وسواس فکری، وسواس فکری چیست
وسواس فکری,وسواس فکری شدید,بیماری وسواس فکری,درمان وسواس فکری,وسواس فکری و درمان,وسواس فکری در کودکان,وسواس فکری چیست,وسواس فکری و درمان آن,علت وسواس فکری,وسواس

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد وسواس فکری را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: وسواس فکری تفکر و یا تکانه ای ست که مکرراً و مصرانه برخلاف میل شخص خود را وارد ضمیر هشیار او می کند. این افکار، تکانه ها یا تصاویر ذهنی به طور مکرر و مقاوم برای شخص بطور غیرارادی اتفاق افتاده و ناراحتی و اضطراب بارزی را در او بر می انگیزند.

 وسواس فکری,وسواس فکری چیست,وسواس فکری و درمان

وسواس فکری

اختلال وسواس فکری عملی اغلب موضوع لطیفه ها ، بذله گویی ها و شوخی ها بوده است. برخلاف الگوهای کلیشه ای ، اختلال وسواس فکری عملی واقعی موضوعی خنده دار نیست. وسواس یک اختلال اضطرابی دارای پایه زیست شناختی است که اغلب از کودکی شروع می شود و ممکن است الگوی خانوادگی داشته باشد. اختلال وسواس فکری – علمی با وسواس های فکری ، رفتارهای اجباری و یا هر دو آنها مشخص می گردد.

آکاایران: وسواس های فکری افکار یا تجسم های نا خوانده ای هستند که به صورت مکرر وارد آگاهی می گردند. در حالی که رفتارهای اجباری ، در ظاهر امر رفتارها و عادات مکرر غیر قابل توقف هستند که شخص با هدف کاهش ناراحتی و اضطراب خود آنها را انجام می دهد. هم افکار وسواسی و هم رفتارهای اجباری معمولا توسط خود مبتلایان به آنها غیر واقع گرایانه و غیر منطقی ارزیابی می شوند، اما مبتلایان ، خود را ناتوان از متوقف کردن آنها می دانند.

نشانه های وسواس

گرچه انواع افکار و رفتارها در اغلب موارد از شخصی به شخص دیگر فرق می کند، بعضی از الگوها مشترک هستند. به عنوان مثال ، مبتلایان به وسواس امکان دارد در وارسی های مکرر درگیر گردند. این عمل ممکن است به صورت وارسی درها و کلیدها جهت کسب اطمینان ، خاموش کردن همه وسایل ، قرار دادن کلیدها در مکان خاص و از قبیل آنها باشد. بعضی از مردم ممکن است بصورت افراطی از طریق دست شستن و تمیز کردن مکرر از میکروب ها اجتناب نمایند.

بعضی از مردم ممکن است تشریفات رفتاری ویژه ای در مورد فعالیت های روزمره داشته باشند، از قبیل: پوشیدن یا در آوردن لباس به شیوه و نظم خاص ، وارد شدن یا ترک کردن خانه یا اتاق به شیوه ای معین ، سعی در تکرار (یا اجتناب از تکرار) یک عمل یا فکر خاصی به تعداد مشخص جهت بدست آوردن خوشبختی و غیره. در بعضی موارد رفتارهای مرتبط با سایر اختلال ها ، از قبیل بی اشتهایی عصبی ، پراشتهایی و جنون موکندن (کندن موها ، کندن مژه ها) می توانند کیفیت وسواس به خود بگیرند.

خیلی مهم است که به این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از مردم بعضی از الگوهای رفتاری و فکری فوق را در دوره ای از زندگی خود تجربه می کنند، بدون اینکه به اختلال وسواس فکری – عملی مبتلا باشند. به عنوان مثال ، وارسی درها جهت ایجاد امنیت بیشتر و یا شستن دست ها بعد از مواجه شدن با میکروب ها امری طبیعی است.

آیا هر نوع توجه به پاکیزگی نشانه وسواس است؟

نشان دادن درجاتی از پاکیزگی و توجه به جزئیات متناسب به نظر می رسد و حتی به هنگام رشد و بالغ شدن به عنوان نشانه هایی از بلوغ در کودکان در نظر گرفته می شود. همین طور ، هر کسی یک شیوه و اسلوب برای انجام کارهای خود دارد. فقط زمانی که افکار و رفتارها به طور افراطی مکرر بود ، و یا به جای کمک ، در فعالیتهای روزمره زندگی تداخل کرد، باید به اختلال وسواس مظنون بود. بنابراین ، افراد دارای اختلال وسواس زمان زیادی را صرف انجام تشریفات یا اجتناب از رفتارهای (خاص) می کنند، طوری که مسائل مهم زندگی شان مورد غفلت قرار می گیرد.

آنها آن قدر زمان صرف بهداشت شخصی خود می کنند که از کلاس جا می مانند. آنها ممکن است آنقدر نگران میکروب و آلودگی باشند که از صرف غذا در سالن غذاخوری و به همراه دوستان شان خودداری نمایند. آنها همچنین ممکن است به خاطر ترس و شرمندگی از فاش شدن نشانه های وسواسی شان در پیش دیگران از فعالیتهای اجتماعی خودداری کنند.

دریافت کمک

اگر شما فکر می کنید که خودتان و یا کسی که شما می شناسید، از اختلال وسواس رنج می برد (می برید) با یک متخصص بهداشت روانی مشاوره نمایید. اختلال وسواس فکری ـ عملی، اختلالی است که می توان به آن از طریق مشاوره ، رفتار درمانی و یا دارو درمانی کمک کرد.

گرداوری: خانواده آکاایران

وسواس فکری چیست ؟

وسواس فکری چیست ؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
وسواس فکری چیست,وسواس فکری,آشنایی با وسواس فکری,درمان وسواس فکری,علت وسواس فکری,معرفی وسواس فکری,درباره عوامل وسواس فکری,عوامل وسواس فکری
اختلال وسواس فکری ، علائم، نشانه ها و روش درمان

اختلال وسواس فکری ، علائم، نشانه ها و روش درمان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اختلال وسواس فکری ، یه اختلال روانی مزمن است که در آن فرد مبتلا، افکار وسواسی غیرقابل کنترلی پیدا می کند و مجبور به تکرار بیش از حد برخی رفتارها می شود.
علائم و روش درمان وسواس فکری و عملی

علائم و روش درمان وسواس فکری و عملی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
درمان وسواس فکری و عملی کار مشکلی است. وسواس اختلالی است که در آن فرد افکار و ترس های غیر منطقی دارد که باعث بروز رفتارهای کلیشه ای می شوند.
صفحه 1 از 1
منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :