از مقایسه کردن همسرتان با دیگران بپرهیزید+راه حل مقایسه نکردن
بهتر است انتظاراتتان را نسبت به زندگی به تعادل برسانید و از مقایسه کردن همسرتان با دیگران بپرهیزید ، را در آکاایران بخوانید

اشتباهات مردان که زنان را حرص می دهد

همسر من خیلی خوب است. خصوصیات رفتاری خوبی دارد، اما ازنظر درآمد با شوهرخواهرم فرق دارد. هیچ وقت نمی تواند مثل شوهرخواهرم پولدار باشد.
گاهی در زندگی پیش می آید که زنان همسرشان را ازنظر مالی با همسر سایر اقوام و آشنایان مقایسه می کنند. شاید در نگاه اول این مقایسه به نظر بد نباشد. بعضی ها این نوع مقایسه را روشی می دانند برای تلاش بیشتر شوهرانشان در جهت به دست آوردن رتبه های مالی بالاتر، اما واقعیت این است که عملکرد مقایسه ای در زندگی مشترک به تخریب احساسات زن و شوهر منجر شده و زندگی را روبه سردی متمایل می کند.

از زندگی چه می خواهید؟
شما باید سطح انتظارات و خواسته هایتان را از زندگی مشخص کنید و به این آگاهی برسید که از زندگی چه می خواهید؟ و بعد از این که خواسته هایتان را مشخص کردید، سطح توانایی ها و امکاناتتان و میزان منطقی بودن آن ها را بسنجید. اگر شما بتوانید سطح خواسته ها و انتظاراتتان را با شرایط حاضر متعادل کنید، مسلماً از نگرانی هایتان کم می شود. آن چه که باعث می شود دست به مقایسه بزنید، نداشتن هدف مشخصی برای زندگی تان است. زندگی شما منحصر به خود شماست و نباید اجازه بدهید اطرافیان و شرایط آن ها بر زندگی مشترک شما اثر سوء بگذارد.

لطفاً به خاطر بیاورید
هروقت در زندگی تان دچار مقایسه مالی شوهرتان با سایر مردهای اقوام و آشنایان شدید، خوب است به خاطر بیاورید که شما همسرتان را انتخاب کرده اید و به او «بله» گفته اید. او روز اول تمام شرایطش را برای شما گفت و شما با تفکر او را انتخاب کردید.

در نظر داشته باشید
تفاوت های فردی یکی از اصول مهمی است که همه ازجمله زن و شوهر باید به آن توجه داشته باشند. هر انسانی در کنار جنبه های مثبت، نقاط ضعفی نیز دارد و تمرکزکردن بر جنبه های منفی و غفلت از جنبه های مثبت طرف مقابل، می تواند روابط را خراب کند؛ مقایسه نقاط منفی هر شخص با نقاط مثبت دیگران، ضربه جبران ناپذیری به افراد می زند.

وقتی خانمی در ذهن خود شوهرش را با سایر اقوام و آشنایان مقایسه می کند، کم کم نسبت به همسر خود بی میل و رغبت شده و این بی میلی جرقه اختلافات و مشکلات درون خانواده ای را روشن خواهد کرد. به مرورزمان کار به جاهای باریک کشیده شده و حریم ها شکسته می شود و مرد و زن به یکدیگر احساس دلگرمی نمی کنند. روزبه روز از هم بیشتر فاصله می گیرند و درنهایت حضورشان برای یکدیگر بی تفاوت می شود

پیامدهای مقایسه همسرتان با دیگران
مقایسه همسر با سایر مردها می تواند برای هر دو طرف رابطه، یعنی هم مرد و هم زن مشکل ایجاد کند. مقایسه های نادرست این مشکل را ایجاد می کند که باعث می شود همسرتان در نظر شما وجهه پایین تری پیدا کند، و لذا از جهت ذهنی نمی توانید او را بپذیرید و رفته رفته ممکن است نسبت به او سرد شوید. این سردی در رابطه، ممکن است به همه ابعاد زندگی وارد شود؛ از طرف دیگر این مقایسه های اشتباه، برای شوهرتان هم مشکل ساز می شود. ممکن است شوهرتان احساس کند همسرش او را آن طور که هست نپذیرفته و از او راضی نیست و درنتیجه سرخورده می شود و به افسردگی و نارضایتی از زندگی مبتلا می شود.
وقتی خانمی در ذهن خود شوهرش را با سایر اقوام و آشنایان مقایسه می کند، کم کم نسبت به همسر خود بی میل و رغبت شده و این بی میلی جرقه اختلافات و مشکلات درون خانواده ای را روشن خواهد کرد. به مرورزمان کار به جاهای باریک کشیده شده و حریم ها شکسته می شود و مرد و زن به یکدیگر احساس دلگرمی نمی کنند. روزبه روز از هم بیشتر فاصله می گیرند و درنهایت حضورشان برای یکدیگر بی تفاوت می شود. از طرفی مقایسه کردن شوهرتان با سایر مردان فامیل و میزان دارایی های آن ها و شرایط مالی شان ممکن است باعث بروز نابه سامانی بیشتر در زندگی تان شود و همسرتان را در مسائل مالی و اقتصادی به سمت رشوه خواری، ریسک غیرمعقول اقتصادی و سوق دهد.  از سوی دیگر مقایسه مالی ممکن است باعث ایجاد حسادت، از دست دادن اعتمادبه نفس، کاهش عزت مرد زندگی تان شود و از این طریق عامل بروز دعوا و پرخاشگری در محیط خانه و از بین رفتن آرامش زندگی تان بشود.

همدلی به جای مقایسه
به جای ضربه زدن به زندگی و آرامش زندگی تان، با شوهرتان همدلی کنید! به او بگویید که قدر زحماتش را می دانید و متوجه تلاش های او برای زندگی مشترکتان هستید. جمله های شما او را به زندگی دلگرم خواهد کرد. درک متقابل شما به عنوان یک همسر می تواند بهترین عاملی باشد برای ایجاد انگیزه و فعالیت بیشتر شوهرتان. شاید چندبار گفتن این حرف ها در طول یک هفته، تکراری به نظر برسد، اما شما می توانید با شگردهای خاص زنانه تان، با نامه نوشتن، با کلمات شیرین در قالب یک پیامک تمام این حرف ها را بارها و بارها به همسرتان بگویید بی آنکه او احساس کند حرف های شما تکراری است.

توجه به جنبه های مثبت زندگی تان
به جای مثال زدن زندگی این وآن، بهتر است به زندگی خودتان فکر کنید و این که چطور با کمک های هم یک زندگی نوپا را شکل دادید و روزبه روز پیشرفت کردید. به تمام وسایل و چیزهای جدیدی که در طول مدت ازدواجتان برای یکدیگر خریده اید فکر کنید، به تمام مسافرت ها و باهم بودن هایتان، به روزهای شیرینی که در کنار هم سپری کرده اید. به خصوصیت های مثبت همسرتان توجه کنید. به همان چیزهایی که باعث شد تا شما او را از بین همه خواستگارهایتان انتخاب کنید و تا برای یک عمر زندگی تان را با او شریک شوید.

شکر بخاطر شرایط فعلی
وقتی شما مدام همسرتان را با دیگران مقایسه می کنید و کمبود های مالی تان را پر رنگ می کنید در حقیقت نعمت هایی که دارید را نمی بینید و شکر گزار نیستید. داستان زیر را بخوانید شاید تصمیم گرفتید بجای دیدن نعمت های دیگران نعمت های خود را ببینید و شکر گزار ی کنید:

روزی حضرت داوود (علیه السلام) از خداوند متعال در خواست کرد تا همنشین خود در بهشت را ببیند. خداوند همنشینش را به وی معرفی کرد و داوود نبی همراه فرزندش سلیمان به دیدار او رفتند. حضرت می خواستند بدانند که ویژگی های ممتاز این فرد چیست که هنشین او در بهشت شده است. وقتی به خانه اش رسیدند دیدند خانه ای بسیار ساده و  محقّر دارد. از همسرش سراغ او را گرفتند که گفت: «برای شکستن هیزم به جنگل رفته است». آن ها به دنبالش رفتند که دیدند پشته ای هیزم بر دوش گرفته و برای فروش آن به بازار می رود. هیزم ها را فروخت و با پول آن مقداری گندم خریداری کرد.
حضرت داوود جلو رفت و بعد از سلام، خود را معرفی نمود. مرد که از دیدن داوود نبی در پوست خود نمی گنجید با اشتیاق به روی مبارک پیامبر الهی می نگریست و از این که افتخار هم صحبتی با پیامبر بزرگ الهی شامل حالش شده اظهار خشنودی نمی نمود.
حضرت داوود خواست که مهمان مرد شود و مرد هم با خوشحالی آن ها را به خانه اش دعوت نمود و با یکدیگر به سمت خانه ی مرد به راه افتادند. مرد گندم ها را آرد کرد و بعد از تهیه ی خمیر، چند قرص پخت نمود. سفره ای پهن کرد. درون سفره سه قرص نان و مقداری آب بود. با یکدیگر مشغول صرف غذا شدند. مرد، هر لقمه ای بر می داشت، «بسم الله» می گفت و وقتی لقمه ها را می خورد، «الحمد لله» بر زبان جاری می نمود. وقتی غذا تمام شد دست به سوی آب برد و آب را هم بدین منوال میل نمود. آن گاه دست به آسمان بلند کرد و چنین گفت:
خدایا! به چه کسی همانند من نعمت دادی! چشم و گوش و بدن سالم به من دادی. درخت های جنگل را روزی من کردی در حالی که کاری برای آن ها انجام نداده بودم. وقتی هیزم ها را به بازار بردم، بر دل شخصی انداختی تا هیزم ها را از من بخرد و اگر چنین نمی کردی، هفته ها هم می نشستم کسی از من نمی خرید. با پول آن گندمی خریدم که دیگری آن را کاشته بود و کاری برای آن انجام نداده بودم… مرد آن قدر گفت وگفت تا اشک بر چشمانش حلقه زد.

یک فرمول طلایی برای مقایسه نکردن همسر

جمله معروفی هست كه می‌گوید: درون زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نكنید. وقتی قرار است مهمان به خانه شما بیاید، همه‌‌چیز را مرتب می‌كنید. زندگی، شخصیت و روابط دیگران هم تزئین‌شده و مرتب‌شده، در معرض دید شما قرار‌می‌گیرد پس به‌جای خیره‌شدن به دیگران و مقایسه آنها با همسرتان، به كسی كه انتخاب كرده‌اید، احترام بگذارید.

هر کدام از شما دوست دارید برای شریک زندگی‌تان «یگانه» باشید.زمانی خانه بزرگ یا كوچك‌تان، خانه‌ای واقعی می‌شود و حس آرامش را به شما القا می‌كند كه هر دوی‌ شما بدانید همانطور كه هستید، درنظر شریك زندگی‌تان بهترین است و برای دوست داشتن و دوست داشته‌شدن، نیازی نیست تغییر كنید و یا شبیه فرد دیگری شوید. اما گاهی عادت به «مقایسه‌كردن» پایش به رابطه‌تان باز می‌شود و زنگ خطری است برای اینكه حس خوشایند باهم بودن‌تان تغییر كند.

 

همیشه پای یك تفاوت در میان است

به سر انگشت‌های خود خوب دقت كنید. انگشتان شما آنقدر منحصر به فرد است كه در دنیا شخص دیگری پیدا نمی‌شود كه شیارهای سرانگشتش با شما مطابقت كند. وقتی این تفاوت را می‌پذیرید، چطور تفاوت بین همسرتان با همسر دوست‌تان را قبول ندارید؟ 

تا به‌حال از اینكه چرا گل‌ها رنگ‌های مختلف دارند یا هر ماده غذایی بو و طعم متفاوتی دارد، تعجب كرده و یا عصبانی شده‌اید؟ تفاوت‌هاست كه دنیا را زیباتر می‌كند. وقتی صحبت از دنیای انسان‌ها و روابط به میان می‌آید، اصل تفاوت‌های فردی مهم‌ترین چیزیست كه باید بپذیرید. همانطور كه شما هم با همجنسان هم‌سن و سال خود تفاوت‌های زیادی در عادات، علایق و روش زندگی دارید، همسرتان هم از این قاعده مستثنی نیست.

اگر همسر خواهر شما اهل گشت و‌گذار و عاشق جوركردن بساط آتش و جوجه و تفریحاتی از این مدل است، دلیلی ندارد كه همسر شما هم همینطور باشد. چه‌كسی گفته است نشانه یك مرد خوب، علاقه به پیك‌نیك‌های آخر هفته است؟ 

شاید خواهرتان در دلش از اینكه مجبور است هر آخر هفته بار و بندیل ببندد و با بچه‌های كوچك راهی طبیعت شود چندان دل‌خوشی نداشته باشد. شاید هم این صفت خیلی خوبی برای یك مرد باشد اما همسرتان كه قرار نیست جامع همه خوبی‌ها باشد، مگر خود شما چنین هستید؟ 

علایق و توانایی‌های همسر شما با تمام آدم‌های دنیا متفاوت است و این اصلا به معنی بدبودن او نیست. هر‌گاه چنین فكری به سراغ‌تان آمد، به سرانگشتان خود نگاه كنید و با خود بگویید تفاوت‌هاست كه دنیا را زیبا می‌كند.

یك تابلوی «مقایسه ممنوع» در ذهن‌تان نصب كنید 

همه‌‌چیز از ذهن شما شروع می‌شود. وقتی همسرتان به خانه می‌آید و طبق توصیه شما میوه خریده اما در كیسه‌ها، میوه خراب هم وجود دارد، طبیعی است كه شما از اینكه همسرتان نمی‌تواند اجناس خوب و نامرغوب را از هم تشخیص دهد، ناراحت شوید اما طبیعی نیست كه به او بگویید برادرت همیشه بهترین میوه‌ها را می‌خرد. 

اینكه همسرتان دقت در خرید میوه ندارد، می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. شاید در طول زمان و با همراهی او در هنگام خرید، این مشكل حل شود، شاید هم تا آخر خرید‌كننده خوبی نباشد اما علت اصلی مشكل آنجاست كه شما فكر می‌كنید مرد ایده‌آل كسی است كه بتواند هندوانه خوب را سوا كند.

برای اینكه دست از مقایسه همسرتان با دیگران بردارید، باید روی ذهن‌تان كار كنید. وقتی می‌گوییم مقایسه‌كردن را خاتمه دهید، منظور مقایسه مثبت نیست. 

اگر شما همسرتان را در ترازویی با دیگران بگذارید و از سنگینی كفه خوبی‌هایش حس خوبی داشته باشید، اتفاقا بهترین كار را كرده‌اید اما وقتی صحبت از نقطه‌ضعف‌های همسرتان است و شما ذره‌بین برمی‌دارید و مشكلات او را با نقاط قوت دیگران مقایسه می‌كنید، طبیعی است كه از او ناامید شوید. آن وقت است كه آژیرخطر رابطه‌تان به صدا درمی‌آید. 

روی ذهن خود كار كنید. درست مانند برنامه‌های تغییر رفتار، باید مدام در حال مراقبه باشید. نمی‌توانید كل روز به كاستی‌های همسرتان در مقایسه با توانایی‌های دیگران فكر كنید اما زمانی كه به خانه برمی‌گردید، از اینكه خانه‌تان مانندخانه برادرتان مرتب و با سلیقه نیست، شكایت نكنید. تا چیزی در ذهن شما اتفاق نیفتد، به زبان‌تان جاری نمی‌شود. 

مقایسه‌كردن زندگی

درون زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نكنید‎

خود را جای دیگران بگذارید

شما و همسرتان قرار است تا آخرین روز كنار هم باشید؛ همسر و همسفر تمام لحظات زندگی. اگر بخواهید عزیز‌ترین آدم زندگی‌تان را در كفه ترازو بگذارید و مدام او را در قیاس با دیگران بسنجید، حس بدی را به او خواهید داد كه در این صورت در رابطه با شما نمی‌تواند احساس امنیت داشته باشد.

بهتراست از فرمول طلایی گذاشتن خود در جای دیگران استفاده كنید. در این‌باره امام‌علی(ع) می‌فرماید: «آنچه برای خود می‌پسندی برای دیگران هم بپسند و آنچه برای خود نمی‌پسندی برای دیگران هم نخواه. با دیگران چنان رفتار كن كه دوست داری با تو رفتار شود.»

اگر فقط به همین یك نكته در زندگی مشترك‌تان دقت كنید، خیلی زود خانه‌تان همان بهشت پر آرامشی می‌شود كه دوست دارید. در مورد مقایسه همسرتان نیز بهتر است این نكته را رعایت كنید. آیا دلتان می‌خواهد مدام شوهر شما از زن‌های دیگر تعریف كند و كاستی‌هایتان را به رخ‌تان بكشد؟ مثلا بگوید همسر دوستم چقدر دستپخت خوبی دارد اما تو نمی‌توانی مانند او آشپزی كنی. 

به سر انگشت‌های خود خوب دقت كنید. انگشتان شما آنقدر منحصر به فرد است كه در دنیا شخص دیگری پیدا نمی‌شود كه شیارهای سرانگشتش با شما مطابقت كند. وقتی این تفاوت را می‌پذیرید، چطور تفاوت بین همسرتان با همسر دوست‌تان را قبول ندارید؟

اگر دوست ندارید این جمله را بشنوید پس به شوهرتان هم نگویید شوهر خواهرم چنین چیزی را خریده یا برای سفر چنان برنامه‌ای را ریخته است و تو اصلا به فكر رفاه و آسایش من نیستی. هرگاه می‌خواهید همسرتان را مقایسه كنید، به‌خودتان بگویید: آیا من هم دوست دارم او مرا باكسی مقایسه كند یانه؟

گاهی دور، گاهی نزدیك دورنمای زندگی دیگران، چیزی است كه باعث می‌شود شما درگیر مقایسه شوید درحالی‌كه ممكن است نمای نزدیك آن كاملا متفاوت باشد. آنقدر متفاوت كه به این نتیجه برسید زندگی خودتان و شرایط موجود بسیار بهتر از چیزی است كه آرزویش را دارید.

 

مقایسه؛ قدم اول فاجعه

اگر عادت دارید همسرتان را با دیگران مقایسه كنید و در نظرتان این كار برای زندگی مشتركتان چندان مضر نیست بهتر است بدانید كه در نهایت شما برای تكرار این عادت، افرادی از جنس مخالف را در كنار همسرتان می‌گذارید، خوبی‌های آنها را در نظر می‌گیرید و در مقابل، كمبودهای همسرتان را بررسی می‌كنید و در بسیاری مواقع این تفاوت را هم به رویش می‌آورید. 

شاید بعضی از افرادی كه با همسر شما مقایسه می‌شوند، پدر، برادر، مادر یا خواهرتان باشند اما در بیشتر مواقع، آنها دوستان همسر، همكاران، همسران دوستان و در مجموع افرادی نامحرم از جنس مخالف هستند. 

اگر این مقایسه شما مخصوصا در مرحله ذهنی‌اش زیاد اتفاق بیفتد، می‌تواند باعث شود فردی كه به اشتباه در نظر شما «گل بی‌عیب» است، برایتان اهمیت پیدا كند و این مقدمه‌ای باشد برای اینكه در رفتارتان هم این احساس نشان داده شود. 

در ادامه ممكن است همسرتان بفهمد، خود آن شخص متوجه شود و یا هر اتفاق دیگری كه زمینه بی‌وفایی به شریك زندگی‌تان را فراهم آورد رخ دهد. «گل بی‌عیبی» كه از این مقایسه‌های ذهنی ایجاد می‌شود، در حقیقت آدمی است با خوبی‌ها و بدی‌های خودش كه شما از بسیاری از رفتارهای او آگاه نیستید. اما عادت به مقایسه‌كردن این حس را در شما ایجاد می‌كند كه او در همه جنبه‌ها برتر از همسر شماست؛ زیرا یك طرف ترازوی شما همسرتان قرار دارد كه به‌خاطر ارتباط خیلی نزدیك، با معایبش به‌خوبی آشنا هستید. همین مقایسه‌كردن ساده می‌تواند تا مرز بی‌مهری به همسر و خدای نكرده بی‌وفایی به او هم بینجامد؛ پس با این عادت خیلی جدی مبارزه كنید.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :