مادر جایگاه خاصی در مغز فرزند دارد
اما اکنون محققان در بررسی های جداگانه ای دریافته اند مادر بر روی مغز فرزند نیز ، مادر جایگاه خاصی در قلب فرزند خود دارد ، سلول های مغزی کودک ، مغز کودکان ، کود

 وابستگی مادر و کودک | کودک آنلاین

مادر جایگاه خاصی در قلب فرزند خود دارد، اما اکنون محققان در بررسی های جداگانه ای دریافته اند مادر بر روی مغز فرزند نیزتاثیر منحصر به فردی می گذارد.
در حالی که پژوهشگران کانادایی می گویند نگاه به صورت مادر سلول های مغزی فرزند را به هیجان می آورد، دانشمندان آمریکایی نیز نشان داده اند آغوش و تماس تلفنی مادر نیز موجب آرامش اعصاب می شود.

مکمل های تقویتی کودکان مکمل دوران بارداری شربت کودکان رشد مغزی ...
محققان دانشگاه تورنتوی کانادا با بررسی فعالیت مغزی افرادی که به تصاویر والدینشان، غریبه ها و افراد معروف نگاه می کردند دریافتند تصاویر مادر فرد داوطلب، مناطقی از مغز را فعال می کند که مسوول شناخت و احساسات است، در حالی که تصاویر پدر واکنش کمتری را در این منطقه در پی دارد. افراد معروف و در نهایت غریبه ها به مراتب واکنش کمتر را در مغز افراد داوطلب ایجاد کردند.
دکتر ماری آرسالیدو مجری این تحقیقات گفت: واقعیت این است که این فعال سازی حتی در بزرگسالانی که سالهای سال دور از والدین خود زندگی کرده اند نیز مشاهده شد که حاکی از تاثیرات بلند مدت این احساس است.
از سوی دیگر محققان دانشگاه ویسکانسین - مدیسون آمریکا نیز دریافته اند صدای مادر از طریق تلفن مانند آغوش وی، اعصاب مشوش افراد را آرام می کند و تماس تلفنی به اندازه آغوش مادر آرامش بخش است.
این آرام بخشی نقشی همانند هورمون اکسی توسین را دارد که نقش آن در پیوند میان مادر و نوزاد شناخته شده است.
محققان از گروهی از دختران هفت تا ۱۲ ساله خواستند در برابر غریبه ها سخنرانی کرده و مسایل ریاضی را حل کنند. این کار باعث استرس آنها می شد.
سپس یک سوم داوطلبان نزد مادران خود رفتند تا آرامش یابند، یک سوم آنها با مادر خود تلفنی صحبت کردند و بقیه نیز به تماشای یک فیلم نشستند.
میزان هورمون اکسی توسین در افرادی که مادر خود را دیده و یا با وی صحبت کردند به سرعت افزایش یافت و دانشمندان دریافتند طی یک ساعت دخترانی که با مادرانشان تماس تلفنی گرفته بودند به همان سطح آرامش دخترانی که در کنار مادر خود بودند، رسیدند.
لسلی سلتزر مجری این تحقیقات می گوید: نتایج این بررسی ها نشان می دهد صدای مادر می تواند همان تاثیر آغوش او را داشته باشد، حتی اگر در کنار فرزند خود نباشد.
نتایج این تحقیقات در نشریه مغز و ادراک منتشر شده است.

کودکان,مغز کودکان,سلول های مغزی کودک,آغوش مادر,صدای مادر,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان,روانشناسی,تست روانشناسی,روانشناسی رنگها,روانشناسی کودک,روانشناسی شخصیت,روانشناسی ازدواج,روانشناسی عشق,روانشناسی زنانکودکان,مغز کودکان,سلول های مغزی کودک,آغوش مادر,صدای مادر,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان,روانشناسی,تست روانشناسی,روانشناسی رنگها,روانشناسی کودک,روانشناسی شخصیت,روانشناسی ازدواج,روانشناسی عشق,روانشناسی زنان

 

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :