Warning: file_put_contents(): Only 0 of 188 bytes written, possibly out of free disk space in /home/ravaaka/domains/ravanpezshk.akairan.com/public_html/controllers/ArticleController.php on line 41
۱۴ گفتار و ۱۴ کتاب الهام بخش «استیو جابز»
۱۴ گفتار و ۱۴ کتاب الهام بخش «استیو جابز»
استیو جابز و اپل با ترکیب تکنولوژی و علوم مقدماتی قادر بودند که به بیان خود جابز، «محصولاتی بسیار پیشرفته از نقطه نظر تکنولوژی بسازند، ولی در عین حال این محصولا

امروز قصد داریم به سراغ یکی دیگر از رهبران کاریزماتیک دنیای تکنولوژی، یعنی بناینگذار برند اپل، استیو جابز برویم. وی تنها به خاطر پایه گذاری یکی از بزرگترین و برترین کمپانی های جهان شناخته شده نیست، بلکه او سخنوری بسیار ماهر نیز بود که از رک گویی هیچ ترس و واهمه یی نداشت.

۵۰ راز درباره استیو جابز و اپل که نمی‌دانستید - مجله کسب و کار بازده

علاقه جابز در تمام طول عمرش به علوم انسانی، حسی انسانی به اپل القا کرد. استیو جابز و اپل با ترکیب تکنولوژی و علوم مقدماتی قادر بودند که به بیان خود جابز، «محصولاتی بسیار پیشرفته از نقطه نظر تکنولوژی بسازند، ولی در عین حال این محصولات بر اساس احساس، با قابلیت استفاده آسان و سرگرم کننده باشند تا واقعاً به درد کاربران بخورند.» والتر ایزاکسون در کتاب زندگینامه استیو جابز و مقالات دیگر، معتقد است که جابز از طریق یک عمر مطالعه و کتاب خواندن این چشم انداز را پیدا کرد.

جابز همواره تلاش می کرد تا متفاوت بیاندیشد و این مسئله در شکست ها و پیروزی های او نیز نمودی کاملاً واضح داشته است. از همین رو قصد داریم در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا,ابتدا به  ۱۴ گفتار الهام بخش از این شخصیت بپردازیم و در انتهای مقاله ,14 تا از کتاب هایی که بیش از همه الهام بخش استیو جابز بودند را معرفی می کنیم. پس تا انتهای این مطلب با آکاایران همراه باشید.

۱۴ گفتار الهام بخش از استیو جابز

استیو جابز

خلاقیت به معنی مرتبط و متصل کردن موارد مختلف به یکدیگر است. وقتی شما از افراد خلاق می پرسید چطور مسئله یی را پدید آوردند، ممکن است قدری احساس گناه کنند. چونکه احتمالاً در پس ذهنشان متصورند کار اصلی را آنها انجام نداده اند. دیدگاه متفاوت این افراد، به خلق یک امر دگرگون شده منجر گشته است و البته بعد از مدتی این مسئله برای خودشان نیز واضح خواهد شد.

استیو جابز

طراحی یک محصول با تمرکز بر روی رفتارهای یک قشر از جامعه کار بسیار دشواری است. در خیلی مواقع مردم نمی دانند چه چیزی می خواهند تا زمانی که شما آنها را متوجه نیاز و خواسته شان نمایید و محصولی که لازم دارند را به نمایش در بیاورید.

استیو جابز

به خاطر آوردن اینکه روزی قرار است بمیرم را، بهترین راه حل برای جلوگیری از این تفکر که احتمال دارد چیزی از دست بدهم می دانم. شما همین الان هم برهنه هستید و هیچ چیز متعلق به خود ندارید، پس رویاهایتان را دنبال نمایید.

استیو جابز

کیفیت را همواره شاخص بدانید. برخی از مردم به محیطی که در آن تنها بهترین و عالی ترین پذیرفته است تعلق ندارند.

استیو جابز

شما نمی توانید نقاط مختلف زندگی خود را با نگاه کردن رو به جلو به یکدیگر متصل نمایید، این نقاط فقط وقتی از آنها گذر کردید و در پشت سر شما به یکدیگر متصل می شوند. پس باید به مسئله یی اطمینان کرده و امیدوار باشید در هر نقطه به گونه ای عمل خواهید کرد که به آینده و گذشته به درستی متصل گردد. این مسئله می تواند، جسارت، سرنوشت، کارما یا هر چیز دیگری باشد. این رویکرد هرگز من را سر افکنده نکرد و تمام تفاوت های موجود در زندگیم از همین طریق پدید آمدند.

استیو جابز

شغل شما بخش عمده ای از زندگیتان را تشکیل خواهد داد، پس تنها راهی که از این بخش احساس رضایت خواهید کرد این است که باور داشته باشید در حال انجام کار بزرگی هستید. بهترین راه برای انجام یک کار بزرگ نیز لذت بردن از آن کار است. اگر نمی دانید چه باید انجام دهید عجله نکنید و سعی نمایید اول راه خود را بیابید.
با پیدا کردن راه درست مانند یک رابطه ی خوب با گذشت سال ها هر روز همه چیز بهتر و بهتر می شود و همواره رو به جلو پیش خواهید رفت. بنابراین به دنبال آن چیزی بگردید که قلباً شما را راضی می کند. عجله نکنید.

استیو جابز

بدل شدن به ثروتمند ترین مرد جهان که در گوشه ای از یک قبرستان آرام گرفته است برایم ارزشی ندارد، اینکه هر شب وقتی به رختخواب می روم احساس کنم کاری ارزشمند انجام داده ام چیزیست که برایم مهم محسوب می شود.

استیو جابز

من همانند خیلی از کارهای موثری که انجام داده ایم به موارد بسیاری که انجام نداده ایم افتخار می کنم. ابداع کردن شامل گفتن نه به هزاران مسئله ی گوناگون است.

استیو جابز

من تصور می کنم اگر کاری انجام دادید و معلوم شد نتیجه ی بسیار خوبی داشته است باید بلافاصله یک حرکت متفاوت و مفید دیگر را آغاز نمایید نه اینکه زمان زیادی را صرف پیدا کردن گام صحیح بعدی کنید.

استیو جابز

اخراج شدن از اپل بهترین اتفاقی بود که در طول زندگیم برای من افتاد. به یکباره بار سنگین موفق بودن از روی شانه هایم برداشته شد و به جایش سبکی آغازگر بودن و تجربه اندوختن نصیبم گشت. آن اتفاق سبب شد تا من وارد خلاقانه ترین دوره ی زندگیم گردم.

استیو جابز

کیفیت بسیار مهم تر از کمیت است. یک موفقیت بسیار بزرگ بهتر از موفقیت های مقطعی و کوتاه است.

استیو جابز

وقتی ۱۷ سال داشتم مطلبی این چنین را خواندم: "اگر هر روز را به گونه ای زندگی کنی که گویی آخرین روز زندگی ات است، بی شک زمانی می رسد که در آن خواهید دید همه چیز به درستی پیش رفته است." این متن آنقدر بر روی من تاثیر گذار بود که سبب گشت هر روز صبح در طول ۳۳ سال گذشته در مقابل آیینه بایستم و از خودم بپرسم اگر امروز آخرین روز زندگیم بود کارهایی که قرار است انجام دهم را انجام می دادم؟
اگر چند روز پشت هم پاسخم به این سئوال منفی بود در میافتم که باید چیزی را تغییر دهم.

استیو جابز

من بر این باور هستم آنچه بیش از نیمی از کارآفرینان موفق را از غیر موفق ها جدا می نماید پشتکار خالص است.

من می خواهم جهان را به لرزه بیاورم.

14 تا از کتاب هایی که بیش از همه الهام بخش استیو جابز بودند

 
شاه لیر (King Lear) اثر ویلیام شکسپیر


تمایلات ادبی جابز در واقع در دو سال آخر دبیرستان او آغاز شد. او در مصاحبه ای گفت: «در آن زمان، من شروع به خواندن کتاب هایی خارج از زمینه علم و تکنولوژی کردم، مثل افلاطون و شکسپیر. من عاشق کتاب شاه لیر بودم.» این تراژدی شاید تأثیری هشدارآمیز روی جابز جوان داشت، چرا که داستان آن راجع به پادشاهی است که در تلاش برای تقسیم پادشاهی اش به جنون می رسد. دانیل اسمیت نویسنده کتاب «چگونه مثل استیو جابز فکر کنیم» می گوید: «شاه لیر تصویری واضح از این موضوع ارائه می دهد که اگر تسلط شما بر فرمانروایی تان از دست برود چه اتفاقات بدی می تواند بیفتد، داستانی که بدون شک برای هر مدیرعامل بلندپروازی جذاب است.»

 موبی دیک (Moby Dick) اثر هرمان ملویل

 

14 کتاب مورد علاقه استیو جابز


داستان حماسی دیگری روی دیدگاه جابز در دوران بلوغش تأثیرگذار بود: «موبی دیک»، رمانی آمریکایی نوشته هرمان ملویل. ایزاکسون معتقد است که بین ناخدا ایهب که یکی از با انگیزه ترین و با اراده ترین شخصیت ها در ادبیات داستانی است، و جابز ارتباطی وجود دارد. ایهب، مثل جابز، بسیاری از آموخته های خود را از تجربیات مستقیم و نه از طریق مؤسسات آموزشی کسب کرده بود. ناخدا در ابتدای داستان می گوید: «من تمام افتخار و شکوه را به شکار نهنگ نسبت می دهم، چرا که کشتی شکار نهنگ برای من نقش دانشگاه ییل و هاروارد را داشته است.»

 اشعار گردآوری شده دیلن تامس (The Poems of Dylan Thomas) اثر دیلن تامس

 

14 کتاب مورد علاقه استیو جابز


تأثیرات فکری که جابز در اواخر دوره دبیرستان خود گرفت فقط محدود به افراد به قدرت طلب و مصمم نبود. او به شعر نیز علاقه زیادی پیدا کرد، به خصوص دیلن تامس شاعر ولزی. دانیل اسمیت نویسنده کتاب «چگونه مثل استیو جابز فکر کنیم» می گوید که اشعار تامس «با اشکال جدید برجسته خود و قدرت جذبی که داشت»، جابز را تحت تأثیر قرار داد. ظاهرا قعطه شعر «بر حذر باش از آرام خزیدن در آن شب فریبنده» (Do not go gentle) یکی از اشعار مورد علاقه جابز بود.

 اکنون اینجا باش (Be Here Now) اثر رام داس

 

14 کتاب مورد علاقه استیو جابز


در اواخر سال 1972، جابز تازه تحصیلات خودر در کالج رید، مدرسه ای برتر در زمینه علوم مقدماتی در شهر پورتلند اورگن را آغاز کرده بود. او مواد روان گردان زیادی مصرف می کرد و کتاب های زیادی راجع به معنویت می خواند. «اکنون اینجا باش»، راهنمایی به سوی معنویت نوشته رام داس، به شدت جابز را تحت تأثیر قرار داد. داس در کتابش برخورد خود با متافیزیک در جنوب آسیا را شرح می دهد. خود جابز در مورد این کتاب می گوید: «بسیار عمیق بود. این کتاب من و خیلی از دوستانم را متحول کرد.»

 رژیم غذایی برای سیاره ای کوچک (Diet for a Small Planet) اثر فرانسیس مور لاپه

 

14 کتاب مورد علاقه استیو جابز


جابز همچنین در اولین سالش در کالج رید «رژیم غذایی برای سیاره ای کوچک» را مطالعه کرد، کتابی در مورد گیاهخواری غنی از پروتئین که سه میلیون نسخه از آن به فروش رفت. جابز در این مورد می گوید: «در آن زمان بود که تقریباً برای همیشه گوشت را کنار گذاشتم.» این کتاب تأثیر دیگری روی جابز نیز داشت، و به او اجازه داد که رژیم های غذایی مفرط را هم امتحان کند.

 سیستم درمانی رژیم غذایی بدون بلغم (Mucusless Diet Healing System) اثر آرنولد اهرت

 

14 کتاب مورد علاقه استیو جابز


رژیم غذایی جابز بعد از خواندن کتاب «سیستم درمانی رژیم غذایی بدون بلغم» نوشته آرنولد اهرت رژیم شناس آلمانی اوایل قرن بیستم، ماجراجویانه تر نیز شد. جابز در مصاحبه با ایزاکسون گفت: «من به همان شیوه دیوانه همیشگی ام به این کتاب علاقمند شدم.» بعد از آشنایی با کارهای اهرت، جابز تبدیل به فردی افراطی در زمینه غذایی شد، و زمانی پیش آمد که او برای چند هفته فقط هویج مصرف می کرد، به حدی که ظاهراً پوستش هم کم کم به رنگ نارنجی درآمد. ولی سعی کنید این کارهای جابز را در خانه امتحان نکنید. اشتون کوچر برای ایفاق نقش استیو جابز در فیلمی سینمایی به رژیم غذایی تماماً از میوه روی آورد، و در نهایت کارش به بیمارستان کشید.

 زندگینامه یک یوگی (Autobiography of a Yogi) اثر پاراماهانزا یوگاناندا

 

14 کتاب مورد علاقه استیو جابز


جابز زمانی که در دبیرستان تحصیل می کرد «زندگینامه یک یوگی» نوشته پاراماهانزا یوگاناندا معلم هندی یوگا را خواند. او بعداْ زمانی که در دامنه های کوه هیمالیا هند در مهمانخانه ای اقامت داشت، آن را مجدداً خواند. جابز در مورد این کتاب توضیح داده: «نسخه ای از زندگینامه یک یوگی به زبان انگلیسی در آنجا باقی مانده بود که مسافری آن را جا گذاشته بود، و من آن را چندین مرتبه خواندم چون که کار زیادی برای انجام دادن وجود نداشت، و من از روستایی به روستای دیگر می رفتم تا بیماری اسهال خونی من خوب شود.» بر خلاف آن بیماری، این کتاب بخشی مهم از زندگی جابز باقی ماند. او هر سال آن را می خواند.

 ذهن ذِن، ذهن تازه کار (Zen Mind, Beginner's Mind) اثر شونریو سوزوکی

 

14 کتاب مورد علاقه استیو جابز


بعد از اینکه جابز از هندوستان برگشت، علاقه او به مدیتیشن همچنان ادامه پیدا کرد. بخشی از این موضوع به جغرافیا مربوط می شود، چرا که کالیفرنیا در دهه 1970 اولین جایی بود که آیین بودایی توانست جای پای خود در آمریکا را پیدا کند. جابز در کلاس هایی با تدریس شونریو سوزوکی شرکت کرد، راهبی ژاپنی که کتاب «ذهن ذِن، ذهن تازه کار» را تألیف کرد.


مثل هر چیز دیگری، جابز به مکتب ذن نیز به طور جدی وارد شد. دانیل کوتکه بهترین دوست او در آن زمان می گوید، «او واقعاً جدی و خود مهم پندار، و به طور کلی غیر قابل تحمل شد.» جابز در مصاحبه با ایزاکسون گفته، «ذن از آن زمان همواره تأثیری عمیق در زندگی من داشته است. در یک نقطه، به این فکر می کردم که به ژاپن بروم و سعی کنم وارد صومعه Eihei-ji شوم، ولی مشاور مذهبی من مرا قانع کرد که در کالیفرنیا بمانم.»

 چالش افراد مبتکر (The Innovator's Dilemma) اثر کلیتون ام. کریستنسن

 

14 کتاب مورد علاقه استیو جابز


اپل عادت داشت که خود را با چالش مواجه کند. برای مثال، آیفون دارای بسیاری از ویژگی های آیپاد بود و به همین خاطر باعث شد که آن دستگاه موسیقی منسوخ شود. جابز این توانایی را داشت که ببیند این کار بخشی ضروری از رشد بود، و این مهارت را به لطف کتاب «چالش افراد مبتکر» نوشته کلی کریستنسن پروفسور افسانه ای مدرسه کسب و کار هاروارد به دست آورده بود.


در این کتاب اینطور آمده که شرکت ها از طریق موفقیت خود نابود می شوند، و با متعهد ماندن به یک محصول حتی وقتی که تکنولوژی (و مشتریان) عوض شده اند به خود ضربه وارد می کنند، درست همان اتفاقی که برای شرکت بلاکباستر (Blockbuster) در کرایه فیزیکی فیلم های سینمایی اتفاق افتاد. جابز به طور صریح اعلام کرده بود که این اتفاق برای اپل نخواهد افتاد، و در توضیحات خود مبنی بر اینکه چرا اپل به استقبال از پردازش ابری نیاز دارد گفت: «ما به خاطر چیزی که کلیتون کریستنسن آن را «چالش افراد مبتکر» می نامد، مهم است که این تحول را انجام دهیم. کسانی که چیزی را ابداع می کنند معمولاً آخرین کسانی هستند که مسیر بعد از آن را می بینند، و ما قطعاً نمی خواهیم از دیگران عقب بمانیم.»

 هوشیاری کیهانی (Cosmic Consciousness) اثر ریچارد ماریس برک

 

14 کتاب مورد علاقه استیو جابز


کوکتکه دوست دوران جوانی استیو جابز اخیراً فهرستی از کتاب هایی که او و جابز در دورانشان در کالج رید می خواندند را منتشر کرده، کتاب هایی که الهام بخش جابز برای سفر به دور دنیا و همچنین تلاش های حرفه ایش شد. یکی از تأثیرگذارترین کتاب ها در آن لیست «هوشیاری کیهانی: بررسی تکامل ذهن انسان» است که در ابتدا توسط روانپزشکی کانادایی در سال 1901 چاپ شد.


برک بر اساس تجربیات فرضی خود از روشنگری، در مورد شکلی از هوشیاری فراتر از هوشیاری انسان عادی صحبت می کند. او سه نوع هوشیاری را مطرح می کند: هوشیاری ساده حیوانات و انسان ها، خود هوشیاری انسان ها که شامل دلیل و تخیل است، و هوشیاری کیهانی که فراتر از درک مبتنی بر واقعیات است.

 راه ابرهای سفید (The Way of the White Cloud) اثر لاما آناگاریکا گوویندا

 

14 کتاب مورد علاقه استیو جابز


مکتب بودایی تأثیری شگرف در زندگی جابز داشت، و گفته می شود که فلسفه ذن الهام بخش او در طراحی ساده محصولات اپل شد. کوتکه می گوید در زمانی که آن دو مشغول اکتشاف در مورد مکتب بودایی بودند، او و جابز این زندگینامه معنوی نوشته فردی بودایی را خواندند که یکی از آخرین کسانی بود که پیش از اشغال تبت توسط چین در سال 1950 به آنجا سفر کرده بود. در این کتاب، نویسنده در مورد تجربیات خود در یادگیری فرهنگ و سنت های تبتی نوشته است.

 راماکریشنا و یاران او (Ramakrishna and his Disciples) اثر کریستوفر ایشروود

 

14 کتاب مورد علاقه استیو جابز


اکتشافات ادبی کوتکه و جابز شامل این زندگینامه راماکریشنا پاراماهامسا قدیس هندوی قرن نوزدهم نیز می شد، که در ابتدا در سال 1965 چاپ شد. طرفداران این کتاب می گویند که ایشروود از موعظه و قضاوت در مورد آموزه های راماکریشنا خودداری می کند. در عوض، او به خوانندگان کمک می کند تا بفهمند که این قدیس چگونه آنقدر تأثیرگذار و مورد احترام شد، و خوانندگان را به سفری از دوران کودکی راماکریشنا تا تعلیمات معنوی او می برد.

 حرکت از طریق ماده گرایی معنوی (Cutting Through Spiritual Materialism) اثر چوگیام ترونگپا

 

14 کتاب مورد علاقه استیو جابز


این کتاب جزء کتاب هایی بود که کوتکه و جابز در هنگام اکتشاف آیین و فلسفه بودا می خواندند. متن کتاب شامل دو خطابه نویسنده بین سال های 1970 و 1971 در مورد تله های رایج در سفرهای معنوی است. اندیشه اصلی کتاب این است که خودبینی، یا حسی از خود، تنها نوعی توهم است. ترونگپا به جای اینکه از خوانندگان بخواهد از طریق معنویت تلاش کنند که خود را بهبود دهند، آن ها را تشویق می کند که فقط به خودشان اجازه دهند که وجود داشته باشند.

 ملاقات با افراد مهم (Meetings with Remarkable Men) اثر جرج ایوانویچ گورجیف

 

14 کتاب مورد علاقه استیو جابز


جابز و کوتکه در سفرهای معنوی شخصی خود، از دیگر افرادی که تلاش هایی مشابه برای دانش داشتند الهام گرفتند. نسخه دوم سه گانه «همه و همه چیز» که در ابتدا در سال 1963 چاپ شد، شامل خاطرات نویسنده از افرادی است که در سفرهایش در آسیای مرکزی با آن ها ملاقات کرد. گورجیف، معلم مذهبی یونانی – ارمنی، آموزه های معنوی و وجودی را از هر کسی، از پدرش گرفته تا درویشی ایرانی، می گرفت. در سال 1979، فیلمی با همین نام از این کتاب اقتباس شد.

 

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :