روانشناسی و تاثیر رنگها بر روحیه انسان ها
روانشناسی رنگها به زبان انگلیسی ، روانشناسی رنگها در نقاشی کودکان ، تاثیر رنگ ها در زندگی انسان ، روانشناسی رنگها در تبلیغات ، روانشناسی رنگها در کودکان را در آ

مهمترین عامل تاثیر گذار در دکوراسیون داخلی، رنگ به کار رفته در المان ها می باشد، شدت میزان اثر گذاری رنگ بقدری زیاد است که مستقما با روح و ذهن انسان در ارتباط می باشد، برای درک بهتر تاثیر رنگ بر روحیه ی انسان کافیست بدانیم کلیه اتاق عمل ها در سراسر جهان تنها با دورنگ سبز و آبی (رنگ های آرامش بخش) طراحی می شوند و یا از رنگ قرمز نارنجی اغلب برای فست فودها استفاده می گردد. با توجه به اهمیت رنگ ها در این مقاله قصد داریم توضیح کاملی درباره تاثیر رنگ بر روحیه انسان بدهیم و موضوعات زیر را موشکافانه مورد بررسی قرار دهیم:

سرفصل های رنگ ها و رنگ ها و تاثیر آن بر روحیه انسان :

  • دسته بندی رنگ ها
  • تاثیر رنگ بر روحیه انسان
  • هر رنگ نماد چیست؟
  • انواع رنگ در دکوراسیون داخلی
رنگ درب

جهت اطلاع از رنگ مناسب برای درب چوبی صفحه رنگ درب چوبی را مشاهده نمایید.

دسته بندی رنگ ها

همانطور که می دانید بطور کلی تنها سه رنگ اصلی (قرمز، آبی، زرد) وجود دارد و تمامی رنگ ها با ترکیب این سه رنگ ساخته می شوند. رنگ ها به سه زیر تقسیم بندی می شود:

رنگ های گرم :
به رنگ هایی مانند زرد، قرمز، نارنجی “رنگ گرم” می گویند.

رنگ های سرد:
به رنگ هایی مانند سبز، آبی و بنفش “رنگ سرد” گفته می شود.

رنگ های خنثی:
معمولا رنگ هایی که از ترکیب چند رنگ ایجاد می شوند را رنگ های خنثی گویند در واقع این رنگ خنثی، رنگ های گرم یا سرد را تحت تاثیر قرار نمی دهند و با هر رنگی همخوانی دارند مانند خاکستری، سفید، مشکی و قهوه ای.

توجه : لازم به ذکر است یک رنگ با توجه به ترکیباتی که دارد می تواند هم گرم و  سرد باشد برای مثال رنگ بنفش اگر قرمزش بیشتر باشد جز دسته رنگ های گرم  و اگر آبی آن بیشتر باشد رنگ سرد می باشد.

تذکر : در بالا توضیحی مختصر و کابردی درباره دسته بندی رنگ ها داده شده است و جزئیات و و اطلاعات تخصصی آورده نشده است.

تاثیر رنگ بر روحیه انسان

تاثیر رنگ بر روحیه ی انسان

برای اینکه از تاثیر رنگ بر روحیه ی انسان آگاه شویم ابتدا باید روانشناسی رنگ ها را بشناسیم و بدانیم هر رنگ موجب ایجاد چه حسی در درون انسان می شود.

رنگ درب چوبی

جهت اطلاع از انواع رنگ برای درب های چوبی به صفحه رنگ مناسب برای درب چوبی مراجعه نمایید.

روانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگ بدین معناست که بدانیم افراد با دیدن هر رنگ چه تغییراتی در درونشان رخ می دهد و این تغییرات موجب ایجاد چه حسی در آنها می گردد.  مطالعات نشان می دهند که ضربان قلب افراد با نگاه کردن به رنگ های گرم (مانند قرمز، نارنجی و زرد) بالا می رود و موجب تزریق آدرنالین در خون می شود و باعث ایجاد گرمی، حس مهمان نوازی و خشم روی ناخود آگاه انسان می گردد، این در حالی است که رنگ های سرد مثل سبز ، آبی و بنفش سبب ایجاد حس آرامش،رازآلودگی و گاهی افسردگی می شوند.

روانشناسی رنگ های ملایم

رنگ بنفش :

در صورتی که نیاز به ایجاد خلاقیت در محیط دارید می توانید از رنگ بنفش استفاده کنید، بنفش متشکل از دو رنگ آبی و قرمز است که بین ایجاد انگیزش و آرامش توازن برقرار می کند، همچنین این رنگ فضایی صلح آمیز ایجاد می نماید، استرس را کاهش می دهد و یکی از مناسب ترین رنگ ها برای خانه و اداره می باشد.

رنگ سبز و آبی :

در صورتی که به دنبال ایجاد آرامش در محیط هستید، رنگ سبز و آبی را انتخاب کنید چرا که رنگ سبز بر روی شبکیه ی چشم منعکس می گردد، بنابراین ماهیچه های چشم کار کمتری انجام می دهند و در نتیجه چشم کمتر خسته می شود.
رنگ آبی برای اتاق هایی که تردد زیادی دارند و یا باید در آن زمان زیادی را به انتظار بگذرانید مناسب است زیرا فشار خون را کاهش می دهد و ایجاد آرامش می کند، لازم به ذکر است رنگ آبی مناسب ترین رنگ برای تخت خواب می باشد.

تاثیر رنگ بر روحیه ی انسان

روانشناسی رنگ های گرم

آیا می خواهید محیطی انگیزشی یا اشتها آور برای افراد ایجاد نمایید؟
بهترین راهکار استفاده از رنگ نارنجی و زرد است و به همین دلیل است که رستوران ها بشدت از این دو رنگ استفاده می نمایند

توجه : مراقب باشید که رنگ های زرد و قرمز در چه مکانی به کار می روند زیرا باعث آسیب به چشم در طولانی مدت می شوند از این رو این رنگ ها برای اتاق پذیرایی مناسب نیستند البته لازم به ذکر است استفاده افراطی از رنگ های گرم باعث چاق شدن شما می گردد!

تاثیر رنگ بر روحیه ی انسان

تاثیر روانی رنگ بر تبلیغات

امروزه تاثیر رنگ بر مارکتینگ و تبلیغات اثبات شده است تا جایی که شرکت ها سرمایه گذاری های سنگینی برای تحقیقات در زمینه ی روانشناسی رنگ انجام می دهند. رنگ ها می توانند باعث گرسنگی ، ایجاد تشویق، صداقت و آرامش بخشیدن در افراد شوند و این تغییرات موجب تصمیم گیری در اشخاص می گردد بنابراین تمامی شرکت ها دنبال استفاده از رنگ هایی هستند که مشتریان را به سمت خرید از آنها سوق دهد.

هر رنگ نماد چیست؟

بارها پیش آمده است که افراد را با توجه رنگ های مورد علایقشان تحلیل شده اند در واقع در فرهنگ های مختلف و همچنین از لحاظ روانشناسی هر رنگ نماد یک خصلت می باشد، در پایین نمادها و ویژگی هر رنگ آورده شده است.

تاثیر رنگ بر روحیه ی انسان

رنگ سفید

خلوص
معصومیت
پاکیزگی
بزرگ شدن فضا
خنثی بودن

رنگ مشکی

قدرت
مقاومت
شیطانی
هوش
نازک به چشم آمدن
مرگ و سوگواری

رنگ صورتی

رومانتیک بودن
عشق
ملایم
آرامش دهنده
تحریک کننده

خاکستری

خنثی
بی انتها

رنگ قرمز

عشق
رومانتیک
گرمی
راحتی
انرژی
جریان زندگی
هیجان

رنگ نارنجی

شادی
انرژی بخش
هیجان
اشتیاق
گرمی
ثروت
تغییر
پیچیدگی
انگیزش

رنگ زرد

شادی
خنده
گرما
گرسنگی
خشم
جلب توجه

رنگ سبز

طبیعی
خنکی
رشد
پول
سلامت
حسادت
آرامش
همدلی
باروری
سردی

رنگ آبی

آرامش
متانت
سردی
عقل
وفاداری
صداقت
غیراشتهاآور

رنگ بنفش

سلطنتی
ثروت
پیچیدگی
عقل
معنوی
احترام
رازآلودگی

رنگ قهوه ای

قابل اعتماد
پایداری
رفاقت
ناراحتی
گرمی
راحتی
امنیت
طبیعی
ارگانیک
در برخی فرهنگ ها عزاداری

انواع رنگ دکوراسیون

طبقه انواع رنگ های دکوراسیون به شرح زیر می باشد.

رنگ های فعال یا Active دکوراسیون

این گونه رنگ ها یاد آور موضوعات ورزشی، هیجان و تعطیلات می باشند و اغلب حس مسافرت و ماجراجویی را در بیننده بیدار می کنند این رنگ ها عموما برای اماکن ورزشی ، مهد کودک ها و اتاق جوانان و نوجوانان به کار می رود.

انواع رنگ دکوراسیون

رنگ های ملایم یا Quiet در دکوراسیون

ملایم، آرام بخش و رنگ پریده و بعضی اوقات تیره و گاهی مابین دو رنگ آبی و سبز و طیف هایی از بنفش که  آرامش بصری را به بیننده القا می کند و شاید نوعی رمز و راز یا هیجان خاموش را در بیننده بر انگیزند، اینها تماما ویژگی رنگ های ملایم در دکوراسیون هستند.

انواع رنگ دکوراسیون

رنگ های غنی یا Rich دکوراسیون

 شکوه، جلال و قدمت رنگ های بنفش و آبی های تیره در کنار گونه هایی از رنگ سبز، طلایی، قرمز و خرمایی باعث ایجاد حس شکوه و جلال می شود در این نوع  موارد می توان از تضاد های رنگی با احتیاط استفاده کرد.

انواع رنگ دکوراسیون

رنگ های خاموش یا Mute در دکوراسیون

رنگ های خاموش خواص چند جانبه ای دارند ترکیباتی از رنگ های خاموش ،زهد و سنت را تداعی می کنند و ترکیبات رنگ پریده تر آنها می توانند یاد آور حس قدمت باشند همچنین برای القای حس پیچیدگی بیشتر و زرق و برق کمتر می توان از این رنگ ها استفاده کرد.

انواع رنگ دکوراسیون

Arttherapyblog

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :