با همسرم که تحقیر و توهین میکند چگونه برخورد کنم ؟
یکی از نشانه های فحاشی همسر این است که در مقابل دیگران رفتار بسیار خوبی با شما دارد. اما به محض اینکه تنها میشوید رفتارش سرد، بی ادبانه و زننده میشود.

Image result for همسرم به من توهین میکند

اکثر ما حداقل یک بار برایمان پیش آمده که بیش از حد عصبانی شویم یا بد دهنی کنیم. احتمالا به خاطر همین عصبانیت مقطعی با دیگران برخورد بدی داشته ایم و از کلمات توهین آمیز استفاده کرده ایم. اما اکثرا بعد از آن عذرخواهی میکنیم و متوجه اشتباهمان میشویم. اما گاهی این بددهنی و فحاشی یک عادت معمول است که زندگی را تهدید میکند. شاید از خودتان بپرسید که بددهنی نشانه چیست؟ همانطور که گفته شد بددهنی میتواند یک عادت قدیمی باشد که همسرتان قبل از ازدواج آن را از شما پنهان کرده است. یا ممکن است نتیجه برخی رفتارهای شما باشد. افراد بددهن و فحاش فکر میکنند رفتارشان موجه است و هیچ تقصیری ندارند. این افراد اشتباهات خود را نمیبینند و با دلیل یا بدون دلیل فحاشی میکنند.

Image result for همسرم به من توهین میکند

اگر شما در خانواده ای بزرگ شده اید که رابطه پدر و مادرتان با هم خوب بوده، ممکن است در برخورد با فحاشی همسر دچار ترس و اضطراب میشوید. چرا که نمیدانید در موقعیت جدید چگونه همه چیز را کنترل کنید. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات روانشناسی آکا, راه هایی برای مقابله با همسر فحاش ارائه میدهیم.

علت رفتار تحقیر آمیز در زوج ها

کینه توزی

تحقیر کردن در برخی موارد علت مشخصی ندارد اما در برخی از موارد نیز علت رفتار تحقیرآمیز زوج ها اتفاقات تلخ گذشته مثل خیانت و... است که در این صورت کینه شدیدی از همسر به دل می گیرند و سعی می کنند او را تحقیر کنند تا التیام یابند.

احساس کمبود

برخی از افراد نیز به علت کمبودهایی که احساس می کنند برای غلبه به تزلزل شخصیتی خود دوست دارند خودشان را قدرتمند تر از دیگران جلوه بدهند.

تحقیر در گذشته

برخی از افراد نیز چون در گذشته تحقیر شده اند و نتوانستند با آن رفتار مقابله کنند ، با تحقیر دیگران سعی می کنند از موقعیت فعلی خود دفاع نمایند.

باید بدانید که یک انسان موفق ممکن است از دیگران انتقادهای سازنده ای نماید اما هیچ نیازی به تحقیر دیگران ندارد.

Image result for همسرم به من توهین میکند

 

 

اثرات توهین و تحقیر همسر بر زندگی زناشویی

توهین و تحقیر نوعی سوء استفاده خانگی است که میتواند بسیار مخرب باشد و تاثیرات بسیار مخربی بر قربانی بگذارد. بر خلاف سوء استفاده جسمی، در هنگام سوء استفاده عاطفی هیچ گونه جای زخمی وجود ندارد. در عوض آزارگر با استفاده از کلمات و اعمال خود عمدا یا سهوا همسرش را آزار میدهد. در واقع وقتی کسی به طور مداوم نسبت به شریک زندگی خود انتقاد، کینه، عصبانیت، تمسخر و… دارد او را مورد سوء استفاده عاطفی قرار داده است. برخی اثرات این فحاشی ها بر زندگی به ترتیب زیر است:

فروپاشی خانواده

به گفته روانشناسان بددهنی و توهین به همسر تاثیرات طولانی مدت و بسیار عمیقی بر زندگی مشترک دارد. اگر عادت فحاشی و بددهنی در همسرتان وجود داشته باشد و برای سالها این کار را انجام دهد، سرانجام عطوفت را در زندگی زناشویی از بین میبرد. این رفتار باعث میشود قربانی بسیار محتاط عمل کند تا آرامش برقرار شود. اما این احتیاط تا کجا جوابگو است؟ با تداوم این شرایط اوضاع بدتر میشود تا جاییکه به فروپاشی زندگی میانجامد.

تسلط و کنترل

یکی از تاثیرات بددهنی همسر این است که فرد بددهن در نهایت کنترل همسرش را به دست میگیرد. تا جاییکه او ضعیف و ناتوان شود. این کنترل میتواند درباره امور مالی، ارتباط با خانواده، تعهدات شغلی، سرگرمیها و … باشد. این موضوع باعث به انزوا کشاندن طرف مقابل میشود. این کنترلهای مداوم ممکن است به عنوان یک شستشوی مغزی عمل کند که به موجب آن طرف مقابل بدون سوال و مقاومت در برابر خواسته های همسر فحاش و بددهن خود تسلیم میشود.

اعتماد به نفس پایین

به گفته ی روانشناسان زنانی که با توهین و فحاشی همسر مواجه هستند، اعتماد به نفس بسیار پایینی دارند. زیرا ممکن است فرد قربانی، این حملات و توهین ها را واقعی بداند و رفته رفته خودش را سرزنش کند. این امر به اعتماد به نفس و درنتیجه توانایی به چالش کشیدن همسرش آسیب میزند.

افسردگی

بسیاری زنان وقتی در معرض توهین و فحاشی شوهر قرار میگیرند، افسرده میشوند. چنین زنانی ممکن است با گذر زمان گوشه گیر شوند و به تمام خواسته های همسرشان تن دهند. البته این موضوع درباره آقایان هم صدق میکند. افسردگی میتواند وضعیت را وخیم تر کند. زیرا فرد فحاش میتواند از این موضوع به عنوان نقطه انتقاد دیگر در جهت برجسته کردن نقاط ضعف قربانی استفاده کند. در چنین شرایطی و بدون کمک همسر بهبودی از افسردگی کار بسیار سختی است. بنابراین شرایط برای مدت طولانی ادامه میابد و این امر باعث بی ثباتی زندگی مشترک میشود.

رفتار مناسب در مقابل تحقیرهای همسر:

علت را کشف کنید

اگر همسرتان رفتار تحقیر آمیزی را با شما پیش گرفته و رفتارهای او موجب اذیت و آزار شما می شود ، این رفتارها را بدون قضاوت بررسی کرده تا بدانید این رفتارهای همسرتان چه علتی دارد . در صورتی که علت رفتار همسرتان را بیابید بهتر می توانید در مقابل این رفتارها واکنش نشان دهید و به مرور زمان این رفتارها را در همسرتان کاهش دهید . می توانید علت رفتار همسرتان را از خود ایشان جویا شوید.

به رفتار خودتان نیز توجه کنید

برای اینکه بتوانید علت رفتارهای تحقیر آمیز همسرتان را بفهمید ، به رفتار خودتان نیز توجه کنید و بیاندیشید او چه مواقعی این رفتارها را از خود نشان می دهد و آیا این رفتار او ارتباطی با رفتارهای شما دارد ؟ اگر بدانید علت رفتار بد همسرتان از خستگی و یا سماجت های شماست، می توانید آرامش را در خانه برقرار نمایید و روی حساسیت های همسرتان دست نگذارید تا این رفتار بد در او کاهش یابد .

از خود دفاع کنید

اگر همیشه در مقابل توهین و تحقیرهای همسرتان سکوت اختیار کرده اید این بار ، از حق خود دفاع کنید. زیرا تا زمانی که شما در مقابل رفتارهای زشت همسرتان سکوت کنید، او می پندارد رفتار درستی دارد و نیازی به تغییر رفتارش ندارد. پس قاطعانه و در کمال آرامش و با حفظ حرمت، مقابله مثبت کنید و از موضع خواسته های منطقی خود کوتاه نیایید. یادتان باشد هیچ گاه برای دفاع کردن از خود رفتارهایی مانند عصبانیت، تهدید، قهر، انتقاد کوبنده و... را از خود نشان ندهید.

قابلیت هایتان را بازگو کنید

اگر همسرتان از زحمات شما تشکر و قدر دانی نمی کند شما می توانید با رفتارخود به تدریج این رفتار را در همسر خود تغییر دهید و با تغییر سبک زندگی و ارتباط تان و بیان جملات و عباراتی، او را به تفکر وا دارید تا بتدریج به انجام رفتاری جدید عادت کند.

مثلا اگر از شما برای پخت یک غذای خوشمزه تشکر نمی کند ، به او بگویید :«غذای امروز خیلی خوشمزه شده بود!» یعنی خود وارد عمل شوید و قابلیت هایتان را بازگو کنید. اگر مداوم این تمرین را انجام دهید، می توانید همسرتان را تسلیم بر اظهار نظر کنید تنها در این مورد توجه کنید بازگو کردن این صحبت ها باید طوری باشد که او احساس نکند شما بر سر او منت می گذارید و از او برتر هستید.

باز بینی کنید

مدیریت کلامی و رفتاری تضمین کننده سلامت رابطه تان است بنابراین بعد از اینکه همسرتان شروع به بروز این رفتار ناپسند می کند ، بررسی کنید که قبل از آن چه گفت وگوها و بحث هایی بین شما پیش آمده که او را به هم ریخته است ؟ برای جلوگیری از این رفتار همسر خود روی این مسئله تمرکز بیشتری نمایید و این بحث ها را با همسرتان کاهش دهید.

او را همراهی نکنید

اگر همسرتان در مقابل خانواده اش به شما توهین نمود و شما را تحقیر کرد، به او بگویید دیگر با او به دیدار خانواده اش نمی روید تا رفتار خود را اصلاح نکند. همچنین به او بگویید که این رفتار شما از تاوان رفتار خودش است. در صحبت با همسرتان برای اینکه مشکلات شما بیشتر نشود، از نشان دادن رفتارهایی مانند فریاد، فحاشی، تهدید به طلاق، خیانت و... بپرهیزید.

همراه نشدن

نکته :

یکی از بدترین سرزنش ها و تحقیرهمسر سرزنش قیافه همسر، فقر او یا خانواده اش، سواد کم پدر یا مادرش وهر سرزنشی است که خود فرد در به وجود آمدن آن تقصیری نداشته است . اگر همسر خود را به خاطر این مسائل تحقیر و سرزنش نمایید شما فردی بی انصاف می باشید که از شعور کافی بی بهره اید.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :