چگونه آرزوهایمان را به هدف تبدیل کنیم؟
چگونگی داشتن هدف در زندگی؟ ، فواید داشتن هدف در زندگی ، ضرورت داشتن هدف در زندگی ، اهمیت داشتن هدف در زندگی ، لزوم داشتن هدف در زندگی را در آکاایران بخوانید

چگونه رویاهای ذهنی خود را به واقعیت تبدیل کنیم؟

چگونه آرزوهایمان را به هدف تبدیل کنیم؟
 
جنبش داشتن نشانه زندگی است و هدفمندبودن لازمه زندگی معنی دار است. هر فرد پیروزی را که به یاد آورید دارای هدف بوده است. دانش ها، کوشش ها و مهارت ها وقتی به جایی می رسند که متوجه هدفی باشند .
برخی از فایده های هدف به این شرح است: -به تفکر و فعالیت های انسانی جهت می دهد.
-هدف خودش هیجان و تحرک ایجاد می کند.
-موجب استفاده شایسته از وقت و توانایی ها و امکانات می شود...

بهترین و بدترین کشورها برای تحقق آرزوها 2020 - اخبار، تحلیل و ...

-موجب بهره وری معنوی و شادی در زندگی می شود.
-رضایت ایجاد می کند و اعتماد به نفس را افزایش می دهد.
-فرد را یاری می رساند تا زندگی اش را و آینده خود را آن گونه شکل دهد که می خواهد.
-به انسان چیزی می دهد تا به خاطرش برخیزد و تلاش کند.
-کلید برآوردن آرزوهای می شود.
-موجب رشد و تعالی فرد و جامعه می گردد.
می توان گفت هیچ چیز مثل داشتن هدف و پیگیری آن به زندگی انسان معنی و سازمان نمی دهد. وقتی هدفی در پیش دارید که برای رسیدن به آن با خود عهد بسته اید، از وقت و اندیشه و نیروی خود برای رسیدن به آن استفاده می کنید و از این طریق به هستی خود سامان می دهید و زندگی تان را پرثمر کرده اید.
حال باید دید هدف چگونه ساخته می شود؟ برای ساختن هدف باید به آرزوها و خواست های راستین خود رجوع کنید. آرزو یا خواسته ایی راستین شمرده می شود که شدیداً آن را بخواهید و حاضر باشید برای به دست آوردن آن تلاش کنید و از بعضی چیزها بگذرید. وقتی برجسته ترین آرزوی خود را مشخص کردید، هفت قدم هدف سازی زیر را دنبال کنید.
●قدم اول: فایده های دست یابی به آن آرزو را بیان کنید.
می دانید که دانایان کار بی فایده انجام نمی دهند، بنابراین فهرستی از سودهای معنوی و مادی که از برآورده شدن این آرزو به شما می رسد را بنویسید. این فهرست نوشته شده را پیوسته در پیش رویا در ذهن خود داشته باشید تا انگیزه ای برای ادامه تلاش هایتان شود.
●قدم دوم: آرزو یا خواست خود را به صورت رویداد یا رفتاری دقیق و روشن بنویسید. برای مثال به جای این که بگویید می خواهم ادامه تحصیل دهم یا وزن کم کنم، بنویسید در رشته پزشکی... از دانشگاه دکترا خواهم گرفت. یا بیست کیلو از وزنم را کاهش خواهم داد.
●قدم سوم: مشخص کنید که به چه دانش و مهارت هایی برای رسیدن به آرزو و هدفتان نیاز دارید. مثلا برای یادگیری و تحصیل به زبان انگلیسی نیاز دارید. و یا برای کاهش وزن باید راه های بی خطر رژیم غذایی و ورزش کردن را بیاموزید.
●قدم چهارم: موانع و محدودیت های رسیدن به هدف را برای خود روشن نمایید. هنگام نوشتن باید واقع بین بود و همه جوانب کار را در نظر گرفت و سدهای راه را مشخص کرد. این آگاهی هدف را واقعی تر و فرد را مهیا می سازد تا پیش بینی های لازم را انجام دهد. در مثال قبلی چشم پوشی از برخی خوراکی های مورد علاقه و تعهد برای ورزش منظم و اختصاص دادن وقتی به فعالیت های ورزشی نیز از موانع کم کردن وزن به حساب می آیند.
●قدم پنجم: منابع و مراکزی را که ممکن است شما را در رسیدن به هدفتان یاری کند، مشخص نمایید. درست است که مسئولیت هر هدف با خود صاحب هدف است، اما می تواند منابع و مراکزی را یافت که شما را در دسترسی به هدفتان کمک کنند. برای مثال فردی که آرزویش کاهش وزن است، می تواند از طریق مربیان ورزش یا افرادی که مثلا پیروزمندانه وزن کم کرده اند، اطلاعات و یاری مورد نظر را به دست آورد.
●قدم ششم: برای دست یابی به آرزو یا خواست خود تاریخ سررسیدی تعیین کنید. تعیین تاریخ سررسید باعث تعهد و تلاش بیشتر و تنظیم وقت می شود.
قدم هفتم: برای رسیدن به هدف و خواست خود نقشه ای طرح کنید و آن را به اجرا بگذارید. اجرای هر کار با ارزش نیاز به نقشه وبرنامه دارد. نقشه باید تمام فعالیت های شما را از آغاز تا پایان برآورده کردن آرزویتان به روشنی مشخص کند. نقشه شما تمام اقداماتی را که به ترتیب انجام خواهید داد، منعکس می کند، به طوری که بتوانید این اقدامات را برای اجرا، در برنامه و تقویم سالانه، ماهانه، هفتگی و روزانه خود قرار دهید.
مسائلی از این قبیل:
نقشه عملی می تواند چنین ذکر شود: دویدن به مدت ۳۰دقیقه صبح ها سه روز در هفته (دوشنبه- چهارشنبه و جمعه از ۶ تا ۳۰/۶) در پارک، شرکت در کلاس های ورزشی و بدنسازی روزی یک ساعت دو روز در هفته (عصرهای پنجشنبه و سه شنبه از ساعت ۶ تا ۷) خوردن غذاهای کم چرب و کم شیرینی، کاستن از نان و مواد نشاسته ای، مصرف زیاد میوه، سبزی، حداقل نوشیدن هشت لیوان آب در روز و کاستن دو کیلو از وزن در هر ماه. با دنبال کردن این هدف شما می توانید هر آرزویی را به هدف تبدیل کنید و به آن دست یابید.
هدف سازی مهارتی کارساز است که همه عمر به کار می آید. قابل ذکر است که حتی در کشورهای پیشرفته فقط پنج درصد افراد دارای هدف های نوشته شده اند. و به بیان دیگر فقط افراد پیروزی طلب و با برنامه هدف دارند. بنابراین اگر این هفت قدم هدف سازی را بیاموزید و به کارگیرید و سپس به دیگران یاد دهید به خودتان و آنها خدمت باارزشی خواهید کرد.

منبع:ویستا
ویرایش وتلخیص:آکاایران

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :