مردی که انسان را دوست داشت
شیموس هینی، آوریل سال ۱۹۳۹ در یک خانواده کشاورز در موسبان واقع در ۳۰ مایلی شمال غربی بلفاست متولد شد. او نخستین فرزند از یک خانواده ۱۱ نفره است. پس از دریافت د

آکاایران: مردی که انسان را دوست داشت

آکاایران: پربیننده ترین هـا

شیموس هینی، آوریل سال ۱۹۳۹ در یک خانواده کشاورز در موسبان واقع در ۳۰ مایلی شمال غربی بلفاست متولد شد. او نخستین فرزند از یک خانواده ۱۱ نفره است. پس از دریافت درجه ممتاز در زبان انگلیسی از دانشگاه کویینز بلفاست، از ۱۹۹۶ تا ۱۹۷۲در آنجا درس گفت و نقش عمده یی در پرورش نسل جوان نویسندگان ایرلندی ایفا کرد. از ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۴ استاد شعر، شاعری در دانشگاه آکسفورد بود و بعد استاد مقیم در مرکز «رالف والدو امرسون» در دانشگاه هاروارد شد. بسیاری از منتقدان و شعرا، شعر شیموس هینی، شاعر معاصر ایرلندی و برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۹۵ را مصداق شعر پست مدرن می دانند. اشعار او که همواره با استقبال عمومی خوانندگان ایرلند و سراسر کشورهای انگلیسی زبان روبه رو بوده بارها موجب دریافت جایزه های مختلف از انجمن های متفاوت سراسر اروپا شده است. توجه به اسطوره های کهن و کشاندن آنها به شکلی به دنیای نوین و دگرگون کردن آنها و همچنین توجه به زبان امروز انگلیسی از ویژگی های شعر اوست.

کمیته نوبل با تحسین اشعار او آنها را «دارای زیبایی غنایی و عمق اسطوره یی خوانده بود که معجزه های روزمره و زندگی گذشته را به تعالی می رساند». او این جایزه را در سال ۱۹۹۵ دریافت کرد. اندا منی، نخست وزیر ایرلند در واکنش به مرگ هینی گفت: برای ما، هینی نگهبان زبان مان بود، نماد ما بود و بازتاب دهنده گوهر انسانی مان. او افزود: ما مفتخریم که هینی متعلق به این سرزمین بود و از خداوند برای اینکه او را به زندگی ملی ما هدیه کرد، سپاسگزاریم. او در کنار جویس، ییتس، برنارد شاو و بکت در معبد بزرگ ترین چهره های ادبی ما جای دارد.

نخستین مجموعه شعر او با عنوان «مرگ یک طبیعت گرا» در سال ۱۹۶۶ منتشر شد. این مجموعه با شعری به نام «حفر» آغاز می شود که به یکی از مشهورترین اشعار او بدل شد. در مراسم خاک سپاری شیموس هینی، برندان دولین، اسقف اعظم کلیسای کاتولیک ایرلند با بیان اینکه شیموس هینی دموکراتی بود که می توانست پادشاهان، روسای جمهوری و مردم معمولی را با هم پیوند دهد، او را ستود. در مراسم خاکسپاری هینی که در کانتی دری شهر زادگاهش انجام شد، برندان دولین گفت: او می توانست با پادشاه سوئد یا استادی در آکسفورد یا همسایه اش در جنوب دری، حرف بزند و پیام مشترک او روح انسانی بود. دولین که از دوستان خانوادگی شاعر فقید بود هفته پیش با درگذشت این شاعر ۷۴ ساله مرگ او را فقدانی اسفناک خوانده بود که به حساب درنمی آید.

در این مراسم، چهره های مختلفی از نخست وزیران، روسای جمهوری سابق، شاعران، نقاشان و اعضای گروه های موسیقی راک و نیز حدود هزار نفر از مردم شرکت کرده بودند. پل مولدون شاعر، یکی از مشهورترین اشعار هینی را درباره جزایر جنوب غربی ایرلند برای حاضران روخوانی کرد. شیموس هینی که جوایز متعددی را کسب کرده بود و جایزه نوبل را نیز در کارنامه اش داشت در سال ۲۰۱۰ آخرین مجموعه شعرش را با عنوان «زنجیره انسانی» منتشر کرد. شعر اصلی این مجموعه با عنوان «معجزه» با تمرکز بر بیماری او نوشته شده بود.


منبع: پرسیار
.

منبع :

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :