آکاایران: جمله معروفی هست كه می‌گوید: درون زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نكنید. وقتی قرار است مهمان به خانه شما بیاید، همه‌‌چیز را مرتب می‌كنید. زندگی، شخصیت و روابط دیگران هم تزئین‌شده و مرتب‌شده، در معرض دید شما قرار‌می‌گیرد پس به‌جای خیره‌شدن به دیگران و مقایسه آنها با همسرتان، به كسی كه انتخاب كرده‌اید، احترام بگذارید. يكي از آسيب هايي كه مي تواند  زندگي زناشويي را مورد تهديد قرار دهد مقايسه همسران است. مقايسه كردن هر كس با ديگران كار درستي نيست و كسي كه بدين امر مبادرت مي نمايد،به يك نكته اساسي توجه نكرده وآن توجه به اصل تفاوت هاي فردي است.

مقایسه همسر با سایر مردها می‌تواند برای هر دو طرف رابطه، یعنی هم مرد و هم زن مشکل ایجاد کند. مقایسه‌های نادرست این مشکل را ایجاد می‌کند که باعث می‌شود همسرتان در نظر شما وجهه پایین‌تری پیدا کند، و لذا از جهت ذهنی نمی‌توانید او را بپذیرید و رفته‌رفته ممکن است نسبت به او سرد شوید. این سردی در رابطه، ممکن است به همه ابعاد زندگی وارد شود؛ از طرف دیگر این مقایسه‌های اشتباه، برای شوهرتان هم مشکل‌ساز می‌شود. ممکن است شوهرتان احساس کند همسرش او را آن‌طور که هست نپذیرفته و از او راضی نیست و درنتیجه سرخورده می‌شود و به افسردگی و نارضایتی از زندگی مبتلا می‌شود.
 

در این مقاله از مجموعه مقالات روانشناسی آکایران, به عوارض خطرناک مقایسه همسر با دیگران میپردازیم و ترفندهایی برای ترک اخلاق زشت مقایسه همسر با دیگران  بیان میکنیم. برای مشاهده جزییات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

از مقایسه ی همسر خود با دیگران بپرهیزید:

مثلا اگر همسر دوست شما اهل سفر و خوش گذرانی است دلیلی ندارد همسر شما هم اینگونه باشد ؛ علایق و راه و روش زندگی همسر شما با آدم های اطرافش متفاوت است و این به معنی بد بودن همسر شما نیست .

مقایسه همسر ممنوع

مقایسه همسر با دیگران؛ قدم اول فاجعه

اگر فکر میکنید که مقایسه همسر خود با دیگران به زندگیتان ضرر زیادی وارد نمیکند سخت در اشتباهید . خوب است آگاه باشید که سرانجام شما برای تکرار این عادت مقایسه افرادی از جنس مخالف را کنار همسرتان میگذارید و نقاط قوت اورا بررسی کرده و نقاط ضعف و کاستی ها و ناتوانی های همسرتان را میبینید .

گاهی اوقات شما افرادی مانند پدر،برادر،مادر و خواهرتان را با همسر خود مقایسه میکنید اما گاهی این افراد دوستان همسر و یا همسران دوستان و افرادی نامحرم و جنس مخالف هستند و در نهایت شما به این افراد بی عیب و نقص علاقه نشان داده و به او احساس پیدا میکنید و ممکن است همسرتان متوجه این احساس اشتباه شود و این مقایسه ی نادرست زمینه ی بی مهری و بی وفایی را در زندگی مشترکتان فراهم کند پس با این عادت غلط خیلی جدی مبارزه کنید . 

ورود ممنوعی بزرگ در ذهن شما :

همه افکار از ذهن انسان آغاز میشود مثلا هنگامی که همسرتان با یک کیسه میوه به خانه می آید و در کیسه میوه ی خراب نیز وجود دارد شما میتوانید او را سرزنش کنید که چرا جنس خوب و مرغوب نخریده اما حق ندارید او را باشخص دیگری مقایسه کنید و مثلا بگویید برادرت همیشه بهترین میوه ها را میخرد .

مقایسه همسر

 

برای ترک کردن این عادت نا مناسب باید از ذهن خود شروع کنید هنگامی که میگوییم همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید منظورمان مقایسه مثبت نیست . شما اگر همسرتان را در یک ترازویی بگذارید و فقط خوبی ها و نقاط قوت او را ببینید بهترین کاررا کرده اید . اما اگر فقط نقاط ضعف او را زیر ذره بین بگذارید و نقاط ضعف او را با نقاط قوت دیگران مقایسه کنید مسلما از او ناراضی میشوید .

برای ترک عادت مقایسه یک تابلوی مقایسه ممنوع در ذهن خود نصب کنید و اجازه ندهید در گیر بازی ذهنی "من و همسر دیگران " شوید مثلا نباید کل روز را به فکر نقاط ضعف و کاستی های همسرتان باشید اما هنگامی که به خانه می آیید از اینکه خانه تان مانند دیگر اقوام لوکس و زیبا نیست شکایت نکنید .

مقایسه همسر خود با دیگران

 

یک فرمول طلایی برای جلوگیری از مقایسه همسر با دیگران:

اگر می خواهید شریک زندگیتان کنار شما احساس آرامش و امنیت کند و خانه تان مانند بهشت پر از آرامش شود این سخن امام علی را همواره به خاطر داشته باشید " آنچه برای خود میپسندی برای دیگران هم بپسند و آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران هم نخواه با دیگران چنان رفتار کن که دوست داری با تو رفتارشود" تنها کسی که تمام لحظات عمر همراه شما خواهد بود شریک زندگیتان است پس عزیزترین آدم زندگیتان را مورد قیاس با بقیه ی افراد قرار ندهید .

مقایسه ظاهر همسر خود با دیگران

 

ترفند ترک اخلاق زشت مقایسه همسر با دیگران 

گاهی اوقات ظاهر خوب زندگی دیگران چیزی است که باعث میشود شما درگیر مقایسه شوید در حالی که نمای نزدیک و باطن آن کاملا متفاوت است . با همسر و شریک زندگی خکد جوری رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود .

آیا دلتان میخواهد که شوهرتان از زنهای بقیه تعریف کند و نقایص شما را به رویتان بیاورد . مثلا بگوید همسر برادرم دست پخت عالی دارد و تو اصلا بلد نیستی آشپزی کنی . اگر دوست ندارید چنین چیزی بشنوید پس نباید به شوهر خود بگویید شوهر دوستم فلان چیز را خریده و تو اصلا به فکر آسایش من نیستی .