روانشناسی رنگ سفید
روانشناسی رنگ سفید و سیاه,روانشناسی رنگ سفید در دکوراسیون,تست روانشناسی رنگ سفید,روانشناسی رنگ سفید به انگلیسی,روانشناسی رنگ سفید در لباس,روانشناسی رنگ سفید در

مطالبی در مورد رنگ شناسی و روانشناسی رنگ سفید

روانشناسی رنگ سفید:

خواص روانی مثبت رنگ سفید بهداشتی بودن، شفافیت، خلوص، پاکی، سادگی، پیچیدگی و بازده هست.

خواص روانی منفی این رنگ هم سردی، ناباروری، غیر دوستانه بودن هست.

همونطور که سیاه جذب همه رنگهاست، سفید بازتاب تمام رنگهاست و این نشان دهنده حجوم نیروی همه طیفها به چشمان ماست و همین یعنی ایجاد مانع. سفید تمیز، بهداشتی و استریل است. از طرفی هم میتونه مفهوم منفی ناباروری رو داره. از لحاظ بصری، سفید درک بالایی از فضا میده و فضا رو بازتر نشون میده، همچنین ترکیب این رنگ با رنگهای گرم احساس شعله وری میده.
 
رنگ سفید در قرآن

در خصوص رنگ سفید، در قرآن کریم مواردی اشاره شده است.

← شراب بهشتیان
در مورد رنگ سفید در سوره مبارکه
صافات آیات ۴۵ و ۴۶ نیز آمده است: « یطاف علیهم بکأس من معین بیضاء لذة لّلشّربین»؛ به معنای جام شرابی زلال و صاف که برای نوشندگان لذت بخش است و آن را بر بهشتیان دور می‌چرخانند.

← معجزه حضرت موسی
و یا در مورد
معجزات حضرت موسی (ع) در سوره مبارکه شعراء آیه ۳۳ ذکر شده است: « و نزع یده فإذا هی بیضاء للنّاظرین»؛ همه دیدند که دستش سفید و تابان، از گریبان بیرون آمد.
و این ویژگی برای رنگ سفید در اینجا مطرح می‌گردد که اشیاء سفید در محیط، به خصوص در
تاریکی، حکم منبع نوری را پیدا می‌کنند که از خود نور پخش و ساطع می‌کنند.

← چشم حضرت یعقوب
در جایی دیگر بر خلاف معانی سابق آمده است که
حضرت یعقوب (ع) از کثرت اندوه. حزن از آنها روی بگردانید و گفت: «وتولّی عنهم وقال یأسفی علی یوسف وابیضّت عیناه من الحزن فهو کظیم»؛ وااسفا بر فراق یوسف عزیزم! و از گریه و غم چشمانش سفید گشت.

روان‌شناسی رنگ سفید و سیاه

رنگ سفید، روشن‌ترین رنگ‌ها و
نمادی از شادی و نشانه‌ای از صلح و صفا و تسلیم و کنایه از پاکی و بی‌آلایشی و فضیلت و بزرگواری است و رنگ سیاه، تیره‌ترین رنگ‌ها و در مقابل رنگ سفید، نشانه هیبت و وقار و شعار حزن و عزا می‌باشد.
هم‌چنان‌که در دعای ۴۹
صحیفه سجادیه امام سجاد (ع) فرموده‌اند: «اللهم فإنّی أتقرّب إلیک بالمحمدّیة الرّفیعة والعلویّة البیضاء وأتوجّه إلیک بهما أن تعیذنی من شرّ کذا وکذا و...»؛ همانا من به سوی تو نزدیکی می‌جویم به واسطه مقام رفیع پیامبرت و مقام سفید و نورانی امام علی (ع) و به تو توجه می‌کنم به واسطه آن دو بزرگوار، این‌که مرا پناه دهی از شرّ بدی‌ها و... این تعبیر نسبت به ولایت یا درجه ولای حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) کنایه از فضیلت و بزرگواری اوست.
روزهای ۱۳ و ۱۴ و۱۵ در هر ماه را
ایام‌ البیض نامند چون ماه در این شب‌ها از اول تا آخر شب، طالع است.

سمبل خلوص و غیره بودن رنگ سفید

همان‌طور که پیش از این ذکر گردید این رنگ سمبل
خلوص، عفت، پارسایی، عصمت، بی‌گناهی و حقیقت و مهم‌تر از همه صلح و پایان جنگ می‌باشد.

استحباب رنگ سفید در برخی جاها

«
استحباب پوشیدن لباس سفید در نماز» و همچنین «پوشیدن لباس سفید احرام در مراسم حج» شاید به همین دلیل باشد. و از طرف دیگر امروزه ثابت شده است که رنگ سفید کفن، از شدت نفرت و کراهت و حساسیت روحی زندگان نسبت به اجساد مرده و بی‌جان می‌کاهد واثرات مطلوبی در روح خود میت دارد؛ به طوری که در روایتی از حضرت رسول (ص) به انتخاب کفن سفید برای امواتمان و لباس سفید برای خودمان سفارش شده‌ایم و خود ایشان نیز بیشتر لباس سفید می‌پوشیده‌اند؛ «وکان أکثر ثیابه بیاض و یقول ألسبوها أحیاکم و کفنوا فیها موتاکم».
رنگ سفید از منظر قرآن و روانشناسی

رنگ سفید از منظر قرآن و روانشناسی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
روانشناسی رنگ سفید در دکوراسیو ، روانشناسی رنگ سفید به انگلیسی ، روانشناسی رنگ سفید در معماری ، روانشناسی رنگ سفید و سیاه ، تست روانشناسی رنگ سفید را در آکاایران بخوانید
صفحه 1 از 1
منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :