ویژگی همسر خودشیفته چیست و چگونه با آنها برخورد کنیم؟
همسران خودشیفته افرادی خودخواه و خودپسند هستند که فقط به خودشان اهمیت می دهند و به دنبال جلب توجه هستند و ارتباط با این افراد کار آسانی نیست.
ازدواج با شخصیت خودشیفته چه مشکلاتی در پی دارد؟

 

آکاایران: زمانیکه ما از عبارت زن و مرد خودشیفته استفاده می‌کنیم منظورمان اشخاصی هستند که بسیار خود محوراند‌ و حس همدلی بسیار پایینی دارند. این افراد در طول رابطۀ عاطفی به گونه‌ای با شما برخورد می‌کنند که عزت نفس شما تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. احساس می‌کنید که بیشتر توانتان باید طرف مقابلتان را راضی نگه دارید و مدام از او تعریف و تمجید کنید. این افراد همیشه موفقیت‌های کوچک و بزرگ خود را بیش از اندازه بزرگ جلوه می‌دهند، عزت نفس کاذب دارند و از شما نیز توقع دارند تا همیشه کارهای آن‌ها را تایید کنید. قطعا برخورد با چنین افرادی کار دشواری است و نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد مخصوصا اگر به شریک عاطفیتان علاقه زیادی هم داشته باشید. در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, ما قصد داریم تا به شما ویژگی‌های افراد خود شیفته و نحوه برخورد با آن‌ها را بیاموزیم تا اگر قصد برقراری یا ادامه ارتباط با چنین افرادی را داشتید به خوبی بتوانید از پس شرایط موجود بربیایید.

به چه کسانی خودشیفته می‌گویند؟

خودشیفتگی یک اصطلاح عمومی در مورد افرادی است که عشق افراطی به خود دارند. در دنیای انسان‌ها خیلی کم اتفاق می‌افتد که فرد، شخصی را بیشتر از خودش دوست داشته باشد، اما این افراد خودشیفته به گونه‌ای رفتار می‌کنند که بسیار به خود علاقه دارند و این علاقه به اندازه‌ای است که موجب آزار و ناراحتی دیگران می‌شود.

واژه خودشیفتگی یا نارسیسیم از نام مرد زیبا رویی به نام نارسیوس گرفته شده که با دیدن تصویر خود در آب، عاشق و شیفته خودش شد. شاید گمان کنید که افراد خودشیفته از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند در صورتی که برخی از مشاوران برعکس این عقیده را قبول دارند، در واقع آن‌ها معتقدند که این افراد در تلاشند تا افکار و احساسات منفی خود ماند اضطراب سف ترس، شرم، گناهکاری را به شکل دیگری بروز دهند.

در واقع نارسیست‌ها عاشق خود نیستند ویک حسی درونی در آن‌ها وجود دارد که آن‌ها را مجبور می‌کند که به دیگران نشان دهند که عاشق خود هستند. شخصیت خودشیفته خودش را مرکز دنیا می‌داند و در ذهنش از هر جهت ویژه و خاص است. در واقعیت آن‌ها اکثرا اشخاصی مشهور و موفق هستند، اما فکر می‌کنند شخصیت آن‌ها خیلی فراتر از آن چه واقعا هست، زیباتر، پولدارتر، موفق‌تر و... می‌باشد.

نشانه‌های خودشیفتگی

 • آن‌ها نیاز جدی به تحسین و اعتبار دارند و فکر می‌کنند برای درک شدن از سوی دیگران بیش‌ازحد خاص و منحصر به فرد هستند.
 • آن‌ها احساس می‌کنند نسبت به دیگران برترند و فکر می‌کنند دستاورد‌های بیشتری دارند و خیلی بیشتر از دیگران می‌دانند.
 • آن‌ها آسیب‌پذیر بودن خود را نشان نمی‌دهند. آن‌ها از آنچه دیگران در موردشان فکر می‌کنند می‌ترسند و می‌خواهند در هر شرایطی برتر باقی بمانند.
 • آن‌ها تمایلی به درک یا شناسایی احساسات و نیاز‌های دیگران ندارند. می‌خواهند مرکز توجه باشند و معتقدند نشان دادن احساسات نشانه‌ای از ضعف است.
 • آن‌ها کنترل‌گر ماهری هستند و از لحاظ عاطفی از دیگران سوءاستفاده می‌کنند. می‌دانند چگونه از جذابیت خود برای جذب دیگران به منظور به دست آوردن آنچه می‌خواهند استفاده کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

افراد خودشیفته

خودشیفته‌ها چه تفاوتی با دیگران دارند؟

این افراد به احساسات دیگران، اهمیت نمی‌دهند و از سردی خود لذت می‌برند. افراد خودشیفته نمی‌خواهند تغییر کنند. با استفاده از این روش، آن‌ها کنترل کاملی بر زندگی خود دارند.

افراد خودشیفته تفاوت بین درست و غلط را می‌دانند، زیرا علت و معلول را درک می‌کنند. برای آن‌ها هیچ «وجدان گناهکاری» وجود ندارد. آن‌ها علائم «بی احترامی به هنجار‌های اجتماعی» از خود نشان می‌دهند؛ درعین‌حال به عنوان «فردی خونسرد» جلوه می‌کنند.

افراد خودشیفته مکانیسم تفکر بسیار متفاوتی دارند. آن‌ها چیز‌ها را از یک دیدگاه متفاوت می‌بینند. بر خلاف افراد معمولی، آن‌ها همدردی زیادی نداشته و تمایلی به نشان دادن احساسات خود به دیگران ندارند.

ویژگی های یک همسر خودشیفته

1. دروغگوهای همیشگی :

کسی نمی تواند به گفتن دروغهای بزرگ عادت کند ، مگر اینکه در گفتن دروغهای کوچک ماهر باشد . همسران خودشیفته دروغ های کوچک می گویند مثل اینکه چیز خاصی نیست ، اگرچه آنها قدرت اعتماد شما به خودشان را شدیدا تحت تاثیر قرار می دهند.

2. سعی میکند تقصیر را گردن شما بیاندازد:

یک همسر خود شیفته کسی است که برای رسیدن به راه خود برنامه ریزی می کند و سپس همه آن چیزی که می تواند انجام می دهد تا این طور به نظر برسد ، که شما ایده این کار را طرح کرده بودید. آن ها از زبان فریبنده استفاده می کنند و سعی می کند با استفاده از الفاظ فریبنده این فکر را به شما القا کند که از اول فکر شما بوده است.

زندگی با همسر خودشیفته

3. گناهکار بودن:

به جای این که به خودشیفتگی خود اعتراف کنند ، اغلب سعی می کنند شما احساس بدی داشته باشید . به دلیل ناتوانی شما در نشان دادن تاثیرات منفی رفتار آنها بر روی شما ، آنها به شما حقه می زنند و یاد آوری می کنند که از شما بهتر هستند .

4. شنوندگان ضعیف:

صحبت کردن با یک فرد خودشیفته می تواند مانند صحبت کردن با دیوار آجری باشد . آن ها به ندرت نشانه های کنجکاوی یا توجه کردن دارند . در ضمن ، آن ها سر شما را با صحبت کردن گرم می کنند و انتظار دارند شما به طور کامل به آن چه آن ها می گویند گوش دهید .

شنوندگان ضعیف

5. خوشیفتگی در رابطه زناشویی:

رابطه جنسی با یک همسر خود شیفته احساس ناراحتی یک طرفه را دارد . آن ها سعی در برطرف کردن نیاز های شما ندارند . در عوض ، تنها بر بدن خودشان و این که چگونه می توانند راضی شوند، تمرکز می کنند.

6. احساسات شما را دست کم می گیرند:

اگر شما در کنار همسری خودشیفته ناراحت هستید ، آن ها این را به عنوان یک فرصت عالی برای کاهش احساسات و اعتماد به نفس شما می بینند . احساساتی که شما به طور واقعی دارید ، به عنوان غیر مهم و خودخواهانه در نظر گرفته می شوند .

نادیده گرفتن احساسات

7. به خوشحال کردن شما توجه نمی کنند:

اگر احساس افسردگی دارید و به دنبال یکی هستید که شما را از این وضعیت خارج کند، از یک همسر خودشیفته برای کمک به خودتان انتظار نداشته باشید . آن ها بیش از پیش گرفتار مشکلات خودشان هستند به نحوی که فقط شما را به عنوان یک راه برای رسیدن به آن ها در نظر می گیرند .

8. هرگز برای اولین بار عذرخواهی نمی کنند:

حتی اگر اقدامات شریک خودشیفته موجب دعوا شود ، هرگز اولین کسی نیست که معذرت خواهی می کند . در عوض ، آن ها سعی می کنند شما را پایین بکشانند و عملا از شما می خواهند که برای بخشیده شدن التماس کنید .

معذرت خواهی

9. چیزهای عجیب و غریب را کنترل می کنند:

همسران خودشیفته خیلی سرگرم رسیدن به هدف خود هستند طوری که اصلا ایده های دیگر را قبول نمی کنند. باید سعی کنید پیشنهاد یا ورودی خود را ارائه دهید ، آن ها سریعا آن را خاموش می کنند .

10 . باعث شک و تردید می شوند:

اگر اعتماد به نفس شما به هر شکلی شکننده باشد ، همسران خودشیفته از هر راهی برای شکننده کردن آن استفاده می کند. آن ها سعی می کنند ضعف های شما را بزرگ تر نشان دهند در حالی مشکلات خودشان را کوچکتر می کنند.

برخورد با همسر خودشیفته

11. تدافعی هستند:

همسران خودشیفته نمی توانند هر گونه انتقاد اندک یا درک شده را تحمل کنند ، آن ها هم چنین همه کار شما را به عنوان یک حمله به صداقت و شخصیت خود می دانند .

12 .  محبت شما را بی اعتبار می کنند:

شما ممکن است که عشق خود را به کسی نشان دهید و بگویید . با این حال ، آن ها ممکن است به قدری مجذوب خود باشند که واقعا باور نکنند که این احساسات واقعی هستید . آن ها می خواهند شما را حتی بیشتر از آنچه که قبلا انجام می دادید دوست داشته باشند ، حتی اگر تا آن جا که ممکن است ثابت شده باشید .

محبت به همسر خودشیفته

13 . مصالحه را نمی پذیرند:

فداکاری ها در یک رابطه بسیار مهم هستند ، همسران خودشیفته هر گونه مصالحه را به عنوان نشانه ای از ضعف می بینند و تا زمانی که راه خود را پیدا نکنند ، عقب نشینی نمی کنند .

14 . احترام مرز ها را نگه نمی دارند:

فقط به دلیل این که شما در رابطه هستید ، به این معنی نیست که شما مستقل نیستید . همسران خودشیفته بهترین کارشان را می کنند تا رفتار شما را کنترل کنند .

چطور با همسر خودشیفته برخورد کنیم؟

افراد خودشیفته در عین حال هم می‌تواند هم جذاب و هم ترسناک باشد. چرا که معمولا چنین افرادی، در ظاهر شخصیتی موجه دارند، اغلب همه چیز را می‌دانند، تقریبا کم اشتباه می‌کنند. ولی متاسفانه این همیشه فرد مقابل اوست که خواسته‌هایش را نادیده می‌گیرد و مطیع می‌شود؛ و البته این خطر وجود دارد که جذابیت‌های ظاهری فرد خودشیفته در دوران آشنایی سبب کشش سمت مقابل و تمایل به ازدواج شود. حالا اگر شما با فردی خودشیفته ازدواج کرده‌اید، راه‌کارهایی که میترا سیفان در ادامه ارائه داده است، می‌تواند به شما کمک کند.

افراد خودشیفته

۱. یاد بگیرید که چه چیزی قابل مذاکره هست و چه چیز‌هایی نیست

او خیلی بی‌پروا خرج می‌کنه. چرا؟ چون هر چیز دلش بگه رو میخواد و هیچ راهی هم نیست! او نمی‌خواهد با قوانین “احمقانه” شما محدود شود؛ و میگه فقط یه بار زندگی می‌کنه، پس چرا خود را محدود کند؟ و این شما هستید که باید با او هماهنگ باشید، او از خواسته اش کوتاه نخواهد آمد. در چنین شرایطی، بهتر است بدانید چه موضوعاتی را تا چه حدی میتوانید تحمل کنید. البته این به این معنی نیست که او دقیق مطابق خواسته شما رفتار کند، در عین حال به این معنی نیست که از قدرت نفوذ خود برای جلوگیری از بیرون آمدن الگو‌ها استفاده نکنید. ​

​​​​​شما ممکن است بعضی از رفتار‌ها را دوست نداشته باشید، اما اگر که رخ دهند مسئله بزرگی نیست. اما در برخی موارد موضوع متفاوت است و شما به هیچ عنوان نمی‌توانید آن رفتار خاص را تحمل کنید. حتما در فرصتی مناسب برای تعیین حدود و مرز‌های این دونوع رفتار بصورت شفاف با یکدیگر صحبت کنید.

۲. بدانید چه زمانی در معرض انفجار قرار دارید

​​​​​وقتی همسر خودشیفته شما چیزی می‌گوید، بعدا گفتن آن را انکار می‌کند و یا ادعا می‌کند که چیز دیگری گفته‌است، ممکن است شما به عقل خودتون شک کنید! فرد خودشیفته ممکن است این‌گونه رفتار‌ها را انجام دهد تا شما تعادل خود را از دست بدهید. به احتمال زیاد، او تنها به نیازش به صورت لحظه‌ای پاسخ می‌دهد و آنچه را که قبلا گفته بود فراموش می‌کند. ​آگاهی قبلی از اینگونه موارد، به حفظ خونسردی شما هنگام وقوع کمک میکند تا کمتر اذیت شوید.

۳. انکار طغیان‌های هیجانی او را تحمل نکنید

گاهی اوقات شما از دست یکدیگر ناراحت می‌شوید و نیاز دارید که مدتی جریان پیش آمده را رها کنید. اما اینکه چگونه می‌توان از سر مسائل رد شد، بسیار مهم است. اگر با تحقیر و بی‌احترامی با شما صحبت می‌شود، این کار را تحمل نکنید. نحوه برخورد با مساله را قبل از وقوع مشخص کنید. از قبل شفاف سازی کنید که با انکار رفتار‌های زشتش کنار نخواهید آمد.

افراد خودشیفته

۴. مهارت مذاکره را بیاموزید

فقط به دلیل اینکه خودشیفته چیزی را می‌خواهد به این معنی نیست که او حتما باید آن را بدست آورد. فقط به این دلیل که خود را با زور ابراز می‌کند، به این معنی نیست که باید از خواسته‌اش پیروی کنید. شما باید بدانید که چقدر قدرت دارید، از آن چگونه و چطور استفاده کنید و قدرت خود را در مذاکره عملی کنید. مهارت‌های مذاکره مخصوصا با افراد دشوار را یاد بگیرید. این مهارت به بسیاری از زمینه‌های زندگی امروز و آینده شما کمک خواهد کرد.

کتاب‌های خودیاری بسیار زیاد و مفیدی در زمینه مهارت‌های گفتگو وجود دارد. همچنین متخصصان و مشاوران روانشناس، منبع قابل اعتمادی برای یادگیری مهارت‌های زندگی از جمله مهارت‌های ارتباطی هستند.

۵. اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

از کمبود عزت نفس خود شگفت زده نشوید! زیرا همسر خودشیفته شما فقط فکر برآورده کردن نیاز‌های خود است نه شما. این بدان معنا نیست که شما مشکل دارید. فقط به این معنی است که شما به اندازه کافی تقویت کننده مثبت برای دستاوردهایتان نمی‌گیرید و از جانب او بخاطر موفقیت‌هایتان تشویق نمی‌شوید. بنابراین، با خودتان مهربان باشید. وقت بیشتری را با افرادی بگذرانید که موفقیت‌های شما را تصدیق می‌کنند. درگیر فعالیت‌های گروهی موردعلاقه‌تان باشید که عزت نفس شما را تقویت می‌کند.

افراد خودشیفته

۶. رازنگهدار نباشید (همه چیز را درون خودتان نریزید)

خودتان را منزوی نکنید. شاید صادق بودن با دیگران و توضیح در مورد چگونگی رفتار خودشیفته همسرتان سخت باشد. ممکن است خجالت بکشید، خصوصا اگر مدتهاست که رفتار او را از دیگران مخفی کرده‌اید. با این وجود، ببینید آیا می‌توانید به یک دوست یا عضو قابل اعتماد خانواده در مورد توضیح آنچه برای شما بسیار ناامید کننده بوده است اعتماد کنید؟ البته که ما پیشنهاد می‌کنیم از مشاور کمک بگیرید و به افراد دیگر اعتماد نکنید. در جستجوی کمک‌های حرفه‌ای باشید که می‌تواند در تقویت مهارت‌های مقابله‌ای و تقویت تصمیم خود به شما کمک کند.

۷. زندگی با فرد خودشیفته آسان نیست

بپذیرید که شما نمی‌توانید چهره اصلی شخصیت دیگری در او ایجاد کنید. اگر واقعا تحمل رفتارش را ندارید، جدایی را در نظر بگیرید. اما اگر می‌خواهید در کنار هم باشید، تمام تلاش خود را بکار بگیرید تا این استراتژی‌ها عملی شوند. همانطور که این راه حل‌ها را انجام می‌دهید، مدت زیادی نخواهد گذشت که متوجه می‌شوید احساس بهتری دارید.

زمان به اتمام رساندن رابطه با فرد خودشیفته


برخی افرادی که شخصیت خودشیفته دارند، با اطرافیانشان بددهنی می‌کنند یا آنها را مورد سوءاستفادۀ عاطفی قرار می‌دهند.

بعضی از نشانه‌های درگیر بودن در یک رابطۀ نادرست و همراه با سوءاستفاده به شرح زیر است:

 • توهین کردن و با بی‌ادبی صحبت کردن
 • تحقیر در جمع و با نوعی بزرگواری آزاردهنده رفتار کردن
 • فریاد زدن و تهدید کردن
 • حسادت کردن و اتهام زدن

همچنین اگر نشانه‌های زیر را در فردی دیدید، بهتر است در ارتباط برقرار کردن با او احتیاط کنید:

 • سرزنش کردن شما به خاطر تمام مشکلاتی که پیش می‌آید.
 • تحت نظر گرفتن تک‌تک حرکاتتان یا تلاش برای منزوی کردنتان
 • تعیین تکلیف کردن برای این که در هر شرایطی باید چه احساسی داشته باشید یا فاش کردن احساسات “واقعیتان” برای خودتان
 • فرافکنی نقص‌ها و کمبودهای شخصی و نسبت دادن آنها به شما
 • انکار کردن بدیهیات یا تلاش برای بازیچه قرار دادن شما
 • بی‌اهمیت شمردن خواسته‌ها و عقایدتان

اما چه زمانی باید از این رابطه دل بکنید و شکست عشقی را قبول کنید؟ درهر حال هر رابطه‌ای فراز و نشیب‌هایی دارد. بهترین کار این است که در صورت تحمل شرایط زیر برای همیشه از این آدم خودشیفته جدا شوید:

 • مورد سوءاستفاده کلامی یا عاطفی قرار گرفتن
 • چنانچه احساس می‌کنید طرف مقابل کنترلتان می‌کند و شما را بازیچۀ دست خودش قرار داده است.
 • اگر طرف مقابل تهدیدتان می‌کند یا کتکتان می‌زند.
 • چنانچه احساس می‌کنید منزوی و گوشه‌گیر شده‌اید.
 • نشانه‌های بیماری روانی یا سوءمصرف مواد در افراد با شخصیت خودشیفته مشاهده می‌شود، اما این افراد از قبول کمک و درمان شدن خودداری می‌کنند.
 • چنانچه سلامت جسم و روانتان در معرض خطر قرار گرفته است.


ارتباط با زن یا مرد خودشیفته بخصوص زمانیکه شما به آن شخص علاقه‌مند هستید کار بسیار دشواری است و نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد. افراد خودشیفته خصوصیات اخلاقی دارند که شما به راحتی می‌توانید در همان برخورد اول به راحتی متوجه آن‌ها شوید. برخورد این افراد در ابتدای آشنایی بسیار وسوسه انگیز است و شما فکر می‌کنید با یک زن یا مرد عاشق پیشه روبرو شده‌اید که همیشه آرزویش را داشتید. اما بعد از گذشت مدتی از رابطه با آن روی سکه مواجه می‌شوید. می‌بینید که چطور این افراد از خودشان تعریف می‌کنند و افتخارات کوچک و بزرگ خود را به صورت مبالغه آمیز بیان می‌کنند. مدام بدنبال تحسین و تمجید از سمت شما هستند و هیچگاه بخاطر اشتباهات خود عذرخواهی نمی‌کنند. در طول رابطه شما را محدود می‌کنند و نیازهای شما را اغلب نادیده می‌گیرند. همیشه دوست دارند که شما تاییدشان کنید ولی خیلی کم پیش می‌آید که خودشان با شما این برخورد را داشته باشند. در چنین شرایطی شما باید مهارت‌هایی را بیاموزید تا بتوانید بهترین نتیجه را از رابطه بدست آورید. همانطور که واقعا هستند با آن‌ها برخورد کنید. بیش‌از اندازه به آن‌ها بها ندهید و باورهای اشتباهشان را تقویت نکنید. کمی هم به فکر نیازهای خودتان باشید. حد و مرزهای مشخصی را برای رابطه مشخص کنید. به وعده و وعیدهایی که برای تغییر می‌دهند دل خوش نکنید و در صورت نیاز حتما به روانشناس مراجعه کنید.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :