حس کم ارزش بودن
اینکه حس کنیم در زندگی ارزشمند هستیم بسیار مهم و حیاتی است. در ادامه خواهید آموخت چطور می توان وقتی حس می کنید کم ارزش هستید با عواقب آن رو به رو شوید.
آکاایران: در زندگی لحظاتی وجود دارند که حس می کنید دست کم گرفته شده اید. چطور می شود با این احساس مواجه شد؟

آکاایران: حس کم ارزش بودن

آیا حس می کنید دست کم گرفته شده اید؟ ما انسان ها دچار این حس می شویم چرا که مغز ما طوری طراحی شده تا خود را به صورت اجتماعی مورد مقایسه و قضاوت قرار بدهیم.

موجودات اجتماعی مثل ما انسان ها نیازمند راهی هستند تا تنش ها را کاهش دهند و مغز خود را توسعه بدهند. مغز وقتی شما را در موقعیت بدی می بیند با ترشح کورتیزول ایجاد احساسات بد می کند و زمانی که اوضاع خوب پیش می رود به ترشح سرتونین اقدام می کند. این سیستم عصبی باعث ایجاد انگیزه می شود تا در مواقعی که نیاز است خود را نجات بدهید.

شما به صورت آگاهانه از این موضوع اطلاعی ندارید اما درون مغزتان همان ساختاری را دارید که سایر پستانداران دارند. این ساختار سبب می شود با مقایسه خود با دیگران و ترشح سرتونین، انگیزه حرکت در شما ایجاد شود.

,کم ارزش بودن,ارزشمند بودن

اما سرتونین به سرعت در بدن مورد سوخت و ساز قرار می گیرد بنابراین نیاز به مقدار بیشتری از آن دارید. این موضوع برای مغز خیلی سخت خواهد بود چرا که مغز به این پاداش ها عادت می کند. بنابراین همیشه به یک چیز نوین برای ترشح دوباره سرتونین نیاز است. نتیجه می شود یک تلاش خسته کننده برای به دست آوردن موقعیت های بیشتری تا سرتونین ترشح شود.

از همه بدتر اینکه کورتیزول به راحتی تحت سوخت و ساز قرار نمی گیرد. کورتیزول در سیستم بدنی شما باقی خواهد ماند و بدن را به طور دائم در شرایط حفظ بقا نگه می دارد. این همان حسی است که از آن به عنوان بی ارزش بودن نام می برند.

در ادامه با راهکارهایی آشنا خواهید شد که زمانی که احساس بی ارزش بودن می کنید از آن ها در مواجه با این احساس استفاده کنید:

 

رفتار دیگران را شخصی برداشت نکنید

,کم ارزش بودن,ارزشمند بودن

هر کسی می تواند تصمیم بگیرد که در دنیا خود را چطور نشان بدهد. شما مسئول رفتار دیگران نیستید. دلایل زیادی وجود دارد که مردم چیزی را که شما نیاز دارید به شما نمی دهند. مهم نیست چقدر به آن ها نزدیک هستید. حسادت، کج فهمی، عدم توانایی در نشان دادن احساسات و ... تنها بخشی از دلایلی است که هر کس مسیر خودش را در پیش می گیرد. بله عادلانه نیست و بله آن ها باید خودشان مشکلات خودشان را حل کنند اما حقیقت این است که شما نمی توانید رفتار بقیه را کنترل کنید به این خاطر که خودتان حس ارزشمند بودن بکنید. احساس ارزشمند بودن وظیفه شخص خود شماست. این موضوع شاید ترسناک به نظر برسد اما وقتی به واقع به این مفهوم باور کردید آزاد خواهید بود.

 

از محبت استفاده کنید

,کم ارزش بودن,ارزشمند بودن

اگر کسی چیزی را که شما می خواهید به شما نمی دهد بنابراین دست از این تقاضای خود بردارید. خسته کننده است که از دیگران بخواهید آن طور که می خواهید به شما عشق نشان بدهند. انجام دادن این کار خودش خیلی مشکل است اما برای داشتن یک زندگی سالم و شادتر ضروری است. برای آن ها یک زندگی شادتر را بخواهید و این را خواسته قلبی خود قرار بدهید. این کار به معنای نادیده گرفتن آن ها نیست این به معنای آن است که شما نیاز ندارید تا آن ها به طرز خاصی رفتار کنند تا حس ارزشمند بودن کنید.

 

روی پیروزی های کوچک خود تمرکز کنید

همه روزهای بدی داشته ایم که وفق مرادمان نبوده است. مشتری با شما تماس نگرفته است، رئیستان فرد دیگری را به خاطر کاری که شما انجام داده اید مورد تشویق قرار داده است و ...

در این روزها بهتر است روی پیروزی های کوچک تمرکز کنید. وقتی به دنبال این پیروزی ها باشید مغز خود را مجبور می کنید تا از تمرکز روی افکار منفی به دور بماند. 

 

به کمک اهداف به خود انگیزه بدهید

,کم ارزش بودن,ارزشمند بودن

شگفت انگیزترین قسمت در مورد انسان بودن این است که شما می توانید برای خود اهدافی را تعیین کنید که از آن ها لذت می برید. از آن جایی که از اطرافیان خود توجه لازم را دریافت نمی کنید بنابراین باید اهداف را خودتان مشخص کنید و روند پیشرفت را مورد سنجش قرار بدهید. 

به این صورت می توانید خودتان منبع شوق و انگیزه شخصی باشید.

صحبت کنید

گاهی اوقات این که خانواده یا رئیس شما متوجه ارزشمند بودن شما نمی شود از این جا نشات می گیرد که آن ها آن قدر گرفتارند که متوجه این موضوع نمی شوند. بنابراین ترس را کنار بگذارید و حرف بزنید.

قرار نیست در نقش فردی ظاهر شوید که همیشه از اوضاع شکایت دارد بنابراین بهتر است به خوبی توضیح دهید که گاهی اوقات حس می کنید که ارزش های شما دست کم گرفته می شود.

.

منبع : mybenita.com

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :