه؟

با یک مثال  ساده شروع می کنیم : آشپزی را در نظر بگیرید که برای پختن غذای خود باید مواد غذاییش حتما ارگانیک باشد از بهترین ظروف استفاده میکند و حتما باید بهترین مواد را در غذایش استفاده کند .

تا این جای کار مسئله زیاد مهمی نیست . زمانی که این مسئله را نتوان کنترل کرد و یا زمانی که خطایی در آن رخ دهد یا مواد مورد نظر را پیدا نکند فرد بسیار عصبانی و ناراحت می شود  و کل غذا را دور ریخته و از اول شروع به پختن می کند .

کمال گرایی عاطفی معضلی است که با وجود ظاهر زیبایی که دارد در حال از بین بردن خوشبختی شما است  باعث بروز تاثیرات منفی و اضطراب در توانایی شما برای برقراری ارتباط با دیگران و ماندن در یک رابطه عاطفی سالم و طولانی مدت است.

کمال گرایی عاطفی باعث می شود که فرد احساس کند باید همیشه در بهترین حالت خود باشد و بروز مشکلات برای او غیر طبیعی است که همین امر استرس مضاعفی برایش ایجاد میکند. 

مثلا من همیشه باید در رابطه ام احساس شادی داشته باشم. 

ما نباید با هم بحث کنیم.

او نباید از من انتقاد می کرد. 

من نباید عصبی می شدم. 

او باید همیشه بتواند مرا درک کند. 

من نباید غمگین به نظر بیایم و مردم نباید بدانند که من حال خوبی ندارم. 

 

 

۶ نشانه‌ کمال‌گرایی افراد کمال گرایی در رابطه عاطفی که رابطه‌تان را خراب می‌کند

کمال‌گرایی در رابطه به شیوه‌ها و رفتارهای گوناگونی ظاهر می‌شود. در ادامه، ۶ رفتاری را که خبر از کمال‌گرایی شریکتان می‌دهد به شما معرفی می‌کنیم.

۱. انتظارات بیش‌ازحد و غیرواقعی

رابطه‌ای کامل از ۳ ذهنیت ساخته شده است:

  1. ذهنیتی که فرد کمال‌گرا از خودش دارد؛
  2. ذهنیتی که از شریکش در ذهن ساخته است؛
  3. ذهنیتی که از رابطه خود و دیگری در ذهنش ترسیم کرده است.

وقتی فرد کمال‌گرا انتظارات غیرواقعی‌اش را در شریک عاطفی‌اش نمی‌یابد، شروع به سرزنش‌کردن طرف مقابل می‌کند. این سرزنش با غرزدن و متهم‌کردن و شماتت طرف مقابل همراه است. همچنین، ممکن است فردی نتوانسته باشد شریک زندگی‌اش را بیابد و در توجیه آن بگوید: کسی را که مناسب من است نیافته‌ام! آیا واقعا کسی مناسب او نیست یا این انتظارات بیش‌ازحد و کمال‌طلبی اوست که اجازه نمی‌دهد وارد رابطه‌اش پایدار شود؟

هر دوی این حالت‌ها در نهایت به درماندگی و نا‌امیدی فرد کمال‌گرا منجر می‌شوند و رابطه را خراب می‌کنند.

۲. بحث‌وجدل را نشانه شکست رابطه دانستن

فرد کمال‌گرا از بحث‌وجدل بیزار است و آن را نشانه‌ای از شکست رابطه می‌داند. او می‌پندارد «اگر این آدم مناسب من بود، نباید این‌قدر درباره مسائل مختلف دچار اختلاف عقیده می‌شدیم». منتها واقعیت این است که هر فردی شخصیت و علایق و نگرش‌های متفاوت و منحصر‌به‌فردی نسبت به موضوعی دارد و طبیعی است که در رابطه اختلاف‌نظر بین دو طرف پیش بیاید.

نشانه های شکست رابطه + چطور بفهمیم که رابطه به پایان رسیده و شکست خورده -  نیوزین

فرد کمال‌گرا، به‌جای پذیرش اختلاف و تلاش برای رسیدن به تفاهم و درک طرف مقابل، بروز اختلاف را نشانه‌ای از شکست رابطه می‌بیند. از نظر او، رابطه‌ای کامل رابطه‌ای بدون بحث‌وجدل است.

۳. درک نادرست از مفهوم عشق در رابطه

دوران ماه‌عسل برای هر زوجی از بهترین روزهای رابطه است. همه‌چیز زیبا و کامل به نظر می‌رسد. منتها این دوران پایدار نیست. فرد کمال‌گرا اغلب دچار سوءتفاهم می‌شود و گمان می‌کند قرار است رابطه همیشه حس‌وحال دوران ماه‌عسل را داشته باشد. این اشتباه ناشی از این است که فرد کمال‌گرا درک درستی از عشق ندارد.

با گذشت دوران ماه‌عسل، عشق واقعی با تعهد و درک مشترک است که باعث دوام رابطه می‌شود؛ اما فرد کمال‌گرا همچنان در عشق‌آتشین دوران اولیه باقی مانده است و انتظار دارد رابطه مثل روزهای اولش پیش برود. بدیهی است که چنین چیزی ممکن نیست.

درمان کمال گرایی عاطفی کاذب | دکتر فکر

۴. مغلطه علایق مشترک

در این واقعیت که ما باید به‌دنبال فردی باشیم که به ما شبیه باشد شکی نیست؛ اما آیا می‌توانیم فردی را بیابیم که کاملا شبیه ما باشد؟ فرد کمال‌گرا، در جست‌وجوی رابطه کامل، به‌غلط گمان می‌کند تمام نگرش‌ها و علایق و سلایق طرف مقابل باید موبه‌مو با او منطبق باشد. این تصور غلط تا حدی به افسانه‌های عشق رمانتیک بازمی‌گردد. در دنیای واقعی، یافتن دو نفر که کاملا شبیه هم باشند غیرممکن است.

فرد کمال‌گرا یا در جست‌وجوی چیزی که وجود ندارد خود را درمانده می‌کند یا اگر در رابطه‌ای باشد آن را به شکست می‌کشاند.

۵. رفت‌وآمد بین دو حس وحشت و آسودگی

زندگی فرد کمال‌طلب اغلب بین این دو حس در نوسان است؛ نوساناتی که اطرافیان را هم درگیر خودش می‌کند. فرد کمال‌گرا بیشترِ وقتش را صرف تصویرسازی‌های وحشتناک از شکست می‌کند. وقتی هم که تصویرسازی‌های ذهنی‌اش به واقعیت نمی‌پیوندند، او به‌جای آنکه پیروزی را جشن بگیرد، از اینکه از مهلکه گریخته است احساس آسودگی موقت می‌کند.

در نتیجۀ این نوسان، فرد کمال‌گرا به‌دلیل ترس از شکست اغلب از بیان احساسات خود سر باز می‌زند و بنابراین، فرصت ساخت رابطه‌ای عمیق و صمیمی را از خود و شریک عاطفی‌اش می‌گیرد.

۶. رقابت همیشگی با خود و دیگران

فرد کمال‌گرا همیشه خود را در رقابت حس می‌کند. این وضعیت با زندگی مدرن وخیم‌تر هم شده است؛ به‌گونه‌ای که پژوهش‌های دو محقق در سال ۲۰۱۷ نشان داده کمال‌گرایی به‌دلیل تأکید بر مادیات و فردگرایی در حال افزایش است، به‌خصوص در بین جوانان. شبکه‌های اجتماعی و تصاویر غیرواقعی در آنها نیز به این وضع دامن زده است. در چنین محیطی، فرد کمال‌گرا بیشتر تمایل دارد که خود را در معرض رقابت قرار دهد؛ رقابت‌هایی که جز هدردادن انرژی و تحلیل جسمی و روحی نتیجه دیگری ندارد.

فرد کمال‌گرا ممکن است حتی خودش را در رقابت با شریک عاطفی‌اش ببیند و دست به مقایسه‌های مخرب بزند. همچنین او شاید از موفقیت‌های شریکش احساس خطر کند و آن را تهدیدی برای رابطه به شمار بیاورد.

کمال گرایی عاطفی چگونه بر سلامت تأثیر می گذارد؟

کمال گرایی عاطفی چگونه بر سلامت تأثیر می گذارد؟

مطمئناً، گفتن اینکه شما یک کمال گرا هستید ممکن است در یک مصاحبه شغلی خوب به نظر برسد، اما برای خودتان چه؟ آیا واقعا شما هم در راه رسیدن به کمال عاطفی یا هر نوع کمال دیگر، احساس آرامش دارید؟ مطالعات نشان می دهد که تعقیب مداوم کمال ممکن است به سلامت روانی و روحی آسیب برساند.

در واقع کمال گرایی در نهایت به مرحله ایی ختم می شود که نمی توانید هیچ کاری را شروع کنید و در نتیجه این تاخیرها منجر به ناراحتی بیشترتان خواهد شد.

امروزه روان شناسان در تلاش هستند این قبیل الگوها را شناسایی کرده و به مردم بشناسانند. این ویژگی از دیدگاه روانشاسی “ترکیبی از استانداردهای شخصی بیش از حد بالا و خودارزیابی بیش از حد انتقادی” تعریف می شود. با این حال تعریف های ظریف دیگری نیز وجود دارد.

گوردون فلت و پل هویت دو مقام برجسته در زمینه کمال گرایی هستند که هر دو دهه ها این موضوع را مطالعه کرده اند. فلت استاد دانشكده بهداشت دانشگاه یورك در انتاریو كانادا است و پل هویت، در حال حاضر استاد روانشناسی در دانشگاه بریتیش كلمبیا در كاناداست.

این دو روانشناس با هم ، سه وجه اصلی کمال گرایی را در یک مطالعه برجسته که تقریباً 3 دهه پیش منتشر شد، تعریف کردند. آنها می گویند که “کمال گرایی خودمحور، کمال گرایی غیرمحور و کمال گرایی تجویز شده از نظر اجتماعی” وجود دارد.

کمال گرایی می تواند سلامت روحی و جسمی ما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. اما در مطالعه اخیر انجام شده توسط توماس کوران، مدرس گروه بهداشت در دانشگاه بات در انگلستان، و اندرو پی هیل از دانشگاه یورک سنت جان انگلیس، توضیح می دهند که کمال گرایی اجتماعی “ناتوان کننده ترین” نوع می باشد.

کمال گرایی به ویژه در دانشجویان تأثیر منفی دارد و حتی می تواند یکی از دلایل افسردگی به شمار آید.

در کمال گرایی که از نظر اجتماعی تجویز شده است، “افراد معتقدند که اجتماع بیش از حد طلبکار از آن ها است، دیگران درباره آنها قضاوت سختی می کنند و برای تأیید باید کمال نشان دهند.”

اضطراب، افسردگی و افکار خودکشی تنها برخی از مشکلات بهداشت روانی است که متخصصان بارها و بارها با این شکل از کمال گرایی ارتباط داده اند.

به عنوان مثال، یک مطالعه قدیمی نشان داد که بیش از نیمی از افرادی که در اثر خودکشی فوت کرده اند، از سوی عزیزانشان ” کمال گرا ” توصیف شده بودند.

همچنین گفته می شود که کمال گرایی انتقادی از خود، خطر ابتلا به اختلال دو قطبی را افزایش می دهد.

علاوه بر این، وقتی کمال گراها با بیماری جسمی روبرو می شوند، سخت تر می توانند کنار بیایند. یک مطالعه نشان داد که کمال گرایی عاطفی موجب مرگ زودرس در بین افراد مبتلا به دیابت می شود.

روش های مقابله با کمال گرایی در رابطه عاطفی

کمال گرایی می تواند باعث پیشرفت افراد شود ولی در یک رابطه عاطفی ممکن است مانع از احساس واقعی آرامش و ماندن در یک رابطه عاطفی بلند مدت شود ، خوشبختانه کمال گرایی در رابطه عاطفی کاملا تعدیل پذیر است و می توانید با کمی کنترل آگاهانه بر رفتار خودتان ، آثار مخرب کمال گرایی بر رابطه عاطفی را کاهش بدهید.

رابطه کامل ساختنی است 

رابطه کامل وجود ندارد بلکه این شمایید که میتوانید یک رابطه کامل را بسازید . مفاهیمی از جمله تعهد و از خود گذشتی اغلب باعث رشد و پیشرفت یک رابطه عاطفی می شود . کمال گرایی در رابطه عاطفی باعث افزایش خودخواهی فردی می شود که به دنبال یافتن یک رابطه کامل است نه خلق یک رابطه کامل . سعی کنید سازگاری را بیاموزید تا بتوانید رابطه خود را به بهترین شکل ممکن بسازید.

مراقب ظاهر سازی شبکه های اجتماعی باشید 

شبکه های اجتماعی یکی از خطرناک ترین ابزارها برای افزایش کمال گرایی افراد است و باعث می شود خودتان را با تصاویر غیر واقعی و کات شده از زندگی دیگران مقایسه کنید و احساس عقب ماندن و عدم اطمینان به خودتان داشته باشید. هنگام مشاهده شبکه های اجتماعی به یاد داشته باشید که اغلب افراد بهترین لحظات زندگی و غیرواقعی ترین حالت هایشان را با رنگ و لعاب بیشتر به نمایش می گذارند و شما هیچ خبری از استرس ها ،  تنش ها و  نگرانی ها و خستگی های زندگی واقعی آن ها ندارید.

یاد بگیرید که شکست جزئی از زندگی است

افراد کمال گرا معمولا تحمل شکست را ندارند و در نتیجه دچار انزوا و افسردگی می شوند . ترس از شکست خوردن ناراحت کننده تر از خود شکست خوردن است. سعی کنید برای کنترل حس کمال گرایی خود گاهی خودتان را در موقعیت هایی که از آن ها وحشت دارید قرار دهید تا متوجه شوید که ترسی که دارید فقط ذهنی است نه واقعی.

انجام کارها را به دیگران بسپارید 

تصور نکنید که حتما همه کارها را باید خودتان انجام دهید که درست در بیایند ، به شریک عاطفیتان اجازه دهید وظایفش را به تنهایی انجام دهد . شما به غلط احساس میکنید که فقط کار خودتان کامل است و نمیتوانید به دیگران اعتماد کنید یا اگر کاری که فرد مقابل انجام داد مطبق انتظارتان و کیفیتی که میخواستید نبود مسلما آسمان به زمین نیامده است و هیچ مشکلی قرار نیست پیش بیاید.

خودتان را دوست داشته باشید 

لزومی ندارد برای دوست داشتنی بودن کامل باشید. خیلی از ویژگی هایی که به نظر شما نقطه ضعف یا نقص است همان ویژگی هایی است که دیگران شما را به خاطرش دوست دارند. شما طرف نظر از ظاهرتان و کیفیت کاری که انجام میدهید یک انسان دوست داشتنی هستید. برای دوست داشتنی بودن نیازی به کامل و بی نقص بودن نیست.

برای موفقیت های کوچکتان جشن بگیرید

برای مقابله با کمال گرایی باید بیاموزید که موفقیتهای کوچک را غنیمت بدانید. شجاعت پذیرش اشتباهات خود را داشته باشید ، برای  کوچکترین اقدام مثبتی که انجام میدهید ارزش قائل شیود و کوچکترین قدمی که رو به بهبود برمیدارید را به عنوان یک اتفاق بزرگ جشن بگیرید.

 

چرا باید برای رهایی از کمال گرایی عاطفی تلاش کنیم؟

چرا باید برای رهایی از کمال گرایی عاطفی تلاش کنیم؟

احساسات ما بازخورد مهمی به ما می دهد. آیا تا به حال در مورد شخص یا موقعیتی الهاماتی داشته‌اید که آن را نادیده گرفته باشید؟ به طور مثال، شاید از نظر ظاهری ارتباط با یک فرد خوشایند به نظر برسد، اما از نظر درونی احساس خوبی به او ندارید. بعضی افراد به این احساسات توجه کرده و برخی هم آن را نادیده می گیرند.

پذیرش و کنجکاوی در مورد احساسات ناخوشایند ما به ما امکان می دهد تا درسی را که در آنها وجود دارد یاد بگیریم. بعضی اوقات این علامت یک سیگنال است. امتناع از احساس ناراحتی می تواند ما را به اجتناب از شرایط چالش برانگیز سوق دهد. به عنوان مثال، اگر از اضطراب دور شویم، ممکن است هرگز آن جهش را انجام ندهیم، در اولین قرار ملاقات برویم، جرئت انتخاب همسر داشته باشیم، ازدواج کنیم، شغل آینده خود را انتخاب کنیم، به یک کشور خارجی انجام دهیم و به طور کلی گام های بزرگی برداریم.

در حقیقت، با تلاش برای جلوگیری از ناراحتی، احتمالا با مشکلات بزرگتری مواجه می شویم. یا ممکن است در روابط یا مشاغلی باقی بمانیم که دیگر چندان برایمان منفعت ندارد، زیرا آشنایی را به تحریک موقتی در شرایط جدید، ترجیح می دهیم.

کنترل بیش از حد احساسات ما می تواند منجر به یبوست عاطفی شود. یعنی پیوسته کنترل کردن و ترس از قضاوت بد ما را به حالت انسداد عاطفی در می آورد. بطوری که در نهایت، کمتر چیزی می تواند احساس ما را بر انگیزد.

زمانی که به این مرحله برسیم، زندگی برایمان حالت سوررئال پیدا کرده و ما ارتباط خود با شهود را از دست می دهیم. وقتی قادر به پذیرش غم و اندوه یا عصبانیتنیستیم، تمایل داریم احساسات خوشایند مانند شادی را نیز مسدود کنیم. چیزی شبیه به قرار گرفتن در یک کت و شلوار احساسی اتفاق می افتد.

کلام آخر

کمال‌گرایی تله است؛ تله‌ای که ما را گرفتار و همیشه ناراضی نگه می‌دارد. برای زندگی‌ای شاد و رابطه‌ای رضایت‌بخش باید خود و دیگری را همان طور که هستند بپذیریم و تلاش کنیم به‌جای ساختن رابطه‌ای کامل در همان ابتدا، به‌دنبال درمان کمال گرایی خود و طرف مقابل را به‌تدریج رشد دهیم و بهتر (نه الزاما کامل‌ترین) شویم.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :