کودک را از خاک و آب منع نکنید
عناصر چهارگانه خاک، آب، هوا، آتش از جمله مواردی است که کودکان باید با آنها آشنا شوند و هیچ وقت نباید کودک را از بودن در هوای آزاد منع کرد. عناصر چهارگانه چه را

عناصر چهارگانه خاک، آب، هوا، آتش از جمله مواردی است که کودکان باید با آنها آشنا شوند و هیچ وقت نباید کودک را از بودن در هوای آزاد منع کرد.

Image result for ‫کودک را از خاک و آب منع نکنید‬‎


عناصر چهارگانه چه اهمیتی برای کودکان دارند؟

امروزه بچه ها کمتر به سراغ خاک بازی، آب بازی و… می روند. بیشتر ما عادت کرده ایم که بچه ها را تر و تمیز پشت میز رایانه یا گوشی به دست ببینیم. با این که به مدد فناوری های نوین شست و شوی لباس های کثیف راحت تر شده است اما بازهم پدر ومادرها دوست ندارند بچه ها را با لباس خاکی ببینند. البته ناگفته نماند که پیدا کردن یک زمین چمن ، حوض آب و… هم کار سختی شده است اما باز هم می شود برای طبیعت گردی کودکان برنامه ریزی کرد. متخصصان همیشه توصیه می کنند در هیچ فصلی از سال بچه ها را برای حضور در هوای آزاد منع نکنید.عناصر چهارگانه

آشنایی با خاک
محسن ناصری متخصص طب سنتی درباره فواید آشنایی کودکان با چهار عنصر آب، خاک، آتش و هوا اظهار کرد:برای آشنایی کودکان با خاک بهتر است مادر و فرزند با دو عدد بیلچه یا وسیلۀ مشابه دست ساز (به منظور افزایش روحیه نوآوری در کودک) خاک باغچه خانه، پارک، کوچه، باغ یا بیابان را با یکدیگر جمع آوری کنند و کپه خاکی به ارتفاع 30سانتی متر و طول و عرض حدود 50 سانتی متر درست کنند.
وی افزود:نگران نباشید؛ خاک پاک است و پاک کننده! تماس دست و بدن کودک با خاک موجب آرامش و فروتنی او می شود و در ضمن، یک فعالیت بدنی نشاط آور برای کودک و مادر است. گاهی نیز شلوار کودک (به ویژه قسمت زانو) پاره و آن قسمت پا زخم می شود، این امر جدیت و صبر کودک را افزایش می دهد.
خاک یکی از ارکان اصلی بدن انسان و تمام موجودات است و انسان را با عنصر وجودی خود آشنا می کند. تمرین بعد با سلیقه مادر است، می توان نوآوری را چاشنی فعالیت کرد؛ مثلاً می توان خاک را در گلدان ریخت و در آن کمی نعناع کاشت و به کودک درس سازندگی طبیعی داد؛ لذت این کار وقتی بیشتر می شود که نعناع پرورش یافته توسط کودک شما کنار نان و پنیر قرار بگیرد و کام خانواده را شیرین کند.

آشنایی با آب
برای آشنایی با آب در جلسات بعد، پس از تشکیل تل و کپه خاکی که در تمرین قبلی گفته شد، مادر و فرزند سر تپه خاکی را گود کنند و با لیوان یا سطل کوچکی آرام آرام آب در گودال سر خاک بریزند تا کاملاً گودال پر شود و خاک ها خیس بخورند. بهتر است بین تپّه خاک و جایگاه آب مقداری فاصله باشد تا فعالیت لازم برای تهیه و جست جوی آب انجام پذیرد. در تمرین های بعد می توان آب بازی دو نفره انجام داد و مادر و فرزند همدیگر را خیس کنند. در مراحل بعد می توان از گل به دست آمده برای پرتاب آن از زانو به پایین و با گلوله های کوچک استفاده کرد. آب مایه حیات است و انعطاف پذیری آن، درس های متعددی برای کودک در بردارد.

آشنایی با هوا
برای آشنایی با هوا درخت متوسطی برای بالا رفتن کودک در نظر گرفته شود و مادر به کودک کمک کند از آن بالا رود تا قدرت عضلانی دست و پا و عضلات محوری ستون فقرات بهبود یابد. آرام آرام، کودک توانایی کامل را در این زمینه کسب خواهد کرد و می تواند از سرشاخه ها میوه بچیند و با پرندگان و تخم پرندگان بیشتر آشنا شود؛ البته کودک گاهی دست و پا و سر و صورت خود را نیز زخمی می کند که مادر نباید نگران شود؛ این تمرین، قدرت بدنی و شجاعت و عزم و ارادۀ فرزند را بالا می برد و سکوی پرش او در سال های بعد عمر خواهد بود.
تمرین دیگر در این حیطه، تاب سواری است. پرورش حیواناتی مانند جوجه، پرندگان، بره و بزغاله و غذا دادن و تیمار آن ها، در پرورش بدنی و ذهنی کودک بسیار مؤثر است. بسیاری از بزرگان جهان ، چوپان و پرورش دهنده و تیمارکننده حیوانات بوده اند.

آشنایی با آتش
برای آشنایی با آتش در یک فضای باز مانند حیاط خانه، در گوشه باغچه، یک منقل یا یک ظرف فلزی بگذارید یا در گوشه باغ یا باغچه ای همراه فرزندتان مقداری چوب فراهم آورید و آن ها را به طریق مناسب بچینید و طریقه آتش زدن و نکات لازم برای استفاده صحیح از آتش و کنترل آن را به کودک یاد دهید. شعله های آتش، شور و شوق بی نظیری در قلب کودک ایجاد می کند و او را آمادۀ انجام حرکت های سریع و مؤثر می گرداند.
آتش میل به صعود دارد و پختگی و سوختن و احتیاط را تعلیم می دهد. گاهی می توان با آتش چای درست کرد و گاهی سیب زمینی آتشی که بسیار خوشمزه است و به این ترتیب می توانید از دستپخت فرزندتان و نوآوری و صبر او لذت ببرید.خراسان

.

منبع : pezeshk.us

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :