بخشش دیگران چه فایده ای برای جسم و سلامت شما دارد!؟
گناه و اشتباه دیگران را ببخشید,مزیت های بخشش دیگران,بخشیدن دیگران,بخشش دیگران,بخشیدن دیگران چه فایده ای دارد,بخشش دیگران چه مزیتی دارد,ببخشید تا سالم بمانید,,,ف

آکاایران: وقتی کسی که دوستش دارید اذیتتان می‌کند، می‌توانید خشم، عصبانیت و حس انتقام‌جویی از او را در دلتان نگه دارید — یا اینکه او را ببخشید و از آن ماجرا بگذرید. بخشش تصمیم برای رها کردن خشم و افکار انتقام‌جویی است و باعث روابط سالم تر، کاهش استرس و اضطراب و افسردگی و سلامت روانی و معنوی می شود.تقریبا همه آدمها با رفتار یا حرف کسی ناراحت شده‌اند. شاید مادرتان از سبک بچه‌داری شما ایراد گرفته باشد، همکارتان در یک پروژه از شما سوءاستفاده کرده و یا همسرتان به شما خیانت کرده باشد. این زخم‌ها ممکن است احساسات عصبانیت، تلخی و یا حتی کینه و انتقام را همیشه در قلب شما نگه دارد اما اگر بخشش را تمرین نکنید، ممکن است کسی که بیشتر آسیب می‌بیند خودتان باشید.

با تمرین بخشش، می‌توانید آرامش، امید، قدرشناسی و لذت را نیز تجربه کنید. بخشش به شما در مسیر سلامت جسمی، احساسی و معنوی کمک شایانی می‌کند.پژوهشگران پزشکی به مطالعه اثرات بخشش به عنوان یک فرآیند درمانی علاقه مند شده اند. شواهدی در دست است که بر روی خاطرات دردناک و تلخی در مشکلات سلامتی طولانی مدت تاثیر می گذارند. از سوی دیگر، بخشش مزایای متعددی دارد، که در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات روانشناسی آکاایران , مطالعه خواهید کرد. با ما همراه باشید.

Related image

 

چطور ببخشیم؟

بخشیدن ممکن است همیشه راحت نباشد، اما با مقداری تمرین و طرز فکر درست می‌توان به راحتی آن را انجام داد.

اول به خاطر داشته باشید که بخشش چیزی است که شما برای خودتان انجام می‌دهید تا احساسات دلبستگی خود را از اتفاقی که افتاده است، جدا کنید ( فکر کنید که اجازه می‌دهید دست شما از شعله داغ اجاق گاز دور باشد، اجاق داغ می‌ماند، اما شما خود را از شعله دور نگه می‌دارید تا از خود محافظت کنید). همچنین به خودتان یادآوری کنید که شما به جلو حرکت می‌کنید و بخشیدن افراد باعث می‌شود که آنها در گذشته باقی بمانند. یادداشت‌های روزانه، دعا یا مراقبه، عشق و مهربانی می‌تواند به شما کمک کند که راحت‌تر ببخشید.

Image result for ‫فواید بخشیدن دیگران‬‎

 

دور ریختن کینه‌ها و تلخی‌ها راه را برای محبت و آرامش باز می‌کند. بخشش فواید زیر را برایتان به دنبال خواهد داشت:

روابط سالم‌تر
سلامت روانی و معنوی بالاتر
اضطراب، استرس و دشمنی کمتر
فشارخون پایین‌تر
علائم افسردگی کمتر
خطر کمتر برای روی آوردن به مشروبات الکلی و موادمخدر

Image result for ‫بخشیدن دیگران‬‎

مزایای سلامتی و فواید بخشش چیست؟

ضربان قلب پایین:

بخشش قلب ما را آسوده می کند چون ما اجازه می دهیم که درد مان را به عنوان پیشکش به خدا رها کنیم. قلب ما می تواند آرام شود و ضربان قلب ما در نتیجه کاهش می یابد.

مهارت های بهتر مدیریت خشم :

با کم تر و کم تر شدن بار از گذشته، ما می توانیم کنترل نفس بیشتری را در زمانی که عصبانی می شویم داشته باشیم. بهتر است چند نفس عمیق بکشید، از یک تا ده بشمارید، کمی استراحت کنید یا کمی ورزش کنید - به جای اینکه با عصبانیت به کسی حمله کنید.

ریسک پایین تر مصرف الکل یا مواد مخدر:

این یک داستان بزرگ است. احساس می کنم این یکی از بزرگ ترین و بهترین دلایل انجام بخشش بدون تاخیر است. استفاده از مواد مخدر یک ماسک برای دردها است. بخشش به ما کمک می کند تا آن درد را رها کنیم و به جای آن در وضعیت خود به آن ها برسیم.

فشار خون پایین:

وقتی ما دیگر اضطراب و عصبانیت را به خاطر بخشش گذشته احساس نمی کنیم، ضربان تند قلب ما از بین می رود و فشار خون افت می کند. این کار فرایندهای زیادی را در بدن انجام می دهد و ما را به سمت انسجام با سیستم قلب و گردش خون می آورد.

فشار خون پایین

کاهش دردهای مزمن:

درد فیزیکی اغلب یک دلیل روانی دارد. وقتی که اجازه دهید یک تغییر عمیق اتفاق بیافتد، ما خود را در سطوح روانی و فیزیکی درمان می کنیم. بنابراین، دردهای مزمن را می توان معکوس کرد و ما می توانیم به سلامت برگردیم.

روابط سالم تر:

هنگامی که ما بخش مشخصی از روش معنوی خود را بخشش می کنیم، متوجه می شویم که همه روابط ما (با عاشق، همکاران، روسا، همسایگان و غیره) شروع به شکوفه دادن می کنند. خیلی کم تر از درام برای مقابله با آن وجود دارد، و این یک پاداش بزرگ در زندگی است.

دوستی بیشتر:

وقتی دیگر کینه در دست نداریم، می توانیم خیلی به دوستان و خانواده نزدیک شویم. روابط قدیمی فرصتی برای تغییر و رشد دارند و روابط جدید می توانند وارد شوند - همه اینها به این دلیل است که ما به فضای کافی برای آن ها نیاز داریم، پس باید بخشید.

روابط دوستی

مذهب یا معنوی خوب:

چه شما یک دین داشته باشید یا خیر، بخشش شما را به روحتان نزدیک تر می کند. وقتی از خداوند درخواست کمک می کنیم و دعا می کنیم به جای ترس، اندوه و درد، در عوض صلح و عشق الهی را دریافت می کنیم. این شفا حقیقت است.

 

کاهش استرس:

بخشش، استرس را هضم می کند، چون ما دیگر افکار را بازیافت نمی کنیم (هم آگاهانه و هم ناخودآگاه) که باعث ایجاد استرس ذهنی می شوند. با ارائه این بارها و وزن ها به روح برای درمان، یاد می گیریم که چطور عصبانیت و استرس را پشت سر بگذاریم.

کاهش استرس

علائم افسردگی کمتر:

همانند کاهش مصرف مواد مخدر، این مساله ای حیاتی برای بسیاری از افراد است. افسردگی مشکلی ناتوان کننده است و می تواند منجر به خودکشی شود. از طرف دیگر، بخشش به ما آرامش و لطف می بخشد و می تواند افسردگی را با حس نیت و شفقت جایگزین کرد.

افسردگی

علائم اضطراب کمتر:

تقریباً همه باید خود را نیز ببخشند. اضطراب اغلب زمانی رخ می دهد که ما می ترسیم که کار اشتباهی انجام دهیم. وجدان مقصر ما باعث اضطراب در یک سطح عمیق می شود. بخشش به ما کمک می کند که خود را عمیقاً دوست داشته باشیم، و خود را از درد درونی رها کنیم.

بهبود وضعیت روانی خود:

با رها کردن شکایاتمان، ما در تمام سطوح بیشتر هماهنگ می شویم. کابوس ها از بین می روند و صحنه های هیجان انگیز جدید زندگی عادی می شوند.ما احساس آرامش می کنیم، خوشحال تر می شویم و آماده می شویم تا به دنیای خودمان محبت و و عشق بدهیم.

دشمنی کم تر:

با وجود اینکه این در ذات انسان وجود دارد، اما بخشش از ما می خواهد که دشمنی نسبت به خودمان و دیگران را رها کنیم. رفتار خشونت بار خودجوش، مانند جاده و مبارزه با هیچ دلیلی، همچنان تعهد ما برای بخشش از بین می رود.

دشمنی با دیگران

 

 

 

چطور می‌توانید به درجه بخشش برسید؟

بخشش تعهد به فرایند تغییر است. برای شروع باید:

ارزش بخشش را درک کرده و متوجه اهمیت آن در زندگیتان شوید.
به واقعیت‌های آن اتفاق فکر کنید، اینکه چطور واکنش داده‌اید و اینکه همه اینها چه تاثیری بر زندگی و سلامتتان گذاشته است.
وقتی آماده بودید، خودتان انتخاب کنید که فردی که موجب آزارتان شده است را ببخشید.
نقش خودتان بعنوان یک قربانی را فراموش کنید و نفوذی که آن فرد با عمل اشتباه خود بر زندگیتان داشته است را از بین ببرید.

وقتی کینه‌ها را دور می‌ریزید، دیگر زندگیتان را با آسیبی که دیده‌اید تعریف نمی‌کنید. حتی ممکن است حس درک و محبت پیدا کنید.

اگر نتوانیم کسی را ببخشیم چه می‌شود؟

بخشش کار دشواری است مخصوصا اگر کسی که به شما آسیب رسانده، اشتباه خود را نپذیرفته و احساس پشیمانی نکند. اگر تصور می‌کنید که نمی‌توانید ببخشید، از چشم طرف‌‌مقابل به آن موقعیت نگاه کنید. از خودتان بپرسید که چرا باید چنین رفتاری کرده باشد. ممکن است خودتان هم اگر جای او می‌بودید همانطور رفتار می‌کردید. همچنین سعی کنید دیدتان به دنیا را گسترده‌تر کنید. نقص‌های آدم‌ها را قبول کنید. بد نیست به زمان‌هایی که خودتان باعث آزار دیگران شده‌اید و آنهایی که شما را بخشیده‌اند فکر کنید. نوشتن خاطرات، دعا و نیایش و مدیتیشن هم می‌تواند کمکتان کند. حتی می‌توانید با فردی عاقل و بامحبت هم در این رابطه حرف بزنید.

آیا بخشش تضمین‌کننده آشتی دو طرف است؟

اگر این ناراحتی از طرف کسی که برایتان بسیار ارزشمند است بوده باشد، بخشش می‌تواند منجر به آشتی شود. اما همیشه اینطور نیست. اگر آن فرد مرده باشد یا نخواهد با شما ارتباط داشته باشد، آشتی ممکن نخواهد بود. در خیلی موقعیت‌ها هم اصلا آشتی کار درستی نیست. با همه این حرف‌ها، شاید آشتی کردن گاهی ممکن نباشد، اما بخشش همیشه امکانپذیر است.

اگر مجبور باشیم با کسی که اذیتمان کرده ارتباط برقرار کنیم اما اینکار را دوست نداشته باشیم، چه؟

اگر به درجه بخشش نرسیده باشید، نزدیک بودن به کسی که اذیتتان کرده است بسیار سخت و استرس‌زا است. برای کنار آمدن با چنین موقعیت‌‌هایی، به خاطر داشته باشید که می‌توانید از بعضی جمع‌ها و موقعیت‌ها دوری کنید. به خودتان احترام بگذارید و کاری را انجام دهید که درست‌تر است. اگر تصمیم می‌گیرید که در موقعیتی که آن فرد حضور دارد شرکت کنید، اصلا از بروز حس فشار و استرس ناشی از آن تعجب نکنید. همه تلاشتان را بکنید که فکر و دلی باز و روشن داشته باشید. شاید آن موقعیت کمکتان کند زودتر به درجه بخشش برسید.

اگر کسی که او را بخشیدیم تغییر نکند چه؟

هدف بخشش این نیست که آن فرد را مجبور به تغییر رفتار و اعمالش کنید. بخشش برای تغییر دادن خود شما و زندگیتان با آوردن آرامش، شادی و التیام احساسی و معنوی است. بخشش می‌تواند نفوذ و تاثیری که آن فرد و عمل او بر زندگی شما داشته است را از بین ببرد.

اگر خودمان نیاز به بخشش داشته باشیم چه؟

اولین قدم این است که اشتباهتان و تاثیری که بر دیگران داشته است را فهمیده و آن را ارزیابی کنید. همچنین نباید خیلی سختگیرانه خودتان را قضاوت کنید. شما هم انسان هستید و ممکن است اشتباه کنید. اگر واقعا بخاطر حرفی که زده‌اید یا کاری که انجام داده‌اید پشیمان هستید، باید آن را برای کسی که به او آسیب رسانده‌اید اقرار کنید. درمورد پشیمانی و ناراحتی خود با او حرف بزنید و از او بخشش بخواهید – البته بدون اینکه برای کاری که کرده‌اید بهانه بیاورید یا سعی کنید آن را توجیه کنید. ضمنا یادتان باشد که نمی‌توانید دیگران را مجبور به بخشیدن خودتان کنید. آن فرد خودش باید تصمیم به بخشیدن شما بگیرد. نتیجه کار هر چه که شد، سعی کنید با دیگران با محبت و احترام رفتار کنید.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :