Warning: file_put_contents(): Only 0 of 197 bytes written, possibly out of free disk space in /home/ravaaka/domains/ravanpezshk.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 41
از روی علاقه به خوراکی و طعم ها ,شخصیت مقابل را بشناسید
از روی علاقه به خوراکی و طعم ها ,شخصیت مقابل را بشناسید
شناخت شخصیت به مدد رفتار‌های ساده از موضوعات مورد علاقه بسیاری از افراد است. برای همین هم مطالبی، چون مدل خوابیدن شما که نشان می‌دهد چه شخصیتی دارید یا گل مورد

شخصیت شناسی با حس چشایی/ بداخلاق‌ها چه غذا‌هایی دوست دارند؟

 

طبق تحقیقات انجام شده، غذاهای انتخابی افراد می‌تواند منعکس کننده افکار و احساسات درونی آنها باشد؛ انتخاب‌های غذایی و نوشیدنی ما بسته به خلق و خو، انرژی، گرایش و سایر موارد هر لحظه تغییر می‌کند.

با این حال هر فرد حس چشایی مخصوص خودش را دارد و بیشتر به سمت یک طعم خاص گرایش دارد؛ به طور کلی، حس‌ها به طور کلاسیک در چهار گروه شور، شیرین، ترش و تلخ دسته‌بندی می‌شوند و تندی را هم باید به این چهار گروه اضافه کرد.

شخصیت شناسی افراد طبق روانشناسی مزه‌ها

طبق روانشناسی مزه ها چگونه شخصیت انسان باعث می‌شود به بعضی از طعم‌های غذایی بیشتر از دیگر مزه‌ها علاقه‌مند شویم؟

دکتر آلن هرش، متخصص مغز و اعصاب و روان‌پزشک بنیاد بویایی و چشایی شیکاگو، تحقیقاتی را در مورد ارتباط میان حس چشایی با ویژگی‌های شخصیتی افراد انجام داده است.

 وی در پاسخ به این سؤال میگویند: غذاهای انتخابی ما منعکس‌کننده احساسات و رفتارهای درونی ماست.

برای مثال اگر شما طرفدار انواع ادویه‌ها و چاشنی‌ها هستید، شما یک فرد ریسک‌پذیر می‌باشید و طرفدار هیجان و تجربه‌های جدید هستید مثلاً از دیدن فیلم‌های ترسناک یا پرهیجان لذت می‌برید.

اگر طرفدار تلخی و مزه قهوه و نوشیدنی‌های تلخ هستید می‌توان گفت شما یک فرد ضداجتماعی هستید فردی بی‌عاطفه، بی‌احساس و حتی سایکوپاتی یا روان آزار

اگر طرفدار انواع شیرینی‌ها و مزه‌های شیرین هستید شاید بتوان گفت فردی دوست‌داشتنی و مهربان هستید و بدون اینکه از دیگران انتظار جبران داشته باشید به آن‌ها کمک می‌کنید.

اگر طرفدار ترشی‌ها هستید شاید تابه‌حال از شما نقد بداخلاقی و یا جدیت شده و شما بگویید که فرد بداخلاقی نیستید و تنها منضبط و قانونمندی هستید.

و اگر غذاها و مزه‌های شور را دوست دارید می‌توان گفت شما یک فرد عجول هستید و دوست دارید در همه کارها از دیگران پیشی بگیرید. می‌توان حدس زد شما از ترافیک و منتظر ماندن و به‌اصطلاح علاف شدن به‌شدت متنفرید.

شناخت شخصیت به مدد رفتار‌های ساده از موضوعات مورد علاقه بسیاری از افراد است. برای همین هم مطالبی، چون مدل خوابیدن شما که نشان می‌دهد چه شخصیتی دارید یا گل مورد علاقه شماکه ویژگی‌های شخصیتی شما را نشان می‌دهد و ... جذاب هستند.  اما واقعیت این است که بسیاری از این مطالب، هیچ پشتوانه علمی- پژوهشی ندارد و تنها بر اساس ذوق نویسنده تنظیم شده و قابل اتکا نیستند. اما در برخی زمینه‌ها آن‌قدر مطالعات علمی انجام شده است که بتوانیم به مدد رفتار‌های روزمره، شناختی از شخصیت خود پیدا کنیم.

در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, میخواهیم به یکی از این حوزه‌ها،شناخت شخصیت درونی با توجه به طعم دوست داشتنی سرک بکشیم و نگاهی به مطالعات در این زمینه داشته باشیم.با ما همراه باشید.

مصرف مرکبات و مضطرب بودن

محققان برزیلی در یکی از مطالعات خود متوجه شدند بین تمایل به استفاده از مرکبات و اضطراب افراد ممکن است رابطه‌ای وجود داشته باشد. 

این محققان پی بردند با افزایش سطح اضطراب، افراد تمایل بیشتری به مصرف مرکبات پیدا می‌کنند، اما چرا این‌گونه است؟ رایحه مرکبات آرامش‌بخش است.

این محققان می‌گویند به نظر می‌رسد بسیاری از افراد بدون این‌که خودشان متوجه باشند زمانی که مضطرب هستند، جذب مرکبات و رایحه خوش آن می‌شوند تا به این وسیله میزان اضطراب خود را کاهش دهند.

علاقه به ادویه‌های مختلف و جزئی‌نگری

طرز تهیه 16 نوع ادویه از ایران و سراسر جهان

برخی مطالعات می‌گویند بین تمایل ما به مصرف ادویه‌های مختلف و ویژگی‌های شخصیتی ما هم ممکن است ارتباط وجود داشته باشد.

این مطالعات نشان می‌دهد افرادی که تمایل به مصرف ادویه‌های مختلف دارند، به احتمال زیاد افرادی دقیق هستند که به جزئیات توجه دارند. اما چرا این دو موضوع با هم ارتباط دارد؟ تمایل به مصرف ادویه‌های مختلف با داشتن قدرت چشایی بالا در ارتباط است.

محققان می‌گویند احتمال دارد قدرت بالای چشایی عاشقان ادویه به واسطه قوی‌تر بودن پیام‌رسان‌های سیستم عصبی در این افراد باشد. این قوی‌تر بودن پیام‌رسان‌های عصبی باعث می‌شود تا دیگر حس‌های این افراد هم قوی‌تر از دیگران باشد و این موضوع دقت و جزئی‌نگری این افراد را افزایش می‌دهد.

 

عشق به تلخی و رفتار ضداجتماعی

بررسی علاقه به قهوه از دید روانشناسی - زومیت

محققان اتریشی در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که تمایل به طعم تلخ با رفتار‌های ضداجتماعی و خشونت ارتباط دارد. بر اساس پژوهش‌های این محققان افرادی که غذا‌های تلخ دوست دارند، بیشتر احتمال دارد که دست به آزار دیگران بزنندو قوانین را زیر پا بگذارند.

شاید با خواندن نتیجه این مطالعه به دوست جدید خود که عادت به خوردن قهوه تلخ دارد، بدبین شده باشید. پیش از نتیجه‌گیری کلی درباره دوست‌تان در نظر داشته باشید که این مطالعه تنها احتمال بالاتر این رفتار‌ها را اعلام کرده و رابطه علت و معلولی بین این دو موضوع برقرار نیست.

شکلات و احساساتی بودن

شکلات بخوریم یا نخوریم؟!

اما بیشترین تعداد مطالعات در خصوص طعم غذای مورد علاقه و ویژگی‌های شخصیتی را شاید بتوانیم رابطه بین انتخاب طعم شیرین و ویژگی‌های شخصیتی در نظر بگیریم. برخی مطالعات نشان می‌دهد افرادی که طعم شیرین دوست دارند، راحت‌تر با بقیه کنارمی آیند و همراهی بیشتر با اطرافیان دارند.

البته در کنار این نتیجه‌گیری برخی بررسی‌ها که به صورت اختصاصی روی علاقه به شکلات انجام شده است، نشان می‌دهد افرادی که علاقه زیادی به شکلات دارند افرادی احساساتی هستند و ممکن است به واسطه این احساساتی بودن، کمی آسیب‌پذیرتر از دیگران باشند.

غذا‌های تند و هیجان‌خواهی

هفت صبح | شخصیت‌شناسی براساس علاقه‌ به طعم‌های مختلف

مطالعه‌ای که توسط دانشگاه پنسیلوانیا انجام شده است، نشان می‌دهد علاقه به غذا‌های تند می‌تواند نشان‌دهنده یک ویژگی شخصیتی مشخص باشد. 

طبق این مطالعه افرادی که تمایل به کسب هیجان دارند ودر اصطلاح هیجان‌خواه هستند، بیشتر احتمال دارد سراغ غذا‌های تند بروند. البته این موضوع عجیب هم نیست.

زمانی که ما غذایی تند می‌خوریم، (به ویژه اگر عادت به این کار نداشته باشیم) سطح هورمون آدرنالین در بدن ما افزایش می‌یابد. این همان اتفاقی است که در زمان انجام کار‌های هیجان‌انگیز دیگر هم تجربه می‌کنیم.

علاقه به کربوهیدرات و مقاومت در برابر تغییر

رژیم کم کربوهیدرات یا پر کربوهیدرات ، شما کدام را انتخاب می کنید ...

برخی مطالعات نشان می‌دهد افرادی که علاقه زیادی به مصرف مکرر برنج، نان، ماکارونی و غذا‌هایی با کربوهیدرات بالا دارند، به احتمال زیاد افراد خطرپذیری نیستند. در بین این افراد ممکن است تمایل نداشتن به تغییر بیشتر دیده شود.

این افراد غالبا با مرز‌های تعریف شده مشکل چندانی ندارند و البته که با شرایط تکراری راحت‌تر از بقیه کنار می‌آیند.

 

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :