بورس
بورس,سودآوری بورس,سرمایه گذاری در بورس,بورس مجازی,بورس ایران,تکنیک های بورس,بورس انرژی,بورس اوراق بهادار,بورس چیست,بورس کالا

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد بورس را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

آکاایران: جذابیت سودآوری در بازار سرمایه باعث شده که هر کس برای یک بار هم شده از خودش بپرسد که راه ورود به بورس چیست. می توان گفت بورس در اصطلاح علم اقتصاد، مکانی است که کار قیمت گذاری و خرید و فروش کالا و اوراق بهادار در آن انجام می گیرد و به دو نوع بورس کالا و بورس اوراق بهادار است.

بورس,تکنیک های بورس,بورس اوراق بهادار

بورس

برای شناخت بورس و آشنایی بیشتر با آن بهتر است از «بازار» و تعریف آن شروع کنیم. در یک تعریف ساده، می توان گفت که، بازار مکانی است که در آن خرید و فروش صورت می گیرد؛ و ساده تر این است که بگوییم هرگاه شرایطی فراهم شود که بین خریدار و فروشنده رابطه برقرار شود و معامله هایی صورت پذیرد بازار تشکیل شده است. این شرایط می تواند مکان خاصی باشد یا شبکه های ارتباط مثل اینترنت.

آکاایران: بخش مالی اقتصادی هر کشور تامین کننده منابع مالی و فعالیتهای حقیقی اقتصادی محسوب می شود که به دو بخش تقسیم می گردد :
بازار پولی که عمدتا توسط نظام بانکی یک کشور اداره می شود که مهمترین کارکرد آن تامین اعتبارات کوتاه مدت است. بازار سرمایه که کارکرد اصلی آن تامین مالی بلند مدت مورد نیاز در فعالیت های تولیدی و خدماتی مولد می باشد.

در بازارها به طور کلی دو نوع دارایی، دارایی های واقعی و دارایی های مالی، مورد معامله قرار می گیرند. دارایی های واقعی همان دارایی های فیزیکی هستند مثل زمین، ساختمان و انواع کالا مانند ماشین، لوازم خانگی و... اما دارایی های مالی دارایی های کاغذی و بهتر بگوییم اسنادی هستند، مثل سهام و اوراق مشارکت. بورس بازاری است که در آن دارایی های مختلف موردمعامله قرار می گیرد. از این رو، انواع بورس ها را می توان به سه دسته کلی بورس کالا، بورس ارز و بورس اوراق بهادار طبقه بندی کرد.

Bourse کلمه ای فرانسوی است که معنای آن در زبان فرانسه "کیف پول " می باشد بورس یک نهاد سازمان یافته ای است که از جمله نهادهای عمده و اساسی در بازار سرمایه محسوب می شود و در کنار سایر موسسات و سازمانها ، وظایف چندگانه ای را برعهده دارد. کارکردهای اساسی بورس مدیریت انتقال ریسک و توزیع آن، شفافیت اطلاعات، کشف قیمت، ایجاد بازار رقابتی و همچنین یکی از کارکردهای مهم آن جمع آوری سرمایه ها و پس اندازهای کوچک برای تامین سرمایه مورد نیاز فعالیتهای اقتصادی است .

انواع بورس

1- بورس کالا: بازاری که در آن خرید و فروش کالاهای معین صورت می گیرد و به طور منظم و دائم فعال است. بورس کالا نام دارد. در بورس کالا معمولا مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می گیرد. هر بورس کالایی را با نام همان کالایی که مورد معامله قرار می گیرد نامگذاری می کنند. مثلا بورس نفت و بورس  گندم.

2- بورس ارز: در بورس ارز، همان طور که از نام آن مشخص است، کار خرید و فروش پول های خارجی انجام می گیرد. این بورس در کشور ما فعال نیست اما در کشورهای پیشرفته فعالیت چشمگیری دارد.

3- بورس اوراق بهادار: در بورس اوراق بهادار دارایی های مالی از قبیل سهام، اوراق مشارکت و... مورد معامله قرار می گیرد. در ایران، به بازار خرید و فروش اوراق بهادار که به طور رسمی و دائمی در محل معینی تشکیل می شود «بورس اوراق بهادار» می گویند ولی ما در این نوشته برای اختصار آن را بورس یا بورس اوراق بهادار می گوییم.

کارکرد بورس های اوراق بهادارو کالا و ارز:

بورس علا,ه بر افزایش سرمایه سهامدارانی که در خرید سهام دقت لازم را دارند و از سرمایه گذاری خویش بهره مند می گردند مزایا و کارکردهای وسیع و اثر گذار زیادی دارد که در ذیل اشاره می گردد :

کنترل نقدینگی درجامعه. بازار بورس یک فرصت سرمایه گذاری مطلوب برای سرمایه گذاران با سرمایه های اندک ایجاد می کند و زمینه توزیع عادلانه ثروت را مهیا می کند . رشد تولید نا خالص ملی و مهار تورم - استفاده از پس اندازهای خرد وکوچک مردم - هدایت سرمایه های سرگردان - کمک به رشد صنعتی شدن کشور.

چگونگی تعیین قیمت سهام

نظام قیمت گذاری در بورس به گونه ای طراحی شده است که هیچ کس نمی تواند در قیمت گذاری دخالت کند؛ به این ترتیب که در بورس افراد نمی توانند شخصا اقدام به خرید یا فروش سهام کنند و این کار باید از طریق کارگزاری های بورس و کارگزاران آن انجام شود. کارگزاران افرادی هستند که تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می کنند. 

ورود به بورس بدین طریق است که، چه فروشندگان و چه خریداران سهام در اولین قدم تقاضای خود را به کارگزاران بورس تحویل می دهند. کارگزاران هر روز به جز روزهای پنجشنبه و ایام تعطیل از ساعت 9 صبح الی 12 ظهر در تالار بورس حاضر شده و تمامی تقاضاها در دو صف؛ صف خرید و صف فروش، براساس قیمت و زمان ورود، اولویت بندی می شود. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که قیمت هایی را که برای فروش ارزان تر است و تقاضاهای خریدی را که قیمت بالاتری دارند در ردیف اول قرار می دهد. 

بدین ترتیب هرکس که به ارزان ترین قیمت بفروشد در اول صف فروش و هرکس که به گران ترین قیمت بخرد در اول صف خرید قرار می گیرد و بنابراین قبل از دیگران معامله خواهد کرد. البته در صورتی که دو تقاضا با یک قیمت وارد سیستم شود، سیستم اولویت را به تقاضایی می دهد که زودتر وارد سیستم معاملات شده باشد. این عملکرد سیستم بیانگر آن است که روند معاملات و قیمت سهام براساس عرضه و تقاضا مشخص می شود و امکان دخالت افراد در آن وجود ندارد.

منافع بازار بورس برای جامعه

کنترل نقدینگی درجامعه بازاربورس یک فرصت سرمایه گذاری مطلوب برای سرمایه گذاران با سرمایه های اندک ایجاد می کند و زمینه توزیع عادلانه ثروت را مهیا می کند.
مزیت های کلان آن برای جامعه عبارتند از:
▪ رشد تولید نا خالص ملی و مهار تورم
▪ استفاده از پس اندازهای خرد وکوچک مردم
▪ هدایت سرمایه های سرگردان
▪ کمک به رشد صنعتی شدن کشور

گردآوری: بخش خانواده آکاایران

چرا باید در بورس سرمایه گذاری کرد؟

چرا باید در بورس سرمایه گذاری کرد؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
چرا باید در بورس سرمایه گذاری کرد؟:آیا میخواهید در پیشرفت کشورمان سهمی داشته باشید؟ اگر مقداری پول در اختیار شماست و نمی دانید آنرا در چه قسمتی سرمایه گذاری کنید بهتر است این مقاله را بخوانی
شخصیت شناسی سرمایه گذاران بورس - 8 تیپ شخصیتی در بورس ایران

شخصیت شناسی سرمایه گذاران بورس - 8 تیپ شخصیتی در بورس ایران

زمان مطالعه : 1 دقیقه
شخصیت شناسی سرمایه گذاران بورس:چه چیزی باعث معامله درست یک سرمایه گذار در بورس می شود؟ آیا تیپ شخصیتی سرمایه گذار در سود و زیان او موثر است؟ به گزارش آلامتو به نقل از بورس پرس؛ بازار سرم
سرمایه خود را وارد بورس کنیم یا نه؟ آیا سرمایه گذاری در بورس منطقی است؟

سرمایه خود را وارد بورس کنیم یا نه؟ آیا سرمایه گذاری در بورس منطقی است؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرمایه خود را وارد بورس کنیم یا نه؟:یک تحلیل گر بازار سرمایه با اشاره به رشد شاخص بورس در روزهای اخیر گفت: «به هیچ عنوان نباید به رشد بازار سرمایه در روزهای اخیر عنوان حباب بدهیم؛ چراکه این ر
آشنایی با بورس و نحوه فعالیت در آن

آشنایی با بورس و نحوه فعالیت در آن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بورس چیست و از بورس چه می دانید وبورس کالا چیست وبازار بورس چیست ومنافع بازار بورس درجامعه رادرنمناک بخوانید
بورس؛ بازی شانس یا بازی مهارت؟ -

بورس؛ بازی شانس یا بازی مهارت؟ -

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بورس کلمه ای فرانسوی است به معنای کیف پول. برای شناخت بورس و آشنایی بیشتر با آن بهتر است از «بازار» و تعریف آن شروع کنیم. در تعریفی ساده، می توان گفت بازار مکانی است که در آن خرید و فروش صورت می گیرد
نحوه سرمایه گذاری در بورس

نحوه سرمایه گذاری در بورس

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرمایه گذاران می توانند به دو روش مستقیم و غیرمستقیم در بورس شروع به سرمایه گذاری کنند که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.
سرمایه گذاری در بورس به زبان ساده

سرمایه گذاری در بورس به زبان ساده

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اگر وامی بگیرم و در بورس بگذارم، بعد از چند ماه حداقل دو برابر می شود؟ آیا در این صورت می توانم هم اصل وام را بدهم و هم از سودش ماشین بخرم؟
از بورس چه می دانید؟

از بورس چه می دانید؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
از بورس چه می دانید؟ بخش مالی اقتصادی هر کشور تامین کننده منابع مالی و فعالیتهای حقیقی اقتصادی محسوب می شود که به دو بخش تقسیم می گردد: بازار پولی که عمدتا توسط نظام بانکی یک کشور اداره می شود که مهم
چطور وارد بورس شویم؟

چطور وارد بورس شویم؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
هیچ کس نمی تواند بدون مراجعه به یک کارگزاری رسمی و دریافت کد معاملاتی در بورس خرید و فروش سهام انجام دهد. برای انتخاب یک کارگزاری مناسب باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید.
مراقب شایعات و رفتارهای هیجانی در بورس باشید

مراقب شایعات و رفتارهای هیجانی در بورس باشید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بورس (Bourse) یک واژه فرانسوی است که در اصطلاح به «کیف پول» گفته می شود. می گویند در اوایل قرن پانزدهم میلادی در شهر بروژ بلژیک مردی به نام «واندر بورس» زندگی می کرده که صرافان شهر در مقابل خانه او به
بهترین بانک ها در تالار بورس

بهترین بانک ها در تالار بورس

زمان مطالعه : 1 دقیقه
از بین 18 بانک خصوصی کشور، 14 بانک نسبت به سال گذشته سود کمتری به دست آورده اند اما چهار بانک هم هستند که عملکرد خیره کننده ای از خود نشان دادند
چگونه سرمایه گذاری در بورس را شروع کنیم؟ راهنمای ورود به بورس

چگونه سرمایه گذاری در بورس را شروع کنیم؟ راهنمای ورود به بورس

زمان مطالعه : 1 دقیقه
چگونه سرمایه گذاری در بورس را شروع کنیم؟:چطور وارد بورس شویم؟ سوالی که میتواند آینده مالی شما را دگرگون کند، بورس ایران محلی جذاب برای سرمایه گذاری است به شرطی که قوائد آن را رعایت کنید. در این مق
بهترین صندوق سرمایه گذاری در بورس

بهترین صندوق سرمایه گذاری در بورس

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بهترین صندوق سرمایه گذاری در بورس:در تمام مقالات مرتبط با ترفندهای موفقیت جایگاه سرمایه گذاری ستایش شده است و همه افرادی که در زمینه مشاوره مالی خدمات می دهند شما را به سرمایه گذاری کردن تش
چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم و موفق شویم؟

چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم و موفق شویم؟

زمان مطالعه : 1 دقیقه
چگونه در بورس سرمایه گذاری کنیم و موفق شویم؟:این روزها بحث موسسه های مالی غیر مجاز باعث شده است که بخش زیادی از سرمایه های مردم در خطر قرار بگیرد به نحوی که پیدا کردن یک مکان امن برای سرمایه گذاری به
تاریخچه جالب پیدایش بورس در جهان و ایران

تاریخچه جالب پیدایش بورس در جهان و ایران

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تاریخچه جالب پیدایش بورس در جهان و ایران بورس,تاریخچه بورس,ایران,جهان
صفحه 1 از 2
منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :