آکاایران:  

آکاایران: چرا برخی زنان مطلقه تنها زندگی می کنند ؟

در گذشته زنان هویت خود را در همسردار بودن و زیر سایه ی مردان می دیدند، اما امروزه برخی زنان به علت توانمندی در عرصه ی کار و استقلال مالی دیگر خود را در سایه ی مردان نمی بینند، بلکه خود را هم تراز و در کنار آن ها می پردازند. از طرف دیگر در گذشته عدم ازدواج به نوعی ننگ محسوب می شد اما در شرایط فعلی با توجه به افزایش جمعیت مجرد، آن ها دیگر مورد سرزنش واقع نمی شوند. به همین دلیل افراد بعد از ناکامی های حاصل از این شکست عاطفی و حس بی نیازی مالی ترجیح می دهند دیگر از مردان به طور کامل اطاعت نکنند. بنابراین جامعه را به سمت فروپاشی بنیان خانواده و یا حتی عدم تشکیل این نهاد اجتماعی سوق می دهد.
مینا 33 ساله کارشناس مدیریت بازرگانی می گوید: 3 سال است که از همسرم جدا شده ام و به علت درآمد بالایی که دارم ترجیح می دهم به صورت مجردی، آن طور که می خواهم زندگی کنم.
دکتر سعیده امینی، جامعه شناس و استاد دانشگاه علامه طباطبایی درباره ی ازدواج نکردن 80 درصد از زنان مطلقه می گوید: استقلال مالی زنان، افزایش جمعیت مجردها و برخی قوانین حمایت از مجردها از جمله قانون تک والدی را از مهم ترین دلایل این موضوع است.
 
وقتی گذشته و حال مانع زندگی مشترک در آینده می شود  
 شرایط و زندگی پردردسر و نا امن قبل از طلاق؛ استقلال و حس بی نیازی مالی زنان مطلقه آنان را به سمت عدم اطاعت از مردان و مقاومت با ازدواج دوباره ترغیب می کند. هنگامی که آنها می توانند بیشتر کارهای روزمره و زندگی را خودشان با اختیار کامل انجام دهند و حتی در صورت نیاز و علاقه می توانند فرزند خوانده داشته باشند کمتر به سمت ازدواج مجدد می روند شاید با فرهنگ سازی و ایجاد قوانینی در خصوص استحکام بنیان خانواده از ترویج زندگی مجردی جلوگیری کرد.

منبع :

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :