ازدواج های سنتی موفق ترند یا مدرن؟
از قدیم خانواده ها برای ازدواج فرزندان خود مسائلی را در نظر می گرفتند و هنوز هم مدنظر می گیرند این مسائل، حاصل تجربه های خاص خودشان یا تعالیم فر را در آکاایران

آکاآپ: ازدواج را شاید بتوان مهمترین مرحله زندگی هر دختر و پسری قلمداد کرد، این پدیده اجتماعی از جنبه های گوناگون قابل تحقیق است. باید گفت در هرجامعه ای روابط افراد تأثیر زیادی در ازدواج دارد و همچنین ازدواج هایی که درهرجامعه صورت می گیرد، نشانگر واقعیت موجود درآن جامعه است.
ازدواج درگذشته به صورت سنتی بین افراد برقرار می شد و درآن خانواده شخص پس ازانتخاب دختری که او را مناسب خانواده و پسر خود می دیدند، پس از خواستگاری وی را به عقد ازدواج پسر خود درمی آوردند.
دراین ازدواج ها دختر و پسر شناختی ازهم نداشته و تا قبل از ازدواج از خصوصیات و رفتارهای درونی و شخصی فرد موردنظرشان بی خبر بودند. با گذشت زمان و ارتباط با کشورهای اروپایی و... گونه دیگری از ازدواج که از آن به ازدواج مدرن یادمی شود، در جامعه ما سایه انداخت. دراین گونه ازدواج ها که بیشتر درمیان کشورهای غربی رایج است و مطابق با فرهنگ و سنت های این گونه کشورها است، دختر و پسر پس از آشنایی و دوستی با یکدیگر مدتی درکنار هم زندگی کرده و یا به دوستی و برقراری رابطه ای عاطفی می پردازند و درصورت وجود هماهنگی و رضایت میان آنها اقدام به ازدواج می کنند.

Image result for ‫ازدواج های سنتی موفق ترند یا مدرن؟‬‎

اینکه در زندگی افکار مثبتی داشته باشیم یک مهارت فردی است. بعضی از آدم ها آنقدر هنرمند هستند که از هر برخوردی و هر رفتاری می توانند برداشت مثبتی داشته باشند. اگر شما به واقع از رفتارهای صادقانه و بی غل و غش همسرتان برداشت های مثبت داشته باشید آیا به چیزی غیر از دوست داشتن و عشق می رسید؟ پس با خودتان تمرین کنید تا به مهارت مثبت اندیشی دست پیدا کنید.

شاید این روزها خیلی از والدین این جمله را از فرزندانشان بشنوند که من فقط با کسی ازدواج میکنم که دوستش داشته باشم. من به عشق بعد از ازدواج اعتقاد ندارم. با ازدواج سنتی خوشبختی ممکن نیست. و .....

Image result for ‫ازدواج های سنتی موفق ترند یا مدرن؟‬‎

درست است که دوره و زمانه تغییر کرده اما آیا واقعا خوشبختی با ازدواج سنتی امکان پذیر نیست؟ آیا عشق و ازدواج مدرن ملاکی برای خوشبختی و پایایی زندگی مشترک هستند؟

نسل جدید ، نسل قدیم

تفاوت های میان نسل والدین و فرزندان امروزه امری مخفی و پوشیده نیست و پی بردن به آن کار سختی به نظر نمی رسد.

اگر کمی در خیابان های شهر قدم بزنید به وضوح می توانید تفاوتهای میان این دو نسل رامشاهده کنید.

از نوع پوشش گرفته تا مدل حرف زدن و عقاید و باورهای متفاوت. دیگر حتی نیازی به تحقیق هم وجود ندارد شما به راحتی مادری با پوشش کامل اسلامی را مشاهده می کنید که در کنار دختری با پوشش متفاوت قدم می زند.

این تفاوت ها از ظواهر نیز گذشته و به نوع حرف زدن ها ، احترام گذاشتن ها هم رسیده است.

شما این روزها دخترانی را می بینید که مادرانشان وقتی به سن سال آنها بودند یک خانواده را اداره می کردند در حالی که این دختران حتی حاضر به تن دادن به ازدواج نیستند،

چون می خواهند از زندگیشان لذت ببرند و به ازدواج به چشم غل و زنجیری نگاه می کنند که آزادی آنها را سلب خواهد کرد واگر ازدواج کنند حاضر نیستند بچه دار شوند زیرا نگرانند که رفاه و آسایشان به هم بخورد.

 
ازدواج به شیوه هایی متفاوت

ازدواج های غیرسنتی اما ازدواج هایی متفاوت با رسوم و قرارداد های خانوادگی و فرهنگی هستند. مثلا دختر و پسری با همدیگر آشنا می شوند، قرار ازدواج می گذارند و مدتی را برای شناخت همدیگر صرف می کنند و بعد از اینکه تصمیم نهایی را برای ازدواج گرفتند، خانواده هایشان را در جریان قرار می دهند. یک شکل دیگر هم وجود دارد که دختر و پسری بدون هیچ قصدی برای ازدواج وارد رابطه عاطفی می شوند، به همدیگر علاقه مند و وابسته می شوند و بعد تصمیم به ازدواج می گیرند. در برخی موارد، این دو اصلا آماده ازدواج نیستند اما به دلیل وابستگی هایی که ایجاد می شود، ازدواج را اجتناب ناپذیر می بینند.
در شکل دیگر، دختر و پسری وارد رابطه عاطفی شده و بعد از مدتی به دلیل احساس تعهد و مسئولیتی که نسبت به طرف مقابل ایجاد می شود، تن به ازدواج می دهند بدون اینکه آماده ازدواج باشند یا واقعا یکدیگر را برای ازدواج انتخاب کرده باشند.
در ازدواج هایی از این قبیل، تقریبا در بیشتر موارد زمانی که خانواده ها متوجه قصد ازدواج فرزندشان می شوند، به خصوص وقتی می بینند او از مدت ها قبل همسر خود را انتخاب کرده است، اصلا واکنش خوبی نشان نمی دهند. وقتی هم که پافشاری فرزندشان را می بینند، این بحران شدید تر می شود اما در بیشتر موارد، این جوان عاشق و مصمم ظاهرا پیروز میدان است و خواسته اش را به کرسی می نشاند، بی آنکه بداند آیا تصمیم درستی گرفته است؟


ازدواج خانوادگی

در ازدواج خانوادگی فرصت تعامل و شناخت کافی از طرفین به وجود نمی آید. شناخت از خانواده ها وجود دارد و طرفین در یک فضای از پیش آماده شده برای ازدواج قرار می گیرند. یعنی معمولا در این نوع ازدواج، حق انتخاب را از جوانان سلب می کنیم. وقتی موارد جدی است، خانواده ها به صورت جبری می گویند ما با همدیگر هماهنگ هستیم و طبعا دو نفر دم بخت نیز باید این هماهنگی داشته باشد. بنابراین افراد در یک فضای “بله بگو” قرار می گیرند. یعنی چون خانواده ها همدیگر را می شناسند، شما هم باید بله را بگویی. یکسان بودن چارچوب های دو خانواده مانند سنن یا مذهبی بودن، باعث می شود طرفین در بحث روانشناسی و عاطفی در یک زندگی طولانی مدت، شناخت چندانی پیدا نکنند. همه ازدواج چارچوب های خانوادگی نیست. بخش مهمی از آن، مسایل روانشناسی و شناختی افراد است. ممکن است در دو سه جلسه آشنایی محدود، جوانان، ایده آل های خود را برای همسر آینده شان بیان کنند ولی معمولا این حرفها در حد گفتن باقی می ماند.
بهترین شکل انتخاب همسر در جامعه فعلی، آموزش دادن به جوانان از سنین سال های پایانی دبیرستان و ابتدای دانشگاه است و بعد از آن، باید در چارچوب عرف و شرع، خانواده ها اجازه دهند دختر و پسر مدتی با همدیگر مراوده داشته باشند و پس از آن هم مشاوره قبل، حین و بعد از ازدواج صورت گیرد.


آشنایی در فضای مجازی

آشنایی در فضای مجازی، ثمره ای در ازدواج موفق ندارد. فضا، فضای شناخت واقعی نیست و افراد به صورت مبهم با همدیگر آشنا می شوند. حتی برخی که آن طرف آب ارتباط می گیرند و از این فضا استفاده می کنند و می آیند این طرف آب برای ازدواج، پشیمان می شوند. تجربه های کلینیکی هم نشان می دهد بالای درصد این ازواجها با مشکلات زیادی مواجه می شوند و اصولا اینها ازدواجهای طولانی مدت نخواهد بود.

 

کدام ازدواج موفق تر است؟

هنوز هم خیلی از کارشناسان بر این باورند که ازدواج سنتی در مقایسه با ازدواج های امروزی ، به لحاظ توجه به هنجارها و قوانین خانواده ها، ازدواج باثبات و امن تری محسوب می شود اما واقعیت این است که در اینگونه ازدواج ها، به برخی از ویژگی های فردی دو طرف ازدواج مثلا به ابعاد عاطفی، جنسی، ویژگی های شخصیتی و شیوه های رفتاری فرد توجه چندانی نمی شود. شاید به این دلیل که این ویژگی ها برعکس خصایص جسمانی، خانوادگی و سطح اجتماعی فرد مقابل، کمتر ملموس است.  در ازدواج های خیلی سنتی، معمولا خانواده ها تمایلی به صبر کردن و وقت گذاشتن برای بررسی خصایص فردی طرف مقابل ندارند. معمولا خیلی عجله می کنند که کار را تمام کنند.

یک ضرورت قوی برای ازدواج کردن، نیاز به صمیمیت و رابطه پربار عاطفی با شریک زندگی است. پس صمیمیت و رابطه توأم با عشق و محبت چیزی نیست که به آسانی و به وفور قابل دسترسی باشد. به عبارت دیگر اگر در گذشته ازدواج هایی بدون عشق، عاطفه و صمیمیت جنسی صورت می گرفت و ادامه می یافت، امروزه این ازدواج ها قطعا دوامی نخواهند داشت چراکه برای جوانان امروز، دو پایه و ستون مهم ازدواج، صمیمیت جنسی و عاطفی است که بدون آن هیچ ازدواجی استوار نخواهد بود. خیلی از اینگونه ازدواج ها، بیشتر به دلیل کشش های شدید عاطفی و جنسی صورت می گیرد و به دیگر شباهت ها (حتی شباهت در نیازهای عاطفی و جنسی) کمتر توجه می شود. متاسفانه کم نیستند زوج هایی که با موانع دشوار اجتماعی و خانوادگی مبارزه و در نهایت، با اشتیاق فراوان ازدواج می کنند اما بعد از فروکش کردن اشتیاق شدیدشان، تازه متوجه می شوند که چقدر با هم متفاوتند!

در ازدواج هایی که در آن فقط به اصول و شرایط و هنجارهای خانوادگی و فرهنگی توجه می شود (آن طور که در ازدواج های سنتی مدنظر است) و حتی زمانی که جذابیت جسمی هم مدنظر قرار می گیرد، ممکن است تصادفا شباهت شخصیتی، عاطفی، جنسی و رفتاری وجود داشته باشد و وجود نداشته باشد بنابراین با توجه به تغییر نگرش و انتظارهای زنان و مردان امروزی، احتمال اینکه چنین ازدواجی با وجود چارچوب درستی که دارد، نتواند نیازهای عاطفی و جنسی زوج های امروزی را بر آورده کند، کم نیست. ازدواج های صرفا سنتی که در آن شباهت، علاقه، جذابیت جنسی و رابطه عاطفی طرفین اهمیتی ندارد، امروزه کارایی لازم را نخواهد داشت. در نتیجه، با توجه به آنچه ذکر شد، به نظر می رسد در ازدواج های امروزی ترکیبی از ازدواج سنتی با شیوه های نوین، نتیجه بهتری داشته باشد. یعنی ازدواج براساس یافته های نوین علمی که روی شباهت های زوج و ویژگی های مرتبط با رضایت زناشویی و در نتیجه، ازدواج موفق تاکید می کند و علاوه بر آن، توجه به اصول، هنجارها و معیارهای فردی، خانوادگی و فرهنگی دو طرف.

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :