راهنمای حذف نام همسر از شناسنامه بعد فوت یا طلاق همسر
حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق، دغدغه خیلی از مردان و زنانی است که طلاق گرفته اند و تمایل دارند در شناسنامه ایشان نامی از همسر سابق و طلاق و ازدواج قبلی نب

 

حذف نام همسر از شناسنامه به همراه شرایط و قانون وضع شده درباره آن

باید توجه داشت که هر عملی در جهان هستی بازتاب‌ها و پیامدهای مرتبط با خودش را دارد و هیچ کاری نیست که برای همیشه بی‌ اجر یا بی تاوان باقی بماند. در این میان مهم‌ترین و سرنوشت ‌ساز ترین امر، انتخاب ‌های آدمی است که به او هویت و شخصیت می‌بخشد. گاهی این انتخاب‌های به ظاهر بسیار درست، رنگ ‌باخته و چهره‌ واقعی خویش را هویدا می‌کند.

ازدواج شاید مهم‌ترین انتخاب انسان از زمان حیات تا مرگش باشد. گاهی این انتخاب به ‌اشتباه می‌افتد به تلخ ترین اتفاق بدل می‌گردد.در این میان قانون به عنوان ابزار تنظیم‌کننده ‌نظم اجتماعی، سعی کرده تا حدی در برطرف کردن این تلخی بکوشد و پیامدهای آن را بکاهد و با ایجاد امکان حذف نام همسر از شناسنامه تا حدی این اتفاق ناخوشایند را قابل ‌تحمل تر کند.در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, تصمیم داریم تمام روش های قانونی برای حذف کردن نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق یا حتی بعد از فوت را بررسی کنیم . با ما همراه باشید.

 

چشم‌انداز ازدواج و طلاق در کشور از نگاه آماری - ایرنا

حذف نام همسر از شناسنامه دختر باکره 

حذف نام همسر از شناسنامه دختر باکره  که معمولا برای حذف نام همسر در دوران عقد ، کاربرد دارد به این صورت است که دختر میتواند با گواهی پزشک قانونی مبنی بر باکره بودن یا حکم دادگاه ، به ثبت احوال مراجعه کرده و برای حذف نام همسر در دوران عقد که منجر به طلاق شده است، اقدام کند و فرم های مربوطه را تکمیل نموده و تقاضای صدور شناسنامه المثنی کند.

حذف نام همسر بدون ازدواج مجدد در مواردی که رابطه دخولی بین دو نفر انجام نشده باشد به راحتی امکان پذیر است. 

 

بهترین وکیل طلاق چه تخصص و ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ - گروه وکلای سفیر صلح

حذف نام همسر از شناسنامه بعد طلاق

برای حذف نام همسر از شناسنامه بعد طلاق در صورتی که بین دو نفر رابطه همراه با دخول رخ داده باشد ، ثبت احوال از حذف نام همسر از شناسنامه بعد طلاق ، خودداری میکند . 

البته در عمل راهکارهایی برای حذف نام همسر قبلی از شناسنامه وجود دارد که میتوانید با کمک وکیل باتجربه در این زمینه ، از این روش ها برای حذف نام همسر قبلی از شناسنامه اقدام کنید از جمله :

• برای حذف نام همسر بدون ازدواج مجدد باید با وکیل مجرب مشورت کنید تا گزینه های لازم را در اختیارتان قرار دهد.

• اگر زنی خواهان حذف نام همسر قبلی از شناسنامه  باشد ،باید فردی را به عنوان خواستگار و تمایل به عقد از طرف دو نفر را به دفتر ثبت ازدواج و طلاق معرفی کند و از سردفتر گواهی بگیرد و به ثبت احوال ارائه نماید. در این حالت ، ثبت احوال شناسنامه المثنی با حذف نام همسر قبلی از شناسنامه برای فرد صادر میکند.

• در مواردی که زن درخواست حذف اسم شوهر بعد از طلاق از شناسنامه را داشته باشد در صورتی که ازدواج دومش به صورت رسمی ثبت شده باشد با اطلاع شوهر دوم میتوند اقدام به حذف اسم شوهر از شناسنامه نماید.

• می توانید با ادعای فقدان شناسنامه در دادگاه صالح که در محل صدور شناسنامه باشد ، به طرفیت ثبت احوال ، اقامه دعوا کنید و در صورت پیروزی در پرونده ، دادگاه حکم حذف نام همسر قبلی از شناسنامه را میدهد که ثبت احوال موظف به انجام آن است.

حذف نام همسر از شناسنامه در دوران عقد برای آقایان 

روال کاری حذف نام همسر در دوران عقد ، برای آقایان نیز هم به همین منوال و با حکم دادگاه انجام می پذیرد.

 

حذف نام همسر از شناسنامه بعد از فوت

برای حذف نام همسر بعد از فوت شما میتوانید به وکیل مجرب که متخصص در زمینه حذف نام همسر بعد از فوت  است مراجعه نموده و برای تغییر در شناسنامه خود ، به صورت قانونی اقدام نمایید. در این گونه موارد معمولا بدون این که مهر المثنی روی شناسنامه ثبت شود، شناسنامه جدید برای فرد صادر میشود.

حذف اسم همسر از شناسنامه مرد

حذف اسم همسر از شناسنامه مرد با پرداخت هزینه ناچیز به وکیل متخصص دراین زمینه امکان پذیر است. شما میتوانید به راحتی و بدون دردسر نام همسر اولتان را از شناسنامه حذف کنید. 

 

حذف اسم همسر از شناسنامه زن

با توجه به سبک ازدواج سنتی در کشور ما و عدم شناخت درست طرفین از یکدیگر ، آمار طلاق در دوران عقد زیاد است. برای حذف اسم همسر از شناسنامه زن ، بعد از طلاق شما نیاز به کمک یک کیل با تجربه در این زمینه دارد. 

 

مدارک لازم برای حذف نام همسر سابق از شناسنامه

دادنامه طلاق

دو عدد عکس

اصل یا رونوشت طلاق نامه

اصل کارت ملی و شناسنامه

گواهی باکرگی از پزشک قانونی

مدت زمان حذف نام همسر سابق از شناسنامه 

معمولا بعد از اقدام توسط وکیل برای حذف نام همسر سابق از شناسنامه ، حدود 2 – 3 هفته کاری برای انجام درخواست زمان لازم است. بهتر است قبل از پرداخت هزینه ها با وکیل شرط بگذارید که در صورت عدم توانایی به سرانجام رساندن پرونده ، هزینه های شما برگردانده شود.

منبع : نمناک

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :