آکاایران:امروزه با بالا رفتن میزان هزینه ها و همچنین تغییر سبک زندگی ، افراد ناچارند که بیشتر از گذشته کار کنند ، برخی برای داشتن در آمد بیشتر ، حاضرند روزانه فشار زیادی را تحمل کنند ، اما باید گفت که این فشار همانقدر که از لحاظ مالی برای شما مفید است ، می تواند بیشتر از آن به شما آسیب بزند.

برای بسیاری از ما برقراری تعادل بین کار و زندگی یک خواسته غیرممکن است. زمانی که مشغله زیادی داشته باشیم، اوضاع سخت تر هم می شود. مدیریت حجم زیاد کار بیرون از خانه، روابط خانواده و دوستان در این شرایط بسیار مشکل به نظر می رسد. چنین وضعیتی برای بسیاری از ما وجود دارد و یکی از دغدغه های عمومی این است که چگونه با این فشار کاری زندگی سالمی داشته باشیم. اگر دنبال راهکارهایی برای مقابله با فشار کاری زیاد و کاهش استرس ناشی از آن هستید با آکاایران همراه باشید.

 

راهکارهای کنار آمدن با فشار کاری زیاد

در هر نقشی و در هر سطح، ممکن است برنامه های مهمی و مهلت محدودی برای بودجه و انجام کار وجود داشته باشد، که کیفیت و رضایت مشتری را به خطر می اندازد داشته باشید.

من در طول ساخت یکی از پروژه های برجسته و قابل توجه بودم، یک رهبر ارشد از من پرسید که چقدر اعتماد داشتم که پروژه به موقع تحویل داده شود ؛ این پروژه چالش های بی شماری داشت، از جمله این واقعیت که برنامه شامل دو بخش تعطیلات بود.

کاهش استرس قبل از عمل جراحی

وقتی فشار کاری زیاد است چگونه استرس خود را از بین ببریم؟

کار خود را وقتی انجام دهید که مجبور هستید، نه وقتی مجبور نیستید

بیزینس در کوشش‌های ناگهانی و موقتی شکل می‌گیرد. فارغ از اینکه در حال توسعه یک محصول یا توسعه یک کسب‌وکار هستید، ساعات طولانی کار و فشارهایی که متحمل می‌شوید برای همیشه دوام نخواهند داشت. کاملا عادی است که چندین هفته یا چندین ماه خودتان را با کار زیاد خفه کنید. اما پس از به نتیجه رسیدن آنچه در نظر داشتید، کمی استراحت کنید. اگر مدام و بی‌وقفه و تحت فشار کار کنید، در واقع برای خودتان مشکل درست می‌کنید.

رها کردن را بیاموزید

وقتی تحت استرس زیادی قرار دارید و فشار کاریتان زیاد است، ایده‌های درستی هم به ذهنتان نمی‌رسد. پس بهترین کار این است که به صورت موقتی از تلاش دست بردارید. چند ساعت به خودتان استراحت بدهید، بیرون بروید، ورزش کنید، غذا بخورید یا حتی فیلم تماشا کنید. پس از اینکه آرام شدید، خلاقیت و ایده‌های صحیح و مناسب دوباره به ذهنتان خطور خواهند کرد و می‌توانید با نگاهی دقیق‌تر و برنامه‌ریزی صحیح، فعالیت‌هایتان را از نو آغاز کنید. بهترین ایده‌ها هم اغلب زیر دوش آب‌گرم یا در رختخواب و پیش از خواب به ذهن آدم می‌رسند.

برنامه‌ریزی کرده و نقشه راه تعریف کنید

وقتی فشارهای کاری غیرقابل تحمل می‌شوند، اغلب در نتیجه درجازدن‌های روزانه است. یعنی شما در یک محدوده گیر کرده‌اید و هیچ تغییر و پیشرفتی نمی‌کنید. برای اینکه بتوانید غول خنثی بودن را بکشید، توصیه می‌کنیم کمی از کار فاصله گرفته و از دور به آن بنگرید. این باعث می‌شود تا چشم‌انداز وسیع‌تری برای فعالیت خود تعریف کنید. برای این منظور بهترین کار این است که برای خود یا همراه با تیمتان، یک طوفان فکری راه‌بیندازید، نقشه‌راه بنویسید و برنامه‌ریزی کنید. پس از آن هم بدون فکر کردن به مسایل کاری شامی در بیرون از محل کار میل کنید.

کار خود را با شادی و لذت همراه کنید

در زمان‌هایی که احساس می‌کنید کارهایتان بسیار زیاد شده و خود و کارمندانتان تحت فشار هستند، چند ساعتی در انجام فعالیت‌ها وقفه بیندازید. با هم بیرون بروید و غذا بخورید. یا کافه بروید و کمی گپ بزنید. خودتان را از زیر بار استرس بیرون بکشید. شاید باور نکنید که این وقفه چند ساعتی تا چه حد می‌تواند در افزایش خلاقیت و راندمان کاری موثر باشد. شاید تصور کنید که به این صورت وقتتان تلف می‌شود و کارها عقب خواهند افتاد. اما مطمئن باشید که بهبود روحیه موجب انجام سریع‌تر کارها خواهد شد.

کارها را به دقیقه نود موکول نکنید

وقتی برنامه‌ریزی مناسبی برای انجام وظایف خود داشته باشید، قادر خواهید بود تا حد زیادی از استرس‌های خود بکاهید. درست است که اتفاق‌های ناگهانی می‌توانند موجب برهم خوردن برنامه‌ریزی‌ها شوند اما این را بدانید که کنترل این مساله هم باز به دست خودتان است. شما می‌توانید با حفظ خونسردی به انجام کار اضافه‌ای که هیچ برنامه‌ای برایش نداشته‌اید بپردازید و سر وقت وظایفتان را به اتمام برسانید.

مدیریت استرس

احساسات منفی و استرس‌های خود را به بقیه منتقل نکنید

به‌خصوص مدیران و سرپرستان تیم‌های کاری باید بدانند که اگر استرس، نگرانی و احساسات منفی خود را به کارمندانشان منتقل کنند، دود آن در چشم خودشان خواهد رفت. وقتی شما دایم موجب دلسردی کارمندتان می‌شوید، در واقع انگیزه او را می‌گیرید. به این ترتیب تنها کسی که در نهایت ضرر خواهد کرد خود شما هستید زیرا کارهایتان به‌آن صورت که می‌خواهید، پیش نمی‌رود. حتی انتقال استرس به اعضای خانواده و دوستان هم باعث می‌شود تا در نهایت تنها بمانید و افسرده شوید. اگر نمی‌توانید فشارهای کاری و استرس‌های خود را کنترل کنید، جایی غیر از کارمندان یا دوستان خود را برای تخلیه آن پیدا کنید.

برای فرار از استرس گزینه های زیادی وجود دارد، نمونه‌های مناسب را انتخاب کنید

کافئین می‌تواند موجب تقویت تمرکز و بهبود عملکرد مغز در طول روز بشود. اما همیشه نمی‌توانید دست به دامن قهوه شوید. برای این منظور بهتر است در طول روز، ورزش یا مدیتیشن کنید. بازی کنید، بیرون بروید، با دوستان خود حرف بزنید …. هر کاری که حالتان را خوب می‌کند، انجام دهید.

اگر یک معتاد کار هستید و از آن لذت می‌برید، اشکالی ندارد، این به خودتان مربوط است. اما یاد بگیرید که چگونه بهترین باشید و بدون استرس‌های کاذب موجب پیشرفت خود و همکارانتان بشوید.

چطور با فشار کاری زیاد کنار بیایم؟

1. حفظ کنترل خودتان:

واکنش شما به چالش های مختلف بخشی از فرآیند یادگیری است و گاهی اوقات لازم است که در برابر یک چالش گام بردارید ؛ اطمینان حاصل کنید تا سوالات درست بپرسید، که شما را قادر می سازد که فرصت های خود را بهتر درک کنید حتی در وسط شرایط دشوار. به این ترتیب، کنترل خود را حفظ می کنید، مشکلات را حل می کنید و مثال خود را برای تیم خود تنظیم می کنید.

 مقابله با فشار کاری

 

2.به راه کاری که به آن فکر می کنید عمل کنید:

این چیزی است که من در یکی از بهترین دوره های رهبری که تا به حال انجام داده ام آموخته ام. نحوه برخورد با فشار در محل کار شما را قادر می سازد فشار را در موقعیت های شخصی نیز کنترل کنید و اگر به توانایی بالا در این زمینه برسید پیشرفت خواهید کرد. در نهایت، آن زمان های خسته کننده یک منبع عالی از افتخار خواهد بود.

3. چالش ها و خطراتی که می پذیرید را ارزیابی کنید:

ارزیابی به طور معمول به ما روش هایی برای مقابله با فشار ارائه می دهد. هنگامی که ذهن ما روشن است، می توانیم راه حل ها را به جای خود مشکل در نظر بگیریم ، یکی از عوامل اصلی در اجتناب از فشار گفتن "نه" به جای "بله" است.

اگر شما می دانید که یک کار می تواند انجام شود، پس انجام خواهد شد. اگر فکر می کنید این کار را نمی توانید انجام دهید، این ارزیابی به شما امکان می دهد تا یک راه حل برای آن پیدا کنید.

 راهکارهایی برای مقابله با فشار کاری زیاد

 

4. برنامه ریزی کنید و از خودتان بپرسید «چه میشد اگر؟»:

طرح اولیه شما ممکن است از یک مرحله به مرحله دیگر تغییر کند یا حتی به طور کامل از بین برود اما توانایی تغییر خطوط کلید است. هنگامی که برنامه ریزی برای پیشبرد چالش را آغاز می کنید، یک برنامه جایگزین نیز داشته باشید.

به گزینه ها فکر کنید حتی اگر به آنها نیاز نداشته باشید، آنها به شما کمک می کنند که در هنگام فشار کاری آماده باشید.

  کاهش استرس ناشی از فشار کاری

 

5. به یاد داشته باشید که انسان ها تحت فشار بهتر عمل میکند:

چگونه است؟ برخی از ما به طور طبیعی می دانیم که چگونه تحت فشار بهتر عمل کنیم. حتی کسانی که به طرز طبیعی باتجربه نیستند یاد می گیرند که انطباق پیدا کنند.از آنجا که ما نجات یافتگان هستیم، چالش را دوست داریم و دوست داریم کارهای دشواری انجام دهیم که به ما کمک می کند از این رو، مردم تحت فشار بیشتر پیروز می شوند تا شکست بخورند بنابراین، فشار را به عنوان یک موقعیت منفی مشاهده نکنید، بلکه آن را به عنوان یک فرصت مشاهده کنید و به ماهیت آن پی ببرید.

 فشار کاری