وقتی برای همسرتان مادر می شوید
خسته شدم از بس که می خوای منو ترو خشک کنی، من بچه نیستم، می تونم کارامو خودم انجام بدم، این قدر باهوش هستم که بفهمم کی لباس گرم بپوشم کی لباس خن

آکاایران: وقتی برای همسرتان مادر می شوید

آکاایران: «خسته شدم از بس که می خوای منو ترو خشک کنی، من بچه نیستم، می تونم کارامو خودم انجام بدم، این قدر باهوش هستم که بفهمم کی لباس گرم بپوشم کی لباس خنک، قرار ملاقات هام یادم نمیره، از تاریخ پرداخت قبض ها خبر دارم، کم کم دارم باور می کنم که یه پسر بچه ده ساله احمقم که اگه مامانم باهام نباشه عاجز و ناتوان می شم، خسته شدم از تو و مادری هات، من دلم همسر می خواد نه مادر!»

 

خدا می داند که چند وقت بود می خواست این حرف ها را به همسرش بزند، همسری که زیادی مهربان است، خیلی نگران است، خیلی زحمت می کشد و آن قدر خوب است که هنوز این حرف ها از دهانش خارج نشده، احساس گناه تمام وجودش را می گیرد. آخر به چه کسی بگوید این آدم خیلی خوب، یک مادر همه چیز تمام است نه یک همسر.

 

این داستان زنانی است که وقتی ازدواج می کنند، به خیال این که توجه زیاد به شوهر، محبت را زیاد می کند، به جای همسر بودن، مادری کردن را انتخاب می کنند. برای همسرانی که مادرند می شود یک طومار از پیشنهادها و دلواپسی ها و مادرانه ای ها نوشت.

ـ شوهرجان، ناهارت رو خوردی؟

ـ شوهرجان، قبض برق رو پرداخت نکردی ها!

ـ دلت می خواد شام برات ماهی درست کنم؟ زرشک پلو چطور؟

ـ هوا سرده لباس گرم بپوش!

ـ حواست باشه بنزین ماشین تموم شده ها!

 

ـ شوهرجان …

غافل از این که این مرد همسر می خواهد نه مادر. اگر یک «مادر دوم» می خواست اصلا چرا زن گرفت؟! مادری کردن در حق مردان، شاید در ابتدا جواب دهد و پاداش های زیادی را نصیب خانم خانه کند، اما در درازمدت تمام این پاداش ها، یکی یکی تلافی می شود زیرا مرد یک همراه می خواهد که شانه به شانه اش حرکت کند، نه یک همخانه که قرار است مدام بگوید چه چیزی برایش خوب است و چه چیزی بد. مادری کردن در حق مردان، گاهی پایان غم انگیزی را رقم می زند. بسیاری از زنان به دلیل ذات مراقبت کننده ای که دارند به این سو کشیده می شوند، بعضی از زنان هم این الگوی رفتاری را از مادرانشان به ارث برده اند. اگر بعضی از این ویژگی ها در شما هم وجود دارد، این زنگ خطر را جدی بگیرید و هر چه زودتر دست به کار شوید:

 

زن خوب صرفا یک مادر خوب نیست

همه چیز از فکر شما آغاز می شود. تا زمانی که طرز تفکرتان را اصلاح نکنید، نمی توانید در رفتارهای بیرونی هم تغییری ایجاد کنید. اگر تصور شما از زن ایده آل کسی است که از همه کس و همه چیز مراقبت می کند، یعنی شما همه دنیا را فرزند خود می بینید. اگر گمان می کنید دیگران برای انجام کارها یا سختی کشیدن توانایی ندارند و در عوض شما می توانید آن کارها را انجام دهید یا شرایط سخت را تحمل کنید، دارید خودتان را قربانی این ذهنیت غلط می کنید.

 

مثل یک قاضی دوباره رفتارتان را قضاوت کنید

چند روزی را بدقت به کارها و رفتارهایتان دقت کنید و رفتارهای مادرانه را بازشناسی کنید؛ ببینید کدام یک از این رفتارها از شما انرژی و توان بیشتری می گیرد، دو یا سه تا از آنها را انتخاب کنید و به خودتان قول دهید که تکرارشان نکنید. یادتان باشد به محض این که این تصمیم را می گیرید اطرافیان بیش از پیش توقع انجام همان کارها را از شما خواهند داشت، صبور باشید و بر وسوسه مادری کردن لااقل در همین دو سه مورد غلبه کنید.

 

به همسرتان اعتماد کنید

وقتی شما برای مدتی طولانی همه چیز را کنترل کرده اید، اولین چیزی که به همسرتان تحمیل شده، حس ناتوانی و بی عرضگی است! بعضی از کارهایی را که قبلا خودتان انجام می داده اید به او بسپارید، مراقب باشید که وقتی یک مسئولیت را به او دادید مثل مادرها نپرسید «می تونی انجامش بدی؟ اگه سخته خودم برم دنبالش؛ مراقب باش فلان چیزش رو فراموش نکنی ها!» این همان مادری به سبک جدید است. به او اعتماد کنید و به خودتان یادآوری کنید که او مرد زندگی شماست. نگران نباشید لباس نازک در زمستان ممکن است سبب سرماخوردگی اش شود اما مادری های نا بجای شما سبب نابودی اعتماد به نفسش می شود.

 

به فعالیت های مورد علاقه تان بپردازید

وقتی سرویس دادن های ناتمام شما جمع می شود، شما می مانید و کلی وقت اضافه. حالا وقت آن می رسد که کمی به خودتان برسید. اگر قبلا از راه خدمت رسانی به دیگران مورد توجه قرار می گرفتید، بد نیست حالا یک کلاس جدید را تجربه کنید. به باشگاه بروید و ورزش کنید، کتاب بخوانید (بخصوص کتاب هایی که شما را در همین زمینه راهنمایی می کند)؛ وقتی خودتان را دوست داشته باشید و از توجه کردن به خودتان لذت ببرید، توجه کردن به دیگران مثل قبل مهم نخواهد بود.

 

مقاومت کردن دیگران شما را خسته نکند

طبیعی است که همسرتان در مقابل تغییرات شما کمی جبهه بگیرد یا قبول مسئولیت و تغییر رفتارتان برایش سخت باشد، بالاخره مادری کردن مزایایی هم برای مردان دارد، پس احتمال این که مدتی با لباس های نامرتب سرکار برود یا این که قرارهایش را فراموش کند، وجود دارد، اما بعد از مدتی یاد می گیرد شما را به چشم همسرش ببیند نه مادرش.

منبع :

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :