چرا کودکانمان عمدا ما را عصبانی می کنند؟
کودکان برای جلب توجه و تسلیم شدن والدین آنها را عصبانی می کنند و لازم است والدین توانایی کنترل عصبانبت از دست بچه ها را در خود تقویت نمایند.
آکاایران: کودکان برای جلب توجه و تسلیم شدن والدین آنها را عصبانی می کنند و لازم است والدین توانایی کنترل عصبانبت از دست بچه ها را در خود تقویت نمایند.
شاید تعجب کنید اما کودکان دوست دارند شما را عصبانی کنند. آنها دوست دارند ببینند که شما از یک فرد منطقی و آرام به یک فرد عصبانی و دیوانه تبدیل شده اید. عصبانیت از دست بچه ها بلایی است که می تواند بر سر هر پدر یا مادری بیاید. در واقع کودکان به این دلیل دست به این کار می زنند که می خواهند شما را وادار به تسلیم شدن کرده و به کارهای خود ادامه بدهند. آنها می خواهند به آنها توجه کنید و این کار را از طریق ایجاد احساس گناه در والدین انجام می دهند.

عصبانیت از دست بچه ها را در خود کنترل کنید

از تنبیه برای خاموش سازی بدرفتاری کودک استفاده نکنید. مخصوصا استفاده از تنبیه های بزرگ توأم با خشم و عصبانیت می تواند فاجعه آمیز باشد. وقتی کودکان شما را عصبانی می کنند، شما دچار احساس گناه و خشم می شوید. احساس گناه، خشم، استرس، اضطراب و بسیاری دیگر از هیجانات ناخوشایند همگی احساسات خودشکن هستند. خشم بر روی داوری ما تأثیر نامطلوب داشته و کودکی را که به دنبال کسب قدرت است تقویت می کند. احساس گناه باعث می شود که شما به فکر جبران افتاده و از پیگیری کار خود در امر تربیت باز بمانید. خودتان را سرزنش کرده و سعی کنید از طریق تسلیم شدن در برابر خواسته های کودک خود آن را جبران کنید.

این نوع احساسات با فرزند پروری موفقیت آمیز در تداخل بوده و رابطه شما را با کودکتان محدود می سازد. این احساسات همچنین باعث افزایش بدرفتاری کودکان می شود. یادگیری چگونگی مقابله با این نوع هیجان و باورهای خودشکن خوشبختی شما را به عنوان یک فرد یا یک همسر و یا یک پدر و مادر افزایش خواهد داد. اگر می خواهید میزان هیجانات منفی در زندگیتان کاسته شود بایستی به دو چیز ایمان داشته باشید: اول اینکه باید افکار خودتان را کنترل کنید که این نیز به نوبه خود هیجانات شما را کنترل خواهد کرد. لذا اگر بتوانید احساسات خود را کنترل کنید خواهید توانست خوشبختی و شادمانی و هیجانات، احساس گناه، خشم، استرس و ترس خود را نیز کنترل کنید.


آکاایران: چرا کودکانمان عمدا ما را عصبانی می کنند؟


شما همیشه وسوسه خواهید شد تا تسلیم افکار خودشکن شوید و همیشه واکنش های خود به خودی و غیرقابل کنترل خواهید داشت. ممکن است وقتی کودکتان در ملا عام قشقرق به راه می اندازد احساس گناه و عصبانیت کنید. یک مقدار بدرفتاری و آزار و اذیت کودک طبیعی بوده و جزئی از فرزندپروری است. کودکان می توانند باعث ناامیدی و ناکامی والدین بشوند. بدرفتاری کودکان می تواند موجبات خشم و عصبانیت والدین را فراهم آورد. اگر کودکان شما چنین رفتاری دارند به صورت پیشگیرانه عمل کنید، در برابر خشم و عصبانیت از دست بچه ها از خود دفاع کنید و برای محاقظت از خود طرح و برنامه داشته باشید.


موقع عصبانیت از دست بچه ها چه کنیم؟

می توانید یک تکنیک مفید برای خود داشته باشید. مثلا می توانید:

 • در موقع عصبانیت به اتاق خود رفته و چند دقیقه آنجا بمانید.
 • به موسیقی گوش کنید.
 • یک فنجان قهوه بخورید.
 • به قدم زنی بروید.
 • تا شماره ۲۵ بشمارید.
 • به افکار آرامش بخش فکر کنید.
 • اگر توانستید خشم خود را کنترل کنید به خودتان پاداش بدهید.

در هفته اول از خود انتظار کامل بودن را نداشته باشید. اهدافی خود را هر چه بیشتر واقع گرایانه بکنید. اگر یکی از کودکان شما موفق به برانگیختن خشم و عصبانیت شما بشود، خونسردی خودتان را حفظ کنید. فکر نکنید که با این کار بازنده می شوید. بدانید شما یک انسان هستید. اجازه ندهید نومیدی شما را افسرده کند. طوری خودتان را تشویق کنید که کودک خود را تشویق می کنند. بر بی کفایتی های خودتان تکیه نکنید و به مواقعی متمرکز شوید که توانایی کنترل خودتان را داشته اید و موفق بوده اید.

بعضی وقت ها لازم است قبل از اینکه بتوانید به نتایج مورد دلخواه برسید مجبور باشید هفته ها خشم و عصبانیت از دست بچه ها را در خود کنترل کنید. کودکانتان شما را امتحان خواهند کرد تا ببینند شما چطور با خشم و عصبانیت خود برخورد می کنید. حتی اگر مثل گذشته عصبانی نشوید بازهم کودکان شما سعی خواهند کرد تا خشم شما را برانگیزانند. سعی کنید تسلیم این حملات نشوید.

اگر تسلیم شوید کودکان خود را تشویق خواهید کرد که هر چه بیشتر شما را عصبانی کنند. اگر در خصوص کنترل خشم برای کودکان خود الگو باشید در این صورت کودکان شما به طرز بهتر و موثرتری از شما درس زندگی یاد خواهد گرفت.
خشم خود را به طرز سازنده بروز دهید

خشم و عصبانیت طبیعی است و نباید در مورد آن احساس گناه کرد. اما خوب نیست که عصبانیت از دست بچه هایتان در برابر تربیت صحیح فرزند مانعی برایتان ایجاد کند. بگذارید خشم به تدریج و به آرامی از وجودتان برود. به کودک خود بگویید که چه کاری کرده که موجب خشم شما شده است و اینکه چه احساسی در این خصوص دارید. مثلا به آنها بگویید: «وقتی با برادرتان اینگونه کتک کاری می کنید من عصبانی می شوم چون ممکن است به یکدیگر صدمه زده و یا چیزی را بشکنید. وقتی به خانه زنگ نمی زنید من نگران می شوم و فکر می کنم برایتان اتفاقی افتاده است».

کودکان برای اینکه شما را به عکس العمل وابدارند خشم شما را برمی انگیزانند. آنها فکر می کنند که اگر بتوانند شما را ناراحت و عصبانی کنند می توانند شما را وادار به تسلیم شدن کنند. اجازه ندهید تا هیجانات شما، شما را مورد سوءاستفاده قرار دهند. پرداختن به موضوع بدرفتاری و توضیح اتفاق آنطوری که اتفاق افتاده، به شما کمک می کند تا فاقد سرزنش کردن خود خشمتان را کنترل کرده و از منفجر شدن شما مانع می شود. این کار برای سلامت روانی شما و فرزندانتان مفید و موثر است.

بسیاری از والدین عصبانی می شوند اما در مورد آن با کودکان خود صحبت نکرده و یا کاری در مورد آن انجام نمی دهند. این کار درستی نیست. چنین رفتاری در نهایت منجر به انفجار خشم در شما و باعث گیج شدن کودکانتان می شود.


برای محافظت از خود یک طرح و برنامه داشته باشید

از بدرفتاری هایی که باعث خشم و عصبانیت از دست بچه ها در شما می شود یک لیست درست کنید. ببینید که چه سوءرفتاری باعث خشم و عصبانیت شما می شود. بعد برای پرداختن به تک تک آنها برنامه ای را طرح ریزی کنید. برای مثال:

برانگیزاننده خشم

 • جر و بحث کردن کودکان

برنامه

 1. آرام باش و عصبانی نشو.
 2. سر بچه ها داد نکش.
 3. اگر عصبانی شدی به اتاق برو و آنجا بنشین.
 4. قبل از اینکه چیزی به بچه ها بگویی خونسرد باش.
 5. به تدریج خشم را از خود بیرون بران.
 6. به بچه ها بگو که وقتی شما با هم جروبحث می کنید مرا عصبانی می کنید، نکات مثبت کودکان را برجسته کرده و بر همکاری آنها متمرکز شو.
 7. هر وقت دیدی کودکان با هم سازگاری دارند آن را با تحسین و تشویق تقویت کن.


.

منبع : setare.com

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :