مشاوره خانواده چه کمکی به ما می ‌کند؟
همه چیز را همگان دانند! احتمالاً شما هم این ضرب المثل را شنیده اید. معنای این ضرب ‌المثل این است که هیچ انسانی نمی ‌تواند خود را در همه امور، معیار و میزان قرار

همه چیز را همگان دانند! احتمالاً شما هم این ضرب المثل را شنیده اید. معنای این ضرب ‌المثل این است که هیچ انسانی نمی ‌تواند خود را در همه امور، معیار و میزان قرار دهد و برای هر دردی نسخه‌ ای بپیچد. وقتی اتومبیل ما خراب می ‌شود، آن را به تعمیر‌گاه می ‌بریم. برای رفع و رجوع مسائل حقوقی، به وکیل مراجعه می ‌کنیم. وقتی سرما می‌ خوریم نزد پزشک می‌رویم. اما برای حل مشکلات خانوادگی چه باید کرد؟ آیا ‌کسی هست تا ما را در حل و فصل اختلافات و ناسازگاری ‌های خانوادگی یاری کند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

 

تاریخچه مشاوره خانواده

در گذشته های نه چندان دور، خانواده ها برای حل اختلافات خود، به بزرگان و ریش سفیدان خانواده مراجعه می کردند و از آنها یاری می جستند. هنوز هم هستند افرادی که برای رفع مشکلات خانوادگی، از تجربه بزرگترها استفاده می کنند که این امر بیانگر اهمیت مشاوره در زمینه مسائل خانوادگی است. اما به همان اندازه که دنیا تغییر کرده، مناسبات زندگی انسان هم دستخوش تغییر شده اند و مشکلات و مسائل پیچیده تری در سر راه انسان امروز قرار گرفته است. مشاور خانواده، فردی است که با دارا بودن تحصیلات آکادمیک می تواند افراد را در حل مشکلات زندگی مشترک و بهبود کیفیت و حفظ پایداری آن یاری کند.

 

مشاوره خانواده چه مسائلی را دربر می گیرد؟

مشاوره خانواده طیف گسترده ای از ناسازگاری ها، مشکلات و اختلافات بین اعضای خانواده را شامل می شود و برای رفع آنها، راهکار ارائه می دهد. اما وظیفه مشاور تنها به این موضوع ختم نمی شود. ارتقای مهارت افراد در مناسبات مختلف زندگی مشترک، یکی دیگر از فواید بهره جستن از مشاوره است. بایدها و نبایدهای رفتاری به عنوان عنصری مؤثر در رابطه، از دیگر مباحثی است که مشاوره خانواده به آن می پردازد.

مشاوره دوستی‌ بین دختر و پسر، مشاوره همسریابی، مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره عقد و مهریه، مشاوره جنسی، مشاوره دوران بارداری، مشاوره نوزاد، نوپا و نوباوه، مشاوره تربیت کودک، مشاوره بلوغ و رشد نوجوان، مشاوره خیانت، مشاوره طلاق، مشاوره چندهمسری و امثالهم از جمله مشاوره هایی هستند که به صورت تخصصی در دسترس هستند.

 

چه زمانی باید به مشاور مراجعه کرد؟

مشاوره خانواده در زمینه های زیادی به ما کمک کند؛ اما بعضی از مسائل دارای پیچیدگی های بیشتری هستند و این امکان وجود دارد که بدون بهره گیری از متخصص، به پیچیدگی آنها افزوده شود و مشکلات جبران ناپذیری را به بار آورد. در ادامه به معرفی برخی از این مسائل می پردازیم:

 

ارتباط با همسر

هدف غایی از هر رابطه ای، رسیدن به آرامش روحی و روانی است. این صحیح است که هر فردی در زندگی مشترک خود، چالش های زیادی را تجربه می کند؛ اما تنش مداوم و استرس دائمی، چیزی نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت و باید در سریع ترین زمان ممکن، نسبت به رفع آن اقدام کرد؛ چراکه حل مشکلات زناشویی در ابتدای کار بسیار آسان تر است؛ اما زمانی که اختلافات شدید می شود و حرمت ها می شکنند؛ کار به مراتب سخت تر می شود. در صورت فقدان مهارت ارتباط مؤثر، زوجین نسبت به هم سرد، بی اعتنا و بی علاقه می شوند. بی علاقگی به گفت و گو و نادیده گرفتن احساسات یکدیگر، بی ‌میلی جنسی و مانند آنها از دیگر موارد مشکلات ارتباطی زوج ها با همدیگر است. مشاوره ازدواج به زوجین کمک می کند تا توانایی ارتباط مؤثر خود را بازیابی کنند و رابطه بینشان را ترمیم سازند.

طلاق عاطفی

بسیاری از زوجینی که با هم اختلاف دارند از هم طلاق می گیرند؛ اما نه به طور رسمی. این افراد ممکن است تا پایان عمر همخانه باشند اما هیچ احساسی به یکدیگر نداشته باشند و بود و نبودشان برای هم فرقی نکند. به این ناهنجاری، طلاق عاطفی می گویند. بروز ندادن احساسات در زندگی مشترک، با گذشت زمان باعث سردی رابطه زناشویی و از بین رفتن احساسات مثبت بین زوجین می شود. ناتوانی در ابراز علاقه، سبب برداشت‌ های اشتباه و دور شدن زوج ها از هم می شود. بروز این مسائل، به دور شدن بیش از حد زوجین از یکدیگر و طلاق عاطفی می انجامد. مشاور خانوده به افراد کمک می کند تا مهارت ابراز احساسات به همسر خود را بیاموزند و از طلاق عاطفی جلوگیری کنند.

 

رفتار‌های منفی

ماشینی شدن زندگی، انسان معاصر را تحت فشار شدیدی قرار داده است که این فشارها می توانند باعث بروز پاره ای از رفتارهای منفی در افراد شوند. احساس افسردگی، ناامیدی و ناامنی، از جمله مواردی هستند که سبب می شوند رفتارهایی غلط و بعضاً آسیب زا از فرد سربزند. بعضی از رفتارهای منفی هم می تواند ریشه در اختلالات شخصیتی داشته باشند و یا ناشی از تربیت والدین باشند. مشاوره خانوادگی، به زوج ها کمک می ‌کند تا احساسات منفی خود را بشناسند و چگونگی برخورد با آنها را فراگیرند.

 

فقدان تفاهم در زندگی مشترک

تفاهم نداشتن زوجین، به اختلافات آن‌ ها دامن می‌ زند و به شالوده زندگی لطمه زیادی وارد می کند. بسیاری از زوج ها می‌ دانند که چه مشکلاتی دارند؛ اما نمی‌ دانند که چگونه آنها را برطرف کنند. دلیل ناتوانی در حل مشکل، فقدان تفاهم بین زوجین است. در این شرایط، بهره گیری از کمک یک شخص سوم متخصص، منصف و بی‌ طرف، کمک شایانی به حل این مشکلات می کند.

 

افزایش میل به طلاق

هنگام بروز اختلاف، ایجاد اندکی فاصله بین زن و شوهر می‌ تواند مفید واقع شود. علیرغم این موضوع، وقتی این دوری به درازا می کشد باید حتماٌ از یک مشاور خانواده کمک گرفت. مسأله ای که معمولاً نادیده گرفته می‌شود این است که اگر زندگی دور از هم طولانی شود، نه تنها اختلافات را حل نمی ‌کند؛ بلکه این تفکر را به وجود می آورد که «دور بودن از همسر مفید است» که این طرز تفکر، باعث می شود زوجین به سمت طلاق سوق داده شوند. مشاور خانواده، با ارائه راهکارهای علمی و اثبات شده، افراد را در مسیر صحیح تصمیم گیری در این خصوص قرار می دهد.

 

ادامه زندگی به هر قیمتی

وقتی فردی به این تفکر می رسد که تنها به این خاطر به زندگی مشترک خود ادامه می دهد که از گزند حرف خانواده و مردم در امان باشد، باید حتماً از مشاور خانواده بهره بگیرد. حفظ آبرو، جلوگیری از آسیب روحی فرزندان و وابستگی مالی به همسر، از سایر عواملی هستند که فرد را از فکر کردن به جدایی منصرف می کند. ادامه چنین زندگی نابهنجاری، به سلامت روان افراد و فرزندانشان آسیب شدیدی وارد می آورد. نگرش به زندگی مشترک به عنوان رابطه ای سالم و مثبت، می تواند بستری مناسب را برای تربیت فرزندان فراهم کند. مهم نیست که والدین چقدر مشکلاتشان را در حضور فرزندان کتمان کنند؛ فرزندان بسیار باهوش هستند و به سادگی متوجه رابطه سرد بین والدین می شوند.

 

بخشی از مواردی را که در صورت بروز آنها، به مشاوره خانوادگی نیاز است مرور کردیم. شاید همه زندگی های مشترک قبل نجات نباشند؛ اما مشاور خانواده تلاش می کند تا زندگی مشترک افراد را تا جای ممکن حفظ و به پایداری آن کمک کند. گروه مشاوران خانواده و ازدواج نیک همراه با روانشناسان و کارشناسان متخصص همواره آماده ارائه مشاوره های تخصصی به متقاضیان محترم است. شما می توانید برای دریافت مشاوره خانواده و ازدواج به وب سایت nikhamrah مراجعه نسبت به دریافت مشاوره اقدام کنید.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :