گریه کردن برای امام حسین(ع) چه ثوابی دارد؟
بوی محرم که می آید به قول مشفق کاشانی «در سر، هوای شادی و گفت و شنید نیست» و از آن رو نمی شود از هر نغمه ای لذت برد. موسیقیدانان ایرانی طی سال های اخیر آلبوم ه

آکاایران: گریه کردن برای امام حسین(ع) چه ثوابی دارد؟

آکاایران: پربیننده ترین هـا

بوی محرم که می آید به قول مشفق کاشانی «در سر، هوای شادی و گفت و شنید نیست» و از آن رو نمی شود از هر نغمه ای لذت برد. موسیقیدانان ایرانی طی سال های اخیر آلبوم هایی با محتوای «موسیقی عاشورایی» تولید کرده اند و هر کدام به نحوی ارادت خود را به سالار شهیدان بیان کردند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این ایام همه جا سخن از امام حسین(ع) و یاران با وفای آن حضرت است و هر انسان آزاده ای آن واقعه تلخ را در ذهن خود تصور می کند از شدت غم و اندوه حتما "اشک" از چشمانش جاری می شود.

براساس روایات و احادیث معصومین(ع) اجر و مزد گریه برای آن حضرت بسیار عظیم و بزرگ است و خداوند خود ضامن آن می باشد.

پیامبر خدا(ص) می فرمایند: "شهادت حسین علیه‏ السلام آتشی در دل مؤمنان درانداخته است که هرگز سرد نخواهد شد۱".

امام سجّاد(ع) نیز درباره فضیلت اشک بر امام حسین(ع) فرمودند: "هر مؤمنی که چشمانش برای کشته شدن حسین علیه‏ السلام گریان شود به طوری که اشک بر گونه‏ هایش سرازیر گردد، خداوند به سبب آن، او را در غرفه‏ های بهشتی جای دهد که روزگاران درازی را در آنها به سر برد۲".

همچنین حضرت ثامن الحجج امام رضا(ع) در این باره می فرمایند: "بر کسی چون حسین باید که گریندگان بگریند؛ زیرا که گریستن بر او گناهان بزرگ را می‏ زداید. حضرت سپس فرمود: چون ماه محرّم می‏ رسید کسی پدرم علیه‏ السلام را خندان نمی‏ دید. غم و اندوه بر او چیره بود تا آن که ۱۰ روز می‏ گذشت. روز دهم روز سوگواری و اندوه و گریه او بود و می‏ فرمود: این روزی است که حسین علیه‏ السلام در آن کشته شد۳".

منابع روایات:

۱- مستدرک الوسائل، ج ۱۰، ص ۳۱۸.

۲- ثواب الأعمال: ۱۰۸ / ۱ منتخب میزان الحکمهٔ: ۳۸

۳- وسائل الشیعه: ۱۰ / ۳۹۴ / ۸ منتخب میزان الحکمهٔ: ۳۸۲


منبع: پرسیار
.

منبع :

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :