همه چیز درباره روادید
ویزا یا روادید مدرکی است که در مقابل درخواست اخذ اجازه از یک کشور برای ورود یا گذر از خاک آن صادر می شود و به فرد این امکان را می دهد که با هدفی مشخص، برای مدت

آکاایران: همه چیز درباره روادید

آکاایران: پربیننده ترین هـا

ویزا یا روادید مدرکی است که در مقابل درخواست اخذ اجازه از یک کشور برای ورود یا گذر از خاک آن صادر می شود و به فرد این امکان را می دهد که با هدفی مشخص، برای مدت زمانی تعیین شده به یک کشور خارجی سفر کند.

روادید معمولا به صورت مهر یا برچسب روی برگه های گذرنامه افراد زده می شود. هر کشور دارای قوانین مشخصی برای اخذ روادید است.

افراد قبل از اقدام برای اخذ روادید بهتر است درباره کشور مقصد خود اطلاعات لازم را کسب کنند تا پروسه اخذ روادید در کوتاه ترین زمان ممکن و با بروز کمترین مشکلات صورت پذیرد.

معمولا برای دریافت روادید باید هزینه هایی پرداخت شود که این هزینه ها با توجه به نوع روادید، ملیت مسافر، تعداد دفعات ورود و خروج و مدت زمان اقامت متفاوت خواهد بود. مهم ترین نکته درخصوص روادید تاریخ خروج درج شده روی گذرنامه است که فرد را مکلف می کند تحت هر شرایطی در زمان مشخص شده نسبت به خروج از کشور مقصد اقدام کند.

انواع روادید: به طور کلی روادید با توجه به قصد سفر افراد در انواع مختلفی صادر می شود. بنابراین هر فرد پیش از اقدام برای سفر به کشوری خارجی باید نوع سفر خود را مشخص کرده و به تناسب آن نوع خاصی از روادید را درخواست کند. روادید بازرگانی، کاری، دانشجویی، دیدار از بستگان، گردشگری، زیارتی و عبور از مهم ترین انواع روادید هستند.

روادید گردشگری: این نوع روادید برای افرادی صادر می شود که به قصد تفریح و گذران اوقات فراغت به کشوری خارجی سفر می کنند. مدت زمان روادید گردشگری بین دو هفته تا شش ماه است که بسته به کشور مقصد متفاوت خواهد بود. معمولا برای اخذ این روادید، مسافر موظف به ارائه بلیت رفت و برگشت خویش است.

روادید عبور: این روادید برای اشخاصی صادر می شود که قصد عبور از یک کشور فاقد توقف را دارند. مدت زمان این روادید بین یک تا ده روز است. بیشتر افرادی که با ماشین شخصی سفر می کنند اقدام به گرفتن روادید عبور می کنند.

روادید زیارتی: این نوع از روادید برای گردشگرانی صادر می شود که به قصد زیارت اماکن مقدسه و انجام فرایض مذهبی به کشوری خارجی سفر می کنند. افرادی که روادید زیارتی دریافت می کنند معمولا تنها اجازه اقامت و حضور در یک یا چند شهر کشور مقصد را خواهند داشت. وارد شدن به سایر بخش های کشور مقصد از نظر قانونی ممنوع است و می تواند مجازات هایی را در پی داشته باشد.

به چه کشورهایی می توان فاقد ویزا سفر کرد

دارندگان گذرنامه ایرانی می توانند به ۲۴ کشور جهان فاقد نیاز به روادید سفر کنند که این کشورها عبارتند از: مالزی، مالدیو، سریلانکا، کردستان عراق، گرجستان، عمان، ترکیه، کوزوو، بولیوی، کاستاریکا، دومینیکا، اکوادور، گویان، هائیتی، نیکاراگوئه، ونزوئلا، جزایر کوک، نیووی، پالائو، ساموآ، تووالو، ایالات فدرال میکرونزی، سیشل و جمهوری دموکراتیک کنگو.

ورود به ۱۸ کشور نیز با صدور روادید در مرز زمینی یا فرودگاه برای دارندگان گذرنامه ایرانی امکان پذیر است که شامل کشورهای ارمنستان، آذربایجان، سوریه، بنگلادش، اندونزی، لائوس، ماکائو، نپال، تیمور شرقی، کیپ ورد، کومور، جیبوتی، کنیا، ماداگاسکار، موزامبیک، تانزانیا، توگو و اوگاندا می شود.

هستی یزدان­ پناه


منبع: پرسیار
.

منبع :

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :