تاثیر شلوغی و بهم ریختگی زندگی بر مغز
شلوغی زندگی و تاثیر شلوغی زندگی بر مغز و راه های منظم بودن و اثرات بهم ریختگی زندگی را در نمناک بخوانید.

آکاایران: شلوغی زندگی با ذهن شما چه می کند؟

چند سال پیش در یک آژانس طراحی وبسایت کار می کردم و مدیر تولید بودم. آن بخش از کارم که خیلی دوستش داشتم، کار کردن با تیم طراحی و مشتریان مان بود. اما متاسفانه این فقط 10 درصد از کاری بودن که فرصت داشتم انجام دهم و بیشتر وقت من صرف کنترل گزارش های جلسات، جستجوی پرونده ها و سعی در باخبر شدن از جدیدترین اخبار تکنولوژی بود.

همیشه با ذهنی خسته به خانه بر می گشتم و احساس می کردم کاری انجام نداده ام چون خلاقیتی به کار نگرفته بودم و این من را راضی نمی کرد. در واقع دور و بر من آنقدر شلوغ بود که فرصتی برای خلاقیت باقی نمی ماند.

طی سالهای اخیر، راههایی پیدا کردم که بتوانم از شلوغی و سر و صدای اطرافم کم کنم تا بتوانم تمرکزی برای خلاقیت و ابتکار پیدا کرده و زمان بیشتری برای چیزهایی داشته باشم که اهمیت بیشتری دارند. سال گذشته، کارآمدترین سال زندگیم بود و تمام آن را مدیون درک اهمیت حذف چیزهای اضافی و بیفایده از زندگیم هستم.

بهم ریختگی چطور بوجود می آید؟

شما چیزهایی را به دلایلی دور خود جمع می کنید، شاید فکر می کنید بعدا به آنها نیاز خواهید داشت، ارزش عاطفی و احساسی برای تان دارد یا اینکه پول زیادی بابتش پرداخت کرده اید و احساس می کنید باید حتما نگهش دارید حتی اگر هفته ها، ماهها و سالها حتی به آن دست هم نزنید؛ کتاب، لباس، وسیله ای زینتی یا هر چیز دیگری ممکن است واقعا دیگر کاربردی برای تان نداشته باشند.
اما واقعیت این است که ممکن است در خریدن چیزهایی اشتباه کرده باشید اما اگر بخواهید به این اشتباه اعتراف کنید و از نگه داشتن آن امتناع کنید، مغزتان آزرده شود. محققان دانشگاه Yale دو ناحیه در مغز را شناسایی کرده اند که مربوط به درد و ناراحتی است؛ قشر کمربندی قدامی (anterior cingulate cortex) و اینسولا (insula)، در واکنش به دور انداختن و دل کَندن از اشیاء، فعال شده و ارتباط هایی برقرار می کنند.
 

آکاایران: تاثیر شلوغی و بهم ریختگی زندگی بر مغز

بهم ریختگی چه تاثیری روی مغز شما دارد؟

این قسمت ها همان نواحی از مغز هستند که وقتی درد فیزیکی ناشی از بریدگی با کاغذ یا نوشیدن قهوه ی خیلی داغ احساس می کنید، فعال می شوند. مغز شما، از دست دادن یک شیء با ارزش را که متعلق به خودتان است مانند همان چیزی تلقی می کند که موجب درد فیزیکی تان می شود. و هر چه نسبت به یک شیء، احساس تعلق روحی یا مالی بیشتری داشته باشید، بیشتر تمایل دارید آن را دور و بر خود نگه دارید.

چرا Apple می خواهد شما محصولاتش را لمس کنید؟
وقتی پای چیزهای فیزیکی به میان می آید، صرفا لمس کردن یک شی ء می تواند باعث شود از نظر هیجانی و روحی نیز به آن وابسته تر شوید. در مطالعه ای، پژوهشگران قبل از یک حراجی به افراد شرکت کننده ماگ های قهوه دادند تا لمس کنند. آنها مقدار زمان های متفاوتی برای لمس کردن ماگ ها توسط افراد در نظر گرفتند تا ببینند چه تاثیری روی مقدار پولی که این افراد قرار است برای خریدن این ماگ ها در حراجی خرج کنند می گذارد. نتایج این مطالعه نشان داد که افرادی که ماگ ها را طولانی تر در دست داشتند و لمس کردند، نسبت به آنهایی که زمان کوتاه تری ماگ ها را در دست داشتند، توانسته بودند 60 درصد پول بیشتری پرداخت کنند. بررسی این نتیجه این بود که شما هر چه بیشتر چیزی را لمس کنید، ارزش بیشتری نیز برای آن قائل خواهید بود. شرکت Apple با تاثیر لمس کردن بر روح و روان شما آگاه است و فرشگاه های خود را هوشمندانه و با دقت جوری طراحی کرده است که شما ارتباطی روحی با محصولاتش برقرار کنید. وقتی شما چیزهایی جدیدی را وارد زندگی تان می کنید، فورا با ارزشی که این اشیاء دارند ارتباط برقرار کرده و دست کشیدن از آنها در آینده برای تان دشوارتر خواهد شد. این ارتباط روانی با اشیاء همان چیزی است که باعث «جمع کردن» یا «احتکار» اشیاء می شود.
 
شلوغی زندگی

بهم ریختگی چه تاثیری روی مغز شما دارد؟

تاثیر بهم ریختگی و شلوغی بر مغز
فرقی نمی کند کمد خانه تان باشد یا میز کارتان، در هر صورت چیزهای اضافی پیرامون تان می توانند تاثیر منفی بر توانایی تمرکز و پردازش اطلاعات شما دارا باشند. این دقیقا همان چیزی است که دانشمندان دانشگاه پرینسون دریافتند؛ آنها عملکرد کاری افراد در محیطی منظم را با عملکرد کاری در محیطی نامنظم و آشفته مورد مقایسه قرار دادند و نتایج نشان داد بهم ریختگی فیزیکی در اطراف شما، در تضاد با توجه و تمرکزتان بوده و منجر به کاهش عملکرد و افزایش استرس می شود. تیمی از پژوهشگران دانشگاه UCLA، 32 خانواده ی لس آنجلسی را مورد مشاهده قرار دادند و دریافتند تمام مادرها، هورمون استرس شان طی زمانی که با متعلقات شان سر و کار داشتند افزایش یافته بود. این اتفاق مشابه اتفاقی است که هنگام انجام چند کار به طور همزمان (multitasking) در مغز روی می دهد؛ فشار اضافی وارد ناشی از بهم ریختگی بر احساس، استرس و اختلال در توانایی خلاقانه فکر کردن.

بهم ریختگی فقط فیزیکی نیست
فایل هایی که در کامپیوترتان دارید، نوتیفیکیشن های اکانت های جورواجورتان و هر چیزی که حواس تان را پرت می کند، رقیب تمرکز شماست. فُرم دیجیتالی ِ بهم ریختگی و آشفتگی، توانایی شما را برای تمرکز و انجام کارهای مفید و مبتکرانه نابود می کند. Mark Hurst، که پُر فروش ترین کتاب را در زمنیه ی کنترل جریان اطلاعات در عصر دیجیتال نوشته است، اینطور می گوید:

«وقتی شما آیتم هایی برای انجام دادن دارید که مدام در ذهن تان غوطه ورند یا هر چند دقیقه یکبار نوتیفیکیشنی هست که حواس تان را پرت کند، مغزتان فرصتی برای وارد شدن به جریان ابتکار یا پردازش پیدا نخواهد کرد. وقتی مغزتان مشغول چیزهای زیادی باشد، قدرتش را از دست می دهد و نتیجه اینکه در زمینه های زیر وحشتناک عمل خواهید کرد:

. فیلتر کردن اطلاعات
. فورا بین اطلاعات سوئیچ کردن
. داشتن حافظه ای که با قدرت کار می کند
استفاده ی بیش از حد از امکانات دیجیتالی همان تاثیری را روی مغزتان دارد که بهم ریختگی فیزیکی».

حد بهم ریختگی خودتان را پیدا کنید
من دوست دارم همه چیز را تمیز و مرتب نگه دارم اما وقتی از نظر خودم همه چیز کامل و روبراه بود، مادرم همان اتاق را همچنان طوفان زده می دید! تحمل هر کسی برای بهم ریختگی متفاوت با دیگری است. محققان دریافته اند بعضی از افراد به کمی بهم ریختگی در پیرامون خود نیاز دارند تا احساس انگیزه کنند و کارشان را انجام بدهند.
 
شلوغی زندگی

بهم ریختگی چه تاثیری روی مغز شما دارد؟

در نگاه ین افراد، یک میز کاملا تمیز و خلوت مانند یک منطقه ی خاموش و به خواب رفته به نظر می رسد که نشان می دهد هیچ فکر و کاری برای انجام دادن در آن نیست. مثلا به عکس زیر که از دفتر کار استیو جابز در خانه اش است نگاه کنید؛ احتمالا این همان چیزی نیست که از یک فرد آرمانگرا انتظار دارید.

از طرفی دیگر، گراهام هیل، موسس وبسایت TreeHugger، که خانه ی مجلل خود را فروخت و یک آپارتمان 300 متری خرید، تنها چند لوازم ضروری در منزل دارد. در آشپزخانه ی او فقط 12 ظرف سالاد و کارد و قاشق و چنگال پیدا می شود.

او در مصاحبه ای گفته است:
«من هم مانند دیگران چیزهای مادی را دوست دارم و در رشته ی طراحی محصولات تحصیل کرده ام و مانند همه به وسایلی چون لباس و ... نیاز دارم. اما از زمانی به بعد تجربه به من نشان داده که چیزهای مادی اگر تجمع پیدا کنند این توانایی را دارند که نیازهای روحی و هیجانی را بیرون برانند».

شلوغی زندگی

بهم ریختگی چه تاثیری روی مغز شما دارد؟

هر چند ثابت شده که بهم ریختگی تاثیر منفی بر عملکرد فرد دارد اما این دریافت خود شما از بهم ریختگی است که اهمیت دارد، نه درک و استنباط کس دیگر. اگر قرار دادن دفترچه ی یادداشت، خودکار و یا عکس کسی که دوستش دارید روی میزتان به شما احساس آشفتگی و بهم ریختگی نمی دهد، پس میزتان بهم ریخته نیست. شما باید به دنبال ایجاد فضایی باشید که به شما احساس آرامش و راحتی بدهد.

راههایی برای منظم بودن

میلیون ها منبع از اطلاعات و چیزهایی وجود دارد که می توانید مصرف شان کنید پس مهم است که راهی برای کنترل این جریانات پیدا کنید تا زمان بیشتری برای انجام کارهای مهمتر داشته باشید.

1. محدود و مقید کردن
یکی از اصول طراحی خوب، وضع محدودیت هاست. شما می توانید از همین تئوری برای ایجاد سیستمی جهت کنترل مصرف خود بهره ببرید. مثلا، برای تعداد افرادی که در صفحه ی مجازی تان دنبال می کنید محدودیتی در نظر بگیرید، در مورد کتاب هایی که باید بخرید و یا در مورد اپلیکشین هایی که دارید. با خودتان قرار بگذارید تا زمانی که کتاب جدیدتان را نخوانده اید کتاب دیگری نخرید، یا تا وقتی که به اپلیکشینی واقعا نیاز پیدا نکرده اید آن را دانلود نکنید. همیشه اطلاعات خیلی بیشتری از میزان نیازمان وجود دارد، برای همین اگر محدودیت برای خودمان در نظر بگیریم، به جای اینکه دچار آشفتگی و شلوغی شویم، از چیزهایی که در اختیار داریم و مصرف می کنیم لذت خواهیم برد.


2. فضای ذخیره تان را کوچک کنید
کوچک و محدود کردن فضای ذخیره و انبار می تواند تاثیر شگفت انگیزی در محدود کردن مصرف داشته باشد. سعی کنید در کمدتان فقط 10 آویز قرار بدهید یا وقتی به سفر می روید چمدان کوچکی با خود ببرید. با کوچک تر کردن فضای ذخیره، خواهید دید چه چیزهای بی مصرفی دور و بر خود جمع کرده اید که باید از دست شان خلاص شوید.

3. مروری ماهیانه بر کمد و گنجه های تان داشته باشید
هر ماه، کمد و گنجه های تان را بررسی کنید تا چیزهایی که دیگر نیازی به آنها ندارید از دور خارج کنید. اگر تابستان رسیده و لباس هایی در کمد دارید که در این فصل سراغ شان نخواهید رفت، آنها را از کمد خارج کرده و به نیازمندان ببخشید یا اگر واقعا چیزی است که مطمئن هستید باز هم از آن استفاده خواهید کرد، دست کم آن را دور از دسترس قرار دهید.

4. هر روز کامپیوترتان را خانه تکانی کنید
اگر با رایانه کار می کنید و دسک تاپی بهم ریخته دارید، هر زمان که سیستم را روشن می کنید این دسک تاپ می تواند احساس ناراحتی و استرس به شما بدهد. در پایان هر روز، تمام فایل های غیر ضروری و اضافی را پاک کنید. اگر هم دوست ندارید فورا این کار را بکنید می توانید فولدری درست کنید و فایل های بی مصرف را در آن بگذارید و بعدا آن را بررسی کنید.
بهم ریختگی و بی نظمی چه فیزیکی و چه دیجیتالی، چیزی است که شما همیشه با آن سر و کار دارید اما می توانید کنترلش کنید. پیدا کردن راههایی برای کنترل جریان مصرف به صورتی که مورد علاقه ی خودتان باشد به شما احساس قدرت داده و ذهن تان را آزاد خواهد کرد. برای خلاقیت در ذهن و پیرامون خود فضایی باز کنید تا تجربیات نوین و مفید به سمت تان سرازیر شوند.
 
شلوغی زندگی

بهم ریختگی چه تاثیری روی مغز شما دارد؟

تاثیر شلوغی و بهم ریختگی زندگی بر مغز

برگرفته از برترین ها/ی
.

منبع : namnak.com

منبع : بخش خانواده سبز آکاایران
برچسب :