روش های مفید برای تربیت کودکان | نکاتی مفید جهت تربیت فرزندان
روش های مفید برای تربیت کودکان و نکاتی مفید جهت تربیت فرزندان, تربیت صحیح کودک و روش های تربیتی صحیح فرزندان و تربیت فرزندان پیش فعال, تشویق و برخورد با فرزندان

آکاایران: روش های مفید برای تربیت کودکان | نکاتی مفید جهت تربیت فرزندان

آکاایران: روش های مفید برای تربیت کودکان

بهترین روش های تربیت فرزندان را در اینجا بخوانید ؛ یکی از مهم ترین بخش های کلیدی زندگی کودک تربیت درست توسط والدین میباشد که نقش مهمی در موفقیت وی در زندگی آینده خواهد داشت.

بعضی از بچه های حساس، از نظر هیجانی و عاطفی چندان حساس نیستند، اما نسبت به هر چیز فیزیکی که حس های شان را برانگیحته کند، حساسند؛ صداهای بلند، نورهای شدید و درخشان و یا پارچه هایی با بافت خاص میتوانند واکنش شدیدشان را دربرداشته باشند. این بچه ها ممکن است از جمعیت و همچنین از هرگونه تغییری هراس دارا باشند.

خیلیها تصور می کنند تنها ویژگی بچه های حساس این است که خجالتی هستند اما واقعیت بیشتر از اینهاست! بچه های حساس هر حس و هیجانی را بسیار عمیق و شدید حس میکنند. یعنی بیشتر مواقع هیجان زده میشوند، بیش از حد عصبانی می شوند و خیلی بیشتر از دیگران دچار ترس و واهمه می شوند.

بدلیل همین شرایط نیز این بچه ها برای امتحان کردن چیزهای نوین، دچار تردید می شوند و خیلی زود هم ممکن است خسته و فرسوده شوند چون مدام با چالش هایی درگیرند. کودکان حساس در تعاملات خود با بچه های دیگر اغلب رنج میبرند زیرا توسط آن ها «لوس» خطاب میشوند چون زود اشک شان درمی آید.

سخت گیری و روش های جدی تر ممکن است برای بعضی از بچه ها خوب و مفید باشد و نتیجه بدهد اما در مورد بچه های حساس، این شیوه ها موجب مشکلات بیشتر خواهد شد. بنابر این باید راههایی برای تربیت و هدایت کودک حساس تان پیدا کنید که در دنیایی که به اندازه ی او حساس نیست، حضور بهتر و آسان تری داشته باشد.

قبول کنید که کودک شما حساس است

اگر کودک شما حساس است سعی نکنید خلق و خوی وی را تغییر دهید. بجای این که فرزند تان را ضعیف و بی دست و پا بدانید، روی نقاط قوت و استعدادهایش متمرکز شوید. بدانید چیزی که ممکن است برای یک بچه ی دیگر آسان و عادی باشد، میتواند برای کودک حساس شما، سخت و دشوار باشد.

بنابر این بجای این که وی را از تجارب حسی اش منع کنید، به او یاد بدهید به روشی مناسب تر و قابل قبول تر از نظر اجتماع، با هیجانات و احساساتش برخورد کند.زمانی که خسته می شوید و آرزو می کنید کاش فرزندتان کمتر حساس بود یادتان باشد که همین حساسیت است که اغلب باعث میشود اینگونه بچه ها بسیار دلسوزتر و بامحبت تر و باملاحظه تر از سایرین باشند.

آرامش در تربیت فرزند

زمان استراحت و آرامش بیشتری برایش فراهم کنید

بچه های حساس در بین شلوغی، هیاهو و سر و صدا، نورهای زیاد و محیط های بههم ریخته به اسانی پریشان و آزرده می شوند. بنابر این سعی کنید فرزندتان تا حد ممکن در چنین شرایطی قرار نگیرد.

در خانه برای او گوشه ای آرام و آسان درنظر بگیرید تا به فعالیت های دوست داشتنی و ساکتش بپردازد، مثلاً نقاشی و رنگ آمیزی، گوش دادن به موسیقی آرامشبخش و یا مطالعه. همچنین کودک تان را تشویق کنید و به او یاد بدهید هر وقت خسته یا پریشان شد به این فعالیت ها مشغول شود. زمان استراحت و آرامش به فرزند حساس شما کمک می کند شارژ شود.

حد و مرز مشخص کنید

هر چند ممکن است وسوسه شوید قوانین را شُل بگیرید تا کودک حساس تان ناراحت و آزرده نشود، اما مدام استثنا قائل شدن در مورد اصول و قوانین، در بلند مدت کمکی بشما نخواهد کرد و حتی عوارضی هم ممکن است داشته باشد.

مثلاً شاید در برابر رفتار غلط فرزندتان به اسانی کوتاه بیایید و ان را نادیده بگیرید تا آرامش را حفظ کنید. اما در عین حال که انعطاف پذیر بودن لازمه ی تربیت بچه هاست، فراموش نکنید که نظم و دیسیپلین کمک می کند به کودک تان یاد بدهید چگونه در آینده بزرگسالی بامسئولیت بشود.

اگر دیسیپلین شما خیلی ساده و سهل گیرانه باشد، فرزندتان برای مواجهه با چالش های زندگی اش آماده و آزموده نخواهد شد. اگر از قوانین انظباطی که برای بچه های کمتر حساس استفاده می شود، در مورد کودک حساس تان صرفنظر کنید، فرصت یاد گرفتن و رشد کردن توسط تجربه کردن عواقب کارها و رفتارهایش را از او خواهید گرفت.

تشویق و برخورد با فرزندان

تلاش هایش را تحسین کنید

بچه های حساس زیاد به تحسین و تشویق نیاز دارند، پس باید تلاش ها و رفتارهای مثبت کودک تان را تحسین کنید، حتی اگر موفق نشده باشد. اما یک نکته ی ریز این جا وجوددارد: بچه هایی که زیاد و بابت هر کار کوچکی تشویق می شوند طبق معمول نسبت به بچه هایی که هوشمندانه تر و کمتر تشویق می شوند، اعتماد بنفس پایین تری دارند.

اگر کودک حساس تان را بابت انجام کاری که انتظار میرود بچه های کمتر حساس به اسانی و بطور طبیعی انجام بدهند، تشویق و تحسین کنید، روی او تاثیری غیر از انچه هدف تان است خواهد گذاشت. نکته اینجاست که باید تلاش های فرزندتان را تحسین کنید، نه نتایج تلاش هایش را.

مثلاً می توانید بگویید: «خیلی خوشم می آید می بینم تو داری برای فهم و حل مسائل ریاضیت اینهمه تلاش میکنی.» آشکارا نشان دهید که تلاش کردن و سخت کوشی، ارزش تشویق و تحسین شدن دارد، حتی اگر در پایان نتیجه ی کامل به دست نیاید.

همچنین خیلی مهم است که وقتی کودک شما حقیقت را میگوید تحسینش کنید. کودکان حساس طبق معمول تمایل دارند برای خلاص شدن از دردسر، دروغ بگویند. بنابر این کودک تان را بابت روراست بودن و گفتن حقیقت تشویق کنید و به او پاداش بدهید، مخصوصا اگر صداقتش به نفعش تمام نشده است.همانگونه که پیش تر گفتیم، بچه های حساس اغلب بسیار مهربان و باملاحظه اند. پس هر وقت نسبت به دیگران ابراز همدلی و محبت می کند نیز باید تشویقش کنید.

واکنش و بیان تان را تغییر دهید

بچه های حساس گاهی اگر دچار مشکل و دردسری شوند، احساس بدی پیدا می کنند، پس با تغییر بیان و کلمات تان میتوانید وی را تشویق کنید بجای احساس بد و ناامید شدن، کارش را درست انجام بدهد. مثلاً بجای این که بگویید: «تا تمام غذاتو نخوری نمی تونی دسر بخوری!»؛ بگویید: «اگر شامتو کامل بخوری می تونی دسر هم بخوری!».

یک سیستم پاداش دهی درست کنید تا به کودک تان کمک کنید با چالش هایش روبه رو شود و رفتارش را تغییر دهد. فقط یادتان باشد که یک کودک حساس گاهی اگر پاداش و جایزه نگیرد، واقعا ممکن است احساس بدی پیدا کند. پس با جملاتی مثل «می تونی فردا دوباره تلاشت را بکنی» وی را کمک کنید.

اگر با کودکی حساس زندگی می کنید حتماً وقت بگذارید و به شیوه های گوناگونی فکر کنید که می توانید با تغییر بیان تان، شرایطی راکه کودک تان در ان گرفتار شده تغییر دهید. اصلاح و تغییر تکنیک ها یک راه بسیار خوب برای بزرگسالان است تا از استرس حاکم بر زندگی و خانواده بکاهند.

دراین تغییر و بازبینی ها قرار نیست کودک شما یا موقعیت ها تغییر کنند، بلکه این عکس العمل شماست که تغییر میکند. در مورد بچه های حساس، شیوه ی انتخاب و بیان واژه ها، می تواند متنوع و تاثیرگزار باشد.

به او یاد دهید چگونه احساسش را بیان کند

بچه های حساس باید یاد بگیرند چگونه احساسات شان را ابراز کنند و همچنین به فراگرفتن روش های مناسبی برای بازرسی این احساسات نیاز دارند. به کودک حساس تان آموزش بدهید چطور احساسات ناخوشایندش را بشناسد و به شیوه ای قابل قبول تر با آن ها برخورد کند.

بچه های حساس طبق معمول به پدر و مادر خود تلاش می کنند که نسبت به رفتارهای آن ها چه احساسی دارند. به فرزندتان یاد بدهید چگونه از کلمات برای بیان احساساتش استفاده کند. هر چه ارتباط بیشتر و موثرتری با کودک تان برقرار کنید، فهم و درک احساسات او نیز برای تان ساده تر خواهد شد.

مهارت های حل مسئله رابه او بیاموزید

مهارت های حل مسئله می توانند زندگی روزمره ی یک کودک حساس رابه شدت تحت تاثیر قرار دهند. به کودک خود یاد بدهید چگونه قدم به قدم برای حل مسائلش جلو برود و چگونه آرامش و تمرکز خودرا حفظ کند. اینکار کمکش میکند با اعتماد بنفس ار توانمندی هایش استفاده کرده و موقعیت های پیش آمده را بهتر بازرسی کند.

اجازه دهید با پیامد های منطقی رفتارش مواجه شود

بچه های حساس هم درست مانند بچه های دیگر نیاز دارند که با عواقب منفی روبه رو شوند. این که فرزند شما گریه می کند یا احساس بدی دارد دلیل نمی شود پیامد های رفتارش را نبیند.

اما باید از عواقب منطقی استفاده کنید تا کودک تان درس های ارزشمندی از زندگی بگیرد. فقط توجه داشته باشید که پیامدهایی که ارائه میدهید، بر محور دیسیپلین و نظم و منظق باشند نه بر اساس تنبیه.

حرف آخر برای تربیت فرزندان

این که بدانید کودک حساس تان را چگونه تربیت کنید واقعا چالش برانگیز است. عده ای از والدین ممکن است در تلاش برای کاستن از ناراحتی و احساس بد فرزندشان، از دیسیپلین پرهیز کنند. اما باید بدانید که قانون و دیسیپلین، اهمیتی غیر قابل انکار دارد

و برای کمک به بچه ها که بتوانند در دنیای بیرون دوام بیاورند، ضروریست. پس بجای این که خیال تان را آسان کنید و از اصول و قوانین مربوط به تربیت بچه ها صرفنظر کنید، وقت بگذارید و سعی کنید اصول و روش های تان را هوشمندانه تر و متناسب تر انتخاب و تصحیح کنید


حتما بخوانید: چگونه کودک را تربیت صحیح کنیم ؟


نکاتی مفید جهت تربیت فرزندان

33 نکته مفید برای تربیت کودکان را در این بخش بخوانید :

1- حداقل یک وعده ی غذایی را خانوادگی میل کنید

کنار هم در آرامش برای صَرف غذا نشستن، راه خوبی برای تقویت پیوندهای خانوادگی است. زمانی برای صحبت درباره ی خبر های خوب، درباره ی روزی که داشته اید یا گفتن یک جوک خنده دار. اینکار همچنین به بچه ها برای داشتن عادات تغذیه ی خوب کمک میکند.

2- بگذارید فرزندتان غذا را انتخاب کند

یکبار در هفته به فرزندتان اجازه دهید غذایی که دلش می خواهد را انتخاب کند و همان را برایش بپزید.

3- فرزندانتان رابه یک اندازه دوست داشته باشید

در عین این که به آن ها بطور مساوی عشق می ورزید، با هر یک از آن ها رفتاری منحصر به خودشان داشته باشید چرا که آن ها افرادی متفاوت هستند.

4- هر زمان که دلتان خواست به انها بگویید دوست شان دارید

به دفعا به آن ها بگویید دوستشان دارید ؛ حتی اگر تعداد دفعات اِبراز علاقه ی شما به ۷۴۳ بار در روز برسد! به یاد داشته باشید که با کاربرد زیادی این کلمات محبت آمیز ودر آغوش گرفتن و بوسیدن آن ها کودکتان، لوس بار نخواهد آمد. اینکار امکان ندارد.

5- به یاد داشته باشید که شما مالک فرزندتان نیستید

فرزندتان تنها برای زمان مشخصی بشما سپرده شده اند. دراین سالها تمام تلاش خودرا انجام دهید تا به آدم های خوبی تبدیل شوند. چون بعد از ان کاری از دست شما ساخته نیست.

تربیت فرزندان پیش فعال

6- لحظات را مزه مزه کنید

بله پدرومادری، هیجان انگیزترین کار در دنیا است. درست است که خانه ی شما به هم ریخته می شود، لباس های چِرک بر روی هم انباشته می شوند و کُلی کار روی سرتان ریخته است اما شاید الان کودک تان خندیده باشد. از این لحظات لذت ببرید چرا که خیلی زود به انتها میرسند.

7- برای ارتباط با نوزادتان از زبان اشاره استفاده کنید

اگر کودک شما هنوز قادر به حرف زدن نیست، به این معنی نیست که اصلا حرفی برای گفتن بشما ندارد. استفاده از علائم اشاره ایِ ساده قبل از آنکه فرزندتان بتواند حرف بزند، بشما کمک خواهد کرد تا پِی ببرید او چه احتیاجاتی دارد و حتی چطور احساس خوبی پیدا میکند.

8- تلویزیون را در هال قرار دهید

تحقیقات مکررا این موضوع را نشان داده اند که بچه هایی که در اتاق خود تلویزیون تماشا می کنند وزن بیشتری دارند، کمتر میخوابند، نمرات کمتری در مدرسه می گیرند و مهارت های اجتماعی ضعیف تری دارند. به علاوه والدینی که در اتاق خواب شان تلویزیون دارند نیز دفعات برقراری رابطه ی جنسی شان کاهی مییابد.

9- زمینه ی فعالیت بدنی فرزندتان را فراهم کنید

تحقیقات اخیر نشان می دهد رشد مغز بچه ها با میزان فعالیت بدنی آن ها در ارتباط است. نوزاد خودرا در طی روز، چندین مرتبه روی شکم قرار دهید، اجازه دهید کودک نوپای تان بجای استفاده از کالسکه بیشتر راه برود و برای بچه های بزرگ تر فرصت هایی را فراهم کنید که در ان زمان ها فعالیت بدنی فراوان دارا باشند.

10- واکسیناسیون فرزندتان رابه موقع انجام دهید

هنوز سرخک و سایر بیماری ها در کشور های جهان ریشه کن نشده است. از انجام واکسیناسیون به موقع کودکان خود غفلت نکنید.

چطور فرزندم را تربیت کنم ؟

11- از لبخند فرزندتان محافظت کنید

مراقبت از دندان کودکان رابه محض رویش دندان های شیری انها آغاز کنید. درست است که این دندان ها می ریزند اما سلامت آن ها برای سلامت و استحکام دندان های دائمی بسیار اهمیت دارد.

در مورد نوزادان با دستمالِ تر ودر مورد بچه های بزرگ تر با مسواک و خمیردندان فلورایددار از پوسیدگی دندان ها پیشگیری کنید. بچه ها را تشویق کنید که روزی دوبار مسواک بزنند.

12- درباره ی ایمنی هوشیار باشید

خانه ی خود رابه مکانی بی خطر برای بچه ها تبدیل کنید. هرگز بچه ی زیر ۵ سال را در وان یا تَشت آب تنها نگذارید. صندلی مخصوص کودک را حتماً در خودرو، درست جای گذاری کنید. زمانی که قصد دوچرخه سواری یا اسکوتربازی دارد روی استفاده از کلاه ایمنی مُصر باشید.

13- به حرف دکتر کودک تان گوش دهید

اگر متخصص اطفال او معتقد است که تب فرزندتان ویروسی است و نیازی به آنتی بیوتیک ندارد، برای گرفتن واکسن و آنتی بیوتیک اصرار نکنید. بهترین دارو گاهی استراحت، مقدار زیادی مایعات و کمی مراقبتِ محبت آمیز شما است. استفاده ی نابه جا از آنتی بیوتیک ها ممکن است موجب مشکلات دکتری برای فرزندتان شود و احتمال ایجاد گونه های میکروبی مقاوم به درمان را بالا ببرد.

14- از کرم ضدآفتاب مخصوص کودکان استفاده کنید

هرروز صبح بعنوان بخشی از برنامه ی صبحگاهیِ آماده شدن برای خروج از خانه، مقداری کرم ضدآفتاب را روی پوست فرزندتان بمالید. به مرور اینکار برای او مانند مسواک زدن به کاری عادی تبدیل میشود. میتوانید کرم ضدآفتاب را درکنار خمیردندان بگذارید که استفاده از ان را فراموش نکنید.

15- نوزادتان را زمانی که خواب آلود است در جایش بگذارید

زمانی که خواب آلود است اما هنوز به خواب نرفته، میتوانید وی را در جایش بگذارید. با این روش او می آموزد که بتواند خودش را برای خواب آرام کند. اینکار از مشکلات احتمالی خوابِ او در آینده می کاهد.

16- نظارت امور رابه دست بگیرید

کودکان، مشتاقِ حد و مرزهایی هستند که به انها کمک میکند دنیایی راکه اغلب باعث سردرگمی شان می شود، درک و مدیریت کنند. حدود و مرزهایی را تعیین کنید که در ان محدوده فرزندتان بتواند با خیال آسان به کشف علایقش بپردازد، با اینکار عشق خود رابه او نشان می دهید.

17- پر پرواز کودک تان را نچینید

مأموریت فرزند نوپای شما در زندگی این است که به موجودی مستقل تبدیل شود. پس زمانی که از لحاظ رشدی به مرحله ای رسید که توانست اسباب بازی هایش را در سر جای خود قرار دهد، بشقابش را از روی میز غذا بردارد و ببرد و خودش لباس بپوشد، بگذارید این کارها را خودش انجام دهد. سپردن مسئولیت به بچه ها برای عزت نفس انها «و سلامت روانی شما» لازم است.

18- سعی نکنید همه ی چیز را درست کنید

فرصت یافتنِ راه حل رابه صورت انفرادی به فرزندتان بدهید. زمانی که ناکامیِ کوچکِ کودک تان رابا عشق تصدیق میکنید فاقد این که بلافاصله وارد عمل شوید تا نجاتش بدهید، به او سرسخت بودن و اتکای به خودرا می آموزید.

تربیت صحیح کودک

19- انرژی خودرا صرف مسائل مهم کنید

کودکان نمی توانند تعداد زیادی قاعده و قانون را هضم کنند ودر مواجهه با قوانین بی شمار، بی علاقه و بی توجه می شوند. بحث درباره ی مسائل پیشِ پاافتاده ای مثل انتخاب لباس شان یا حرف بدی که در موقعیت خاصی از دهان شان بیرون آمده است را فراموش کنید. تمرکز خودرا بر قانون های واقعا مهمی مثل ممنوعیت برخورد فیزیکی با دیگران، گفتار گستاخانه یا دروغ گفتن بگذارید.

20- با کودکان تان بازی کنید

بگذارید آن ها انتخاب کننده ی نوع بازی باشند و درباره ی قوانین وسواس به خرج ندهید، شما هم با جریان پیش بروید و لذت ببرید، این معنای بازی است.
محبوب ترین انواع اسباب بازی و سرگرمی کودکان

21- هرروز باهم کتاب بخوانید

اینکار را از وقتی که هنوز نوزاد است آغاز کنید، بچه های کوچک عاشقِ گوش دادن به صدای والدین خود هستند. وقتی وی را در آغوش گرفته اید، خواندن کتاب برای وی، تجربه ی پیونددهنده ای را شکل میدهد و وی را برای یک عمر کتاب خواندن تربیت می کند.

22- پشت سر کودک تان حرف بزنید!

حقیقت این است هر حرفی که از فاصله ی دور درباره ی خودمان می شنویم از چیزی که مستقیم بخود ما گفته شود، تأثیر بیشتری دارد. بگذارید فرزندتان تحسینی راکه درباره ی او برای مادربزرگ، پدر یا حتی عروسکش به آرامی تعریف میکنید، شکار کند.

23- به خودتان استراحت بدهید

اگر آن قدر خسته اید که نمی توانید آشپزی کنید و از سر راه غذایی آماده میخرید احساس نکنید که پدر یا مادر بدی شده اید.

24- به حس ششم مادرانه ی خود اعتماد کنید

هیچکس بهتر از شما فرزندتان را نمی شناسد. وقتی موضوع مرتبط با سلامتی و بهزیستی او است از غریزه ی خودتان تبعیت کنید. اگر حدس میزنید فرزندتان مشکلی دارد به احتمال زیاد حق با شما است.

25- «نه» گفتن را بیاموزید

در برابر اشتیاق برعهده گرفتن مسئولیت های اضافی در محل کار یا قهرمان شدن در انجام کارهای داوطلبانه ی مدرسه ی فرزندتان مقاومت کنید و بدانید هیچ وقت از زمان بیشتری که با فرزندان تان گذرانده اید، پشیمان نمیشوید.

26. در برابر بی احترامی فرزندتان قاطعانه عمل کنید

هرگز به فرزندتان اجازه ندهید با شما یا هر فرد دیگری گستاخانه صحبت کند یا از زبان آزاردهنده استفاده نماید. اگر او چنین زبانی رابه کار برد قاطعانه به او یادآوری کنید که هیچ گونه بی احترامی را تحمل نخواهید کرد.

27- برنامه ی تربیتی خود رابه دیگران منتقل کنید

دیگر مراقبانِ فرزندتان اعم از همسر، پدرومادربزرگ، مربیان مهد و پرستار کودک را برای تقویت ارزش ها و رفتاری که میخواهید در فرزندتان ببینید، بسیج کنید. این برنامه ی تربیتی می تواند شامل هر چیزی باشد، از گفتن «ممنونم» تا مهربان بودن با دیگران و ناله نکردن.

28- سه سؤال «تو -محور» را هرروز از فرزندتان بپرسید

هرروز سه سؤال که مخاطب ان فرزندتان باشد را از او بپرسید. هنر مکالمه، مهارت اجتماعی مهمی است که اغلب والدین در آموختن ان به فرزندشان غفلت میکنند. هنر برقراری مکالمه را در فرزندان با پرسیدن سؤالاتی مانند این ها ایجاد کنید: «در مدرسه بهت خوش گذشت؟»؛ «در مهمانی چه کارهایی کردی؟»؛ «فردا بعدازظهر کجا می خواهی بروی؟»

29- این ترفند «شجاعت» رابه فرزندتان بیاموزید

به انها بگویید که همیشه به رنگ چشم های دیگران دقت کنند. هدایت توجه کودکان به چشم دیگران باعث برقراری تماس چشمی با انها میشود و به یک کودک مُردد کمک میکند با اعتمادبه نفس تر بنظر برسد و به هر بچه ای کمک میکند قاطع تر باشد و دیگران کمتر جرأت پیدا کنند تا سربه سرش بگذارند.

30- احساسات عمیق فرزندتان را تصدیق کنید

زمانی که شکست سختی را پشت سر گذاشت، از او بپرسید، «چه احساسی داشتی؟» و «فکر می کنی چه چیز، حالت را بهتر میکند؟» و سپس به حرف های او گوش دهید. اگر به او اجازه دهید درباره ی اوقات تلخی اش حرف بزند و خودرا تخلیه کند، خیلی آسان تر حالش خوب می شود.

31- به فرزندتان بیاموزید شهروند مسئولی باشد

در تمام ایام سال راه هایی برای کمک به سایرین پیدا کنید. انجام کارهای داوطلبانه در جامعه احساس «خودارزشمندی» را در کودکان شکل میدهد.

روش های تربیتی صحیح فرزندان

32- فرزندتان را لوس بار نیاورید

مسئولیت پذیری

این ذهنیت را همیشه مد نظر داشته باشید که هر کودکی گرامی و ارزشمند است، اما هیچ کودکی مرکز جهان خلقت نیست و همین طرز فکر رابه او منتقل کنید.

33- به او بگویید آدم خوب کیست

اینکار را زود آغاز کنید، برای مثال زمانی که داستان قبل از خواب را برایش می خوانید از کودک تان بپرسید که کدام شخصیت مهربان است یا بدجنس؟ و بررسی کنید که چرا اینطور فکر می کند.

در تمامی موارد جهت تربیت بهتر حتما با کودک مهربان باشید.

.

منبع : talab.org

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :