یاد بگیرید که چگونه با افرادی که از شما متنفرند رفتار کنید
تنفر و دوست نداشتن حس خوبی نیست؟ این که همیشه اشخاصی از شما متنفر باشند، بخشی از زندگی است. تنفر می‌تواند در مدل‌های مختلف و حتی از جانب افراد مختلف مثل دوستان

آکاایران: آدمی روزانه با افراد مختلفی در ارتباط هست، افرادی که تازه با آن‌ها آشنا شده و یا افرادی که مدت هاست آن‌ها را می‌شناسد، برخی از آن‌ها ممکن است از ما خوششان بیاید و حس و انرژی مثبتی به ما داشته باشند و یا بنوعی ما را دوست داشته باشند، اما در این بین افرادی هم هستند که اصلا از ما خوششان نیامده و بنوعی حس تنفر نسبت به ما دارند.البته این افراد ممکن است از ابتدا با ما مشکل داشته باشند و یا اینکه در چند وقت گذشته از ما حرفی، عملی و .. دیده باشند که منجر به پیدایش حس منفی در آن‌ها نسبت به ما شده باشد.

چگونه با افراد بداخلاق رفتار کنیم

اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است.هر فردی طرز تفکر و احساسات خاص خودش را دارد و انسانی آزاده است، پس می‌تواند فردی را دوست داشته باشد و یا از فردی متنفر باشد و این کاملا به سلیقه و خصوصیات اخلاقی وی باز می‌گردد.در ادامه این مقاله ازمجموعه مقالات آکا, طرز صحیح برخورد با افرادی که از شما متنفر هستند را اموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

اولین مورد که باید بدانید این است که دعوا و مخالفت، اجتناب ناپذیر هستند 

بسیار مهم است بدانید که همه افراد شما را دوست ندارند. اگر با افرادی مواجه شدید که به شما عشق می ورزیدند و شما را دوست داشتند، احتمالا با افرادی هم مواجه می شوید که هرگز از شما خوششان نمی آید. پس باید این موضوع را بپذیرید و بدانید که انسان ها سلایق مختلفی دارند. بعضی از افراد به دلایل غیر شخصی شما را دوست ندارند و ما باید با این قضیه کنار بیاییم اما بدانید که این مسئله برای همه وجود دارد.  

عکس العمل تدافعی نشان ندهید 

اگر با فردی روبرو شدید که شما را دوست ندارد، لازم نیست عکس العمل منفی نشان دهید بلکه باید برای کنار آمدن با این موقعیت منفی عکس العمل خود را بشناسید و احساسات خود را فرو نبرید. برای تشخیص دادن احساسات خود باید کمی تمرین کنید از خود بپرسید:آیا احساس ترس، عصبانیت، تحقیر شدگی و... می کنید. بعد ازشناخت احساس خود می توانید تصمیم بگیرید چه کار کنید.

زبان تنفر و پذیرش را تغییر دهید 

بسیار مهم است که از فعل دوست نداشتن به جای تنفر استفاده کنید  زیرا تنفر حس منفی را القا می کند و شبیه به یک خصومت شخصی است و هدف دار برداشت می شود و این تنفر ممکن است در موارد نادری اتفاق بیفتد اما در اکثر موارد بعضی از افراد هستند که ما را دوست ندارند که بخواهند از ما تنفر داشته باشند. برای اینکه بخواهیم در زندگی رشد کنیم، در وهله اول باید پذیرش را بیاموزیم.

اول باید بپذیریم چیزهای کمی در زندگی هستند که می توانیم آن ها را کنترل کنیم. اکثر چیز ها خارج از کنترل ما هستند و ما نمی توانیم اقدامی برایشان انجام دهیم. ما همه محصول طبیعت هستیم و تلاش می کنیم به افرادی که ما را دوست ندارند خودمان را اثبات کنیم و این یک نوع اتلاف انرژی است. ما نمی توانیم احساس دیگران را تغییر دهیم. تلاش برای انجام این کار هم هیچ تفاوتی ایجاد نمی کند. پس بهتر است که این مسئله را بپذیریم. 

تنفر داشتن

آیا او با شخص شما مشکل دارد یا ایده تان

برخی اوقات افراد فکر می کنند کسی با آنها مشکل دارد یا آنها را دوست ندارد، در این مواقع بیشتر افراد طوری عکس العمل نشان می دهند که انگار مورد حمله واقع شده اند و همه ی حرف ها را به خودشان می گیرند. اگر شما نیز در این موقعیت قرار گرفتید، یک نفس عمیق بکشید و از خودتان بپرسید:آیا طرف مقابل در مورد ایده ی من حرف می زد یا در مورد شخص خودم؟ در این صورت می توانید تشخیص دهید که حرف طرف مقابلتان از روی دوست نداشتن نیست بلکه او یک اختلاف نظر کوچک با شما دارد. 

علت را پیدا کنید 

یکی از بهترین راه ها برای برخورد با این افراد این است که بفهمید چرا این اتفاق افتاده است. گاهی اوقات این قضیه علت دارد. احتمالا شما کاری انجام داده اید که آنها خوششان نیامده یا به آنها برخورده است. پیدا کردن دلیل به شما کمک می کند تا بهتر با این مسائل کنار بیایید یا اگر لازم است رفتار و شرایطتان را تغییر دهید.

گاهی اوقات هر چقدر که می گردید دلیل را پیدا نمی کنید. در چنین حالتی می توان از خود افراد علت را بپرسید و خیلی صادقانه مسئله را با آن ها در میان بگذارید. اگر او به شما پاسخ نداد، بهتر است که گفت و گو را به اتمام برسانید و دیگر اصرار نکنید زیرا انجام این کار در چنین حالتی هیچ فایده ای ندارد. 

فکر کردن

قضاوت منفی نکنید

اگر فکر می کنید که فردی شما را دوست ندارد، ممکن است درباره او قضاوت منفی داشته و حالت تدافعی بگیرید اما در این موقعیت برای داشتن احساس بهتر از خود بپرسید منظورش از این حرف چه بود؟ می خواست مرا ناراحت کند؟ افراد معمولا از تأثیر حرف های خود آگاه نیستند. ممکن است طرف مقابل شما منظور خاصی نداشته باشد.

با اعضای خانواده یا دوستان تان صحبت کنید 

 آن ها احتمالاً بعضی از رفتار های شما را بهتر از خودتان متوجه می شوند و می توانند علت های مختلف را برای تان توضیح دهند که باید از بین آن ها یک دلیل مناسب پیدا کنید.

صبحت با خانواده

به دوست نداشتن برخی افراد توجه نکنید

در زندگی روزمره ما برخی افراد ما را دوست داشته و برخی دوست ندارند و این کاملا طبیعی است. آیا دوست نداشتن برخی از افراد روی کار یا زندگی تان تأثیری دارد؟ اهمیت دادن به اینکه بقیه از شما خوش شان می آید یا نه، فقط انرژی شما را هدر می دهد. سعی کنید چه افراد از شما خوشش بیاید، چه نه، به سمت اهداف خود حرکت کنید و خنثی باشید.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :