سوار بر استرس
متاسفانه در سراسر دنیا تشویش و اضطراب همچون وبا و طاعون به جان بشر افتاده و موجب بروز بسیاری از بیماری های جسمی و روانی گشته است.

سوار بر استرس

متاسفانه در سراسر دنیا تشویش و اضطراب همچون وبا و طاعون به جان بشر افتاده و موجب بروز بسیاری از بیماری های جسمی و روانی گشته است.

استرس

در واقع می توان گفت که در دنیای امروز استرس جزء لاینفکی از زندگی گردیده است، بدانگونه که نفس کشیدن. همه ما می دانیم که زندگی شتابزده و ماشینی امروز فشار بالایی به جسم و روح ما وارد می کند. امروزه علت بسیاری از اختلالات روانی و حتی فیزیکی انسان دنیای صنعتی و همچنین منشاء تعداد کثیری از بیماری های صعب العلاج استرس تشخیص داده شده است.اما آیا انسان توان تحمل این فشارها، تنش ها و نگرانی های پی در پی ر ا دارد.

 

از استرس چه می دانیم؟

بعنوان یک پدیده روحی روانی، استرس حالتی است که اکثر ما در زندگی روزانه در محیط خانواده و چه در اجتماع و محیط کار آنرا تجربه می نماییم. استرس پدیده ای اجتناب ناپذیر است، باید گفت، گریز از آهنگ و سرعت زندگی امروز غیرممکن است. به علاوه اصلاً نمی توان در وضعیتی صد در صد به دور از اضطراب و نگرانی زندگی کرد. استرس به عنوان یکی از عواملی که موجب آسیب رسیدن به جسم و روان می گردد اما به همان اندازه نیز برای ادامه حیات موفق، لازم و ضروری می باشد. پژوهش های عملی و تجربه های شخصی نشان می دهد که ما نمی توانیم موقعیت های استرس آفرین را از زندگی حذف کنیم، هیچ راه کوتاهی جهت انزوای کامل به منظور حذف استرس در زندگی ما وجود ندارد. اما می توانیم آنها را مدیریت کنیم. فشارهایی که هر روز به شکل تنش در بدن انباشته می شوند، اگر راههای مقابله با آن  را ندانیم با گذشت زمان می توانند باعث زخم معده، فشار خون بالا، سکته قلبی و سکته مغزی شوند.

استرس به معنی فشار روحی و تنش درونی است و در زندگی روزانه به طور فراوان دیده می شود. استرس یا تنش، واکنشی جسمانی و غیر ارادی یا احساسی است که در برخورد با موقعیتی جدید ناخوشایند و یا خطرناک در شما ایجاد می شوند.

برای مقابله با استرس راههای مختلفی وجود دارد. در قدم نخست لازم است که بیاموزیم به جای نا آرامی آرامش، به جای خشم خونسردی، به جای بی رمقی سرحالی و شادابی و به جای از کوره در رفتن ،کنترل رفتار خود ر ا تجربه کنیم.

 

راهکارهای مقابله با استرس

 

مدیریت خشم داشته باشید

ابراز خشم به شیوه ای مناسب، سازگارانه و بدون پرخاشگری سالم ترین شکل ابراز خشم است. برخی از افراد زمانی که دچار خشم می شوند آنرا سرکوب کرده و نشان نمی دهند. سرکوب عصبانیت بیش از خود عصبانیت مخرب است. جلوگیری از عصبانیت سمی را تولید می کند که منجر به اضطراب و افسردگی می شود . ابراز خشم به شکل جرات مندانه به فرد کمک می کند که بتواند خواسته ها، نظرات و اعتراض خود را به شیوه ای که حتی الامکان دیگری را نیازارد ابراز کند.

حجم عظیمی از مطالعات نشان می دهند که توکل به یک

منبع : tebyan.net

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :