۱۰ یافته علمی که می گوید چرا گاهی بی دلیل احساس ناراحتی می کنید
حتما تا به حال بدون هیچ دلیل خاصی افسرده، بی حوصله و ناراحت بوده اید و شاید روزهایی را با چنین احساسی از خواب بیدار شده اید. در این مقاله به شما می گوییم این نا

آکاایران: ناراحتی بی دلیل از کجا سرچشمه می گیرد؟ حتما تا به حال افسرده و بی حوصله بوده اید و شاید روزهایی را با چنین احساسی از خواب بیدار شده اید. اما چرا حوصله مان سر می رود و چه توجیهی برای این ناراحتی های بی دلیل وجود دارد؟

احتمالا بعضی روزها فقط می خواهید روی مبل دراز بکشید و تلویزیون تماشا کنید؛ بعضی روزها حتی همین کار هم شما را راضی نمی کند. نه تنها انرژی ندارید، بله احساس بدبختی می کنید. شاید به خاطر اینکه خانه را تمیز نکرده اید یا برای به تعویق انداختن وظایف روزهای قبل از دست خودتان عصبانی هستید. شاید هم احساس می کنید دوستان یا اعضای خانواده، به اندازه ای که باید به شما اهمیت نمی دهند. حتی ممکن است ۵ کیلو اضافه وزن، باعث این ناراحتی شده باشد. احساس سردرد و بدن درد دارید و احتمالا بداخلاق شده اید. ترجیح می دهید نسبت به تلاطم های زندگی بی تفاوت باشید و با هیچ کسی ارتباط برقرار نکنید. شاید خودتان را با دوستان، فامیل، هم اتاقی یا هر کسی که به اهداف خود در زندگی رسیده مقایسه می کنید. همه ی ما چنین روزهایی را تجربه کرده ایم، اما چرا؟ راه جلوگیری از افسردگی و ناراحتی و درمان آنها چیست؟

۱. مواد شیمیایی مغز

آکاایران: ۱۰ یافته علمی که می گوید چرا گاهی بی دلیل احساس ناراحتی می کنید

مغز برخی افراد نسبت به تأثیرات استرس حساس تر است. محققان در تلاش اند تا دلیل بیوشیمی این اختلاف را کشف کنند. شایع ترین نوع داروهای ضد افسردگی، انتقال دهنده های عصبی سروتونین (یکی از انواع هورمون های شادی) و نوراپی نفرین را هدف قرار می دهند، چراکه تحقیقات نشان داده اند کاهش سطح این محرک های عصبی در مغز باعث ایجاد احساس ناراحتی می شود. البته فقط تعداد محدودی از افراد نسبت به رایج ترین داروهای ضدافسردگی واکنش مناسب نشان می دهند؛ این درحالی است که بیشتر افراد فاقد اینکه تغییری در روحیه ی خود احساس کنند، دائما این داروها را مصرف می کنند. نتیجه ی مطالعاتی که در مقالات آکادمی ملی علوم به چاپ رسیده، نشان می دهد تفاوت هایی که در نحوه ی پردازش ماده ی شیمیایی گالانین در مغز افراد وجود دارد، باعث می شود برخی افراد انعطاف پذیرتر باشند و سریع تر از دیگران موفق به فراموش کردن تجربیات تلخ زندگی شوند.

۲. آب و هوا

در فصل های سرد سال، کمتر از قبل درمعرض نور خورشید قرار می گیریم که باعث بروز احساس ناراحتی می شود. بدیهی است که برخی افراد نسبت به این مسئله واکنش بیشتری نشان می دهند. مطالعات متیو کلر و همکارانش نشان می دهد که روحیه ی افراد در فصل بهار افزایش چشمگیری می یابد و فعالیت در فضای باز آنها بیشتر می شود. اما نکته جالب اینجاست که توانایی های شناختی مان نیز در فصل بهار انعطاف پذیری بیشتری می یابد که باعث پیدا کردن راهکارهای خلاقانه تر برای حل مسائل و مشکلات می شود.

گروه دیگری از افراد نیز از اختلالات مضر فصلی رنج می برند که باعث بروز افسردگی شدید و تغییرات اساسی در کیفیت خواب، اشتها و انگیزه می شود. زن ها بیشتر از دیگر افراد جامعه با این مشکل مواجه هستند. قرارگرفتن درمعرض نور آفتاب، ویتامین D بدن را تأمین می کند که دارویی اصلی برای رفع احساس ناراحتی است.

۳. ویتامین D

بسیاری از افراد با مشکل کمبود ویتامین D روبه رو هستند که دلیل آن هنوز مشخص نیست. البته می تواند با تغذیه و مدت زمانی که درمعرض نور آفتاب قرار می گیریم، در ارتباط باشد. افرادی که پوست تیره تری دارند، بیشتر از دیگران با کمبود این ویتامین مواجه هستند، چراکه پوست آنها در جذب ویتامین D موجود در نور آفتاب، توانایی بالایی ندارد. عوارض کمبود ویتامین D کم نیستند. آمارها به خوبی رابطه ی کمبود ویتامین D و ناراحتی را نشان می دهند. دانشمندان هلندی در سال ۲۰۰۸ تحقیقاتی را روی ۱۲۰۰ نفر بالای سن ۶۵ سال انجام دادند. بررسی آنها نشان داد سطح ویتامین D در افرادی که علائم افسردگی داشتند، ۱۴ درصد کمتر از سایر افراد بوده است.

۴. هورمون ها

هورمون ها همان موادی هستند که از غدد درون ریز ترشح می شوند و روی بسیاری از عملکردهای بدن مثل رشد و نمو، روحیه، عملکردهای جنسی و متابولیسم تأثیر دارند. کم یا زیاد بودن برخی هورمون ها، مثل هورمون هایی که از غده ی تیروئید ترشح می شوند، یکی از فاکتورهای احتمالی در بروز احساس ناراحتی و افسردگی به شمار می رود.

برخی نشانه های افسردگی کاملا با شرایط و عملکرد غده ی تیروئید در ارتباط است. هورمون ها در چرخه ی قاعدگی در نوسان هستند که می تواند به بروز احساس ناراحتی در دوران قبل از قاعدگی منجر شود. این تغییرات در دوران یائسگی و قبل از آن نیز ایجاد می شوند. البته تمامی افراد به یک اندازه در برابر این تغییرات هورمونی احساس ناراحتی نمی کنند. اگر احساس می کنید نسبت به این تغییرات هورمونی، آسیب پذیرتر هستید، پیشنهاد می کنیم به پزشک متخصص مراجعه کنید. روش های دیگری مثل طب سوزنی هم وجود دارند که سطح هورمونی را که منجربه نامتعادلی روحیه می شود، کاهش می دهد.

۵. انتظارات

روحیه فقط به اتفاقاتی که در بدن رخ می دهد وابسته نیست، بلکه به نگرش و طرز فکر نیز وابسته است (بله، واقعا طرز فکر ما بیشتر از چیزی که فکر می کنیم اهمیت دارد). در زندگی همه ی افراد مراحلی وجود دارند که در آن به سختی کار کرده اید، اما به نتیجه ی مطلوب نرسیده اید. احساس می کنید به اندازه ای که تلاش می کنید، پاداش نمی گیرید و از پس هزینه های خانه ی خوب، ماشین و تعطیلات برنمی آیید. احتمالا برای پیداکردن شریک زندگی خود دچار مشکل شده اید، اما فکر می کنید دوستان و اعضای خانواده با چنین مشکلی روبه رو نیستند. شاید تصور می کنید برای داشتن تمام چیزهای خوب، باید بیشتر از دوستان و اطرافیان تان تلاش کنید. شکست عشقی خورده اید و زندگی هرگز با شما منصفانه رفتار نکرده است.

اگر انتظار داشته باشید که همه چیز باید منصفانه باشد، هیچ تغییری ایجاد نشود و بازخوردها همیشه مثبت باشند، اشتباه می کنید و باید خودتان را برای ناامیدی های بیشتر آماده کنید. پس اگر به خاطر اتفاقی که رخ داده، احساس ناراحتی می کنید، به خودتان یادآوری کنید که روزهای سخت وجود دارند و این نیز بخشی از زندگی است. همچنین می توانید با دید بازتر بنگرید و روی نیمه ی پر لیوان متمرکز شوید، به روزهای خوش زندگی و تجربیات شیرین قبلی بیندیشید و برای ساختن آینده ای بهتر تلاش کنید.

۶. اتفاق های تلخ کودکی

اتفاق های پراسترس زندگی، منابع ذهنی و فیزیکی ما را از بین می برند و ما را در برابر ناراحتی و بیماری های جسمی آسیب پذیر می کنند. مواردی مثل فقر، آزار جنسی و مرگ والدین در دوران کودکی، ذهن در حال رشد را تحت تأثیر قرار می دهد و انعطاف پذیری قابلیت های شناختی ما را کاهش می دهد. مثل این است که مغز در مواجهه با استرس یا تهدید، عکس العمل شدیدی نشان بدهد و سپس نسبت به آن بی تفاوت باشد. یکی از عوارض استرس طولانی در کودکی این است که انعطاف پذیری و توانایی ارتباطی مغز را کاهش می دهد. بنابراین، توانایی مغز در خروج از چرخه ی افکار منفی کمتر می شود و فرد دچار استرس بیشتری می شود.

۷. استرس زیاد

رابرت ساپولسکی در کتاب Why Zebras Don’t Get UIcers به خوبی توضیح داده است که سیستم های مقابله با استرس در بدن انسان برای پاسخ گویی به عوامل استرس زای مقطعی یا حادی طراحی شده اند که در حالت عادی باید به صورت فیزیکی به آنها واکنش نشان داد. برای مثال، پس از آنکه اجداد ما از خطر حمله ی ببرهای درنده فرار می کردند، می توانستند با آرامش بنشینند و غذا بخورند، اما عوامل استرس زا در جهان امروز، بحرانی تر هستند و کنترل آنها دشوارتر است.

در اغلب موارد، پس از رفع یک عامل استرس زا، فرصت تجدید قوا نداریم و باید با چالش دیگری دست وپنجه نرم کنیم. استرس های مالی، تنهایی، درگیری دائمی با اطرافیان، زورگویی، رفت و آمد طولانی، مهارت های شغلی و تحصیلی و بیکاری، همگی در بخش هایی از زندگی جریان دارند و تأثیرات خود را در تمامی مراحل به جا می گذارند. زمانی که استرس ها یکی پس از دیگری و فاقد فرصت برای تجدید قوا، سر راه مان ظاهر می شوند، ضعیف و ضعیف تر می شویم و طبیعتا کمبود انرژی و ناراحتی به سراغ مان می آید.

۸. افکار منفی

دلیل دیگری که احساس ناراحتی را توجیه می کند، تفکر منفی است. احتمالا احساس بدی دارید، چون تمام روز به این فکر کرده اید که چرا هیچ چیز خوبی در زندگی موجود نیست. سوزان نولن و همکارانش در دانشگاه میشیگان به این نتیجه رسیده اند که فکرکردن دائمی به روحیه ی بد یا اتفاق های منفی زندگی، احساس بدتری را ایجاد می کند.

افکار منفی مثل زنجیر به هم متصل هستند؛ فکرکردن به یک اتفاق منفی، شما را به سمت افکار منفی دیگر سوق می دهد، تا اینکه در نهایت با کوهی از غصه و مشکل مواجه می شوید. با این کار به نگرش و انگیزه خود آسیب می زنید و توانایی حل مشکلات را از دست می دهید. اگر احساس کردید که وارد چرخه ی افکار منفی شده اید، به سرعت از جای خود بلند شوید و کاری دلخواه یا روزمره را انجام بدهید؛ کاری که ذهن تان را درگیر کند. می توانید خودتان را با کارهایی مثل شستن ظرف ها، مرتب کردن کمد لباس ها، قدم زدن، معاشرت با دوستان و پروژه های کاری سرگرم کنید.

۹. منتقد درونی

آیا وجود یک منتقد درونی را احساس می کنید که دائما از شما ایراد می گیرد و سرزنش تان می کند؟ منتقد درونی، مجموعه ای از تأثیرات منفی زندگی تان را جمع می کند و شما را مقصر اصلی تمامی آنها می داند. این منتقد توجه شما را به سمت چیزهای منفی جلب و لذت اتفاق های مثبت را تخریب می کند. منتقد درونی دائما تکرار می کند که این لذت ها همیشگی نیست و شما لیاقت آنها را ندارید. چنین حرف هایی شما را از «لحظه» خارج و ناراحتی شدیدی ایجاد می کند.

تفکر منفی در حد و اندازه ی اندک، یکی از علائم افسردگی است و می تواند به عنوان فاکتور اصلی در تعامل با رویدادهای منفی زندگی عمل کند. اولین گام برای مقابله با منتقد درونی این است که کاملا از محتوای آن آگاه شوید. سپس باید محتوا را از آن خارج کنید. می توانید شکل و شمایل خاصی برای این منتقد درنظر بگیرید؛ مثل یک پیرمرد بدعنق اخمو. بدین ترتیب می توانید با این تصویر ذهنی گفت وگو کنید و به او بگویید که ساکت شود. منتقد درونی در حقیقت یک نگرش منفی دارد و توانایی مسئولیت پذیری شما نسبت به زندگی تان را دست کم می گیرد. حتی گاهی اوقات بسیار کمال گراست.

۱۰. تنهایی

مغز به شکلی طراحی شده که از ما می خواهد بخشی از گروه های اجتماعی باشیم، بنابراین اگر خلاف آن عمل کنیم، احساس تنهایی می کنیم. متأسفانه بسیاری از افراد در خانواده هایی بزرگ می شوند که اعضای آن از یکدیگر حمایت و پشتیبانی نمی کنند. گاهی اوقات احساس می کنیم دوستان مان در مسیر زندگی شخصی خود قرار گرفته اند و ما را فراموش خواهند کرد.

تحقیقات روی fMRI مغز افراد نشان می دهد که پذیرفته نشدن در روابط اجتماعی، حتی به میزان اندک، می تواند روی بخش هایی از مغز تأثیر بگذارد؛ دقیقا همان طور که دردهای فیزیکی چنین تأثیری را روی مغز ایجاد می کنند. احساس تنهایی و پذیرفته نشدن در گروه های اجتماعی باعث ناراحتی ما می شوند. همچنین باعث می شود فکر کنیم چه اشکال و ایرادی داریم که هیچ کس دوستی ما را نمی خواهد. همین مسئله، ناراحتی بیشتر و آسیب روحیه را به همراه دارد. ترس از پذیرفته نشدن در گروه های اجتماعی بیشتر باعث می شود که تنهایی را ترجیح بدهیم و به تداوم چرخه ی افکار منفی ادامه دهیم.

برای غلبه بر تنهایی می توانیم در فضای آزاد گشت وگذار کنیم و استعدادهای ذاتی مان را که احتمالا به گسترش روابط اجتماعی منجر می شوند، دنبال کنیم. ارتباط با دوستان قدیمی و اعضای خانواده نیز به این روند کمک می کند.

کلام آخر

دلایل زیادی برای ناراحتی و روحیه ی بد وجود دارد که تشخیص آنها دشوار است. اگر دو هفته ی متوالی است که چنین احساسی را تجربه می کنید، پیشنهاد می کنیم به دنبال درمان مناسب و پیدا کردن عوامل بیولوژیکی آن باشید. مشاوره با متخصصان سلامت ذهن نیز به مدیریت استرس کمک می کند. می توانید با این متخصصان درباره ی تغییرات ناخوشایند زندگی، عوارض جانبی شکست های عاطفی، اتفاق های گذشته و شرایط خانوادگی صحبت کنید. اگر از پس هزینه های مشاوره برنمی آیید، می توانید از داروهای ضدافسردگی برای تغییر بیولوژی خود استفاده کنید. ورزش در فضای آزاد به افزایش روحیه منجر می شود و نور آفتاب مورد نیاز را فراهم می کند. از راهکارهای کاهش استرس استفاده کنید، مثل ورزش، یوگا یا مدیتیشن، تماشای فیلم های کمدی، ورزش های گروهی ، کارهای خلاقانه و معاشرت با دوستان.

.

منبع : chetor.com

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :