رایجترین مشکلات بعد از تولد نوزاد در زندگی زناشویی
مشکلات خانوادگی بعد از تولد نوزاد,رابطه زناشویی بعد از تولد نوزاد,روابط خانوادگی بعد از تولد نوزاد,مشکلاتی که بعد از تولد نوزاد برای خانواده ها پیش می آید,مشکلا

 

یک نوزاد جدید مجموعه ای از شادی است با این حال، یکی از عوامل اصلی است که می تواند باعث از هم پاچیدن زندگی زناشویی شما شود. این موضوع ممکن است ناگوار باشد، و بیشتر زوج هایی که نگران این موضوع هستند ، آشکارا در مورد آن صحبت نمی کنند اما این واقعیت زندگی پدر و مادر های جدید است.

چنانچه تنها یک دوره مهم در رابطه زناشویی تان وجود داشته باشد که بخواهید روی رابطه با همسرتان کار کنید آن زمان وقتی است که اولین فرزندتان به دنیا می آید. حتماً شنیده اید که ميزان خشنودی از رابطه زناشویی پس از تولد فرزند کم می شود زیرا تنظیم روابط والد- فرزندی و روابط زن و شوهری اندکی سخت است.

احتمالا شما تلاش می کنید خودتان را برای این تغییرات آماده کنید و به راهکارهای منطقی برای سازش با وضعیت جدید متوسل می شوید ولی واقعیت این است که تا در شرایط قرار نگیرید متوجه تغییرات نخواهید شد. خيلي از چیزهایی که در رابطه شما تغيير می کند نامحسوس و پنهان هستند ولی تأثير عمیقی در رابطه شما دارند.‏

مشکلات زناشویی بعد از تولد فرزند

بیماری افسردگی بعد از زایمان

۱۰ درصد از مادران جوان دوره ای از افسردگی شدید را در اولین سال بعد از زایمان تجربه می کنند. از دست دادن میل جنسی یکی از ویژگی های شاخص این بیماری است. این بیماران نیازمند حمایت و درمان کافی هستند. مشکلات جنسی در زنان افسرده رایج است و آن ها تمایلی به شروع فعالیت جنسی در ۶ ماه نخست بعد از زایمان ندارند.

سردی روابط

یکی از جدی‌ترین مشکلات زندگی زناشویی بعد از تولد بچه که ممکن است با آن مواجه شوید، اینست که احساس می‌کنید رابطه بین شما و همسرتان سرد شده است. گاهی اوقات، کمی از شوهرتان متنفر می‌شوید. شاید «تنفر» یک واژه مناسب نباشد؛ با این وجود، رفتارتان در مقایسه با قبل از تولد بچه، سرد و بی‌روح شده است.

علاوه براین، گاهی اوقات ممکن است از نحوه پوشک کردن بچه، شستن ظروف و یا آماده کردن شربت او متنفر شوید. این درحالیست که قبل از تولد بچه شما و همسرتان یک رابطه عاشقانه با هم داشتید. گاهی باهم شام را در یک رستوران رمانتیک و زیر نور شمع صرف می‌کردید. اما، با تولد بچه همه چیز تغییر می‌کند. شما باید تمام کار‌ها از جمله رفتن سر کار، مراقبت از بچه، انجام کار‌های خانه و… را انجام دهید. گاهی اوقات، رابطه شما خسته کننده و ملال آور می‌شود.

علاوه براین، افکار مختلفی که بین شما و همسرتان رد و بدل می‌شود، باعث می‌شود احساس کنید رابطه شما و همسرتان به سردی گراییده است. بنابراین، به منظور حل این مشکل، باید در افکار، احساسات، و همچنین، کار‌های خانه با همسرتان شریک شوید.

مشکلات زنانگی

بسياري از زنان که رابطه زناشویی را تنها بعنوان بهانه ای برای بچه دارشدن تصور نموده اند، دوره جنسی را بعد از زایمان دیرتر شروع خواهند کرد. این زنان امکان دارد مسائل جنسی را تنها برای بچه دار شدن تحمل کرده باشند ولی بعد از زایمان، آنرا غیرلازم تشخیص دهند.

 

مشکلات زندگی زناشویی بعد از تولد بچه,مشکلات بعد از تولد بچه,بیماری افسردگی بعد از زایمان

تغيير روش زندگی

پیش از این، زندگی شما در خصوص کار با مشاغل، معاشرت، ارامش، انجام کارهای پایان هفته و خرید موادغذایی تغيير نموده است. اینک اولویت های شما در تغذیه کودک، آرام کردن او و انجام کارهایشان تغيير می کند.

 

کاهش زمان با هم بودن

قبل از تولد بچه، شما و همسرتان زمان بیشتری را با هم می‌گذراندید. با هم غذا می‌خوردید، به سینما می‌رفتید. گاهی با هم پیاده روی می‌کردید. اما اکنون، بیشتر وقتتان را باید صرف خانواده کنید. گاهی اوقات، احساس می‌کنید که زمان کافی برای انجام کار‌های قبل را ندارید. به ویژه اینکه با تولد بچه، بیرون رفتن و دیدار با دوستان و آشنایان برای شما بسیار سخت می‌شود.

تمام زمان شما صرف مراقبت از بچه و انجام کار‌های خانه می‌شود. حتی زمانی برای مراقبت از خود ندارید. بعد از تولد بچه، از بین رفتن زمان با هم بودن، یکی از رایجترین مشکلات زناشویی بعد از تولد بچه است.

برای حل این مشکل، با هم به برنامه‌ریزی بپردازید. لازمست یک برنامه کوتاه مدت برای برنامه‌های خود تدوین کنید. برای مثال، شما می‌توانید با بهترین دوستان خود یک جلسه داشته باشید، و سپس، با آن‌ها گپ بزنید و با هم به خرید بروید؛ و یا، از والدین خود بخواهید که از کودکتان مراقبت کنند و شما برای شام بیرون بروید. از طرف دیگر، زمانی را هم به تنهایی خود اختصاص دهید.

علاوه براین، به خاطر داشته باشید که نباید به زمانی که از خانواده دور هستید، بعنوان یک چیز بد نگاه کنید؛ بلکه باید آن را یک هدیه بدانید، چراکه بعد از این زمان، سرحال و خوشحال نزد آن‌ها برخواهید گشت. قانون مهم اینست که در این مواقع، در مورد کودکتان حرف نزنید.

 

افزایش مسوولیت مالی

با وجود یک شریک زندگی در منزل برای نگهداری از بچه، امکان دارد افزایش هزینه ها گاهی وقت ها فشار را بر رابطه برقرار کند. میتواند موارد عاطفی ناشی از دست دادن استقلال مالی یا افزایش فشار یک شریک زندگی برای پشتیبانی از خانواده داشته باشد.

 

سبک های مختلف تربیت بچه

والدین ممکن است در خصوص بزرگ کردن بچه نظرات و عقاید مختلفی داشته باشند. شما امکان دارد در خصوص تربیت، غذا، و یا حتی خواب اتفاق نظر نداشته باشید.

غالباً امکان دارد یکی از والدین نقش یک متخصص را بازی کند و پیشنهادهای دیگری را تضعیف کند. این همچنين میتواند باعث شود اعتماد به نفس زوج دیگر از بین برود. این مسایل امکان دارد منجر به نزاع و دعوای بین زوجین شود.

 

مشکلات زندگی زناشویی بعد از تولد بچه,مشکلات بعد از تولد بچه,بیماری افسردگی بعد از زایمان

مسایل مربوط به ارتباطات

ممکن است احساس کنید هنگامی که در گذشته برای گفت و گو با یکدیگر می گذراندید به علت مسوولیت های جدید تغيير نموده است. زوجین ممکن است به علت کم بود وقت و انرژی، ارتباطشان کاهش یابد. همچنین ، کم بود خواب و خستگی میتواند زمانی را که ممکن است بخواهید در کنار هم بگذرانید از بین ببرد.

زمان محدود و یا بدون زوج

نگهداری از کودک و بیخوابی های شبانه، امکان دارد والدین را از هم دور کند. امکان دارد بخواهید از هنگامی که پس از نگهداری از نوزاد بدست می آورید، برای خوابیدن و استراحت استفاده کنید. در این صورت زوجین حس می کنند که تمرکز تنها بر روی نوزاد است. امکان دارد تعطیلات پایان هفته را از دست بدهید، سفر کمپینگ، یا شب هایی که به رستوران مورد علاقه تان می رفتید.

تقسیم کار و مسوولیت

لباس شستن، پخت وپز و تمیز کردن – کارهای قبل و بعداز کودک یکسان است. تفاوت آن کم بود وقت و انرژی است. تقسیم کارها و مسئولیتهای خانگی میتواند زمینه ساز بحث والدین جدید باشد. این به این علت نیست که شریک زندگی شما برای کمک به شما آماده نیست، بلکه به علت این است که هیچ ارتباطی بین شما وجود ندارد.

مشکلات زندگی زناشویی بعد از تولد بچه,مشکلات بعد از تولد بچه,بیماری افسردگی بعد از زایمان

 

اهمیت خواب و کنار هم بودن را جدّي بگیرید پس با هم به رخت خواب بروید

یکی از تغییرات شایع در زندگی زناشویی پس از تولد فرزند این است که یکی از دوطرف زودتر از دیگری به خواب می رود و این تغيير و مسأله آنقدر خوب و درست نیست از این نظر که به احساس عاشقانه آن ها لطمه وارد می کند. شما باید زمان و کارهای خود را بگونه ای تنظیم کنید که هر دو با هم به رخت خواب بروید تا به این شیوه فرصتی برای رفع و کاهش سردی روابط زناشویی ایجاد شود.

کارهایی برای حفظ عشق و صمیمت با همسرتان انجام دهید

یکی از تجربه های جالب برای حفظ عشق بین زن و شوهرها ایده هایی است که هر طرفین از آن لذت می برند، ایده های رومانیتک درست مانند آن وقت هایی که تازه ازدواج نموده و زندگی مشترک خویش را شروع کردید به نوعی خاطره بازي کنید و یاد روزهای خوش گذشته را زنده کنید یا حتی از ایده های آن دوران استفاده کنید. انجام این کارها در فاصله های زمانی متفاوت سبب برانگیخته شدن احساسات دوطرف می شود و مانع از ایجاد سردی در زندگی زناشویی و روابط عاشقانه شما خواهد شد.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :