چند روش مجانی و فوق العاده برای شاد بودن
۱۰ همه می گویند بخند اگر راست می گویید بهانه ای برای خندیدن به من بدهید این جمله تاثیر گذار متهم ردیف اول تهیه این گزارش است.اگر امروز هیچ بهانه ای برای خندیدن

 

آکاآپ: بعضي ها انگار به صورت ذاتي شاد و سرزنده هستند و بعضي ديگر نيز به نظر مي رسد که به قول معروف، نافشان را با غم و دلمردگي بريده اند! افراد غمگين تصور مي کنند که شاد بودن بايد در ژنشان باشد و مسئله شاد زندگي کردن، مهارتي نيست که آن را بياموزند و بتوانند خودشان را تغيير دهند. بهتر است بدانيد برخلاف نظر اين عده، ما انسان ها تنها موجوداتي هستيم که مي توانيم تصميم بگيريم زندگي شادي داشته باشيم يا زندگي مان را صرف انجام کارهايي کنيم که ما را غمگين و افسرده مي کنند.

دوري از منفي بافي، عقايد و تصورات تکراري و افراد منفي گرا دشوار، اما براي تغيير حال ما از بد به خوب، بسيار موثر است.در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات روانشناسی آکا, چند روش فوق العاده براي شاد زيستن مطرح خواهد شد که کاملا مجانی و خواندنشان براي شما، ضروري به نظر مي رسد. با ما همراه باشید.

پولتان را فقط برای خودتان خرج نکنید

اگر پول تان به اندازه ای است که امسال یک پالتوی گرم و گرانقیمت برای خودتان می خرید و به فرد دیگری نیز کمک می کنید تا لباس گرم تری داشته باشد، خوشا به حالتان. اگر آنقدر پول ندارید که پالتوی گرانی بخرید، حسرت پالتوی دیگران را هم نخورید که غم می آورد. اگر روحتان آنقدر بزرگ است که پول پالتوی خودتان را نصف می کنید و با بضاعتی که دارید دیگری را نیز صاحب لباس گرمی می کنید، بدانید که شما شادتر خواهید بود.

محققان دانشگاه کلومبیا برتانیک کانادا طی سه پژوهش مختلف به این نتیجه رسیدند که خرج کردن پول برای دیگران بیش از خرج کردن پول برای خود آدم نشاط آور است. به عبارت دیگر می توان گفت خرج کردن پول برای نزدیکان و افراد نیازمند بیش از مال اندوزی باعث شادی می شود.


خوش بین باشید
افرادی که بیش از اندازه به فکر اتفاقات آینده هستند، غمگین تر از افرادی هستند که در زمان حال زندگی می کنند

بررسی های متعددی نشان می دهد که خوش بین بودن شادی می آورد و باعث می شود قدرت افراد برای انجام کارهای سخت بالا برود و از سلامتی بهتری برخوردار باشند.


از توانمندی های فردی تان استفاده کنید

متاسفانه شرایط به گونه ای شده است که اکثر مردم از توانمندی های خود صرفا در جهت پول در آوردن استفاده می کنند. اما شما اگر استعدادی دارید و یا عاشق کاری هستید حتما به آن بپردازید.

نتایج پژوهشی که در The Hapiness Advantage به چاپ رسیده است نشان می دهد کارمندانی که به انجام فعالیت های مورد علاقه شان و یا شکوفایی استعدادهایشان مشغول شده اند ، شادتر بوده و کمتر افسرده شده اند.

غرق شدن در روزمرگی و تمرکز صرف روی پول در آوردن نتیجه ای جز افسردگی و غمگینی ندارد. به نداهای درونی تان نیز اهمیت بدهید.


در زمان حال زندگی کنید

مادرم همیشه می گوید خداوند نماز وعده بعد را اکنون از تو نخواسته است. بنابراین کسی از بعد خبر ندارد. درست است که اکثر ما آینده را مبهم و حتی نگران کننده می بینیم، ولی حقیقتا کسی از آینده خبر ندارد.

نتایج پژوهشی که در دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می دهد افرادی که بیش از اندازه به فکر اتفاقات آینده هستند، غمگین تر از افرادی هستند که در زمان حال زندگی می کنند. به عقیده محققان باید از منفی بافی و تلاش برای پیش بینی آینده پرهیز کرد. همان حرف بزرگان که نباید بر گذشته غم خورد و نگران آینده بود.

سرها را از گوشی ها و شبکه های اجتماعی بالا بیاورید. به طبیعت و آدم های واقعی پیرامون تان توجه کنید. انرژی بدهید و انرژی بگیرید. حتی می شود با مشاهده افتادن یک برگ زیبای پاییزی، دل به دریا زد و شاد شد.


شاکر باشید و از دیگران نیز تشکر کنید

یعنی همان «شکر نعمت، نعمتت افزون کند»! نتایج بررسی ها نشان می دهد که شاکر خدا بودن و تشکر از دیگران باعث ایجاد نشاط و بهبود سلامت می شود. این کار باعث ایجاد روابط مستحکم تر شده و حالتان را بهتر می کند.


بنویسید

این را بدانید که هیچ کس هفت روز هفته و هر بیست و چهار ساعت شبانه روز شاد و خرسند نیست. بدانید که فقط شما غمگین نیستید.
برای اثبات عقیده تان با افراد بی منطق بحث نکنید. به عقیده متخصصان بحث نکردن باعث می شودکه 99 درصد انرژی تان را ذخیره کنید

نوشتن یک روش مفید برای بیرون ریختن احساسات و خلاص شدن از شر احساسات منفی و لحظات سخت است.

مانند اجدادمان هر از گاهی شعری بنویسیم.دفتر خاطرات داشته باشیم.این کارها باعث کاهش فعالیت آمیگدال ( بخشی از مغز) می شود که برخی احساسات منفی مانند استرس را تشدید می کند.

رنگ آبی را وارد زندگی تان کنید

محققان دانشگاه ساسکس انگلستان به این نتیجه رسیده اند که رنگ آبی باعث افزایش اعتماد به نفس، کاهش استرس و افزایش نشاط می شود. این رنگ برای روحیه انسان مفید است.لباس آبی بپوشید و پرده ها یا برخی ظروف را به رنگ آبی انتخاب کنید.


بحث نکنید

برای اثبات عقیده تان با افراد بی منطق بحث نکنید. به عقیده متخصصان خنثی بودن یکی از روش های شادتر بودن است. به عقیده این محققان بحث نکردن باعث می شودکه 99 درصد انرژی تان را ذخیره کنید. عقاید درست تان را برای خودتان نگه دارید و اگر به آنها اطمینان دارید برای اثبات درستی شان با کسی وارد بحث نشوید. بحث کردن، غم تان را از درک نشدن بیشتر می کند.


شب ها حداقل شش ساعت بخوابید

حداقل 6 ساعت و 15 دقیقه خواب بی وقفه در شب، برای شاد و سرحال بودن لازم است. نتایج پژوهش های محققان انگلیسی نشان می دهد افراد 18 تا 25 ساله ای که شب ها را خوب می خوابند بیشتر از زندگی خود راضی هستند. البته 8 ساعت خواب در شب برای سلامتی مفیدتر است و کم خوابی باعث ایجاد استرس و عدم تعادل هورمونی در بدن می شود.


روابط عاطفی و دوستانه خوبی داشته باشید

نتایج پژوهشی که به مدت 75 سال در دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می دهد که داشتن روابط خوب با دیگران احساس نشاط را افزایش می دهد. این روابط شامل روابط زناشویی، رابطه با والدین، اقوام، دوستان و همکاران می شود. توصیه می کنیم به جای دعوا و کدورت، روابط دوستانه تان را تقویت کنید.


به تغذیه تان برسید

داشتن تغذیه سالم برای بدن لازم است. نتایج پژوهش ها نشان می دهد که برنامه غذایی حاوی میوه ها، سبزیجات، آجیل ها، ماهی، لوبیا و روغن زیتون باعث کاهش افسردگی می شود.


ورزش کنید

امروزه سر اکثر قریب به اتفاق افراد از بچه گرفته تا زن و مرد و پیر و جوان در گوشی و تبلت است. بی تحرکی را کنار بگذارید. علاوه بر تغذیه سالم نیاز به تحرک بدنی منظم دارید تا شادتر باشید.
در جامعه ی بیمار هیچ کس در امان نیست و یکی از نشانه های جامعه ی بیمار غمگین بودن است. بدانید که شاد بودن همسایه، شما را هم تا حدودی شاد می کند و شاد بودن شما شاید غصه دیگری را اندکی کمتر کند.

نتایج پژوهشی که در Public Health Nutrition به چاپ رسیده است نشان می دهد انجام ورزش منظم باعث احساس نشاط و کاهش افسردگی می شود.ورزش اعتماد به نفس تان را بالا برده و اضطراب و استرس تان را کنترل می کند. علاوه بر این ، خواب راحتی برایتان به ارمغان می آورد.

10 فرمول برای شاد بودن در زندگی:

1. به دنبال تئوری "آزادی بیان" باشید:

نظریه " زندگی و رها کردن دیگران " گامی شگفت انگیز در جهت دستیابی به سعادت در زندگی است. این بدان معناست که باید محافظ شخصی خود باشید, زندگی خود را طوری زندگی کنید که دوست دارید و در کسب وکار دیگران مداخله نکنید.شما باید زندگی خود را بدون مزاحمت عامل بیرونی در آن زندگی کنید.

2. توقع زیادی نداشته باشید:

دلیل اصلی ایجاد غم و اندوه در زندگی این است که انسان انتظار فراوانی از خود, دیگران و موقعیت ها را دارد. باید درسی باشد که توسط افراد در سراسر جهان یاد گرفته شود، تا هر اتفاقی که رخ می دهد را به خدای متعال واگذار کنید.

هر چه انتظار بیشتری داشته باشید, قبول واقعیت سخت تر می شود, که کاملاً متفاوت از چیزی است که انتظار داشتیم. پس انتظار کمی داشته باشید و بیشتر به دست آورید.

رسیدن به سعادت و خوشی

3.راحت باشید، اما نه بی احتیاط:

گاهی زندگی انتخاب های ناشیانه ای ارائه می دهد - ما دوست داریم که کارها را خیلی جدی یا خیلی کم انجام دهیم. سهل انگاری به صورت اتفاقی رخ نمی دهد, اما با انتخاب, اغلب توصیه می شود که به جای به تعویق انجام کارها, آنها را آهسته انجام داد.

این بدین معنی نیست که در زندگی خود بیش از حد دوستانه شوید و اجازه دهید زندگیتان به هر سمتی که می خواهد برود، خودتان را کمی خشن کنید و خیلی دوستانه هم نباشید.

4. با کسانی که سخاوتمند هستند، بیشتر معاشرت کنید:

زمانی که با افرادی هستید که به شما اهمیت می دهند و حس تعلق دارند, می توانید همان عشقی که به آن ها می دهید, عشق یکسانی را نیز دریافت کنید. چنین برخوردهایی می تواند به شما در ایجاد دوستی کمک کند که می توانند منبع شادی در زندگی شما باشند. شادی از درون می آید که افراد را با چشمان درخشان و لبخند خوش آمد گویی می بینید.

معاشرت با دیگران

5. به راه فساد و غلط پیش نروید:

برای داشتن یک زندگی سالم و درست, باید مسیر درستی را انتخاب کنید. صداقت بهترین سیاستی است که امروزه وجود دارد،

6. زندگی ساده:

آیا تا به حال شنیده اید:" زندگی ساده, تفکر بالا "؟ این گفته، این حقیقت را روشن می کند که شما باید بدون هیچ تعهد و پشیمانی زندگی کنید. سادگی شما باید در شخصیت شما منعکس شود. سعی نکنید زندگی خود را فصلی از ریاضیات کنید که حل آن دشوار است. فقط آن را ساده نگاه دارید و اجازه دهید بدون نیاز و شکایت جریان یابد.

7. برای خانواده, دوستان و خیرخواهانتان کارهای خوبی انجام دهید:

سخاوت نشان دهنده شخصیت شما در زمانی است که بی وقفه برای عزیزان خود کار می کنید.شما باید بی گناه و منصف باشید.راضی باشید و بیش از اندازه خود سوال نکنید. عزیزان شما به عنوان سیستم حمایتی می ایستند که می تواند تصویر شما را خراب کند و باعث شود پیوند عاطفی قوی تر از قبل شود.

شاد بودن با دوستان

8. حریص نباشید:

این نیازهای بی وقفه انسان ها است که انسان را در زندگی حریص می کند. انگیزه پشت سر زندگی نباید تبدیل شدن به یک میلیاردر باشد، بلکه برای جلب قلوب مردم و در آغوش گرفتن عشق باشد و چنانچه در نمناک می خوانید عشق دارویی است که درد طمع را درمان می کند. خرید نکنید و یا هیچ یک از این جاذبه های مجلل، دلیل زندگی تان نباشد، بلکه برای لذت بردن زندگی کنید.

9. در سلامت سبز باشید:

راز یک زندگی شاد در حفظ سلامتی شما نهفته است، زیرا تا زمانی که لوبیای زیادی نخورید، نیروی کافی برای انجام کارها را نخواهید داشت. شما باید قوی و با نشاط باشید تا خوب فکر کنید و هم چنین مسیری را دنبال کنید که سرشار از هیجان است. باید مراقب خود باشید زیرا احساسات منفی شما بر حالتتان تاثیر می گذارد و اگر حالت روحی خوبی داشته باشید، تنها می توانید پر از انرژی و برعکس باشید.

10. قلب شاد به معنای زندگی شاد است:

زمانی که قلب و عواطف شما سر جای خود هستند، می توانید زندگی کنید که از درام عصبی شدن دور باشید. اجازه ندهید قلب شما تکه تکه شود و از سرگرمی های کمی لذت ببرد.

قلب شاد

 

کارهایی که ممکن است از انجام آن لذت ببرید:

 • رفتن به سینما
 • غذا خوردن در رستوران مورد علاقه تان (یا رستوران جدیدی که همیشه می خواستید امتحان کنید)
 • شنا کردن
 • بیدار شدن از خواب و خوردن صبحانه خوش مزه
 • تبدیل شدن به یک توریست در شهر خودتان و یا یک جای دیگر:بازدید از مکان های تاریخی ملی یا پارک ها، نشانه های تاریخی، چیزهای جالب)
 • بسکتبال بازی کردن یا هر نوع ورزش کردن:بسکتبال، توپ بسکتبال، کیک بال، هاکی خیابانی، گلف بازان حرفه ای، گلف.
 • پیوستن به یک گروه ورزشی.
 • ثبت نام در درس های ورزشی:تنیس، گلف، کاراته یا مجلس عمل متحده
 • انجام کار در فضای باز:پیاده روی، دوچرخه سواری، کایاک سواری یا دویدن،همچنین می توانید برنامه ای برای پیک نیک برنامه ریزی کنید.
 • بازی های تخته ای
 • پخش بازی های ویدیویی
 • تماشای ورزش
 • یاد گرفتن نحوه بازی کردن یک وسیله،
 • تجدید حیات کردن با یک عشق گذشته به یک:گیتار، پیانو، ساکسیفون، بوق، ویولن، صدای شما.
 • پیدا کردن یک سرگرمی جدید یا یک سرگرمی قدیمی را که قبلاً از آن لذت می بردید را انتخاب کنید:نقاشی، نوشتن، ایجاد چیزها، و یا تقریباً هر چیزی که در بالا ذکر شد.

رفتن به سینما

 

چیزهایی که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید:

کارهای غیر ضروری:

لباس شستن، رفتن به ساحل، مالیات، درو کردن چمن ها، انجام دادن ظرف ها (بسیاری از اینها و برخی دیگر که شما می توانید تا بعد از آن رها کنید) و یا می توانید به شخص دیگری محول کنید.

جلسات غیر ضروری:

هر نوع ملاقاتی که شما در مورد آن هیجان زده نیستید و یا به آن نیاز ندارید به مشتریان دردسر ندهید و یا "ارزش این دردسر را ندارد"

شغل روزانه تان:

همانطور که قبلاً گفتم، فرد ممکن است کمی وقت برای برنامه ریزی بگزارد، اما اگر ناراضی هستید باید به طور فعال روی یک راه کار کنید.

کار و زندگی شاد

 

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :