اعتماد به نفس با عزت نفس چه تفاوتی دارد؟
داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس هر دو برای افرادی که قصد رسیدن به موفقیت و پیشرفت در کار و زندگی را دارند ضروریست اما این دو تفاوت هایی دارند که باید بدانید.

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس و راه هایی برای افزایش آنها

آکاایران: در بسیاری موارد، اعتماد بنفس بالا لزوما همراه با عزت نفس بالا نیست. برای مثال، مریلین مونرو، بازیگر مشهور امریکایی، علی‌رغم اینکه بازیگری توانا، جسور و با اعتماد بنفس بود، حتی در دوران شهرت نیز از مشکل اضطراب و عزت نفس ضعیف رنج می‌برد. بنابراین، عزت نفس و اعتماد بنفس را نباید یکسان فرض کرد. در ادامه، با ما همراه باشید تا تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس را برای‌تان روشن کنیم.

هنوز بسیاری از افراد هستند که اصلاً فکر نمی کنند عزت نفس و اعتماد به نفس تفاوتی با هم داشته باشند. در این قسمت از سبک زندگی نمناک اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم تا تفاوت این دو را متوجه شوید.

چرا عزت نفس و اعتماد به نفس اهمیت دارد؟

بسیار مهم است به کاری که انجام می دهید، افتخار کنید و سعی کنید همیشه چیز های خوب را خلق کنید. زمانی که یاد بگیرید چگونه کاری را انجام دهید و آن را به یک شکل خوب به پایان برسانید، اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می کند اما در واقع اعتماد به نفس به تنهایی کافی نیست.

درست است که اعتماد به نفس به شما انرژی زیادی می دهد و باعث می شود که متوقف نشوید اما مطالعات، ارتباط بین عزت نفس سالم و عملکرد بهتر مغز را نیز به اثبات رسانده اند.

اهمیت عزت نفس

به عبارت دیگر عزت نفس باعث می شود ذهن شما بهتر کار کند و به طور کلی از لحاظ فیزیکی و ذهنی وضعیت بهتری داشته باشید. با درجه سالم عزت نفس، از شکست و طرد شدن کمتر از همیشه می ترسید و کم تر به فکر نظرات دیگران هستید.

اگر به خودتان، آن طور که باید ارزش بدهید، احتمالاً سعی می کنید تا جدیدترین چیزها را امتحان کنید زیرا ارزش شما بسته به نتیجه و خوب به نظر رسیدن ندارد. اگر به اندازه کافی عزت نفس داشته باشید، نه تنها عملکرد مغز بهتری دارید، بلکه از لحاظ جسمانی نیز وضعیت بهتری خواهید داشت.

 

اعتماد بنفس چیست؟

تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس

اعتماد بنفس یعنی اینکه در تحقق هدف یا کاری خاص به توانمندی‌های خودتان باور و اطمینان داشته باشید. این کلمه از کلمه‌ی لاتین «fidere» به‌معنی «اعتمادداشتن» ریشه گرفته است. در بسیاری موارد، افرادی که در حوزه‌ی خاصی به مهارت و تخصص دست می‌یابند، در همان حوزه از اعتماد بنفس بالاتری برخوردار می‌شوند. اعتماد بنفس کلیِ فرد نیز به‌موجب موفقیتش بهبود پیدا می‌کند. گاهی ممکن است فرد در حوزه‌‌ای خاص احساس اعتماد بنفس کند، اما در حوزه‌ای دیگر ابدا چنین حسی نداشته باشد.

آبراهام مازلو، روان‌شناس برجسته‌ی امریکایی، تأکید می‌کند که باید بین اعتماد بنفس به‌عنوان نوعی ویژگی شخصیتیِ کلی، و اعتماد بنفس درمورد مهارت‌‌‌ها یا توانمندی‌های خاص تمایز قائل شد. به اعتماد بنفس درمورد مهارت‌ها و توانمندی‌ها «خودکارآمدی» نیز گفته می‌شود: باور به موفقیت در انجام کاری خاص یا رویارویی با موقعیت‌های چالشی. تفاوت خودکارآمدی با اعتماد بنفس به‌عنوان نوعی ویژگی شخصیتی کلی، در اینجاست که: مثلا برخی افراد در انجام مهارت‌هایی مانند خوانندگی یا تدریس از خودکارآمدی بالایی برخوردارند، اما از اعتماد بنفس به‌عنوان نوعی ویژگی شخصیتی کلی بی‌بهره‌اند. حتی برعکس این قضیه نیز امکان‌پذیر است.

عزت نفس چیست؟

عزت نفس یعنی اینکه خودتان را چگونه می‌بینید و چه تصوری از خودتان دارید یا بهتر بگوییم: عزت نفس یعنی اینکه خودتان را چقدر دوست می‌دارید و چقدر به خودتان روی خوش نشان می‌دهید. کلمه‌ی «esteem» در انگلیسی، که در فارسی «عزت و اَرج‌وقُرب» معادل‌یابی شده است، از کلمه‌ی لاتین «aestimare» به‌معنی «سنجش، ارزش‌گذاری، تخمین یا ارزیابی» ریشه می‌گیرد. بنابراین، عزت نفس یعنی اینکه چقدر خودتان را ارزشمند می‌شمارید. افزون‌براینها، عزت نفس بنیانی احساسی است که به‌طرز فکر، احساسات و نوع برخورد افراد در ارتباط با خودشان و دیگران شکل می‌دهد و به‌عبارتی، مستقیما بر مناسبات فردی و اجتماعی اثر می‌گذارد. عزت نفس از تجارب زندگی، به‌ویژه در سنین پایین، نشئت می‌‌گیرد. این تجاربِ حساس، تعیین‌کننده‌ی احساس خودارزشی فرد در درازمدت به‌شمار می‌روند.

تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس

افرادی که از عزت نفس بالایی برخوردارند، از آنچه هستند، راضی و خشنودند. این افراد برای اینکه حس‌وحال بهتری پیدا کنند، هیچ نیازی به مصرف مواد مخدر یا روی‌‌آوردن به رفتارهای پرخطر نمی‌بینند. چنین افرادی برای اینکه حس خوبی درباره‌ی خودشان پیدا کنند، به عوامل خارجی مانند پُست‌ومقام یا درآمد بالا وابسته نیستند. افراد دارای عزت نفس به خودشان، دیگران و محیط اطراف‌شان احترام می‌گذارند. انعطاف‌پذیری ازجمله خصوصیات بارز این افراد است، به این معنی که به‌آسانی قادرند خودشان را از ناامیدی‌ها و شکست‌ها بیرون بکشند. چنین افرادی از پیشرفت و تحول استقبال می‌کنند، اهل مدارا هستند و به‌راحتی خشنود می‌شوند. عزت نفس بالا موجب می‌شود فرد راحت‌تر بتواند ببخشد و پذیرای خود و دیگران باشد.

تفاوت بین عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

اگر به خاطر کار های خوبی که انجام داده اید، نسبت به خودتان حس بهتری دارید، این یعنی اعتماد به نفس. اگر به وظایفی که باید انجام می دهید، نگاه کنید و به توانایی خود ایمان بیاورید، بازهم این یعنی اعتماد بنفس اما عزت نفس یعنی به خودتان حس خوبی داشته باشید و علت آن این باشد که حقیقت را پذیرفته اید، ارزش خود را می دانید و به عنوان یک انسان خودتان را یک موجود مهم می دانید، این یعنی عزت نفس.

اعتماد به نفس چیزی است که به راحتی آشفته می شود و ممکن است کاهش پیدا کند و با یک اشتباه، یک انتقاد تند و یک حرف منفی خدشه دار می شود. عزت نفس هم احتمال کاهش دارد اما وابسته به آن چیزی نیست که انجام می دهید یا چقدر در انجام آن کار خوب عمل می کنید.

اعتماد به نفس و عزت نفس

از طرفی عزت نفس را راحت تر می توانید در خودتان ایجاد کنید و زمانی که عزت نفس داشته باشید، اعتماد به نفس شما نیز راحت تر به دست می آید.

به عبارت دیگر هر چه قدر که بیشتر قبول کنید انسان با ارزشی هستید و پستی بلندی های شخصیت خود را بپذیرید، بهتر می توانید تعیین کنید که چه کارهایی باعث خوشحالی و موفقیت شما می شود. هر چه قدر که کم تر از انتقاد و شکست خوردن بترسید، با اعتماد بیشتری برای خودتان تلاش می کنید.

اگر هم اکنون با هر دوی این مفاهیم مشکل دارید، باید سعی کنید اول روی ساخت یک عزت نفس سالم سرمایه گذاری و تمرکز کنید. زمانی که عزت نفس را در خودتان ایجاد کنید، قطعاً می توانید اعتماد به نفس تان را نیز بالا ببرید.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :