Warning: file_put_contents(): Only 0 of 186 bytes written, possibly out of free disk space in /home/ravaaka/domains/ravanpezshk.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 41

Warning: file_put_contents(): Only 16384 of 20427 bytes written, possibly out of free disk space in /home/ravaaka/domains/ravanpezshk.akairan.com/public_html/core/DB.php on line 249
علت اینکه بعضی از دختران خواستگار ندارند چیست؟
علت اینکه بعضی از دختران خواستگار ندارند چیست؟
ازدواج این روزها به یکی از مشکل ترین و سختترین کارها تبدیل شده است. شاید برای پسرها مشکل اقتصادی و کار و خانه و... در میان باشد. اما در میان دخترها نداشتن خواست

آکاایران: تقریباً بیشتر دختران و پسران تمایل زیادی به ازدواج دارند و بالطبع مجرد ماندشان هم دلایلی دارد که یکی از آن علت ها نداشتن خواستگار است. این سؤال همیشه مطرح است که: "چرا برخی دختران اصلاً خواستگار ندارند و برخی دیگر مدام در حال رد کردن خواستگارهایشان هستند؟"

امروزه دختران دم بخت زيادي را می بینیم که با وجود داشتن وضعیت نسبتا مطلوب برای ازدواج، خواستگار خوبی ندارند یا هیچ خواستگاری ندارند. دخترانی که شاید مدتها باشد تصمیم ازدواج دارند و حتی ظاهر زیبا و موفقیت های فردی زيادي را کسب نموده باشند، ولی در امر ازدواج و پیدا کردن شریک زندگی، ناموفق مانده اند. ولی مسلما دغدغه اصلی دختران مجردی که در این وضعیت قرار دارند این است که چرا خواستگار خوبی ندارند؟

علل خواستگار نداشتن دختر

متأسفانه در جامعه ما قانون نانوشته‌ای در میان مردم باب شده که خوبی دختر را می‌توان از تعداد خواستگارانش فهمید. یعنی هر دختری که تعداد خواستگارانش زیاد باشد معلوم می‌شود که دختر خوبی است و اصل و نسب دار است اما اگر دختری در زمان متعارف جامعه ازدواج نکند یا خواستگار زیادی نداشته باشد این‌طور تعبیر می‌شود که حتماً مشکلی دارد که کسی سراغش نمی‌رود! آن‌وقت است که دختران و خانواده‌هایشان روزبه‌روز ناامیدتر، نگران‌تر و دستپاچه‌تر می‌شوند و اعتمادبه‌نفس خود را درزمینه ی ازدواج از دست می‌دهند.

معمولاً افراد در مقابل این مشکل (نداشتن خواستگار) به دو نحو برخورد می‌کنند. برخی با آن کنار آمده و منتظر فراهم شدن شرایط خوب می‌شوند ولی  عده ای دیگر مدام در تلاش‌اند تا از طرق مختلفی چون برقراری آشنایی‌های نادرست، دعانویسی و... خود را از این مهلکه نجات دهند.

نداشتن خواستگار خوب و مناسب امکان دارد به دلیل مشکلات موجود در جامعه و یا مسائلی مربوط به خود دختر و خانواده او باشد.

داشتن خواستگار,نداشتن خواستگار,علل خواستگار نداشتن دختر

عوامل مرتبط با جامعه

بالا رفتن سن ازدواج

در جامعه امروزی سن ازدواج هم دخترها و هم پسرها به علل گوناگون و متعددی بالا رفته است. ديگر مثل قدیم نیست که دخترها در سنین پائین ازدواج کنند و صاحب فزرند شوند. امروزه انقدر مشغله ها و مشکلات جوانان زیاد شده است اکثرا حاضر نیستند در سنین پائین وارد چالش های مربوط به زندگی مشترک بشوند.

رسم و رسوم اشتباه

در نظر گرفتن ترتیب فرزندان در ازدواج یکی از مشکلاتی است که ازدواج تعداد زيادي از جوانان را تحت الشعاع خویش قرار داده است. این که فرزند کوچکتر تا هنگامی که خواهر یا برادر بزرگترش ازدواج نکرده، اجازه ازدواج ندارد طرز فکر غلطی است که بعضی از خانواده ها هنوز به آن ایمان دارند. در این صورت بهتر است با خانواده خود صحبت کنید ، البته ایده خوبی است که این کار را از طریق خواهر و یا برادر بزرگ تر خود انجام دهید و آن ها با پدر و مادرتان صحبت کنند و قانعشان کنند که این رسم منطقی و درست نیست.

بالا رفتن هزینه های زندگی

متأسفانه عدم موفقیت جوانان به ویژه آقایان در پیدا کردن شغل مطلوب و بالا رفتن هزینه های ازدواج و زندگی مشترک سبب شده پسران کم تر به فکر ازدواج و تشکیل خانواده بیفتند.

 

داشتن خواستگار,نداشتن خواستگار,علل خواستگار نداشتن دختر

عوامل مرتبط با خود دختر

آیا شما شخصی خجالتی هستید؟

چنانچه جواب مثبت است و شما دختری خجالتی هستید، طبیعی است که نسبت به دخترانی که خجالتی نیستند خواستگاران کمتری داشته باشید. کم نیستند دخترانی که با وجود شرایط فردی و خانوادگی بسیار خوب، به علت کم رویی و خجالتی بودن، با افراد دیگر تعاملی برقرا نمی کنند، کسی آنها را نمی شناسد و در نتیجه خواستگاران زيادي ندارند. بنابراین میتوانید در عین حال که متانت خود را حفظ می کنید، با افراد دیگر تعامل برقرار نموده و عقایدتان را با لحنی مطلوب بیان کنید.

آیا به ظاهر و لباس پوشیدن خویش توجهی ندارید؟

کسی که برای نخستین بار شما را می بیند شناختی از روحیات و شخصیت شما ندارد و نخستین چیزی که می بیند ظاهر شماست. آراستگی ظاهر شما نقش بسیار مهمی در جلب توجه سایرین دارد. این مورد را با آرایش غلیظ و لباس‌های زننده اشتباه نگیرید، یک خانم میتواند با پوشیدن لباسی مناسب، تمیز، زیبا و صورتی آراسته و مرتب، بسیار خوب و متین بنظر برسد. اگر تا به حال به ظاهر و یا لباسی که می پوشید اهمیت نمی دادید، پیشنهاد می کنیم از این به بعد توجه کنید.

آیا شما دختری غمگین و گوشه گیر هستید؟

خوب است بدانید که آدم های شاد خيلي زود افراد را بخود جذب می کنند و انرژی خوبی که دارند همه را به طرف آنها می کشاند. چنانچه شخصی غمگین هستید و به اصطلاح زانوی غم بغل گرفته اید، کیس های ازدواج خویش را از دست می دهید.

روحیه زن در شاد بودن فضای خانه بسیار مهم است و هنگامی که زن غمگین است همه خانواده ناراحت هستند؛ به این خاطر که کسی با دیدن دختری غمگین تشویق به انتخاب وی برای ازدواج نمی شود. شاد باشید و بخندید، به اتفاقات خوب فکر کنید و مثبت اندیش باشید. این تغيير رویه در مجذوب شدن اشخاص به شما هم بسیار مهم است.

آیا شما یک دختر متوقع و کمال گرا هستید؟

چنانچه شخصی متوقع و کمال گرا هستید و به دنبال پسری همه چیز تمام هستید، هرگز همچین فردی را پیدا نخواهید کرد. بعضی از دختران، پسری که می خواهند با او ازدواج کنند را یک مرد سوار بر اسب سفید خیال می کنند. ما به شما پیشنهاد می کنیم که قدری واقع بین باشید، آیا خودتان هیچ نقصی ندارد؟ هیچ کس بی عیب نیست، با توقع زیاد از شخصی که میخواهید با وی ازدواج کنید تنها و تنها مورد های ازدواج خود را کاهش می دهید.

آیا در خصوص خواستگاران خود سخت گیر هستید؟

شاید با خودتان بگویید نه من آدم سخت گیری نیستم و تنها معیار های معقولی دارم، ولی هنگامی که پای عمل فرا میرسد با وسواس خاصی هر مسئله را به صورت یک مشکل می بینید. چنانچه شما شخصی سختگیر هستید و در وجود هر کس به دنبال نقص و اشکال میگردید ، این سخت گیری سبب می شود که اشخاص کمتری به شما جذب شده و در نتیجه خواستگاران شما آن گونه که میخواهید نباشند.

آیا خودتان را دست کم می گیرید؟

بعضی از دختران عزت نفس پایینی داشته، مدام در حال دست کم گرفتن خودشان هستند، ولی می گویند به چه دلیل خواستگار ندارم؟ جواب واضح است؛ چنانچه شما هم جزء این گروه از افراد هستید، به خاطر داشته باشید که همیشه پیش از همه، باید خودتان را دوست بدارید و به خودتان اهمیت دهید.

تا وقتی که شما برای خودتان احترام قائل نشوید و خودتان را دوست نداشته باشید، بقیه هم به شما احترام نخواهند گذاشت. ارزش دادن به خودتان جذابیت فوق العاده ای برای شما به ارمغان می آورد. خودتان را دوست بدارید و برای توانایی های خویش ارزش قائل شوید.

آیا نداشتن ظرافت زنانه، علت خواستگار نداشتن شماست؟

داشتن ظرافت زنانه یکی از اصول نخست هر ارتباط و مخصوصا ازدواج است. آیا شخصیت شما بگونه ای است که همه می گویند مثل مرد رفتار می کنی؟ چنانچه جواب شما به این سؤال مثبت است، باید بگوییم که یکی از علل خواستگار نداشتن شما همین است. رفتار زنانه و ظرافت زن یکی از مهم ترین علل مجذوب شدن یک مرد به یک زن است. بنابراین مستقل باشید و کنترل امور را بدست بگیرید، ولی تا وقتی که به ارتباطات شما آسیبی نزند. زنانه رفتار نموده و جذابیت داشته باشید.

داشتن خواستگار,نداشتن خواستگار,علل خواستگار نداشتن دختر

اگر خواستگار ندارم چه کنم؟

اگر دختری هستید که تعداد خواستگارانش کم است یا خواستگار مناسبی ندارد، نکات و راهکارهای زیر را در نظر بگیرید:

 1. برای جذب خواستگار شما باید در جای مناسب و توسط افراد مناسب دیده شوید پس دایره افرادی که با آن ها معاشرت می کنید را وسیع تر کنید و در مهمانی ها و مجالس بزرگ شرکت کنید تا بیشتر دیده شوید. فعالیتتان در محیط هایی که احتمال می دهید منجر به آشنایی بیشتر شما با خواستگاران یا واسطه ها شود را افزایش دهید. اگر واسطه خوبی می شناسید با او در مورد اینکه قصد ازدواج دارید و معیارهایتان چیست، صحبت کنید.
 2. بیش از حد خجالتی نباشید و با دیگران تماس چشمی برقرار کنید و لبخند بزنید تا جرات کنند با شما بیشتر آشنا شوند و شما و شخصیتتان را بشناسند.
 3. زنانگی خود را حفظ کنید و در کنار قوی بودن و استقلال به افراد اجازه دهید خود را نشان دهند.
 4. خودتان را دوست داشته باشید و با خودتان آشتی کنید تا جذاب و خواستنی شوید.
 5. غمگین، ضعیف و افسرده نباشید و از زندگی لذت ببرید، شاداب باشید.
 6. خوشرو بودن و گشاده رویی شما با دیگران می تواند تاثیر بسیار زیادی برای جذب خواستگار مناسب داشته باشد.
 7. پسر مناسب برای ازدواج را بشناسید و تنها با مردی که قصد و آمادگی ازدواج دارد، وارد رابطه شوید و وقت خود را برای روابط سطحی هدر ندهید.
 8. اگر سابقه اشتباه در گذشته را دارید، عملا نشان دهید تغییر کرده اید تا بتوانید وجهه منفی خود را در نظر دیگران اصلاح کنید. گاهی بهتر است محل زندگیتان را عوض کنید و به جایی بروید که که دیگران دید منفی نسبت به شما و خانواده تان نداشته باشند.
 9. مهارت لازم برای برقراری رابطه عاطفی موفق را کسب کنید تا در صورت فراهم شدن شرایط بتوانید ازدواج موفقی را رقم بزنید.
 10. زندگی و خوشبخیتان را به ازدواج و شروع دوران متاهلی موکول نکنید. از دوران مجردی نهایت استفاده را ببرید و مجردی خوبی داشته باشید.
 11. در انتخاب همسر دقت کنید و به صرف اینکه نمی خواهید مجرد بمانید تن به ازدواج با فرد اشتباه ندهید.دیر ازدواج کردن، بهتر از ازدواج اشتباه است.
 12. اختیار زندگیتان را در درست بگیرید و اگر به پسری علاقه دارید نظر او را برای آشنایی بیشتر جلب کنید.
 13. از اطرافیان برای معرفی پسر خوب برای ازدواج کمک بگیرید.

سخن آخر:

اگر خواستگار ندارید و یا خواستگارتان کم است، این به معنی وجود مشکل و ایراد خاصی در شما نیست و کم بودن تعداد خواستگار به عوامل متعدد فرهنگی، خانوادگی و اجتماعی بستگی دارد.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 3768 bytes written, possibly out of free disk space in /home/ravaaka/domains/ravanpezshk.akairan.com/public_html/controllers/ModuleController.php on line 52