بهداشت روانی، بهداشت روانی چیست؟
بهداشت روانی,بهداشت روانی دانش آموزان,بهداشت روانی نوجوانان,بهداشت روانی سالمندان,بهداشت روانی چیست؟,بهداشت روانی کودکان,بهداشت روح و روان,بهداشت روانی خانواده,

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد بهداشت روانی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

آکاایران: بهداشت روانی یعنی داشتن احساس آرامش و امنیت درون و به دور بودن از اضطراب، افسردگی و تعارض های مزمن روانی. از منظر دیگر، بهداشت روانی؛ یعنی بهره مندی از سلامت ذهن و اندیشه و تفکر. درصد قابل توجهی از بیماری های جسمانی، ریشه روان شناختی دارند و بهره مندی از بهداشت روان می تواند بر سلامت جسم اثر مثبتی داشته باشد. از آن سو، سلامت جسم نیز بستر مناسبی برای رسیدن به احساس امنیت درون و سلامت ذهن و روان است

بهداشت روانی,بهداشت روانی چیست؟,بهداشت روانی در محیط کار

بهداشت روانی

بهداشت روانی انسان متاثر از عوامل مختلفی است که هر یک به نوبه خود سلامت روان و بهداشت روانی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند. تعارض یکی از این عوامل مهم است که می تواند تاثیرات زیادی بر بهداشت روانی داشته باشد. در حالت تعارض فرد انرژی روانی زیادی را صرف می کند تا یکی از حالات و راههای مقابل خود را برگزیند. قرار گرفتن در چنین شرایطی با توجه به استرس زا بودن آن قابل توجه است. معمولا انتخاب یکی از حالات موجود موجب برطرف شدن اثرات مخرب تعارض می گردد. اما ماندن در چنین شرایطی به صورت طولانی مدت می توانند اثرات فزاینده مخربی داشته باشد.

انواع تعارض و تاثیرات آن بر بهداشت روانی

تعارضات در انسان انواع مختلفی دارد. با اینکه خصوصیات مشترک تمامی آنها قرار گرفتن در وضعیتی است که فرد ناچار است از بین دو یا چند راه یکی رابرگزیند اما از لحاظ جاذبه یا دافعه بین تعارضات مقاومت از بین حالاتی که فرد می تواند انتخاب کند برخی حالات جاذب دارند یعنی فرد تمایل دارد آن حالات را برگزیند و در حالت دافع فرد تمایل دارد از انتخاب آن راه سرباز زند.

تعارض جاذب - جاذب و بهداشت روانی
در حالت تعارض جاذب - جاذب فرد در وضعیتی قرار می گیرد که ناچار است از میان دو راه که هر دو برای وی جذاب و مطلوب هستند یکی را انتخاب کند. و در واقع انتخاب یکی از این راهها مستلزم چشم پوشی از راه دیگر است. به عنوان مثال ساده ای تصور کنید فردی را که علاقه به دو سریال متفاوتی دارد که هر دو در یک ساعت واحد از دو شبکه تلویزیونی پخش می شوند فرد در حالت انتخاب یکی از این فیلمها برای تماشا کردن در حالت تعارض قرار دارد و به هر حال باید تصمیم گیری کند و یکی را برای تماشا کردن انتخاب کند و یا هیچیک را حالت سومی وجود ندارد چون فرد نمی تواند هر دو را در یک لحظه واحد تماشا کند.

آکاایران: در چنین موردی میزان استرس زایی این موقعیت پایین است و فرد احساس ناراحتی چندانی نمی کند و بهداشت روانی او چندان به مخاطره نمی افتد. اما مواردی از زندگی وجود دارد که انتخاب فرد اهمیت حیاتی دارد و فرد باید تصمیمی بگیرد که برای زندگی و یا بخشهای مهمی از زندگی او اهمیت قابل توجه دارد. به عنوان مثال فردی که در رشته مورد علاقه خود در شهر دیگری پذیرفته شده است و در همان زمان شغل مورد علاقه او در شهر خودش به او پیشنهاد شده است. قرار گرفتن در چنین وضعیتی برای فرد آزار دهنده است تا زمانی که انتخاب درستی کرده و خود را از وضعیت خارج کند.

تعارض دافع- دافع و بهداشت روانی
در حالتی تعارض دافع- دافع بوجود می آید که فرد ناچار است از بین دو یا چند وضعیتی یکی را انتخاب کند در حالی که به هیچ یک تمایل ندارد. مثل کسی که درد شدید بدنی دارد و از زدن آمپول هم ترس شدید دارد. ولی ناچار است یکی از این دو را که هر دو برایش ناگوار هستند یکی را انتخاب کند. در زندگی روزمره موارد زیادی از این حالت تعارض اتفاق می افتد که برخی از آنها مسائلی پیش افتاده تر بود. و درجه آزاردهندگی و استرس زایی آنها برای فرد پایین است اما مواردی نیز وجود دارند که فرد را در وضعیت بسیار ناگواری قرار می دهند و استرس زیادی را بر او تحمیل می کنند. تحمل چنین وضعیتی در دفعات مکرر یا مدت طولانی مدت اثرات مخرب بر بهداشت روانی فرد دارد.

تعارض جاذب- دافع و بهداشت روانی
این قبیل تعارضات که فرد با یک راه یا موقعیتی روبروست که هم برای فرد جذاب و هم دافع است. انسانها در حالاتی که می خواهند راهی انتخاب کنند که می دانند از برخی جهات آنها مفید و از برخی جهات برایشان نامناسب است دچار چنین حالاتی می شوند. مثل فردی که تمایل به ازدواج دارد ولی از سوی دیگر مشکلات بعد از آن مثل قبول مسئولیت و مشکلات مالی حاصل از زندگی مشترک و ... او را از این کار باز می دارد. این نوع تعارض معمولا بیشترین میزان استرس را بر فرد وارد می سازد و بهداشت روانی او را به مخاطره می اندازد.

تاثیر بهداشت روانی برحل تعارضات
تمامی انسانها خواه و ناخواه در وضعیتهایی قرار می گیرند که حاکی از وجود تعارض در یکی از انواع آن است. اما شیوه حل این تعرضات به عواملی بستگی دارد که یکی از این عوامل بهداشت روانی فرد است. افرادی که موفق به حفظ بهداشت روانی خود شده اند در چنین شرایطی با شیوه های مناسبی به حل تعارضات آن می پردازند و از میزان استرس زایی چنین موقعیتهایی می کاهند. آنها از شیوه هایی چون مهارتهای تصمیم گیری حل مساله و ... استفاده بهینه می کنند.

گردآوری: بخش خانواده آکاایران

کاربریِ شبانه شبکه های اجتماعی، تهدیدی برای بهداشت روانی نوجوانان

کاربریِ شبانه شبکه های اجتماعی، تهدیدی برای بهداشت روانی نوجوانان

زمان مطالعه : 1 دقیقه
روانشناسان هشدار می دهند: نوجوانانی که در ساعات شب، کاربران شبکه های اجتماعی هستند، بهداشت روانی خود را بیشتر به خطر می اندازند. به گزارش سرویس سلامت
بهداشت روانی افراد در محیط کار

بهداشت روانی افراد در محیط کار

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بهداشت روان , محیط کار
نقش مهارت های زندگی در ارتقای بهداشت روانی

نقش مهارت های زندگی در ارتقای بهداشت روانی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مهارت های زندگی در ارتقای بهداشت روانی,بهداشت روان,بهداشت روانی,آموزش بهداشت روانی,نقش مهارت زندگی در سلامت روان,سلامت روان,آموزش مهارت زندگی,مهارت زندگی
نقش عروسک درمانی در بهداشت روانی کودک

نقش عروسک درمانی در بهداشت روانی کودک

زمان مطالعه : 1 دقیقه
کودک می تواند در بازی عروسکی, انگیزه اش را متعادل نماید و انرژی های اضافی روانی خود را تخلیه کند. البته عبارت صحیح درباره این مطلب این است که کودک در بازی عروسکی , انرژی روانی و جسمی خود را بارور می
بهداشت روانی و تعطیلات نوروزی

بهداشت روانی و تعطیلات نوروزی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
برخی از افراد در طول تعطیلات میزبان میهمان ناخوانده ای بنام استرس و افسردگی هستند. و البته این مسئله به دنبال برخی فعالیت های طاقت فرسای پیش از تعطیلات و در طول تعطیلات زیاد تعجب برانگیز نمی باشد.
صفحه 1 از 1
منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :