علت اینکه فرزندم نمیتواند دوست پیدا کند؟
برخی از کودکان، می توانند به سادگی برای خود دوست پیدا کنند. برخی از همان ابتدا که راه رفتن و حرف زدن را یاد می گیرند، خود را مشتاق به برقراری ارتباط نشان

آکاایران: علت اینکه فرزندم نمیتواند دوست پیدا کند؟

آکاایران: علت اینکه فرزندم نمیتواند دوست پیدا کند؟

روانشناسی

برخی از کودکان، می توانند به سادگی برای خود دوست پیدا کنند. برخی از همان ابتدا که راه رفتن و حرف زدن را یاد می گیرند، خود را مشتاق به برقراری ارتباط نشان می دهند. اما در مقابل، برخی دیگر، از سایر کودکان فاصله می گیرند، به مادر می چسبند و یا خیلی منزوی و ساکت هستند.

درست است که این تفاوت ها تا حدی می توانند ذاتی باشند و کودک با آن ها متولد شده باشد، اما برقراری ارتباط با دیگران، مهارتی است آموختنی که در طول زندگی، با تجربیات و آموخته ها به دست می آید. این که کودکی نتواند برای خودش دوست پیدا کند یا وارد بازی همسالانش شود، لزوما یک دلیل مشخص ندارد و در مورد کودکان مختلف، می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.

اگر نتواند خوب حرف بزند
کودکانی که بیشتر با والدین خود حرف می زنند، معمولا مهارت های بیشتری در حرف زدن دارند. برخی از والدین وقت زیادی برای حرف زدن با کودک نداشته اند. کودک هم در خانه، تنها و فاقد همبازی، نمی توانسته بسیاری از مهارت های کلامی را به خوبی بیاموزد و تمرین کند. چنین کودکی، خودش خوب می داند که نمی تواند از عهده حرف زدن به خوبی بربیاید. یا اگر هم در وجودش چنین توانایی را احساس کند، چون تجربه نکرده، تمرین نکرده و فرصتی برای بازخورد مثبت گرفتن نداشته، جرات نمی کند در یک موقعیت تازه، آن هم جلوی همسالانی که ممکن است او را طرد کنند یا بدتر از آن، او را مسخره کنند، چنین ریسکی کند.

اگر عزت نفس و اعتمادبه نفس نداشته باشد
یکی از لازمه های اساسی برای برقراری ارتباط با دیگران، داشتن تصویری توانمند از خود در برقراری ارتباط است. کودکی که باور دارد می تواند خوب حرف بزند، یا در سنین بالاتر، حرفی برای گفتن دارد، می تواند از عهده مکالمات بربیاید و می داند که می تواند طوری رفتار کند که دیگران به او نخندند یا او را کنار نگذارند، به راحتی برای برقراری یک رابطه تازه پیش قدم می شود.
در عوض، کودکی را تصور کنید که باور دارد زشت است، دوست داشتنی نیست، بلد نیست حرف بزند، دست وپا چلفتی است، در حرف زدن زیاد اشتباه می کند و …. چه طور باید جرات وارد شدن به یک رابطه نوین را داشته باشد؟ سوال مهم اینجا است: این باور چطور به وجود آمده است؟
کودکان وقتی متولد می شوند، در مورد خودشان تصوری ندارند. این دیگران و به خصوص اطرافیان نزدیک او در خانه هستند که مانند آینه ای، به وی تصویری ارائه می کنند که بعد از مدتی، به تصویر ذهنی کودکان از خودشان تبدیل می شود. وقتی اولین رفتار محتاطانه یک کودک در برخورد با یک فرد غریبه، به پای بی زبانی، خجالتی بودن، کم رویی، نابلدی و مانند آن گذاشته می شود، به احتمال زیاد، خودش هم همین باور را در مورد خودش پیدا می کند و خب، احتمالا کودک با خودش فکر می کند: وقتی من یک آدم ترسو و خجالتی هستم و بقیه هم همین را باور دارند و دائم می گویند، لابد هستم! دلیلی ندارد تلاش کنم آن را عوض کنم.
لیست برچسب هایی که می توانند روی توانمندی برقراری ارتباط کودک تاثیر منفی دارا باشند بلند است: «خجالت می کشه. هنوز درست نمی تونه حرف بزنه. اصولا از آدمیزاد فراریه انگار. کم رو است. نمی تونه حرفش رو بزنه و …»

اگر احساس “دوست داشتنی بودن” نکند
یکی از موضوعاتی که شاید به چشم نیاید، اما در برقراری ارتباط تاثیرگذار است، ظاهر است. کودکی که باور دارد ظاهر خوبی دارد و ظاهرش برای دیگران پذیرفتنی است، راحت تر وارد ارتباط با دیگران می شود. نکته مهم باور است، نه این که واقعا زشتی و زیبایی در کار باشد. زشتی و زیبایی کاملا نسبی و سلیقه ای است و هیچ کس مطلق زشت یا دلپذیر نیست. مهم این است که کودک وقتی می خواهد در ذهنش خودش را توصیف کند، تصورش این باشد که ظاهری خوب و مقبول دارد. این باور کاملا به رفتارهای اطرافیان نزدیک و به خصوص خانواده وابسته است. برخی باورهای فرهنگی مانند این که نباید از ظاهر تعریف کرد یا این که ظاهر هیچ اهمیتی ندارد، ممکن است باعث شود والدین به اشتباه، اهمیت دورانی که در آن، تصویر ذهنی کودک از ظاهر و بدن خودش شکل می گیرد را نادیده بگیرند. کودک به داشتن تصویری خوب از خود برای همه عمر نیاز خواهد داشت.

اگر اضطراب داشته باشد
یکی از موانع برقراری ارتباط، اضطراب و استرس است. البته، باور به این که ظاهر خوبی ندارم یا این که نمی توانم به خوبی حرف بزنم هم شاید باعث احساس استرس شوند، اما اضطراب و استرسی که مانع برقراری رابطه می شود، می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.
اضطراب و استرس کودک می تواند به تجربه ای تلخ در زندگی اش، مانند از دست دادن یک عزیز یا یک تصادف رانندگی یا حادثه ای طبیعی مانند زلزله مربوط باشد. همچنین شرایط بد ارتباطی در خانواده، آشفتگی خانواده یا طلاق والدین، می توانند منجر به اضطراب و استرس شدید، در کنار کاهش اطمینان و اعتمادبه نفس شوند. گاهی، اضطراب و استرس ریشه ژنتیکی دارد که در شرایط زندگی کودک فعال شده و گاه حتی در حد یک اختلال مانند وسواس، دامن کودک را می گیرد.
در چنین مواردی، غر زدن به کودک و سرزنش کردن او کمکی نمی کند. اگر اضطراب زیاد از حد باشد، دلداری و اطمینان خاطر دادن هم کافی نیست و به مداخله درمانی و مشورت با یک متخصص کودک نیاز خواهد بود.

اگر مهارت های برقراری ارتباط را یاد نگرفته باشد
برقراری ارتباط، یکی از مهارت های اساسی در زندگی است. در حدی که سازمان جهانی بهداشت یا دبلیو.اچ.او، این مهارت را یکی از ده مهارت زندگی در بسته مهارت های زندگی اساسی ارائه شده برای ارتقای سلامتی جای داده است. عنوان مهارت، بدین معنا است که اکتسابی است و یادگرفتنی. بنابراین، همه می توانند آن را بیاموزند و از آن در زندگی خود استفاده کنند، مهم نیست که چه ژنتیکی دارا باشند.
در اغلب موارد، مشکل کودکان درواقع تنها و تنها به فقدان مهارت های اجتماعی برمی گردد. وقتی فرصت کافی برای بازی با همسالان و یادگیری این مهارت نداشته باشند و والدین هم نتوانند در این مورد آموزش های لازم را انجام دهند یا اهمیت آن را دست کم بگیرند، کودک نمی تواند دوستی برای خودش پیدا کند.

منبع سلامت نیوز

.

منبع :

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :