فست فشن چیست؟ و چه مزایا و معایبی دارد؟
فست فشن (Fast Fashion) چیست و روند کار آنها به چه صورت است؟ همچنین برای مطالعه مزایا و معایب آن و پرسش به سوال قبل میتوان در ادامه مطلب با اکا همراه باشید.

فست فشن (Fast Fashion) چیست؟ | هدف و روند کار فست فشن ها | وبلاگ درس ایگو

آکاایران: شاید اصطلاح فست فشن برای شما آشنا باشد، فست فشن به شرکت های تولید پوشاکی اتلاق می شود که با تولید سریع و سرسام آور و همچنین با قیمت های پایین سعی دارند به سود بیشتری برسند و شما را به مشتری دائمی خود تبدیل کنند.

فست فشن  ها در واقع مد را از روی کت واک ها در کمترین زمان ممکن (حداکثر دوهفته) به فروشگاه ها و مغازه ها می آورند.به عبارتی دیگر فست فشن به لباس های ارزان، تِرند و یا نمونه های کپی شده از کت واک ها گفته می شود که با سرعت خیلی زیاد به لباس هایی در فروشگاه های خیابانی تبدیل می شوند.در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, قصد داریم شمارا با مزایا و معایب فست فشن بیشتر آشنا کنیم، پس همراه با ما باشید.

صنعت مد و فشن

صنعت مد و فشن در ۲۰ سال گذشته تغییرات زیادی را به خود دیده است. در گذشته، هر چند وقت یک‌بار برای هر فصل شاهد رواج یافتن مد و سبک خاصی از پوشش و استایل بودیم. اما در دو دهه اخیر با پدیده تازه‌ای رو به رو هستیم که اصطلاحا به آن فست فشن (fast fashion) یا مد سریع می‌گویند. فست فشن یعنی تغییر سریع روند مد و روی کار آمدن مداوم مدل‌های جدید که ثروت هنگفتی را به جیب کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ تولید لباسی مانند زارا (Zara) سرریز می‌کند.

اما فست فشن یا مد سریع چیست؟

فست فشن

اگر بخواهیم تعریف دقیق‌تری از فست فشن داشته باشیم باید بگوییم که این اصطلاح به معنای رواج یافتن سبک و مدلی از لباس‌ها و استایل است که قیمت چندانی ندارند، برای طراحی و تولید آنها از ظاهر مدل‌ها در سالن‌های مد و افراد مشهور (سلبریتی‌ها) الهام گرفته شده است و به طور گسترده تولید می‌شوند و در فروشگاه‌ها قابل دسترسی و خرید هستند.

ریشه شکل‌گیری فست فشن چیست؟

قبل از دهه ۱۸۰۰ میلادی، سرعت و روند حرکت دنیای مُد کند بود. شرکت‌ها و برندهای تولید لباس باید مواد و پارچه‌های تولید را خودشان تهیه می‌کردند. برای مثال، اگر قصد تولید لباس‌هایی چرمی یا پشمی داشتند باید خودشان دست به کار می‌شدند و این مواد و پارچه‌ها را تهیه می‌کردند. اما انقلاب صنعتی همه چیز را دگرگون کرد. با وجود ابزارهای تولید دیگر طراحی، دوخت و روانه بازار کردن لباس‌های گوناگون به سختی گذشته‌ها نبود.

در اواخر دهه ۹۰ میلادی و اوایل سال‌های ۲۰۰۰ و بعد از آن، فست فشن به رهبری شرکت‌هایی مانند زارا اوج گرفتند. شیوه کار شرکت‌های مذکور به این شکل بود که با الهام از لباس و استایل افراد مشهور و مانکن‌های خانه‌های مد دنیا، لباس‌هایی ارزان را سریع روانه بازار می‌کردند و در حجمی وسیع به دست خریداران می‌رساندند. مد خیلی زود تغییر می‌کرد و به طرز شگفت‌انگیزی میان همه افراد دنیا گسترش می‌یافت.

ویژگی‌های فست فشن یا مد سریع چیست؟

فست فشن

برندهایی که در زمینه فست فشن و تولید پوشاک و لباس مشغول به فعالیت هستند، ویژگی‌های خاصی دارند. مثلا:

  • محصولات تولیدی این برندها به شدت متنوع  است؛
  • محصولات تولیدی این برندها با فاصله اندکی از تولید در دسترس عموم قرار می‌گیرد؛
  • این برندها از کارگران کشورهایی استفاده یا بهتر است بگوییم سواستفاده می‌کنند که دستمزد پایینی دارند؛
  • تولید تعداد اندکی از هر مدل برای ترغیب مشتریان به خرید سریع‌تر و جا نماندن از دنیای مد زودگذر هم از جمله ویژگی‌های فست فشن است؛
  • محصولات تولیدی برندهای فعال در حوزه مد سریع از کیفیت مرغوبی برخوردار نیست و بعد از چند بار استفاده امکان پوشیدن مجدد آن وجود نخواهد داشت.

فست فشن ها و زیر پا گذاشتن قوانین کاری و حرفه ای

در تولیدات برند های فست فشن هیچ گاه کیفیت حرف اول را نمی زند بلکه حرف اول را همیشه تیراژ تولید و قیمت می زند. یکی از اقداماتی که این دسته از تولید کنندگان پوشاک برای اینکه بتوانند مخارج تولید خود را به حداقل برسانند، تاسیس کارخانه های تولیدی در کشور های فقیر می باشد.

این دسته از برند ها با تاسیس کارخانه های تولیدی در کشور هایی همچون بنگلادش، بولیوی و … سعی می کنند تا کمترین حقوق را به کارمندان خود پرداخت نماید.
یکی دیگر از قوانینی که این برند ها به راحتی آن را زیر پا می گذارند، یکی از قوانین خانه های مد و فشن در خصوص تولید حداکثر ۲ کالکشن در سال می باشد اما این دست از برند ها به راحتی در سال بیش از ۱۰ کالکش را تولید و روانه بازار می کنند.

 

کارخانه های تولیدی فست فشن ها

چه چیزی با فست فشن یا مد سریع اشتباه است؟

مد سریع تولید انبوه لباس های ارزان قیمت، بی کیفیت و یکبار مصرف است. برای ایجاد ایده در مورد مقیاس این مشکل، صنعت مد سالانه 80 میلیارد لباس عجیب و غریب را از بین می برد - این رقم برای هر فرد روی زمین بیش از 10 است.

و 400٪ بیشتر از تولید 20 سال پیش است.

این چرخه یکبار مصرف شیطانی در حال سوختن است زیرا:

_ لباس ها ارزان می شوند.

_ با پایین آمدن قیمت، کیفیت آنها نیز پایین می آید.

_ در حالی که قیمت ها در حال کاهش هستند، روند مد در حال شتاب گرفتن است.

_ این انگیزه ای را برای مردم ایجاد می کند تا لباس های بیشتری بخرند تا از روند آن مطلع شوند.

از آنجا که مردم می دانند که طرح و مدل بعدی در گوشه و کنار قرار دارد و لباس های آنها به زودی از مد می افتد، انگیزه ای برای مراقبت از آنها ندارند. این بدان معنی است که آنها سریعتر از بین می روند.

آنچه در این سیستم مد سریع، اشتباه است این است که اکثر موارد نه بازیافت می شوند و نه اهدا می شوند.

در عوض، آنها یا به محل دفن زباله می روند یا سوزانده می شوند.

هر حلقه در زنجیره ی مد سریع با هزینه های زیاد زیست محیطی و اجتماعی همراه است.

تجزیه لباس ما می تواند تا 200 سال طول بکشد، بنابراین سیاره ما دائماً توسط مواد غیر طبیعی بیشتر و بیشتر آلوده می شوند.

فست فشن

چه چیزی با مد سریع مشکل دارد؟ چرا برای محیط زیست مضر است؟

مد سریع از جهات مختلف به کره ی زمین خسارت و آسیب می زنند :

مصرف آب

 میکرو الیاف

 گازهای گلخانه ای

 جنگل زدایی

 سموم

 حقوق بشر

فست فشن، لباس ارزان قیمت اما شیک را توصیف می کند که به سرعت از طراحی به فروشگاه های خرده فروشی منتقل می شود تا مطابق روندها باشد، مجموعه های جدید به طور مداوم معرفی می شوند.

از جنبه های منفی، مد سریع نیز با آلودگی، زباله، انتشار ذهنیت "یکبار مصرف"، دستمزد کم و محل کار ناامن ارتباط دارد.

 

مزایا و معایب فست فشن

مزایای مد سریع

مد سریع فواید کسب و کار است. معرفی مداوم محصولات جدید مشتریان را ترغیب می کند که بیشتر به فروشگاه ها مراجعه کنند، به این معنی که در نهایت خرید بیشتری انجام می دهند. فروشنده کالاهایی را که به فروش می رسند را با کالاهای جدید جایگزین می کند. بر این اساس، مصرف کنندگان می دانند کالایی را که دوست دارند را بدون توجه به قیمت آن، خریداری کنند زیرا به احتمال زیاد مدت طولانی در دسترس نیستند. و از آنجا که لباس ها ارزان است (و ارزان تولید می شوند)، مردم می توانند به آسانی برای خریدهای تازه وارد فروشگاه ها شوند.

مد سریع نیز مسئول سودهای کلان است ، به خصوص اگر تولید کننده ای بتواند روند را قبل از رقابت بپردازد. سرعت حرکات مد سریع به خرده فروشان کمک می کند تا از کاهش مارک، که به حاشیه تبدیل می شود، جلوگیری کنند. اگر خساراتی وجود داشته باشد، شرکت های مد سریع می توانند با راه اندازی یک خط لباس، طرح یا محصول جدید، به سرعت بهبود یابند.

در مورد مزایای مصرف کننده ، مد سریع این امکان را به مردم می دهد تا لباس دلخواه خود را در صورت تمایل تهیه کنند. همچنین ، این باعث شده است که لباس مقرون به صرفه تر باشد - و نه فقط هر لباسی، بلکه یک لباس شیک و ابتکاری است. دیگر آخرین ظاهر یا "خوش پوش بودن" یا داشتن کمد لباس بزرگ برای ثروتمندان و مشهورین نیست.

به همین دلیل، مدافع استدلال می کند که مد سریع تأثیر دموکراتیک سازی بر مد - و بر جامعه داشته است. حتی افراد متوسط ​​نیز می توانند به طور مداوم لباس های جدید هوشمند بخرند، به چیزهای سرگرم کننده یا غیرعادی بپردازند و هر روز چیز متفاوتی بپوشند.

 

معایب مد سریع, مزایای مد سریع, معایب فست فشن

معایب مد سریع

علیرغم مزایای مشتریان، مد سریع نیز مورد انتقاد قرار گرفته است زیرا نگرش "دور انداختن" را تشویق می کند. به همین دلیل به آن مد یکبار مصرف نیز گفته می شود. بسیاری از شیک پوشان سریع در نوجوانی و اوایل بیست سالگی - گروه سنی مورد هدف این صنعت - اعتراف می کنند که فقط یک یا دو بار خریدهای خود را به تن کرده اند.

می توانید بحث کنید که آیا چنین ذهنیت دور ریختنی واقعاً به صرفه است یا خیر: اگر خریدهای متعددی از لباس های مد سریع، که ارزان قیمت هستند، در نهایت هزینه خرید بیشتر از خرید چند لباس گران قیمت که ماندگاری بیشتری دارند، برای مصرف کننده تمام می شود.مطمئناً هزینه بیشتری برای کره زمین دارد.

منتقدان ادعا می کنند که مد سریع به دلیل ارزان بودن مواد و روش های ساخت و تولید که از آن استفاده می کند، در آلودگی، زباله و فرسودگی برنامه ریزی شده نقش دارد. لباس هایی که ارزان هستند، زود کهنه می شوند حتی نمی توان آنها را بازیافت کرد زیرا بیشتر (بیش از 60٪) از مواد مصنوعی ساخته شده اند. بنابراین وقتی آنها دور ریخته می شوند ، سالها در محل دفن زباله ها قالب می گیرند.

اکثر شرکت های مد سریع، تولید کالاهای خود را به خارج از کشور سپرده می کنند - معمولاً به تولیدکنندگان مستقر در کشورهای در حال توسعه - و برخی از آنها در نظارت بر پیمانکاران فرعی خود، خیلی سخت گیر نبوده و در مورد زنجیره ی تامین خود شفاف نبوده اند. این امر منجر به این شد که منتقدان متهم شوند که مد سریع بر اساس شرایط بد کار، حقوق ناچیز و سایر اقدامات مورد سوء استفاده قرار می گیرد. از آنجا که لباس در خارج از کشور تولید می شود، مد سریع نیز به کاهش صنعت پوشاک ایالات متحده کمک می کند، جایی که قوانین کار و مقررات محل کار، قوی تر و دستمزد بهتر است.

مد سریع نیز به دلیل مالکیت معنوی مورد انتقاد قرار گرفته است، برخی از طراحان ادعا می کنند که طرح های آنها به طور غیرقانونی کپی و به تولید انبوه توسط شرکت های مد سریع رسیده است.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :